Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2012., 15:00   #1
Doplatak za pomoć i njegu

Baki mi je krajem prošle godine amputiranja noga. Oporavila se dovoljno da se donekle može kretati u kolicima, ali je trajno ovisna o meni za većinu stvari. Netko mi je spomenuo da bi po zakonu možda mogla imati pravo na neki dodatak na mirovinu po toj osnovi. Zakon mi baš nije posve jasan, pa bi molio nekoga tko se kuži da mi objasni tko i pod kojim uvjetima ima pravo na takvu naknadu, ili da me uputi gdje da se raspitam.

Zahvaljujem!
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 16:34   #2
Ne znam za dodatak na mirovinu al znam da je moja majka neko vrijeme dobivala cca 200 kn od udruge invalida.
A pošto tvoja baka vjerovatno pripada toj skupini neka se raspita kod njih.
reap is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 17:08   #3
ja znam za pomoć i njegu kojeg isplaćuje centar za socijalnu skrb

baka podnese zahtjev u czss, meni su tražili podosta potvrda o imovinskom stanju (potvrde iz katastra, porezne, medicinska dokumentacija...)
dođe ekipa iz czss kući, pa pozovu na neku komisiju ( to ne mora ići osoba za koju se traži) , pa odobre okruglo 500 kn mjesečno, ( rekli su mi da po imovinskom kriteriju nemamo pravo, ali imamo po medicinskoj dokumentaciji)
lovu donosi poštar u gotovini osobi koja je ostvarila pravo ( kod tebe baka)

evo tu otprilike postupak i potrebna dokumentacija:
upute
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 08:01   #4
kako izgleda odlazak na komisiju ...dali imate iskustva sa epilepsijom i dugotrajnom depresijom kao vodećim dijagnozama za traženje pomoci i njege..i sta mogu očekivati na komisiji...hoću pitat dali oni odmah predamnom odluče i kažu mi dali ću ostvariti doplatak u smanjenom obimu od 350 kn ili u punom iznosu od 500 kuna...i kako oni ustvari to gledaju da odobre u punom ili smanjenom iznosu....ako tko ima iskustva hvala puno,pozdrav
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 22:59   #5
Doplatak za njegu i pomoć od 01. travnja 2018 600 kn

Da li ova odluka o povećanju odnosi na cijelu Hrvatsku
"Iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom (600 kuna) ili smanjenom iznosu (420 kuna) - od 1. travnja 2018. godine"

https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...c-i-njegu/1803

obzirom da na astranicama grada Zagreba stoji ovaj stari podatak
http://www.czss-zagreb.hr/doplatak-za-pomoc-i-njegu

Visina doplatka za pomoć i njegu iznosi:

u punom iznosu 100% osnovice (500,00 kn)
u smanjenom iznosu 70% osnovice (350,00 kn)
neznalica9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2018., 23:12   #6
Quote:
neznalica9 kaže: Pogledaj post
Da li ova odluka o povećanju odnosi na cijelu Hrvatsku
"Iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom (600 kuna) ili smanjenom iznosu (420 kuna) - od 1. travnja 2018. godine"

https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...c-i-njegu/1803

obzirom da na astranicama grada Zagreba stoji ovaj stari podatak
http://www.czss-zagreb.hr/doplatak-za-pomoc-i-njegu

Visina doplatka za pomoć i njegu iznosi:

u punom iznosu 100% osnovice (500,00 kn)
u smanjenom iznosu 70% osnovice (350,00 kn)
To ti se zamjenilo s osobnim invalidninama koja uznosi 1250 a po novom 1500 kn
Odeš u ured za soc skrb da ti napišu riješenje
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2018., 12:53   #7
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
To ti se zamjenilo s osobnim invalidninama koja uznosi 1250 a po novom 1500 kn
Odeš u ured za soc skrb da ti napišu riješenje
nije se zamijenilo, otac prima tu naknadu, ali po starom iznosu od 500 kn.
Ne bi li to trebalo ići automatski na nivou države
https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...c-i-njegu/1803


Iznos doplatka za pomoć i njegu
Iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom ili smanjenom iznosu, ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.

Doplatak za pomoć i njegu iznosi:
u punom iznosu 600 kuna (120 posto osnovice) (od 1. travnja 2018.)
u smanjenom iznosu 420 kuna (84 posto osnovice) (od 1. travnja 2018.)
neznalica9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 13:31   #8
Quote:
neznalica9 kaže: Pogledaj post
nije se zamijenilo, otac prima tu naknadu, ali po starom iznosu od 500 kn.
Ne bi li to trebalo ići automatski na nivou države
https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...c-i-njegu/1803


Iznos doplatka za pomoć i njegu
Iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom ili smanjenom iznosu, ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.

