Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2011., 00:05   #1
Kakav je odgovor Bog tražio?

Verovatnoća da će ovo da leti je velika Ali, zanima me šta ovdašnji umovi misle.

Jedna zena je pala u komu i najednom kao da se nasla pred bozjim sudom.
-"Ko si ti?" - upitao je Glas.
-"Ja sam Marta Lorens".
-"Ne pitam kako se zoves,vec ko si ti."
-"Ja sam gradonacelnikova zena".
...-"Ne pitam cija si zena,vec ko si ti".
-"Ja sam majka cetvoro dece".
-"Ne pitam cija si majka,vec ko si ti".
-"Ja sam uciteljica u skoli".
-"Ne pitam sta radis,vec ko si ti".
I sve tako,sta god bi rekla,nikako da kaze pravi odgovor.
-"Ko si?"
-"Hriscanka".
-"Ne pitam koje si vere vec ko si".
Na kraju,posto nije umela da odgovori,vracena je nazad.Kada je ozdravila,resila je da otkrije ko je i sve se promenilo.
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 00:40   #2
Grešnica?
Inače ovo je beskrajno,znaš li ti moguč odgovor?Valjda znaš kad pitaš,inače je uzaludno
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 01:04   #3
Naravno da ne znam. Inače ne bi pitala Zašto bi pitala nešto što sama znam :/
Nego...
Tekst manje više bitan. To da je ona vraćena ili ne.

Zanemeh,
Jedan jedini put
Kad me neki covek upita: "Ko si ti?"

Mene intrigira samo pitanje. Vrzma mi se po glavi... Tražim mišljenje o tome. O pitanju. O mogućem odgovoru koji bi zadovoljilo tog ... Boga. Pomislila sam da bi to mogao biti skup naših osobina koje nas najviše određuju. Naših dela.. Onoga što volimo ili pak onoga što ne volimo. Svega toga. Ili se naša suština najboplje može opisati nečim drugim.
Ne bi ništa da određujem. Zanimaju me kakve ideje i mišljenja imaju drugi ljudi o mogućem, željenom odgovoru.
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 01:51   #4
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Verovatnoća da će ovo da leti je velika Ali, zanima me šta ovdašnji umovi misle.
Slažem se .. šansa da ovo odleti je ogromna.

Da je taj 'bog' bio stvaran i objektivan radije nego zamišljen i subjektivno interpretiran .. te da pitanje "tko si?" samo po sebi nie besmisleno - možda bi se i dalo nešto suvislo o tome reći. No za ovakva pitanja ne treba um .. dapače!

.. drugi put neka odgovori sa "a tko pita?"
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 01:57   #5
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Verovatnoća da će ovo da leti je velika Ali, zanima me šta ovdašnji umovi misle.

Jedna zena je pala u komu i najednom kao da se nasla pred bozjim sudom.
-"Ko si ti?" - upitao je Glas.
-"Ja sam Marta Lorens".
-"Ne pitam kako se zoves,vec ko si ti."
-"Ja sam gradonacelnikova zena".
...-"Ne pitam cija si zena,vec ko si ti".
-"Ja sam majka cetvoro dece".
-"Ne pitam cija si majka,vec ko si ti".
-"Ja sam uciteljica u skoli".
-"Ne pitam sta radis,vec ko si ti".
I sve tako,sta god bi rekla,nikako da kaze pravi odgovor.
-"Ko si?"
-"Hriscanka".
-"Ne pitam koje si vere vec ko si".
Na kraju,posto nije umela da odgovori,vracena je nazad.Kada je ozdravila,resila je da otkrije ko je i sve se promenilo.
Već sam čuo ovu priču i mogu ti reći da ni ja kao svećenik nažalost nee bih znao odgovoriti na to pitanje.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:10   #6
Quote:
.. drugi put neka odgovori sa "a tko pita?

Like it.

Možda je suština priče nije da ona nije dala pravi odgovor, već da je dala isprazan odgovor. Meni upada u oči to što je u svakom odgovoru uspostavila relaciju između sebe i nekog, nečega.. kao da je živela samo za druge, a da nije stigla spoznati da li je ona dobra žena, da li je ćudljiva, brzopleta, da li je osoba koja je volela život ili pak nije.. i pošto nije stigla iskusititi sebe, doživeti sebe da je poslata nazad dato joj je još vremena.
A na pitanje Ko sam ja... čini mi se da je najbolji odgovor naš život. Svaka njegova sekunda. Ali kako to reći. Kada te neko pita: Ko si ti? :/
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:14   #7
A valjda je ocekivao:

"Ja sam tvoj sluga pokorni i beskrajno vjerujem u tvoju dobrotu iako nemam za to nikakvog razloga."
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:23   #8
Može biti. Mene je u suštini diralo kako je masa ljudi izvikala kako je ovo veoma dobra i poučna pričica, al ja nisam videla ništa tako dubokoumno u njoj.
Tako da me ovakvi odgovori vesele

Dok čekam da odleti...
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:26   #9
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Može biti. Mene je u suštini diralo kako je masa ljudi izvikala kako je ovo veoma dobra i poučna pričica, al ja nisam videla ništa tako dubokoumno u njoj.
Tako da me ovakvi odgovori vesele

Dok čekam da odleti...
Ma nek odleti ...

