Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2011., 14:10   #41
hrvati nisu dali nikakvu fizičku krunu ferdinandu 1527. godine?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 15:08   #42
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
hrvati nisu dali nikakvu fizičku krunu ferdinandu 1527. godine?
To i mene zanima
Žezlo,bilo što?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 20:40   #43
ne, nije bilo nikakve cermenonije. čitava stvar se odvijala putem pregovora hrvatskih velikaša i nekolicine ferdinandovih povjerenika (među kojima je bio nikola juršić, osoba koju je ferdinand često slao da rješava delikatne diplomatičke situacije). nakon što je sklopljen dogovor, ferdinandovi ljudi su potpisali da će ovaj ispunjavati svoje dužnosti, a hrvatski staleži da će biti vjerni novom kralju. ferdinand nije fizički došao u novo kraljevstvo.

kontakti su postojali godina, no stvar se intenzivnije pokrenula tek 1526. godine. prije toga, unutarnjeaustrijski staleži su preuzeli financiranje hrvatske obrane iako je ludovik II nominalno još uvijek bio kralj - ta pomoć se intenzivno slala od početka 20-tih godina. ferdinand je na saboru SRC-a inicirao vojnu pomoć za ugarsku, no potestanti su blokirali cijelu stvar (neki kažu da je tu određenu ulogu igrao sultanov novac). kad je vojna pomoć konačno izglasana i vojska se pokrenula, osmanlije su već bile jedan-dva dana od mohača. ostalo je povijest.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 22:29   #44
Jel se zna koji su Habsburzi posjetili Hrvatsku, bilo koji AVNOJ-evski dio?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 08:18   #45
Na koje razdovblje misliš?

Inače su vrlo često dolazili i obišli su čitavu uzduž i poprijeko.
__________________
Viribus Unitis!
monarhist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 12:46   #46
Quote:
monarhist kaže: Pogledaj post
Na koje razdovblje misliš?

Inače su vrlo često dolazili i obišli su čitavu uzduž i poprijeko.
Pa ajd prije 19. st,ali što ranije me zanima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 15:31   #47
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
ne, nije bilo nikakve cermenonije. čitava stvar se odvijala putem pregovora hrvatskih velikaša i nekolicine ferdinandovih povjerenika (među kojima je bio nikola juršić, osoba koju je ferdinand često slao da rješava delikatne diplomatičke situacije). nakon što je sklopljen dogovor, ferdinandovi ljudi su potpisali da će ovaj ispunjavati svoje dužnosti, a hrvatski staleži da će biti vjerni novom kralju. ferdinand nije fizički došao u novo kraljevstvo.

kontakti su postojali godina, no stvar se intenzivnije pokrenula tek 1526. godine. prije toga, unutarnjeaustrijski staleži su preuzeli financiranje hrvatske obrane iako je ludovik II nominalno još uvijek bio kralj - ta pomoć se intenzivno slala od početka 20-tih godina. ferdinand je na saboru SRC-a inicirao vojnu pomoć za ugarsku, no potestanti su blokirali cijelu stvar (neki kažu da je tu određenu ulogu igrao sultanov novac). kad je vojna pomoć konačno izglasana i vojska se pokrenula, osmanlije su već bile jedan-dva dana od mohača. ostalo je povijest.
ja bi više o svemu napisanom
ima kakav link/pdf?
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:06   #48
Quote:
sjeverni vjetar kaže: Pogledaj post
ja bi više o svemu napisanom
ima kakav link/pdf?
mislim da bi budakov tekst "habsburzi i hrvati" objavljen u kolu trebao biti dovoljan (riječ je o 2/3 knjige istog naziva koju zajedno potpisuju budak, strecha i krušelj).

uskoro bi trebala izaći knjiga koja se detaljno bavi odnosom habsburgovaca, unutrašnjeautrijskog plemstva i hrvatskih velikaša. nažalost, još uvijek ne mogu reći ništa konkretno.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 12:23   #49
Ladislav (sin Karla III) krunio se u zadru (V. Kaić - Povjest hrvata, knjiga II), a vrana je blizu. Mađarska kruna (Sv. Stjepana) bila je valjda bila kod Sigismunda. Čijom krunom se krunio Ladislav?? Gdje je kruna, u napulju ili tko zna gdje?? Trebalo bi to sve malo pročačkati ...
__________________
Nomen est omen
Dajmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 08:27   #50
Hrvatska kruna?
Prije da je u privatnoj zbirci nekog stranca nego da je u Hrvatskoj. Jedna od legendi govore da kad je Petar Svačić borio na današnjem Petrovom gorju da je nosio krunu. I kad je ubijen da je kruna pala s gorja.
A ovo piše u wikipediji:

"Kralj Petar stolovao je u Kninu i pretpostavlja se da je u njegovoj vlasti bila stara jezgra hrvatske države, bez dalmatinskih gradova i područja između Save i Drave. Zasigurno nikad nije okrunjen za kralja, jer se Zvonimirova kruna nalazila u rukama splitskog nadbiskupa Lovre koji je umro 1099. godine. "

Sad što je istina?