Doplatak za pomoć i njegu iznosi:
u punom iznosu 600 kuna (120 posto osnovice) (od 1. travnja 2018.)
u smanjenom iznosu 420 kuna (84 posto osnovice) (od 1. travnja 2018.)
Išlo je automatikom još tamo 2015, javite se uredu za socijalnu skrb,
Jedino ako nema invalidnost ili nešto drugo...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 16:40   #9
Temljem članka 264. Zakona o socijalnoj skrbi nadležna djelatnica- socijalna radnica će po službenoj dužnosti korigirati iznos
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2018., 16:41   #10
Temljem članka 264. Zakona o socijalnoj skrbi nadležna djelatnica- socijalna radnica će po službenoj dužnosti korigirati iznos
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2018., 19:23   #11
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Temljem članka 264. Zakona o socijalnoj skrbi nadležna djelatnica- socijalna radnica će po službenoj dužnosti korigirati iznos
Imam pitanje 80% sam invalid,bolovala od karcinoma gdje sam isla na zracenje i kemoteraoiju posle toga operativnim zahvatom su mi uklonjeni jajnici i maternica nakon 5godina dobijem herniju diska gdje sam operirala kraljeznicu i ugradjena su mi dva titanska vijka uz sve to i psihicki sam pukla,koja su moja prava neradim nigdje niti sam radila mislim na prava preko czsr dali postoji mogucnost uz sve to da dobijem osobnu invalidninu ili samo na pomoc i njegu Hvala tko mi pomogne i odgovori...
pujda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2018., 15:47   #12
Quote:
pujda kaže: Pogledaj post
Imam pitanje 80% sam invalid,bolovala od karcinoma gdje sam isla na zracenje i kemoteraoiju posle toga operativnim zahvatom su mi uklonjeni jajnici i maternica nakon 5godina dobijem herniju diska gdje sam operirala kraljeznicu i ugradjena su mi dva titanska vijka uz sve to i psihicki sam pukla,koja su moja prava neradim nigdje niti sam radila mislim na prava preko czsr dali postoji mogucnost uz sve to da dobijem osobnu invalidninu ili samo na pomoc i njegu Hvala tko mi pomogne i odgovori...
Za odstranjene jajnike i maternicu imaš pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja.

Vidi link

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=69

i podnesi zahtjev u HZMO kojem pripadaš.

Doplatak za pomoć i njegu se ostvaruje u Centru za socijalnu skrb, te se tamo javi za daljnje informacije. Doplatak se isplaćuje od datuma podnošenja zahtjeva, pa je bolje da što prije predaš zahtjev.

Imala si vjerojatno pravo još kad ti je dijagnosticiran karcinom, šteta da onda nisi zatražila svoje pravo.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2018., 11:25   #13
Strina operirala kuk, ima kćer koja brine za nju, nezaposlena je na burzi već duže vrijeme.

Strina ima mirovinu 2000kn, imaju li pravo tražiti doplatak za pomoć i njegu jer je strina u krevetu tu i tamo može se dignuti do wc-a...

Lijekove i doktor obavlja joj sve kćer...

Da li se u ovom slučaju gledaju prihodi svih u kućanstvu? Kćer ima supruga koji ima firmu, još imaju dijete koje ne radi, 20 god. žive zajedno.

Hvala
crni_sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2018., 23:23   #14
Za priznavanje doplatka za pomoć i njegu se uvijek gledaju primanja svih u kućanstvu. Naravno da može tražiti, a po predavanju zahtjeva u CZSS obvezno se ide na medicinsko vještačenje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 17:40   #15
doplatak i pomoc

Pitanje u 12mj trebam biti pozvana da mi se produzi ili ukine pomoc i njega ja mislim da bi produzili jer imam jos dokumentacije medicinske ja u 12mj necu biti doma dali mogu poslati dokumentaciju postom ili odgoditi za 1mj da odem molim Vas tko moze odgovoriti hintno mi je ???
pujda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 18:16   #16
Imam dvostruki preponski bruh, zanima me - jel se isplati zajebavat s ovim? Jel imam kakve druge koristi osim crkavice od 300kn mjesečno?
RainySunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 17:47   #17
Pozz imam li pravo, na naknadu za tuđu njegu i pomoć ako radim na minimalcu.
Materados99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 20:52   #18
Quote:
Materados99 kaže: Pogledaj post
Pozz imam li pravo, na naknadu za tuđu njegu i pomoć ako radim na minimalcu.
Pravo ne ovisi o primanjima, već o zdravstvenom stanju osobe.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2019., 13:11   #19
Osim o zdravstvenom stanju, ovisi i o primanjima.
Ako radiš na minimalcu, dakle da imaš oko 2700 prihod, nemaš pravo na tu naknadu (da bi imao pravo, prihod bi ti trebao biti niži od 1250 kn).
To pišem ako živiš sam, ako imaš još članova kućanstva, onda se drukčije računa, ali svakako ovisi i o prihodima.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2019., 17:28   #20
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Osim o zdravstvenom stanju, ovisi i o primanjima.
Ako radiš na minimalcu, dakle da imaš oko 2700 prihod, nemaš pravo na tu naknadu (da bi imao pravo, prihod bi ti trebao biti niži od 1250 kn).
To pišem ako živiš sam, ako imaš još članova kućanstva, onda se drukčije računa, ali svakako ovisi i o prihodima.
Ovo je djelomično točno.

Ako CZSS prizna pomoć u smanjenom opsegu, tada se gledaju primanja kućanstva.

Ako CZSS prizna pomoć u punom opsegu zbog zdravstvenog stanja osobe koja ne može sama obavljati osnovne životne potrebe, primanja kućanstva se ne gledaju. Tada uopće nije bitno koliko osoba ima mjesečno primanja, a CZSS isplaćuje mjesečno 600 kn.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.