Ta pricica s pocetka threada je na razini Paola Coelha i njegove mudrosti i savjeta za samopomoc.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:30   #10
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Ma nek odleti ...

Ta pricica s pocetka threada je na razini Paola Coelha i njegove mudrosti i savjeta za samopomoc.
Zato što ju ti ne razumiješ?
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:31   #11
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Zato što ju ti ne razumiješ?
Da.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:34   #12
Aj, Aj nećemo se vređati....
:P
U ostalom meni se sviđa ideja Alhemičara... Čovek ponekad mora preći dug put da bi shvatio da je ono što traži bilo pored njega, samo što on to nije video...
Al ga generalno baš ne gotivim
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:44   #13
Takvih blesavih pitanja i odgovora smislim 50 u toku samo jedne veceri.

Nietzsche je napisao "Zar starac nije cuo da je bog mrtav ?" i to je bilo provokativno i za razmisljenje... ali u 19. stoljecu.
Kad se iste fore ponavljaju u 21. stoljecu to postaje dosadno i besmisleno.

Postavi bilo koje pitanje i suprostavi boga kao sugovornika i ako ti citatelj vjeruje dobit ces dubokouman razgovor.
Npr :
"Po cemu si ti razlicit od kamena ?"
"Ja sam svjestan sebe"
"A kako znas da kamen nije svjestan sebe ?"

ili

"koja je svrha postojanja ?"
"Da se mnozimo"
"Nije"
"Da volimo boga"
"Nije"

Jebo me pas ako nakon petog pokusaja ne bih rekao :
"Dalje !!!"

To bi bilo interesantno da nudi bar natuknicu prema odgovoru, ovako je besmisleno gubljenje vremena.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 02:59   #14
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Meni upada u oči to što je u svakom odgovoru uspostavila relaciju između sebe i nekog, nečega.. kao da je živela samo za druge...
Dobro ti je upalo u oči, ali nie u tom problem!

Naime pitanje "tko si" u sebi sadrži nekoliko pretpostavki! Nama je najbitnija pretpostavka da onaj tko postavlja pitanje i onaj kome je pitanje postavljeno nisu ista osoba! Samim time odgovor MORA biti upravo u funkciji uspostavljanja relacije.

A osim toga vrijedi spomenuti i pretpostavku da 'tko' nie isto što i 'što' .. inače bi pitanje glasilo "što si ti". Na pitanje "što si ti" odgovor "ja sam život" čak bi i imao smisla, no činjenica da se pita "TKO si ti?" implicira da se kao odgovor očekuje osobna identifikacija a ne fenomenološki opis.

Zato je jedini suvisao odgovor na to pitanje - "tko pita?" - jer bez da znam tko pita ne mogu uspostaviti pitanjem zatraženu relaciju između sebe i onoga tko pita!

Lako što ti se sviđa - ali je i točno
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 03:12   #15
Pa znaš ko pita. Bog pita. A budući da je rekla da je Hrišćanka odbascuje se mogućnost da ne zna šta ta reč, podrazumeva.
Naravno, sviđa mi se jer ima smisla S tim na neki način, barem ja tako vidim, nabijaš na nos Bogu činjenicu da je pitanje blago rečeno zeznuto, i Ako on odgovori, lako će biti i tebi odgovorili, jer ćeš napraviti relaciju.
Ja sam besmrtan i savršen - ja sam smrtna i nesavršena itd, itd....
Ali i ovaj hejter, Bjesomar, pravo zbori. U takvom razgovoru. Započetom s takvim pitanjem, zadatak jadnog smrtnika bi bio da nadmudri Boga Smicalicama. A ne "pravim odgovorima".
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 03:25   #16
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Pa znaš ko pita. Bog pita. A budući da je rekla da je Hrišćanka odbascuje se mogućnost da ne zna šta ta reč, podrazumeva.
Naravno, sviđa mi se jer ima smisla S tim na neki način, barem ja tako vidim, nabijaš na nos Bogu činjenicu da je pitanje blago rečeno zeznuto, i Ako on odgovori, lako će biti i tebi odgovorili, jer ćeš napraviti relaciju.
Ja sam besmrtan i savršen - ja sam smrtna i nesavršena itd, itd....
Ali i ovaj hejter, Bjesomar, pravo zbori. U takvom razgovoru. Započetom s takvim pitanjem, zadatak jadnog smrtnika bi bio da nadmudri Boga Smicalicama. A ne "pravim odgovorima".
Ma kakav hejter, nisam ja hejter.
Cijenim ja i vjernike (cim iskreniji vjernik vise ga cijenim) iako ja ne vjerujem u boga, cijenim i ljude koji vole razmisljati, samo mi na onu stvar ide povrsnost. Vecina ovog ovdje je povrsna do boli.
Slucajno sam na ovo naletio i nisam izdrzao ne prokomentirati.

