Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2016., 19:49   #501
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ako joga nije uklopljiva u kršćanski nauk, a da bi to bila trebalo bi njen kompletan filozofsko religijski hinduistički sadržaj zamijeniti kršćanskim, onda nije privatljiva.

Poganski sadržaji nikad nisu bili prihvatljivi za kršćanstvo, argument tako stoji, jer su oni kristijanizirani - nisu više bili poganski. Kad se praksi, simbolu, promjeni značenje on više nije što je bio, postaje nešto novo.
Ko kaze da se to ne moze uciniti? Ako se mogu druge paganstine koje nemaju apsolutno nikakv prakticnu svrhu osim propagandnog umiljavanja lokalcima zasto ne bi nesto sto ima i praktcno-zdravstvenu svrhu i sto je vec pokazalo da se moze prilagoditi razlicitim religijama?

I? Kako je to problem u jednom, a nije drugom slucaju? Kako to da stajanje na glavi (ili koji vec polozaj) po nekim krscanskim fundamentalistima automatski znaci hindu praksu (teska idiotarija, ali Blazevic & co to zaista i tvrde) i vodi u hinduizam nekim svojim okultnim silama, a slijedjenje paganskih obreda ne jer smo eto odlucili da ne bude i da im mi damo drugacije znacenje?

Ako vlastitim pridavanje drugacijeg znacenja mjenjamo sustinu rituala to znaci da je sustina rituala u znacenju koje mu mi pridajemo, a ne da ima neku intrinzicku magijsku djelotvornost.
Ako o nama ovisi znacenje onda ce onaj koji jogu radi sa krscanskog staoista raditi i krscansku jogu te ga ona ne moze odvuci nekim svojim intrinzickim silama.
Ako pak postoje takve sile neodvojive od same prakse koje ne mozemo mjenjati time sto ih jednostavno proglasimo krscanskim onda to mora vrijediti i za postojece paganske obicaje.

Dakle ili joga moze biti OK i krisijanizirana ili jaja ne mogu.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 20:01   #502
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Mislim da je bitno. To što su neki zapadnjaci skloni misliti o jogi kao o nekoj nezavisnoj disciplini (što li već), ne znači da bi se oni kojima je joga dio religijsko filozofske škole, složili s njima.
To sto su neki zapadnjaci povrsno skloni romantizirati jogu nadilazi samo neupucenost krscanskih apologeta kojisu joj skloni pripisivati opet neke svojoj agendi podobne karakteristike.

Hinduizam kakav danas poznajemo nastaje u srednjem vijeku. Nasljedje koje definira sljedbu kao hindusku je one njemu prethodne Vedske religije. Joga nastaje daleko prije srednjovjekovnog puranskog hinduizma (Patanjalijeva joga, atha kasnije sa tantrickim utjecajima) i nema je u Vedama.

Dakle to je ne-vedska tradicija i kao svaka ne-vedska tradicija ovisi o tome koliko je kasnije vedizirana hoce li se smatrati hinduizmom ili ne.

Neke tradicije koje su vedizirane ju koriste, neke koje nisu vedizirane i koje nisu hinduizam ju takodjer koriste.

Sama cinjenica da joga postoji izvan Hinduizma i to ne kao preuzimanje iz njega nego kao jednaki i paalelni povijesni razvoj znaci da to nije iskljuciva hindu praksa i da ne proizlzi iz njega.

Joga je prvenstveno zasnovana na utjecajima Sramana tradicija i Tantre. Niti jedno niti drug (za razliku od vedske tradicije) nije samorazumljivo hindusko jer postoji kao sfera utjecaja u razlicitim indijskim religijama. Sramane su se neke vedizirale, neke ostale neovisne. Tantra je utjecala kasnije i na ove vedizirane i na te neovisne i na pete pravce koje su u medjuvremenu nastali.

Hiduizam nije religija poput bilo koje druge sa nekim jasnim izvorom, jedinstvenim spisom i slicno. To je u stvari termin koji je u startu bio geografski za svu religijsku halabuku s one strane doline Inda (koristili su ga prvo islamski svajaci jednostavno za sve neislamsko). Radi se o organskoj religiji visestrukih razlicitih isvora (Vedska religija, Sramane, Tantra, Islam, Helenizam, plemenski utjecaji i kultevi, zapadni utjecaji itd) koji se beskrajno mjesaju, reiterpretiraju i pretumbavaju u nebrojeno religijskih grupacija i podgrupacija.

Meni je trebalo dobrih 5-10 godina i masu boravka u Indiji da uopce uspijem razmrsiti to klupko i odgovrono tvrdim da ovi apologeti nemaju blage veze o cemu pricaju, nemaju blagog pojma o povijesti niti hinduizma niti joge.

