Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2011., 11:49   #81
ok, da skratimo.


otac mora najmanje 30 dana prije odlaska na roditeljski dopust dati pisanu obavijest poslodavcu (ne zahtjev). poslodavac je dužan u roku 15 dana dati pisanu obavijest slaže li se ili ne. u obzir se uzima njegovo neslaganje samo "u slučaju izvanrednog povećanja opsega rada, više sile i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe", i to neslaganje onda vrijedi za razdoblje od najviše 30 dana. naravno da poslodavac to mora dokazati.

ako poslodavac ne da nikakvu pisanu izjavu, smatra se kako se slaže i roditelj može na roditeljski dopust.

i to je to.

za pisanu obavijest možete zamoliti nekoga s podforuma pravo da vam napravi neku šprancu i možete provjeriti jesam li sve točno rekla
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:49   #82
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
neznam dali ce pomoci ali evo broj savjetnika u Ministarstvu rada
01/6109 238
Hvala
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:52   #83
Quote:
tajči13 kaže: Pogledaj post
on mu ne želi dati da ide na rodiljni dopust.
poslodavac mu ne može oduzeti to pravo. može mu jedino dati otkaz nakon što istekne 15 dana od povratka s roditeljskog dopusta. ali to opet je druga priča o otkazima.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:53   #84
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
ok, da skratimo.


otac mora najmanje 30 dana prije odlaska na roditeljski dopust dati pisanu obavijest poslodavcu (ne zahtjev). poslodavac je dužan u roku 15 dana dati pisanu obavijest slaže li se ili ne. u obzir se uzima njegovo neslaganje samo "u slučaju izvanrednog povećanja opsega rada, više sile i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe", i to neslaganje onda vrijedi za razdoblje od najviše 30 dana. naravno da poslodavac to mora dokazati.

ako poslodavac ne da nikakvu pisanu izjavu, smatra se kako se slaže i roditelj može na roditeljski dopust.

i to je to.

za pisanu obavijest možete zamoliti nekoga s podforuma pravo da vam napravi neku šprancu i možete provjeriti jesam li sve točno rekla
To je to!!!
Ali
taj njegov šef je najavio da neće dobiti te potvrde, jer naravno, on je privatnik i preko mu je neophodan radnik.
Mene interesira dali postoji neki zakon da mi dobijemo taj ...... papir da može na rodiljnji dopust
P.S dijete je staro 2g i 5 mj
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:54   #85
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
poslodavac mu ne može oduzeti to pravo. može mu jedino dati otkaz nakon što istekne 15 dana od povratka s roditeljskog dopusta. ali to opet je druga priča o otkazima.
Ali muž mora donjet neku potvrdu od poslodavca koju on neće i neželi potvrdit, a bez te potvrde nemože krenuti rodiljni dopust!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:59   #86
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ali on mora biti svjestan što ga čeka kada se vrati na posao.. možda ništa a možda i otkaz a možda i šikana..
I kao da će nešto izgubiti ako mu takav poslodavac i da otkaz.
To je samo dokaz da ga ne cijeni ni kao radnika,a ni kao čovjeka kojemu pripada pravo na roditeljski dopust.
Ja se više i ne bi vratila raditi kod takvog poslodavca jer ako je u stanju 'jebati' radnika zbog takvih prava onda mogu misliti kakav i na ostalim poljima.
Ja nekako zaključujem da otac baš i ne radi na nekom dobro plaćenom poslu pa zato i ide na roditeljski dopust.
Na roditeljski dopust bi svakako otišla i onda bi u tom periodu dok sam doma sa djetetom polako tražila novi posao.


Ovo zapravo nije zanimljiva tema samo zbog očeva koji žele iskoristiti to pravo nego i majki kad prelaze sa porodiljnog na roditeljski dopust.

Zanimljivo kako nam je država dala neka prava,a zapravo je sve prebacila na (ne)milost poslodavca sa kojima se roditelj,tj.radnik treba boriti za svoje pravo. Strepiti 'oće li dobiti otkaz jer pazi, on samo želi iskorisiti svoj roditeljski dopust.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:01   #87
Quote:
tajči13 kaže: Pogledaj post
Ali muž mora donjet neku potvrdu od poslodavca koju on neće i neželi potvrdit, a bez te potvrde nemože krenuti rodiljni dopust!
Muž mora donijeti izjavu poslodavca da se slaže sa korištenjem roditeljskog dopusta.
Ako ti treba špranca imam je u svom kompu jer sam je neki dan pisala za sebe.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:02   #88
Quote:
tajči13 kaže: Pogledaj post
Ali muž mora donjet neku potvrdu od poslodavca koju on neće i neželi potvrdit, a bez te potvrde nemože krenuti rodiljni dopust!
na žalost, ne bih znala koliko mi se čini onda bi trebalo vrijedti ovo što je lara već citirala iz zakona:

