Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2015., 13:41   #81
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Što si mlađi to ćeš duže vraćati dugove ove i svih prošlih i budućih vlada.........i duže ćeš biti u dužničkom ropstvu
Sjebo si me...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
varufakis is offline  
Old 13.08.2015., 13:53   #82
Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Sjebo si me...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



slušat starije!
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Old 13.08.2015., 14:00   #83
Quote:
more kaže: Pogledaj post
ima i nešto drugo a zove se porez to uvijek pali.povečati 1000 kn poticaje po ha i uvesti porez od 1000 kn po ha.12 mjeseci neplačanja automatski ovrha sa svim troškovima posjedniku.a i umirovljenicima koji imaju poljoprivredno zemljište nema popusta u dopunskom osiguranju,nema besplatne karte itd
To bi Todorića jako oduševilo. Došao bi do velikih površina obradivog zemljišta za bagatelu.
Ali država ne bi bila oduševljena , pošto i ona ima puno toga neiskorištenog.

Quote:
varufakis kaže: Pogledaj post
Sjebo si me...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Moraš samo promijeniti način života , ove čekaju da im se pridružiš i neće biti više duzničkog ropstva: http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...8/Default.aspx

Zadnje uređivanje krena : 13.08.2015. at 14:12.
krena is offline  
Old 13.08.2015., 15:08   #84
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Što si mlađi to ćeš duže vraćati dugove ove i svih prošlih i budućih vlada.........i duže ćeš biti u dužničkom ropstvu
pa u kojoj zemlji nećeš vraćat??

praktički svima raste dug (nebitno kojim tempom za ovo sada) i neko će to morati vraćat?
mgrci43 is offline  
Old 13.08.2015., 16:14   #85
Ohoho, ipak nisam očekivao da će ova stranica tako brzo postati popularna i da će "krasti" postove legendarnoj temi Slijedi li nam kolaps?

Znači, dobro sam pogodio da će razmatranje stopa po kojima će se Hrvatska (sve brže i brže) oporavljati jako zaintrigirati raznoliko pučanstvo ovog podforuma.

A po podacima MUP-a i u kolovozu stope ulazaka stranaca su minimalno 15% više u odnosu na iste dane prethodne godine. Samo da upozorim, porast noćenja od 10% u Q3, znači ekstremno povećanje GDP-a od oko 4.5% po stavci izvoz usluga u istom kvatalu. Kako će se skoro pokazati i stopa potrošnja struje, vode, pića, sladoleda će imati veliki rast, za razliku od prošle godine kad se nije trebalo rashlađivati. Robni uvoz će jače oduzimati ove godine zbog te potrošnje, ali niža cijena nafte će veći dio toga poništiti.

Rekoh da upozorim na vrijeme, da se ljudi ne šokiraju...

Kako vidim mnogima nije jasno gdje završava deficit države u razdobljima suficita platne bilance, pa da pokušam pojasniti.

1) Imamo uplate u 2. mirovinski stup + kamate koje država plaća po obveznicama koje OMF-ovi drže. Ukupna imovina ovdje (vodi se kao financijska imovina građana) je preko 70 milijardi kuna, odnosno zaslužna za cca. 5 milijardi kuna deficita godišnje koji idu u financijsku imovinu građana.

2) Imamo povećanje štednje građana te u isto vrijeme smanjivanje dugova građana. Da država nema deficit tj. da smanji mirovine i otpusti službenike, ne bi moglo u ovolikoj mjeri doći do jako značajnog oporavka bilance (ukupna štednja-ukupan dug) građana.

3) Potrošnja države i raznorazni tkz. poticaji na sličan način (ali u puno manjoj mjeri) popravlja bilancu i onih poduzetnika bliskih državnoj sisi.

Da ne bi bilo zabune ja se zalažem za što manje rashode države te njeno razduživanje vođenjem politike primarnog suficita i masovne privatizacije, ali treba biti kristalno jasno da bez deficita države ne bi bilo velikog neto plusa u financijskoj imovini građana.