Najlakse je lupiti neko pitanje i na njega traziti sveobuhvatan odgovor.

Imas recimo Terryja Prachetta koji u svojim romanima ima foru kad netko pita "Zasto smo ovdje ?" u smislu zasto su doticni likovi u konkretnoj poziciji u vremenu i prostoru, a onda mu netko pocne pricati o tome kako je u pocetku bila kornjaca , a nakon toga je ...

Hocu reci, svako pitanje se moze relativizirati do beskraja i ako je citatelj ljubitelj Paola Coelha, Richarda Bacha, Dipaka Chopre i slicnih iz tog pitanja ce izvuci teske zivotne istine. U stvarnosti je to potpuno isprazno i bez ikakvog smisla i znacenja.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 04:01   #17
JEst. VIdiš.... al to je nerviralo i mene. Što ne vidim smisla. I onda mi neko dođe i kaže VAO kako je ovo super. I te spike. NAjpametniji komentar na ovako nešto je bio: Ne razumem. ZA slučaj da nisi skužio o čemu se radi, na jednom drugom mestu je postavljena ovakva tema i ljudi se ubiše da dokažu da je u njoj sakrivena tajna života. Ja je nisam videla. Pa umesto da kažem sebi, e ovo je bzvz, odlučila to pitati i drugu raju. I sad mi je lakše Mada ponekad ume biti interesantno nizati nebulozna pitanja i još nebuloznije odgovore Nekad se iz toga i izrodi nešto Jer ono što je izgubljeno možeš naći samo ako se i sam izgubiš. - CItirala sam Pirate s Kariba. Sorry.. VIdi shvati ovo kao jednu zezanciju. Većina ljudi gleda na filozofiranje upravo tako kako ti gledaš na ovo. U ovoj situaciji barem, ako već ništa drugo, možeš spoznati kako se takvi ljudi osećaju slušajući filozofe

Mudar čovek ne samo da ne govori gluposti, već ih i ne sluša. No ljudski je uzbuniti se kada osetimo da je ugroženo nešto mi smatramo važnim... Tu je to očito bio - smisao )

Zadnje uređivanje soadfan : 22.01.2011. at 04:31.
White Harmony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 05:11   #18
Quote:
White Harmony kaže: Pogledaj post
Pa znaš ko pita. Bog pita. A budući da je rekla da je Hrišćanka odbascuje se mogućnost da ne zna šta ta reč, podrazumeva.
Onda ima samo jedan problem .. naime 'boga' nema .. što znači da je dotična šizofrenik

Vjerojatno priča potječe iz neke Zen tradicije i loše je prepričana (a time i osiromašena) kroz prizmu katoličke (lako)vjere!
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 09:23   #19
Quote:
Kakav je odgovor Bog tražio?
Priča je metafora ne samo na površini već i po pitanju onoga tko pita i po pitanju onoga koji odgovara. U tom kontekstu ako se promatra pitanje koje postavljaš je besmisleno, već je bitna cjelokupna slika koju priča stvara.

Drugim riječima nije da nema odgovora, već je postavljeno krivo pitanje.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 10:51   #20
.. odgovor je .. ja sam .. ja .. onaj koji postoji ..

.. ali ženska i nije naročito loše krenula .. trebala bi možda još odgovarati i pokušavati .. da joj se ti odgovori poslože ..
.. red u tim odgovorima je ovaj ..
.. slijed tih odgovora mora ići tako ..

.. ja sam svoje tjelo .. i vidjeti sve oko toga ..
.. ja sam danas bolji jučer sam popravio zub .. ja sam danas bolji uzeo sam lijek .. ili ja sam danas pravi obući ću nove cipele .. ili ja sam onaj koji vozi jugo .. a stanuje do komšija žike .. pitaj u sokaku .. svi me znaju .. čuvam pare za umjetno srce .. nešto mi šteka ovo .. ja sam svoje pare je ću ih pretvoriti u srce .. a srce je važan organ ..

.. ja sam svoje djelo .. i sve oko toga ..
.. profesija .. student sa tendencijom da postanem menagerjaš .. ja sam onaj koji se bavi .. skijaštvom .. u švicerland .. ja sam djelatnik umjetnik .. ja sam biće prakse .. moja je lična karta .. ja sam žika kišobranac .. moje ruke .. to sam ja ..

.. ja sam svoj razum .. mislim dakle postojim ..
.. i sve dalje i bliže .. milijoni pročitanič riječi .. razumno .. urazumljenih

.. ja sam osjet .. ono što osjećam to sam ja ..
.. ja sam gladan promrzao .. ili ja sam sit .. ili .. ja sam glavni u komšiluku .. aj fil god .. ili .. ja se nikog ne bojim .. jer se osjećam jak ..

.. i onda dalje ..
.. odakle osjećaji .. što su ti osjećaji .. dali se vezuju i u šta ..
.. i rezultat .. ja sam .. ja postojeći ..
.. ne znam dali je to dalje moguće razbiti .. za sada to nebi .. i ne vidim potrebe ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.