Quote:
(3) Ako poslodavac ne izda pisanu izjavu iz stavka 2. ovoga članka u roku od 15 dana, smatra se da je suglasan s iskazanom namjerom radnika iz stavka 1. ovoga članka.


ne znam zašto ne pitaš na pravu, dala sam ti link na temu
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:04   #89
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ja nisam stekla dojam da je on to sve odradio ili se pokretačica teme nije izrazila ili sam ja uniformni knjiški moljac - štreber pa ne razumijem.

ako je on postavio zahtjev, ako se poslodavac očitovao pismeno da ne želi, ja bih sa tim otišla na HZZO u pravnu službu.
ako se je na njegov pismeni zahtjev on usmeno očitovao, to je ništa, onda bih opet otišla na HZZO i rekla da je prošao rok od 15 dana i da mi ništa nije napisao očito je suglasan.

ali on mora biti svjestan što ga čeka kada se vrati na posao.. možda ništa a možda i otkaz a možda i šikana..
ma nezahvalno je uopće išta u ovakvim situacijama reći u vremenu kada ih je 300 000 bez posla..

ja se ne usudim.. ne zamjerite
SORY Lara sve to šta si napisala stoji. Ali moj muž ima plaću kod tog privatnika 2500 kn.Radi od jutra do mraka.Izgubi je zdravlje. Postao je srčani bolesnik.
Mislim da je bolje primati(žalosnih)1600 i imati donekle zdraviji život.
Mislim da bi svatko bio lud i g.... kad bi sa dobrog plaćenog posla išao na taj minimalac.
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:04   #90
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
na žalost, ne bih znala koliko mi se čini onda bi trebalo vrijedti ovo što je lara već citirala iz zakona:





ne znam zašto ne pitaš na pravu, dala sam ti link na temu
Hvala!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:05   #91
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Muž mora donijeti izjavu poslodavca da se slaže sa korištenjem roditeljskog dopusta.
Ako ti treba špranca imam je u svom kompu jer sam je neki dan pisala za sebe.
Molim te pošalji mi na pp.
Hvala!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:07   #92
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
na žalost, ne bih znala koliko mi se čini onda bi trebalo vrijedti ovo što je lara već citirala iz zakona:
Onda je rješenje da muž uputi zahtjev, dopis prema poslodavcu gdje iskazuje namjeru da želi koristiti roditeljski dopust i zatražiti izjavu. Poslati preporučeno sa povratnicom i čekati da prođe 15 dana.
I onda sa tim dokazom ( dopisom i potpisanom povratnicom ) na HZZO.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:07   #93
tajči, nema na čemu, nadam se da će biti neke koristi i da će tata naći bolji posao nakon roditeljskog. inače se slažem sa Simple Fille i mislim da je poslodavac teži bijednik

edit: i da, tata ako koristi njamanje tri mjeseca u komadu roditeljskog dopusta, ima pravo na još dva dodatna mjeseca roditeljskog, samo treba na vrijeme podnijeti zahtjev u hzzo
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:17   #94
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
tajči, nema na čemu, nadam se da će biti neke koristi i da će tata naći bolji posao nakon roditeljskog. inače se slažem sa Simple Fille i mislim da je poslodavac teži bijednik

edit: i da, tata ako koristi njamanje tri mjeseca u komadu roditeljskog dopusta, ima pravo na još dva dodatna mjeseca roditeljskog, samo treba na vrijeme podnijeti zahtjev u hzzo
Ma sad je najbitnije dobiti taj rodiljni dopust!A valja će nam se j..... država promjeniti u tih 1,5 god koliko namje ostalo rodiljnog dopusta.Ili dok ne nađe neki normalniji posao.
Puno hvala svim curama na pomoći!
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:19   #95
Simple File, naravno da je žešći bijednik i nisam osobnog stava da se mora raditi pod svaku cijenu kod istog poslodavca štoviše na uštrb svog zdravlja.
tajči- žao mi je u kakvim uvjetima ti radi muž, možda bi ovaj roditeljski dopust čovjeku bio spasonosno rješenje da dođe k sebi i da sa tog dopusta, odmoren i koliko toliko sabran traži drugi posao.

tajči - to je njegovo pravo, poslodavac mu to ne može oduzeti ali može ne dati suglasnost.
to je suština svega, ali čini mi se da je poslodavac poprilično neuk, neka sačeka rok od 15 dana i ode sa zahtjevom na HZZ-o i kaže da se poslodavac nije očitovao.
(ali ili bneka pošalje sa povratnicom kako se SF rekla ili ako firma ima urudžbeni može tražiti i da mu zveknu žig da je zahtjev zaprimljen kod poslodavca što čisto sumnjam da firma od 7 ljudi ima)

i neka mu je sasrećom
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:27   #96
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Simple File, naravno da je žešći bijednik i nisam osobnog stava da se mora raditi pod svaku cijenu kod istog poslodavca štoviše na uštrb svog zdravlja.
tajči- žao mi je u kakvim uvjetima ti radi muž, možda bi ovaj roditeljski dopust čovjeku bio spasonosno rješenje da dođe k sebi i da sa tog dopusta, odmoren i koliko toliko sabran traži drugi posao.