U stvari oni su sami jednaki newagerima koje spominjes, druga stranja iste populisticke neupucene medalje.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 21:12   #503
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ne podržavam sotoniziranje religijskih praksi. Podržavam informiranje što pojedine prakse sadrže i čemu služe. Svaka religija ima pravo dati smjernice svojim članovima što oni kao vjernici trebaju ili ne trebaju koristiti. Na njima je onda da slobodnom voljom odluče što će činiti. Joga nije samo gimnastika i ne treba je kao takvu predstavljati. Možda kršćanski učitelji vide u takvom predstavljanju joge navlakušu za svoje vjernike.
Ukazati na razlike da, ali ne nesto okarakterizirati kao opasnost. I jos k tome pozivati na slobodnu volju koja te ovisno o izboru vodi ka propasti ili spasenju. Pa bas i nije neki izbor. A sve utemeljeno na vjeri dogmama, pretpostavci. Nisam ni ja za to da se okreces tudem ako imas svoje, ali netolerancijom, jedinom istinom jedino mozes udaljiti covijeka od takve vjere i Crkve. Ljudi su gladni duhovnosti, a ne dogmi i religijskog nadmetanja. Zasto bi joga kao duhovna praksa bila opasna u niti jednom objasnjenju ne vidim opasnost osim u dogmi da je jedini put spasenja Isus....
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 10:20   #504
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ko kaze da se to ne moze uciniti? Ako se mogu druge paganstine koje nemaju apsolutno nikakv prakticnu svrhu osim propagandnog umiljavanja lokalcima zasto ne bi nesto sto ima i praktcno-zdravstvenu svrhu i sto je vec pokazalo da se moze prilagoditi razlicitim religijama?

I? Kako je to problem u jednom, a nije drugom slucaju? Kako to da stajanje na glavi (ili koji vec polozaj) po nekim krscanskim fundamentalistima automatski znaci hindu praksu (teska idiotarija, ali Blazevic & co to zaista i tvrde) i vodi u hinduizam nekim svojim okultnim silama, a slijedjenje paganskih obreda ne jer smo eto odlucili da ne bude i da im mi damo drugacije znacenje?

Ako vlastitim pridavanje drugacijeg znacenja mjenjamo sustinu rituala to znaci da je sustina rituala u znacenju koje mu mi pridajemo, a ne da ima neku intrinzicku magijsku djelotvornost.
Ako o nama ovisi znacenje onda ce onaj koji jogu radi sa krscanskog staoista raditi i krscansku jogu te ga ona ne moze odvuci nekim svojim intrinzickim silama.
Ako pak postoje takve sile neodvojive od same prakse koje ne mozemo mjenjati time sto ih jednostavno proglasimo krscanskim onda to mora vrijediti i za postojece paganske obicaje.

Dakle ili joga moze biti OK i krisijanizirana ili jaja ne mogu.
Tko kaže? Kažu kršćani, a hinduisti bi se složili. Osim hinduista, ostali koji crpe iz zajedničkog naslijeđa mogu je koristiti i dalje razvijati. Jogu je nemoguće kristijanizirati, a da ona ostane joga. Kršćani je mogu prakticirati kao tjelesnu vježbu, ali joga to nije, ona je puno više od toga. I to je to.
Ne kontam šta tu nije jasno. Probaj zamisliti jogu sa kršćanskim filozofsko religijskim značenjem. Možeš li? Ja ne.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 10:31   #505
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ukazati na razlike da, ali ne nesto okarakterizirati kao opasnost. I jos k tome pozivati na slobodnu volju koja te ovisno o izboru vodi ka propasti ili spasenju. Pa bas i nije neki izbor. A sve utemeljeno na vjeri dogmama, pretpostavci. Nisam ni ja za to da se okreces tudem ako imas svoje, ali netolerancijom, jedinom istinom jedino mozes udaljiti covijeka od takve vjere i Crkve. Ljudi su gladni duhovnosti, a ne dogmi i religijskog nadmetanja. Zasto bi joga kao duhovna praksa bila opasna u niti jednom objasnjenju ne vidim opasnost osim u dogmi da je jedini put spasenja Isus....
Ako kršćaninu nije dovoljan Isus kao put spasenja, onda on nije kršćanin.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:41   #506
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mnogi katolici upražnjavaju te tehnike i kažu da nije u sukobu s njihovim uvjerenjem, protestanti su tu već puno rigorozniji, a manje vjerske zajednice pogotovo rigorozne.
Budući se u tim tehnikama sugeriraju ljudske vrline i ne vidim razlog zašto neki kršćanin koji nije ispunjen u potpunosti svojom vjerom nebi ispunjenje tražio i u ovim tehnikama?
I kakve su posljedice za takve kršćane po mišljenju onih koji su protiv ovih tehnika?
Krscani nebi trebali prakticirati jogu iz razloga sto je to cin nekakvog samospasavanja, a po vjeri je jedini spasitelj Isus 😊
Pogledaj video Damira Stojica on je to bolje objasnio 😝
Hancica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 05:32   #507
Damir Stojic ne bi dobro objsnijo ni zasto cipele nosi, biti bucan, asertivan i blagoglagoljiv mozda znaci biti karizmatican (uglavnom pred neiskusnom djecom doduse), ali ne i znati o cemu se laprda.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:21   #508
Quote:
Hancica7 kaže: Pogledaj post
Krscani nebi trebali prakticirati jogu iz razloga sto je to cin nekakvog samospasavanja, a po vjeri je jedini spasitelj Isus
Loša ti je vjera ako smatraš da ljudi ne bi smjeli raditi dobre stvari za sebe.