A o licemjerju onih koji viče o velikom dugu države i istodbnom življenju istih na trošku poreznih obveznika te protivljenju monetizacijama i privatizacijama drugom prilikom.
RealBear is offline  
Old 13.08.2015., 17:20   #86
OK......
Obzirom da ja ne živim o trošku države tj poreznih obveznika mogu ja onda slobodno biti protiv monetizacije, privatizacije šuma, voda i ostalih strateških resursa kao i protiv toga da se država ( čitaj političarska smećad ) zadužuje u moje ime?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 17:30   #87
A s obzirom da ja živim u lošim uvjetima na uštrb idiota, me nože bolit kurac šta ti misliš?
Nego, ova parola mi se mota kroz glavu: 'Ako ja kao zdrav bogatun mogu radit, zašto da ne radi neki jadnik bez para i upitnog zdravlja, pa i penzić, koji kurac glume, ako ja mogu a ne moram, ovako vitalan, i siguran u moć svojih smrdljivo zarađenih para, kako se samo usuđuju da ne rade'. ' Ja koji imam sve, radim, a oni neće, e ne može, ima da rade!'
metaata is offline  
Old 13.08.2015., 18:14   #88
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
OK......
Obzirom da ja ne živim o trošku države tj poreznih obveznika mogu ja onda slobodno biti protiv monetizacije, privatizacije šuma, voda i ostalih strateških resursa kao i protiv toga da se država ( čitaj političarska smećad ) zadužuje u moje ime?
Svak se može protiviti svemu, demokratsko smo društvo. I naravno da veću težinu ima stav onih koji ne žive o trošku poreznih obveznika, a protive se monetizacijama/privatizacijama.

Mogu se protiviti i oni drugi (ali onda to treba nazvati kako spada).

Dalje, danas se često voli plašiti s omjerom duga države/GDP, a taj se omjer monetizacijom autocesti i prodajom HEP-a (po mogućnosti domaćim investitorima) svede na vrlo umjerene brojke. Bez diranja u portfelj 2. stupa, samo zamjenama duga za imovinu.
RealBear is offline  
Old 13.08.2015., 19:15   #89
Quote:
metaata kaže: Pogledaj post
A s obzirom da ja živim u lošim uvjetima na uštrb idiota, me nože bolit kurac šta ti misliš?
'
Teoretski bi mogao, ali u stvarnosti vidim da te ne boli.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 19:21   #90
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Svak se može protiviti svemu, demokratsko smo društvo. I naravno da veću težinu ima stav onih koji ne žive o trošku poreznih obveznika, a protive se monetizacijama/privatizacijama.

Mogu se protiviti i oni drugi (ali onda to treba nazvati kako spada).

Dalje, danas se često voli plašiti s omjerom duga države/GDP, a taj se omjer monetizacijom autocesti i prodajom HEP-a (po mogućnosti domaćim investitorima) svede na vrlo umjerene brojke. Bez diranja u portfelj 2. stupa, samo zamjenama duga za imovinu.
Protivio sam se prodaji Ine mađarima, pa se pokazalo da sam bio u pravu, a protivim se i prodaji autocesta i Hepa.........ako vlada ili ti ili bilo tko treći ne zna njima upravljati neka pusti nekoga tko zna a uz to je i pošten..........simple as that.......

Jer ako vlada ne zna upravljati Hep-om na opću korist, nego ga mora prodati drugome, koji kurac se prihvatila upravljanja cijelim društvom?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 13.08.2015., 19:26   #91
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Protivio sam se prodaji Ine mađarima, pa se pokazalo da sam bio u pravu, a protivim se i prodaji autocesta i Hepa.........ako vlada ili ti ili bilo tko treći ne zna njima upravljati neka pusti nekoga tko zna a uz to je i pošten..........simple as that.......

Jer ako vlada ne zna upravljati Hep-om na opću korist, nego ga mora prodati drugome, koji kurac se prihvatila upravljanja cijelim društvom?
Pa da sebe i kliku osiguraju za tri generacije, ti postavljaš pitanja ko da živimo u Njemačkoj, a ne u Hrvatskoj, jebe se njima za državu, to im je usputna zanimacija.
Gustavo is offline  
Old 13.08.2015., 20:20   #92
http://www.poslovni.hr/hrvatska/ocek...olovozu-300310

Jel utjeće ovo na neke procjene o rastu BDP-a ?