~ stvarno treba to pročačkat, bar da se zna gdje je ~
Maja Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:21   #51
Osobno mislim da je bila sakrivena u nekoj crkvici koju su opljačkali Turci, te je ili uništena ili završila negdje u Aziji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 09:53   #52
a ja čak mislim da bi mogla biti dio mađarske krune - kažu da je nastala od dvije krune.
a nakon petra svačiča ušli smo u uniju s mađarskom.....
Maja Sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 09:58   #53
http://www.vjesnik.hr/pdf/2002%5C12%5C29%5C19A19.PDF

Nasao zanimljiv tekstić

Ne znam kolilo je tekst vjerodostojan. Iz njega proizlazi da su se u vrani čuvale dvije krune.
Taj povijesni period je jako zanimljiv, počevši od smrti Ludovika I velikog. Praktično po njegovoj smrti počinje građanski rat u kraljevstvu i krunio se kak je ko stigao, sa bilo kojom krunom do koje je mogao doći. Karlo Drački, njegov sin Ladislav, Marija-Ludovikova kćer, njen muž Žigmund, nisam ziher za njegovog brata, a možda i Tvrtko I

Delicto Filio je spomenuo u uvodnom tekstu teme da se ne zna kojom je runom krunjen Ladislav ali odbacuje mogućnost da se je krunio jednom od kruna iz vrane (sad se malo zakompliciralo, iz gornjeg linka proizlazi da baratamo sa tri krune).

Nemam puno informacija i molim postovanog forumasa DF da mi malo pojasni.
__________________
Nomen est omen
Dajmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 10:02   #54
Za krunu sv.Stjepana veliju da je sastavljena od dvije krune ali i da nije oriđiđi kruna Stijepana I. Na krunidbenom plaštu je prikazana drugačija kruna ...
__________________
Nomen est omen
Dajmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 11:49   #55
kruna sv. stjepana jest sastavljena od dvije krune - corona greca i corona latina. međutim, nema šanse da je neki od tih dijelova sa hrvatske krune (zašto je tome tako, više ovdje). međutim, izgled "grčkog dijela" možda nam može reći nešto o izgledu držislavove krune (možda je malo nategnuto, ali komparistički gledano zvuči zanimljivo).

što se kruna pohranjenih u vrani tiče, mislim da one nisu preživjele do 14. ili 15. stoljeća. pokušat ću ukratko objasniti zašto. sve srednjeeuropske i istočnoeuropske "dinastije" koje su preživjele rani srednji vijek s vremenom su kanonizirale neke svoje pretke (mađari, česi, poljacim rusi i tako dalje). kod nas to nije bio slučaj jer trpimirovići nestaju krajem 11. stoljeća, a prvi kanonizacijski procesi započinju upravo u to vrijeme.

međutim, izgleda da su šubići nastojali uspostaviti nekakvu poveznicu sa zvonimirom (o tome svjedoči jedan natpis sa zvonimirovim imenom iz 14. stoljeća!!!). prema karbiću, imali su ideju njegove kanonizacije (zato su stvorene legende o dobrom kralju zvonimiru i njegovoj mučeničkoj smrti - tipična obilježa "svetoga kralja"). jesu li šubići imali ikakve težnje da se proglase kraljevima, ostaje upitno (u ninu se čuva jedan prikaz pavla šubića ogrnutog kraljevskim plaštom!)...

po mom mišljenju, ako su šubići imali ambicije postati nekakvim kraljevima i legitimizirati se preko zvonimira, tada bi vjerojatno pokušali doći do nekakve krune koja se može povezati sa zvonimirom - ne nužno da se njome okrune, nego možda tek da se stvori određeni kult "krune", istakne simbolička važnost (corona sacra)... međutim, osim zvonimirove darovnice, krune se nigdje drugdje ne spominju (ne računam tomu, jer on očito prepisuje iz starijeg vrela). vjerojatno zato jer su već prije izgubljene i nije se stigla stvoriti neka tradicija štovanja.

vjerojatno nikome nije jasno što sam napisao, pa pitajte ako treba pojasniti
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 12:07   #56
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
kruna sv. stjepana jest sastavljena od dvije krune - corona greca i corona latina. međutim, nema šanse da je neki od tih dijelova sa hrvatske krune (zašto je tome tako, više ovdje). međutim, izgled "grčkog dijela" možda nam može reći nešto o izgledu držislavove krune (možda je malo nategnuto, ali komparistički gledano zvuči zanimljivo).
Ovo mi je jasno i znam to otprije, ali ipak mislim da je u principu moguće da je neki dio hrvatske krune ugrađen u zajedničku krunu. Dakako, moguće je da je kruna bila "serijska proizvodnja" iz Bizanta i da je jednostavno pretopljena i zlato upotrijebljeno za nešto drugo.