Bhakti joga je dobra stvar, kakav je to spasitelj koji bi branio dobre stvari?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:36   #509
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Damir Stojic ne bi dobro objsnijo ni zasto cipele nosi, biti bucan, asertivan i blagoglagoljiv mozda znaci biti karizmatican (uglavnom pred neiskusnom djecom doduse), ali ne i znati o cemu se laprda.
Ti mu dajes moc ja niti ne komentiram covjeka.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:42   #510
Kršćani imaju svoju kršćansku meditaciju, a sve drugo je vražje djelo! Tako su meni rekli.

Jednom sam svojoj maloj nećakinji zbog igre jer nismo imali ništa pametnije raditi pokazivao, a ona je ponavljala pokrete prvu karate katu Heian Shodan i njen tata se ljutio što to pokazujem njegovoj djeci jer nije kršćanski pa sam odustao od takve igre.
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 20:31   #511
Quote:
Cisco Kid kaže: Pogledaj post
Kršćani imaju svoju kršćansku meditaciju, a sve drugo je vražje djelo! Tako su meni rekli.

Jednom sam svojoj maloj nećakinji zbog igre jer nismo imali ništa pametnije raditi pokazivao, a ona je ponavljala pokrete prvu karate katu Heian Shodan i njen tata se ljutio što to pokazujem njegovoj djeci jer nije kršćanski pa sam odustao od takve igre.
Ne družiš se s takvim ljudima i riješiš problem.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 17:55   #512
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Koliko sam upućena katolicima je to izričito zabranjeno. Iz istih razloga kao i ostalim kršćanima. Zašto?
U Bibliji se to navodi pod vještičarenje i odmet od Boga. Narodski rečeno: vražja posla.
Istraživajući malo došla sam do istog zaključka.
Naime,iako naočigled vrlo nevino sve to djeluje,prakticirajući jogu,bioenergiju,reiki...na dubljim razninama, čovjek se otvara duhovno (to su valjda te čakre,treća oka...ovo ono..) Na taj način,čovjek postaje podložan utjecaju različitih energija,duhova,duša,entiteta,spiritualnih bića,andjela... i kako da tu tim tehnikama nema Isusa,jedino kome se ljudi duhovno otvaraju su demoni. I toga se onda jako teško riješiti i iz toga izvući.

Dakle,preporučila bih ne samo kršćanima nego i ateistima i svim ostalim ljudima,kanite se toga.
Lijepo si to opisala. Tko hoće neka pročita još što ova djevojka piše.

Ja ću podijeliti s vama video kojeg neka pogledaju svi koji hoće i oni koji se pitaju Smiju li kršćani koristiti jogu, meditaciju, bioenergiju, reiki i sl. tehnike.
Radi se o gospođi koja je krišćanka, ali je istovremeno bila u new age-u.
The Emergent Church & The New Age

Gospođa čita Bibliju i bolje od nje ja to ne mogu i ne znam objasniti. Zato na postove onih koji će se javiti kako nijedna od nas tri nije u pravu jer mislimo da je to sotonistička zavjera, neću ništa pisati. Vaše je da mislite o tome što hoćete i tko se ne slaže s mojim da vjerujete u što hoćete.

Ja samo odgovaram na pitanje smiju li kršćani koristiti jogu, meditaciju, bioenergiju, reiki i sl. tehnike. Odgovor je jednoznačno ne. I smijem one kojima to još nije sasvim jasno ili imaju neke nedoumice oko toga upozoriti na to.

I kao kršćanka bi li ikome, ateistima ili ostalim ljudima, preporučila da se bave time, NE.
Tina20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 18:04   #513
Evidentno da postoji jaka struja u kršćanstvu da se povuku u sebe izoliraju od svjeta kao nekad Zeloti koji nisu vidjeli ništa osim svoga vjerovanja.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 18:20   #514
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
da nisam sama bila u procesu osvješćivanja sebe,iskorištavanja svih svojih potencijala i energija,ne bi sad ovdje pisala.