Treba li strahovat ?
animator0 is offline  
Old 13.08.2015., 20:41   #93
Pusti naslove, kićenja i interpetacije od novinara, gledaj orginalne podatke, a ne bi bilo loše zapitati se koji su to financijski stručnjaci koji daju procjene. Uvijek nam objektivni analitičari zaposleni u domaćim bankama možda?

Evo link s potpunim podacima...

I pogledaj što u svom tom jadu i crnilu prognoziraju za CROBEX

Stock market: increase no change decrease balance
CROBEX (Croatia) 63.2 (+14.9) 36.8 (- 8.0) 0.0 (- 6.9) 63.2 (+21.8)
RealBear is offline  
Old 13.08.2015., 21:00   #94
Ma nije da su jednom ti analitičar fulali ali s druge strane nisam tolko optimističan.

Ovdje su se spominjale stope rasta preko 1%, živi bili pa vidjeli
animator0 is offline  
Old 13.08.2015., 21:54   #95
Nije problem toliko u tome jel su prognoze analitičara točne, oni više-manje (ne)uspješno ekstrapoliraju prošlost u budućnost, nego naslovi u medijima poput ovoga.
Kad se pogledaju svi podaci, a i stanje predhodnih mjeseci ZEW prognoze uopće nisu tako loše.

Zašto u naslov nisu stavili ekstremno povećanje pozitivne prognoze za Crobex (+21.8), nego su odabrali katastrofičarenje u naslovu
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 00:31   #96
Evo dva primjera da pokažem snagu pozitivne povratne veze (self reinforcing loops), koji su mainstream analitičarima u potpunosti promakli, a koji su zapravo pravi i najzdraviji pokazatelji oporavka hrvatskog gospodarstva.

Rast izvoza po sve većim stopama, a pogotovo eksponencijalan rast izvoza relativno mladih IT startup-a.

Dugo je vladao denial i dubinsko podcjenjivanje kapaciteta, inovativnosti i kreativnosti u novostvorenim (a i starima koji su se prilagodili) izvozno orijentiranim poduzećima. Te promjena metodologije, te provoz, te niska baza, uz prešućujući činjenicu da nema više 10-15 milijardi kuna od debelo subvencionirane brodogradnje, izvoza zlata i sl. stvari koji su prije umjetno napuhivale izvoz.

Efekti umrežavanja, činjenica da jedan dobro odrađen "probni" posao vuče još 5 novih, puno bolja i brža naplata nego doma, benefiti neovisnosti odmakom od poslovanja s državom i lokalnim šerifima... ništa od toga ne piše u linearnim statističkim modelima i odokativnim izračunima. I tek je počelo s restruktuiranjem prema izvozu, a takt mu daju radno intezivne djelatnosti visokog stupnja dodane vrijednosti (IT).

To je sve više-manje proteklo bez velikog uplitanja države, nego je blagotvorna negativna informacija teške recesije odradila svoje, tj. "creative destruction" u svojoj najboljoj inačici. Naravno, ključno je maknuti stopu od 40% i sve raditi na povećanju neto plaća ta se momentum još više pojača. Kapitalno intenzivne djelatnosti poput turizma će rasti same po sebi, a s povećanjem plaća radi se na ostanku onih najsposobnijih.

Rast turizma u velikim gradovima po stopama od 20% (čitaj Split).

Opet bottom-up pristup bez veleumnih stratega (ne, ne trebaju nam nikakve strategije razvoja, niti petoljetke, kapitalizam ne fercera tako). Dakle, rast bez velikih ulaganja i raklame, nego samo po preporukama zadovoljnih posjetitelja (što mladih, što starih) i ovdje imamo eksponencijalni rast u povratnoj vezi. Poljaci otvaraju slastičarnice, Japanci nude sushi s pršutom, brzo će stići i drugi stranci. A i što ne bi došli kod nas u gradove na more, em imaju "ko to može platit", em imaju profit veći nego doma. To od depresijom uništenih gradova čini potencijalne hub-ove turizma, gastronomije i visoke tehnologije.

Tko kaže da kod nas na obali za 30 godina neće živjeti milijun i pol ljudi više nego sada, koji neće biti (samo) europska starčad koja liječi reumu na suncu.