tajči - to je njegovo pravo, poslodavac mu to ne može oduzeti ali može ne dati suglasnost.
to je suština svega, ali čini mi se da je poslodavac poprilično neuk, neka sačeka rok od 15 dana i ode sa zahtjevom na HZZ-o i kaže da se poslodavac nije očitovao.
(ali ili bneka pošalje sa povratnicom kako se SF rekla ili ako firma ima urudžbeni može tražiti i da mu zveknu žig da je zahtjev zaprimljen kod poslodavca što čisto sumnjam da firma od 7 ljudi ima)

i neka mu je sasrećom
Pa ako šaljem s povratnicom i šefu na ruke da se preda, dal vrijedi njegov potpis?
Jer firma ima taman 7 radnika, i mislim da nitko ne urudžbenira poštu.
Od tih 7 radnika u brojenju su šef i njegov sin!Znači 5 radnika.
__________________
Doći će i mojih 5 minuta.Kad - tad!!!
tajči13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 12:30   #97
Quote:
tajči13 kaže: Pogledaj post
Pa ako šaljem s povratnicom i šefu na ruke da se preda, dal vrijedi njegov potpis?
Ma ti samo pošalji i baš te briga tko će potpisati povratnicu i hoće li dopis biti uručen direktoru ili nekoj drugoj ovlaštenoj osobi.

Povratnica i datum primitka na njoj ti je amen u tome svemu.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 11:42   #98
Obavezan rodiljni za muškarce - da ili ne?

Čitam nekidan zajedničke zahtjeve civilnih udruga od nove vlade i među ostalima je i(parafraziram) - poticanje ravnopravnosti među spolovima u kućnim poslovima i brizi za djecu, uključujući i zakonski obavezan rodiljni za muškarce.

Dakle, ako sam dobro shvatila, određeni dio rodiljnog dopusta bi obavezno morao iskorisiti djetetov otac. Mislim da tako nešto već ima u nekim europskim zemljama.

Pa razmišljam...s jedne strane, nema tog zakona koji može natjerati muškraca kojem je briga za dijete zadnja rupa na svirali i nešto muškarca nedostojno da postane brižan i zainteresiran. Kako to već kod nas ide, vjerojatno bi se našlo načina za eskivirati zakonsku obavezu.

S druge strane, da je obavezno po zakonu možda bi prisililo neke očeve da, ako ništa iz nužde, nauče promijeniti pelenu, nahraniti dijete ili biti uz njega na adaptaciji u vrtić, početku škole...
...a i kad bi to bilo obavezno za koju generaciju bi možda otac na dijelu rodiljnog dopusta bilo nešto što se podrazumijeva...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 11:55   #99
pa ja to nebih uvela kao zakonsku obvezu (pa i za mame je obveza samo 45 dana, ili griješim?), al da bi bilo dobro očeve poticat na to, bilo bi! Moj bi ostao al ima veću plaću od mene, i samo nebo zna što bi ga čekalo kad bi se vratio, volju ima, zna s curama, od prvog dana sve radi , prematanje, hranjenje, nosanje, ma sve...ali plaća i moguća situacija nakon povratka su prepreka!
__________________
On the road again......
....moje male ljubavi Z i V....
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 12:13   #100
u švedskoj je obavezan rodiljni za muškarce u trajanju od 2 mjeseca.. čini mi se da su im ta 2 mj. plaćena čak i ako inače ne rade, ali to nisam 100% sigurna. moguće da čak taj period je i mama na rodiljnom, jer svrha tog "očinskog" je da se što više poveže obitelj (kod njih se, nakon što se beba rodi, mamu i tatu zajedno s bebom smjesti u bolnički hotel gdje provedu zajedno prvih nešto dana, uz patronažnu na raspolaganju non-stop).

super je to stvar, ja bih osobno volila da i kod nas postoji tako nešto, samo ako bi otac bio sam na tom rodiljnom, sve me strah kako bi se pojedina dječica provodila.. nije sve u znati promijeniti pelenu i dati jesti, dijete i uz čisto i sito dupence može biti emotivno zapostavljeno.
s druge strane, ne znam kojih 2 mjeseca bih izabrala vratiti se na posao, a da je mm s malom bio kući.. prvih 6 mj samo dojenje, pa dok krene dohrana i uspije izdržati bez cice 8-9 h, već ima godinu. čak i da je na adaptiranom bila, mislim da bi me samo s puškom netko maknuo od nje na cijeli dan. bilo bi super da kad dijete napuni godinu, mama ide na posao a tata bude još 2 mj. kući i usput laganini obavi adaptaciju
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.