Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2004., 21:20   #1
Samoubojstvo

Samoubojstvo,ubojstvo,abortus,eutanazija.......... ...sve je to protiv života samoga.Bez obzira što kaže Biblija,etika,kakav je vaš svjetonazor o samoubojstvu? Smatrate li da je život u našim rukama,pa ga imamo pravo uskratiti kad god želimo?I ako ne želimo živjeti i odlučimo se na samoubojstvo(bez obzira koje imali razloge)je li naš grijeh taj da naši bližnji pate zbog toga?
__________________
living well is the best revenge.....let the plastic revolution start!10.....9................8..................7 ................6..........5..............4....... ....3.............2..........1.....
laroxely19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2004., 22:38   #2
Da li je samuobojstvo smrtno?
Naravno, jer prouzročuje smrt.
Da li je grijeh?
Dakako.
No, što se želi ovim pitanjem? Vjerojatno se misli (ili se pita) na to kako samoubojicama nema spasa; Kako su osuđene na vječno obitavanje u paklu. Opće je poznato da u mnogim vjerskim zajednicima se izbjegava religiozni ceremonijal na pogrebima samoubojica.
Pa ipak...?
Prvu stvar koju bi trebalo imati na umu jeste to da ideju o zagrobnom životu i obitavanju duše preminulog (bilo prirodnom smrću ili smrću uzrokovanom samoubosjtvom) treba odbaciti.
Samo Bog može prosuđivati o tome koga će vratiti u život. (naravno ne na nebu)
Osobno mislim, da netko tko je, primjerice, cijeli život živio pakao na zemlji, i potom u jednom trenutku posve pomučene svijesti sebi oduzeo život, zasigurno može dobiti novu priliku od stvoritelja. Svak druga ideja bila bi nerazumna i nepravedna.
No, molim ne zaboraviti!
Samo Jehova Bog zna sve okolnosti zbog kojih je netko sebi oduzeo život, i vagati ih u svjetlu svoje apsolutne pravednosti.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 00:43   #3
Meni najbliza i time najdraza definicjija grijeha jest...sve ono sto nas odvaja i udaljava od Apsolutne Istine.

Apsolutna Istina jednaka Ljubav.

Ljubav i razigranost Apsoluta, kreairaju Svezivot. Nista nikada nije odvojeno od Apsolutne Istine. Pa tako ni mi. Ubijali se ili samoubijali. Ali da smo se dobrano udaljili od svog Izvora, jesmo.

Shodno toj udaljenosti...morat cemo preci malo duzi, i tezi put nazad k Izvoru....ali Izvor nije nikud otisao....mi smo se udaljili..to cesto i rado zaboravimo.
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 01:14   #4
Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
laroxely19 kaže:
...je li naš grijeh taj da naši bližnji pate zbog toga?
Navodno su mnoga samoubojstva i učinjena da se bližnji grizu...
Čiji bi grijeh bio onda, ako je to takav slučaj?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 01:43   #5
Re: Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
Simona kaže:

Čiji bi grijeh bio onda, ako je to takav slučaj? [/B]
tu je drugi dio te uvijek tuzne price...dali su najblizi imali dobro uho, citaj otvoreno srce, za sve ono sto je suicidalca tistilo.

...needs 2 to tango...ali danas, smo se svi tako udaljili od izvora...da plac i tuga odavno su nadjacali smijeh i radost prvobitnog impulsa kreacije.
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 02:40   #6
Re: Re: Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
LadyofTheLake kaže:
tu je drugi dio te uvijek tuzne price...dali su najblizi imali dobro uho, citaj otvoreno srce, za sve ono sto je suicidalca tistilo.
Prazna priča.
Kad je stvarna kriza i opasnost oko nas najmanje je suicida. Kao i među najbjednijima.
Govorim iz vlastitog iskustva, a ponešto sam u životu i pročitala. I Frankla između ostalih.
Nekad je crkva ekskominicirala samoubojice i nije dozvoljavala pokop na posvećenom mjestu, nego izvan groblja. Na Mirogoju se i danas vide takvi grobovi (na padini prema jarku).
Danas mislim da ni crkva samoubojicu ne tretira kao griješnika.