Ne može se pretpostaviti unaprijed gdje će još biti ovakvih primjera eksponencijalnog rasta i pozitivnog feedbacka, ali glupo bi bilo prepostaviti da ih neće biti još više.

Inovativnost rađa inovativnost.
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 01:05   #97
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
pa u kojoj zemlji nećeš vraćat??

praktički svima raste dug (nebitno kojim tempom za ovo sada) i neko će to morati vraćat?
je si ti čuja za inflaciju.Dok EU napokon ne shvati da se inflacija najlakše potakne tako da centralne banke izdaju novu emisiju novca i uplate je u državne proračune.ECB izda 1000 miljardi € i podjeli to državama članicama po nekom ključem i tada recimo hrvatske štediše u € shvate da su ispali magarci.i prebace to u kune i tada HNB naštampa 30 miljardi kuna i štediše shvate da su drugi pu namagarćeni,tada prebace u $ i dolar i FED napravi isto itd itd.dok ne shvate potroši sve da ti neko drugi ne bi potrošija.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 14.08.2015., 01:19   #98
Ljudi koji rade IT napredne tehnologije mogu se uglavnom zaposliti bilo gdje kao i ostale specifične struke koje su tražene u svijetu. What else is new?

Ti startupovi uostalom nikad neće biti generatori masovnijeg zapošljavanja jer je takva priroda djelatnosti a vrhunskih talenata je relativno malo.

Prokletstvo turizma je ulaganje u infrastrukturu, ceste, vodovod, kanalizaciju koje se intenzivno koristi 2-3 mjeseca u godini a ostatak vremena čubljenje, pustoš i depra. Efekti sezonskog zapošljavanja su također vrlo ograničeni. Evo recimo da se neka žena zaposli kao sezonska sobarica na 3 mjeseca i tako svake godine. Treba joj samo 100 godina da stekne uvjete za penziju.

Mi ćemo biti siromašna zemlja narednih desetljeća. Jednostavno su suviše nepovoljni odnosi da bi bilo drugačije - 1 penzioner na 1 zaposlenog, masa umirovljenih branitelja, obveze građenja stanova za Srbe povratnike koji su ostali bez stanarskog prava, penzije za partizane, ustaše i domobrane iz 2.svj. rata, nepovoljna monetarna i fiskalna politika, birokracija. Što je možda najvažnije, demografija je protiv nas.

Kod nas će krenuti promjene tek kada Hrvat bude dignuo ruku na Hrvata da obrani svoje nezaslužene privilegije. Onda će maske pasti.
Patton is offline  
Old 14.08.2015., 01:51   #99
Naravno da se IT-ovci mogu zaposliti u inozemstvu, ali eto priličan broj ih je odlučio ostati tu (nakon što su prikupili početni kapital i poslove u inozemstvu) i šire se prilično brzo. Te pojavnosti nije bilo prije 6-7 godine kod nas.

Potencijal u visokoj tehnologiji nije naravno u masovnosti zapošljavanja nego u kreiranju 100 tisuća eura dodatne vrijednost po čovjeku, što uz niže troškove života kod nas (i blagodati života na moru recimo) znači potencijal ne samo za ostanak naših ljudi, nego i za dolazak Čeha, Poljaka, Nordijaca (ili kome se već svidi). Ne treba tu ništa masovno, power-low distribucija incoma odraditi će svoje.

Gradovi poput Splita, Rijeke, Zadra, Pule mogu bez velikih ulaganja u infrastrukturu (rast se dosad događao na mikro razini) privlače sasvim drugu vrstu turista, od kojih će neki poželjeti i ostati barem na neko vrijeme. Početi će se stvarati klasteri expat-sa (kao što trenutno imamo u Zagrebu kojima je tu bolje nego doma), i imamo petlju opet.

Npr. Sliema na Malti je puna Nordijaca i Engleza željnih sunca i provoda, koji rade u turizmu i iGaming industriji. Iako su im plaće manje nego doma, troškovi života su im isto puno manji.
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 09:57   #100
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

Inovativnost rađa inovativnost.



Necessity is the Mother of Invention.....
Adversity is the Father of Re-invention.......

Teško mi reći što će prevladati; invention ili re-invention?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.