Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2009., 13:35   #81
Arrow

ajme meni je aparat neki koma, a i makro mu se brzo izgubi, drži ga na samo 2-3 sekunde, odnesem ga na popravak a oni da mu nije ništa, a nije prije bio ovakav :? neznam ni sama šta ću. meni su slike moje bzvz al zelim cut vase kritike, jos sam amater :P
http://img40.imageshack.us/i/60432779.jpg/
http://img40.imageshack.us/i/52266349.jpg/
http://img29.imageshack.us/i/10116518.jpg/
http://img200.imageshack.us/i/95327106.jpg/

to je bio eto recimo prvi dio, ali za mojih pišljivih 13 godina, mislim da je i to dobro
ja sam inače samo na makru i na modelima
Lé Mantoú is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 12:48   #82
Setup

Zelim sloziti setup za makro fotkanje, od opreme imam:
Oly e-300
Zuiko Digital 14-45 mm f/3.5-5.6
Zuiko Digital 40-150 mm f/3.5-4.5
i naravno stativ.

Cak sam sklepao makro studio od kartonske kutije oblozene masnim papirom (za pecenje kolaca ).

Pokusavao sam staviti 40-150mm na aparat i na njega (pridrzavajuci rukom) 14-45mm, kombiniram zoom al ne uspjevam dobiti ostar kadar, nakon toga zamijenim objektive i opet nemam fokus.
Najbolji rezultat sam dobio s reversanim 14-45mm, dakle okrenem ga s druge strane i priblizavam predmet dok ne dobijem zadovoljavajuci fokus.
Najveci problem mi je uzrazito mali DOF, oko milimetra... no nisam ni ocekivao spektakularni DOF.

Buducu da mi nije drago vaditi objektiv zbog prasine i necistoca investirati cu u nabavku neceg od navedenog:
- Close up lece, cuo sam dosta pozitivnih stvari o njima no vecinom vezane uz nisku cijenu.
- Ring za reverse objektiva, prednost je niska cijena, MFD je jako mali kao i DOF, nema mogucnosti fokusiranja.
- Macro objektivi, kako cujem najbolja opcija no cijena je ono sto me nazalost odvlaci od kupnje. Eventualno rabljeni, nasao sam u oglasniku slijedece:

MACRO MITAKON MC, 70-210 mm, 1:3.5-4.4, fi 55, KU703548, macro, C/FD
http://www.njuskalo.hr/images-conten...&var_suff=w450
CLOSE FOCUS PROMATIC, 80-200mm, 1:4.5, fi 55
http://www.njuskalo.hr/image-w450/ob...ika-530858.jpg

no ne znam da li nekog od navedenih mogu montirati (i s kojim adapterom) na svog Oly-a?

Da li bih mozda mogao vec sad sloziti nekakav pocetnicki setup od opreme koju imam il je investicija neophodna?
I sto bi po vasem misljenu bila bolja opcija: close up lece ili prsten za reverse?

Svaka sugestija i informacija je dobrodosla!
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 13:41   #83
ja bi išao na prsten (tj. već idem) ali ne onaj koji šarafiš na tijelo već male-male (do 50ak ćn na bayu). Na fotić stavi 40-150ku, a reversaj 14-45. Kako štelaš 40-150 tako si povećavaš/smanjuješ zoom. Makro objektive moraš pošteno platiti da dobiješ 1:1 ili približno. Jedino je radioaktivi industar 61 L/Z odličan, a jeftin. (bar se tako priča).

ja fokus držim na infinite i radi. DOF je očajno plitak ali mislim da tu nema velike pomoći kad reversaš.

Eventualno razmisli o extension tube-u. za makro filtere kažu da dosta distorziraju sliku.
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 15:39   #84
Cuo sam za Industar 61, ako na nekom sajmu naletim na polovnjaka da ga mogu isprobat mogao bih ga i uzet..

Prsten nije losa stvar, daje dobre rezultate uz minimalnu investiciju. Da li se upotrebom prstena i reverzanjem objektiva moze podesavati otvor blende i brzina zatvaraca? Cujem oprecne informacije..
Meni bi tad trebao muski 58-58mm prsten? Ima li razlike kod objektiva il su prstenovi univerzali i koliko debljina igra ulogu?

Jel tko radio s close up lecama, citam da kad ih se stavi vise smanjuju kvalitetu slike (smeksaju boje) zbog refleksije svjetlosti al da je sveukupna kvaliteta zadovoljavajuca..?
Razlika je navodno i u blizini snimanja, za prsten je oko 10cm a lece oko 20cm... al to uzimam s rezervom.
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 15:55   #85
Mene za ne-ekstremni macro izvrsno služi reversana 40-150tka, a 14-42 mi je više a brojanje dlačica na muhi. Meni je na putu close-up filter 8, baš me zanima kak će to izgledati. Ako uspiješ naletjeti na OM macro (mislim da ima 50, 35 i 28, nisam sigurna), moglo bi ti dobro doći i to, meni se vrzma po glavi.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:31   #86
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
Cuo sam za Industar 61, ako na nekom sajmu naletim na polovnjaka da ga mogu isprobat mogao bih ga i uzet..