Uostalom, svećenika koji je u konlogoru dao svoj život u zamjenu za nekog oca više djece, crkva je uzdigla na oltar....iako je tada zapravo to bilo čisto samoubojtvo.

Sve je relativno kao i uvijek. I crkva danas više shvaća takve "finese" ...

Nema nikada crno-bijelo (osim u ograničenim umovima).
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 16:06   #7
Re: Re: Re: Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
Simona kaže:
Prazna priča.


Sve je relativno kao i uvijek. I crkva danas više shvaća takve "finese" ...

Nema nikada crno-bijelo (osim u ograničenim umovima).
tja, mozda se tebi tako cini...kad kazes prazna prica.

moja je puna i prepuna.

moj dragi se je ubio prije 2 godine..samo 2 metra od mene...šno kazu,pred ocima mi vlastitim...a i nije jedini i mom zivotu...jos par dragih mi dusa ucinilo je isto. tako da je moja casa puna i prepuna. ali razumijem tvoj stav...o praznoj prici..sit gladnog nerazumije.

a sto se tice svecenika i KC...jedva smo ga nagovorili da bude prisutan na pogrebu.....jer njegov rad sa mladima u okviru vjere, je ipak previse strsio iznad prosjeka clanstva ostatka crkvene zajednice.

je, slazem se. i crkva je usla u sivu zonu, mali napredak u nijansiranju crno-bjele svakodnevnice
__________________
~Mać ima dvije strane~

ARTHUR:
Well, on second thought, let's not go to Camelot. It is a silly place.
LadyofTheLake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 17:14   #8
Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
laroxely19 kaže:
Samoubojstvo,ubojstvo,abortus,eutanazija.......... ...sve je to protiv života samoga.Bez obzira što kaže Biblija,etika,kakav je vaš svjetonazor o samoubojstvu? Smatrate li da je život u našim rukama,pa ga imamo pravo uskratiti kad god želimo?I ako ne želimo živjeti i odlučimo se na samoubojstvo(bez obzira koje imali razloge)je li naš grijeh taj da naši bližnji pate zbog toga?
.....................ako se mogu nadopuniti na moj navod...........danas toliko mladih ljudi počinjava samoubojstvo(svaka deseta mlada osoba u svijetu).

jeste li kada čuli da je osoba počinila suicid zbog svog izgleda?Zbog nezadovoljstva svojim tijelom?................da li je ikad tko od vas imao ili ima iste namjere
__________________
living well is the best revenge.....let the plastic revolution start!10.....9................8..................7 ................6..........5..............4....... ....3.............2..........1.....
laroxely19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 18:21   #9
Re: Re: Re: Re: Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
LadyofTheLake kaže:
moja je puna i prepuna.
Kaj reći?.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 18:45   #10
Re: Re: Da Li Je Samoubojstvo Smrtni Grijeh?

Quote:
laroxely19 kaže:
danas toliko mladih ljudi počinjava samoubojstvo(svaka deseta mlada osoba u svijetu).
Statistika je, kažu, zbroj netočnih podataka.

A psiholozi koji se "bave" tim problemom kažu da i samoubojstva
podliježu "uzorku", pa kažu da se (statistički ?) u nekim obiteljima "to" češće događa, bar tamo gdje su imali prilike ići u obiteljsku "genezu".

Jednom davno čitala sam u novinama dnevnik jedog teškog bolesnika koji si je mogao skratiti muke na taj način, ali se suspregnuo da ne ostavi takav primjer ("uzorak") svojem djetetu.
Dakle, on nije bio mlad, a statistički i "stari" češće posežu za takvim rješenjem.