Kada sam bila mlaka katolkinja,isto sam razmišljala da me Crkva ograničava u rastu i guši. Da previše kontrolira. Imala sam čak osjećaj da sigurno svećenici nešto skrivaju od ljudi. Nekakve tajne za bolji,ispunjeniji žvot.
Onda sam lijepo "pametna" ja krenula sa istraživanjem. Bila sam otvorena prema svemu.
Prvo sam jako duboko ušla u zakon privlačenja, od energija do utjecaja njenog na realnost. Onda sam to proširila na anđele,znakove,pa numerologija....
Išla sam i na jogu; odmah ću reći da mi je prvi put tamo mi je bio i poslijednji. Iako nisam imala predrasuda, vidjela da su ljudi tamo ko u nekom transu bili,a ja sam bila prepovršna za to. Tako da onda nisam ni zaglibila tamo. Ali zakon privlačenja,e tu sam bila skoro ko maher.
Ukratko,taj moj put do Istine je trajao dugo,ali iz ove perspektive kada jednom želiš van iz toga,jako je teško izići,zato upozoravam.

I na kraju,ona moja Crkva koja je bila u mojim očima na početku toliko ograničena,postale je moja zaštita. Jer samo sam se crkvenim stvarima mogla zaštititi i maknuti od svega toga. I tu "tajnu" koju je Crkva po meni "skrivala" je ta,da te sile tame i svijetla zaista postoje.

Kaže se: put do pakla popločen je dobrim namjerama.
Zar misliš da ljudi idu kod astrologa,tarota ili joge zbog toga jer žele zlo? Uglavnom idu da postignu ovo što si nabrojala (ljubav,mir,stabilnost...) ,znači namjera im je dobrohotna,ali kakav je ishod? To se nitko ne pita. Prvo treba provjeriti u šta se čovjek upušta.

Nađeš li svećenika koji se time bavi,bjež od njega glavom bez ozbira.
Za one koji ne znaju engleski ili iz nekog drugog razloga ne mogu pogledati video. Upravo ovo što mlada djevojka opisuje u ovom postu, svjedoči i gospođa iz linka na video kojeg sam maloprije stavila.
Tina20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 18:22   #515
treniram Tai Chi. zabranjeno?
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 18:42   #516
Quote:
mali kaže: Pogledaj post
treniram Tai Chi. zabranjeno?
Ja nikome ništa ne branim, ali ako pitaš je li zabranjeno kršćanima. Je.

Kao joga i neke istočnjačke vježbe i vještine koje rade sa čakrama, či energijom, kundalinijem. Jako davno sam gledala videe o kršćaninu koji je prakticirao zen budizam, a ne mogu se sjetiti da li je u nekom od svojih videa rekao da se bavio i Tai Chijem. Meditation, Spirituality and the Mind

To nisu neobrazovani ili zatvoreni ljudi i pričaju iz iskustva. Isto kao i gosdpođa iz mog prethodnog videa, on objašnjava zašto se ne smije baviti time odnosno zašto nije kršćanski.
Tina20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 18:58   #517
Quote:
Tina20 kaže: Pogledaj post
Ja nikome ništa ne branim
Rimljanima 2,1

Quote:
Tina20 kaže: Pogledaj post
ako pitaš je li zabranjeno kršćanima. Je.
tai chi je borilacka vjestina.

Rimljanima 2,13-16

http://biblija.biblija-govori.hr/gla...od=sve&glava=2
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 20:49   #518
Quote:
Tina20 kaže: Pogledaj post
Ja nikome ništa ne branim, ali ako pitaš je li zabranjeno kršćanima. Je.

Kao joga i neke istočnjačke vježbe i vještine koje rade sa čakrama, či energijom, kundalinijem. Jako davno sam gledala videe o kršćaninu koji je prakticirao zen budizam, a ne mogu se sjetiti da li je u nekom od svojih videa rekao da se bavio i Tai Chijem. Meditation, Spirituality and the Mind

To nisu neobrazovani ili zatvoreni ljudi i pričaju iz iskustva. Isto kao i gosdpođa iz mog prethodnog videa, on objašnjava zašto se ne smije baviti time odnosno zašto nije kršćanski.
Kršćanstvo što je ?
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 21:21   #519
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Kršćanstvo što je ?
Pitaš me za definiciju ?
Tina20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 21:45   #520
Quote:
Tina20 kaže: Pogledaj post
Pitaš me za definiciju ?
Je li to kutija ?
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.