Prsten nije losa stvar, daje dobre rezultate uz minimalnu investiciju. Da li se upotrebom prstena i reverzanjem objektiva moze podesavati otvor blende i brzina zatvaraca? Cujem oprecne informacije..
Meni bi tad trebao muski 58-58mm prsten? Ima li razlike kod objektiva il su prstenovi univerzali i koliko debljina igra ulogu?

Jel tko radio s close up lecama, citam da kad ih se stavi vise smanjuju kvalitetu slike (smeksaju boje) zbog refleksije svjetlosti al da je sveukupna kvaliteta zadovoljavajuca..?
Razlika je navodno i u blizini snimanja, za prsten je oko 10cm a lece oko 20cm... al to uzimam s rezervom.
industar 61 je best buy s obzirom na cijena/performanse, za njega ti treba i m42 adapter (m42 na 4/3). Prstenje ti ne preporučujem jer: nemreš zatvorit blendu na AF objektivima i nemreš fokusirat sa AF objektivima, a za manualni macro je okej al ti u biti netrebaju. close up leže su uglavnom koma, osim jedne iznimke: raynox 250 i 150 koji su krasni al te i koštaju. Fora kod njih je da imaš jako jako jako mali raspon udaljenosti unutar kojih možeš fokusirati objektiv, s druge strane, tvoj AF ti radi normalno.
blizina snimanja ovisi o tom kak je debel prsten il kolko uvećanej radi leća.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 08:40   #87
Napravio sam prsten za spojiti reversanu 45-icu na 150-tku, rezultat je strasno mali dof, a uvecanje je dovoljno za prebrojati trepavice na komarcu
evo i neke slike, djelici milimetra igraju veliku ulogu :



Najbolje mi se cini samo reversana 45-ica:





No nedostatak je nemogucnost reguliranja blende i fokusiranja..

Znam da je s lecama "koliko para toliko muzike", no pokusat cu s kombiniranjem vise leca (+1, +2, +4) pa cemo vidit..
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 18:34   #88
Napravih close up "studio" Molim da etetiku zanemarite jer ona ionako tu nije bitna Za svjetlo sam se puslužio starim ovratnikom od psa kojeg sam obljepio alu folijom iznutra, stavio žarulju 100w i regulator tako da si mogu štelat svjetlo kako mi paše Pozadina imam više (bijela, crna, plava, crvena) ja zadovoljan funkcionalnošću







P.S. ovo je slikano mobitelom, bude za koji dan prva prava proba close up "studia"
__________________
Webić
stunt46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 12:07   #89
Sigmica, ha? Nice.. Ne sumljam u dobre slike.

Ja sam se odlucio za cheapest option i narucio set close up leca, ipak ne mogu bez zatvaranja blende i fokusiranja
Cijena.. 130 ćuna s dostavom, i jos dobijem mini tirpod... Boze moj na sta ce to licit
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 12:53   #90
Nisam još probao na ovakvom terenu al nadam se da bude nešto. Uzeo sam si i 5 macro filtera

Misliš da će te zadovoljit to što planiraš?
__________________
Webić
stunt46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 18:39   #91
Sumljam
al bar cu se rijesit pitanja kakve su..
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 19:52   #92
Kako god bilo nebi ti trebalo bit žao jer stvarno nije neka velika investicija, a možda se ipak pokažu dovoljno dobre Čekam kritike i pohvale
__________________
Webić
stunt46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 19:57   #93
cool fotke
amarz92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 23:46   #94
Napokon lijep dan, slobodno popodne i novopristigle makro lece

Oly e-300, 14-42mm, kombinacija leca +10 i +4...





Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 00:02   #95
hint - nemoj fotkat u sjeni
također, mislim da ti je 1/100 nedovoljno kratki shutter da izbaciš mutnoću izazvanu pokretima (tvog fotića). Općenito, macro=stativ ili skroz velka brzina zavjesice.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 00:49   #96
Ma znam, objektiv me hebe.. kad malo uhvatim ruku stvarat cu cuda
Hvala na hintu!
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:48   #97
Macro...

Baš mi je drago da je otvorena ovakva tema... evo par mojih radova

Po DRUGI put: procitaj pravila!!!! Kiki

Zadnje uređivanje Kiki : 05.04.2010. at 19:41.
Pink Phanther is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.04.2010., 14:59   #98
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
Napokon lijep dan, slobodno popodne i novopristigle makro lece

Oly e-300, 14-42mm, kombinacija leca +10 i +4...





Malo više rada sa svjetlom u tvojem slučaju, dobar pokušaj....
Pink Phanther is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 16:07   #99
pinki prevelike su ti slike, smanji dok stignes btw svidja mi se druga, crop ili oridjidji? steta ove travke koja je upala u kadar
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 17:30   #100
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ja ti imam Sonyjev digitalac DSC-W17, 7.2 Megpixela i na njemu mi makro fotografije izgledaju ovako:

Kratko i jasno,nauči što je Macro.... ovo s tim nema veze !!!!!!!!!!!
Pink Phanther is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.