Činjenica je da mi još ne znamo koji je okidač pravi, a religije nikad "to" nisu mogle spriječiti.

Ja ne znam što je "ispravno" misliti. Po mom sadašnjem znanju i iskustvu čovjeka održava ili ne održava njegov vlastiti smisao.
Kako do toga doći kad se sve "uroti" protiv tebe...drugo je pitanje.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 19:19   #11
Exclamation

Quote:
laroxely19 kaže:
......da li je ikad tko od vas imao ili ima iste namjere
svatko tko ima mozak i tko je imao nesreću roditi se u nazadnoj i agresivnoj državi je pomislio na to.. živimo u zatucanoj državi, okruženi nasilnim i nedruštvenim narodom..
englezi imaju izreku koja se odnosi kada neš dolazi u paketu zajedno sa nečim-
it comes with a territory

__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 20:23   #12
Podatak je da u prosjeku 3 života nestaju samoubojstvom u Hrvatskoj DNEVNO.
Inače najveći postotak u Europi ima Madžarska što je svojevrsni fenomen.

No statistika broji zbir brojeva a ne sudbine tih "brojeva".

Onaj koji si samoubojstvom skonča život kažnjava ne samo druge koji ga vole, nego i sebe. Kažnjava sebe jer nije odradio ono što je morao, već je izabrao short cut u životu.
Navodno su takve duše nesretne i brzo se vraćaju da odrade ono što su zabrljali.

Profil saomubojica je specifičan jer neko vrijeme oni pokazuju da imaju suicidalne najmjere (to traje oko godinu dana) a tek nakon što nitko ne pročita i ne dešifrira znakove mogućeg suicidala uspjevaju se ubiti od prve. Onda više ne najavljuju da će se ubiti već to čine. Postotak samoubojstva je već naročito u dane vikenda, praznicima ili pred praznicima, noću ili pred jutro, najčešće zimi ili ujesen, muškarci su tri put više zastupljeniji od žena a znakovito je da se sve više ubijaju i mladi ljudi.

Samoubojstvo je izrazita društvena devijacija čiji postotak raste naročito poslije trauma rata, dok za vrijeme rata ili ratne opasnosti stagnira. I to nešto govori samo za sebe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 00:58   #13
Nemruth Dagi kaže:
... dok za vrijeme rata ili ratne opasnosti stagnira. I to nešto govori samo za sebe.

Simona kaže u prvom postu:
Kad je stvarna kriza i opasnost oko nas najmanje je suicida. Kao i među najbjednijima.

Ovaj čas imam pred očima slike posljednje poznate situacije u Sudanu, gdje se bukvalno umire od gladi.

Ne sjećam se da je ikad bio neki izvještaj o suicidu u takvim slučajevima. Bili to nama bilo razumljivije?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 01:11   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Podatak je da u prosjeku 3 života nestaju samoubojstvom u Hrvatskoj DNEVNO.
...
Samoubojstvo je izrazita društvena devijacija...
Zadnje na vijestima o 80-godišnjoj ženi koja se bacila s mosta.

To me podsjetilo na davni slučaj isto toliko stare žene, majke mog prijatelja. Samo je ona morala dugo pješačiti po kamenjaru do rijeke. Bila je to bukvalno društvena situacija, jer nije više mogla podnositi (starost!) mužev tradicionalni teror. Ono, bilo je normalno da ona njemu pomaže u polju, i da dobije obavezni prigovor jer ih nije čekao gotov ručak kad su se zajedno vratili s polja.

A najzanimljivi su bili "susjedi", koji su bili "sigurni" da ju je muž ubio (jer ju nisu mogli odmah naći, a nije nikom ništa rekla).