Koji je uopće najstariji predmet te vrste iz Hrvatske sačuvan negdje? Osim krćanskih relikvijara? Ima li ijedan?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 12:14   #57
1. koliko mi je poznato, ugarska kruna je formirana prije nego je uopće počeo interes za hrvatskom. zbilja ne znam koji bismo dio ugarske krune mogli povezati sa hrvatskom...

2. moram priznati da si me zatekao s drugim pitanjem ne znam dal tu računamo plašt kralja ladislava.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:01   #58
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
1. koliko mi je poznato, ugarska kruna je formirana prije nego je uopće počeo interes za hrvatskom. zbilja ne znam koji bismo dio ugarske krune mogli povezati sa hrvatskom...
Mislio sam da kad je hrvatska došla pod krunu sv. Stjepana, da je u nju bar simbolično ugrađeno nešto iz hrvatske krune. Ionako se čini da je ugarska kruna dorađivana dosta puta.

Što se tiče onog drugog, vrlo često mi je teško pronaći i takve najosnovnije informacije. Čini se da iz toga razdoblja uopće nema materijalnih ostataka, osim par crkvica i samostana. Nikakvih dokumenata, knjiga, životopisa, karti, rodoslova... mrak.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:18   #59
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
kruna sv. stjepana jest sastavljena od dvije krune - corona greca i corona latina. međutim, nema šanse da je neki od tih dijelova sa hrvatske krune (zašto je tome tako, više ovdje). međutim, izgled "grčkog dijela" možda nam može reći nešto o izgledu držislavove krune (možda je malo nategnuto, ali komparistički gledano zvuči zanimljivo).

što se kruna pohranjenih u vrani tiče, mislim da one nisu preživjele do 14. ili 15. stoljeća. pokušat ću ukratko objasniti zašto. sve srednjeeuropske i istočnoeuropske "dinastije" koje su preživjele rani srednji vijek s vremenom su kanonizirale neke svoje pretke (mađari, česi, poljacim rusi i tako dalje). kod nas to nije bio slučaj jer trpimirovići nestaju krajem 11. stoljeća, a prvi kanonizacijski procesi započinju upravo u to vrijeme.

međutim, izgleda da su šubići nastojali uspostaviti nekakvu poveznicu sa zvonimirom (o tome svjedoči jedan natpis sa zvonimirovim imenom iz 14. stoljeća!!!). prema karbiću, imali su ideju njegove kanonizacije (zato su stvorene legende o dobrom kralju zvonimiru i njegovoj mučeničkoj smrti - tipična obilježa "svetoga kralja"). jesu li šubići imali ikakve težnje da se proglase kraljevima, ostaje upitno (u ninu se čuva jedan prikaz pavla šubića ogrnutog kraljevskim plaštom!)...

po mom mišljenju, ako su šubići imali ambicije postati nekakvim kraljevima i legitimizirati se preko zvonimira, tada bi vjerojatno pokušali doći do nekakve krune koja se može povezati sa zvonimirom - ne nužno da se njome okrune, nego možda tek da se stvori određeni kult "krune", istakne simbolička važnost (corona sacra)... međutim, osim zvonimirove darovnice, krune se nigdje drugdje ne spominju (ne računam tomu, jer on očito prepisuje iz starijeg vrela). vjerojatno zato jer su već prije izgubljene i nije se stigla stvoriti neka tradicija štovanja.

vjerojatno nikome nije jasno što sam napisao, pa pitajte ako treba pojasniti
Zaista je šteta što Pavao Šubić nije imao boljeg nasljednika
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 15:22   #60
nije mladen bio loš ili slab. problem je što mu političke okolnosti nisu išle na ruku. naletio je na mladog vladara koji je odlučio osnažiti kraljevsku vlast, dolazio je iz ugledne obitelji, uživao papisnku potporu i mogao je stvoriti široku koaliciju kojoj jedan velikaš ipak nije mogao dugoročno parirati.

pavao je imao sreću da je živio u vremenu slabih kraljeva, tj. dinastičkih borbi za prijestolje. takva situacija mu je samo mogla koristiti.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.