Zanimljivo je, da je starac prihvatio činjenicu da sada mora sam učiti (bar) skuhati čaj i ispeći kruh i nije se dao preseliti ni sinovima ni kćerima, kojih je ostalo živih i imućnih -šestero.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 03:58   #15
Ne treba suditi takvim ljudima. Često su to psihički poremećaji ili nad njima drugi sprovode teror. Volio bih da te napaćene duše idu u raj.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 04:06   #16
Jedna pjesma o temi:

I tried to kill the pain,
But only brought more,
I lay dying,
And I’m pouring crimson regret and betrayal,
I’m dying, praying, bleeding and screaming,
Am I too lost to be saved,
Am I too lost?

My God my tourniquet,
Return to me salvation,
My God my tourniquet,
Return to me salvation.

Do you remember me,
Lost for so long,
Will you be on the other side,
Or will you forget me,
I’m dying, praying, bleeding and screaming,
Am I too lost to be saved,
Am I too lost?

My God my tourniquet,
Return to me salvation,
My God my tourniquet,
Return to me salvation.

My wounds cry for the grave,
My soul cries for deliverance,
Will I be denied Christ,
Tourniquet,
My suicide.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 21:24   #17
Quote:
Mort kaže: Pogledaj post
Jedna pjesma o temi:

I tried to kill the pain,
But only brought more,
I lay dying,
And I’m pouring crimson regret and betrayal,
I’m dying, praying, bleeding and screaming,
Am I too lost to be saved,
Am I too lost?

My God my tourniquet,
Return to me salvation,
My God my tourniquet,
Return to me salvation.

Do you remember me,
Lost for so long,
Will you be on the other side,
Or will you forget me,
I’m dying, praying, bleeding and screaming,
Am I too lost to be saved,
Am I too lost?

My God my tourniquet,
Return to me salvation,
My God my tourniquet,
Return to me salvation.

My wounds cry for the grave,
My soul cries for deliverance,
Will I be denied Christ,
Tourniquet,
My suicide.
Eto i video https://www.youtube.com/watch?v=w4_VgBT5Uvc
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 06:53   #18
Pjesma svih samoubojica...
Nekoć za vedrih dana
Život mi biješe lijep
No sada, kada magla pada
Sada sam slijep

Nitko mudar nije
Tko ne zna tmine moć
Što zajedno biješe prije
Sada dijeli noć

Čudne su magle i kiše
Ja tajnu njihovu znam
Ni čovjek se ne vidi više
Svatko je sam.....
Ovo je (ne)sretni samoubojica iz Alana Forda...

Da, grijeh je i to smrtni, te se takvi ekshumiraju i ne pokapaju po obredima crkve.
Iz najmanje jednog razloga, jer je samoubojstvo uvijek stvar OČAJA, a to se uz gnijev i gordost, smatra većim grijehom od umorstva...
Da, umoriš stotine ljudi i pokaješ se na kraju, i ideš u RAJ, ali ti se ne oprašta ako digneš ruku na sebe. Pa ni nogu, ako se ubiješ lovačkom puškom.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 08:58   #19
Quote:
Simona kaže:
[

Ne sjećam se da je ikad bio neki izvještaj o suicidu u takvim slučajevima. Bili to nama bilo razumljivije? [/B]
Zato što se kod nekih specifičnih opasnosti u ljudima počinje javljati mehanizam otpora i borbe zato je manji broj samoubojica, no ispada da takve situacija stimulira i povećanu solidarnost među ljudima-sjetite se našeg ne tako dalekog rata.

Usto se zna da se i rađa više djece, što je svojevrsni dišpet kontra smrti koja je sveprisutna.
Čovjek je čudesno biće, jak u svojoj slabosti kad ga potakne situacija i slab u svojoj moći kad je situacija u granicama normale pa puca.
No ionako svtko ima svoje viđenje normale i svoje stvarnosti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 22:05   #20
Exclamation

Quote:
zagor kaže:
Ne treba suditi takvim ljudima. Često su to psihički poremećaji ili nad njima drugi sprovode teror. Volio bih da te napaćene duše idu u raj.
ne..
nisi u pravu..
ovo je česta predrasuda oko suicidalnih osoba.
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.