Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2012., 22:30   #1
Exclamation Protupožarne zračne snage - PP NOS OS RH

Pošto na forumu nisam vidio da postoji topic koji se bavi isključivo protupožarnim snagama u sastavu OSRH, mislim da ovi ljudi koji nadljudski rade cijelo ljeto svake godine na gašenjima požara diljem lijepe naše zaslužuju svoju temu.

Od čega se sastoje PP NOS RH?

1. Zapovjedništvo PP NOS OS RH

2. PP NOS HKoV

Sastoji se od pripadnika Gardijske oklopno mehanizirane brigade i pripadnika Gardijske motorizirane brigade HKoV-a, koji se razmještaju na otok Mljet i Brijune.

3. PP NOS HRZ I PZO

Sastoji se od Protupožarne eskadrile, koju čine zrakoplovi: šest Canadaira (CL-415) i pet Air tractora (AT802A/F) te Namjenski organizirane skupine helikoptera: dva helikoptera (Mi-8 MTV1).

4. PP NOS HRM

Sastoji se od jednog broda tipa desantni brod minopolagač (DBM), jednog broda tipa desantno-jurišni brod (DJB), te dva gumena čamca (GČ).

5. Tim službe potrage i spašavanja

Čine ga pripadnici Bojne za specijalna djelovanja.




Malo o zrakoplovima i helikopterima koji čine okosnicu PP NOS HRZ:

Canadair (Bombardier) CL-415

General characteristics

Crew: 2 pilots

Additional Seating: one on jump seat, eight on bench seats

Payload: 6,400lb (2,900 kg)
Length: 65 ft (19.82 m)
Wingspan: 93 ft 11 in (28.6 m)
Height: 29 ft 3 in (8.9 m)
Wing area: 1,080 sq ft (100 sq m)
Airfoil: NACA 4417

Empty weight: 28,400 lb (12,880 kg)
Maximum fuel weight: 10,250 lb (4650 kg)
Maximum takeoff weight (from land, disposable load): 43,850 lb (19,890 kg)
Maximum takeoff weight (from land, non-disposable load): 41,000 lb (18,600 kg)
Maximum takeoff weight (from water): 37,850 lb (17,170 kg)
Max Capacity (Water or Retardant): 13,536 lb (6,140 kg)
Maximum weight after scooping: 47,000 lb (21,360 kg)
Maximum landing weight: 37,000 lb (16,780 kg)

Powerplant: 2 × Pratt & Whitney Canada PW123AF turboprop, takeoff power: 2,380 shp (1,775 kW) each

Performance

Maximum speed: 223 mph (359 km/h (194 kt))
Cruise speed: 207 mph (333 km/h (180 kt))
Stall speed: 78 mph (126 km/h (68 kt))
Range: 1,518 miles (2,443 km)
Service ceiling: 14,700 ft (4,500 m)
Rate of climb: 1,600 ft/min (8.1 m/s)
Takeoff distance (ISA, land): 2,750 ft (840 m)
Takeoff distance (ISA, water): 2,670 ft (815 m)
Landing distance (ISA, land): 2,210 ft (675 m)
Landing distance (ISA, water): 2,180 ft (665 m)
Minimum water depth: 6 ft (1.8 m)



Air Tractor AT-802 Fire Boss

General characteristics

Capacity: 820 US Gal (3,104 L) of chemicals
Length: 35 ft 11 in (10.95 m)
Wingspan: 59 ft 3 in (18.06 m)
Height: 12 ft 9 in (3.89 m)
Wing area: 401.0 ft2 (37.25 m2)
Aspect ratio: 8.8:1
Empty weight: 6,505 lb (2,951 kg)
Gross weight: 16,000 lb (7,257 kg)
Powerplant: 1 × Pratt & Whitney PT6A-67F turboprop, 1,350 hp (1,007 kW) each

Performance

Cruise speed: 221 mph (356 km/h)
Range: 800 miles (1,289 km)
Service ceiling: 25,000 ft (7,620 m)
Rate of climb: 850 ft/min (4.3 m/s)



Mi-8 MTV-1

General characteristics

Crew: Three – two pilots and one engineer
Length: 18.465 m (60 ft 7 in)
Rotor diameter: 21.25 m (69 ft 10½ in)
Height: 4.76 m (15 ft 7¼ in)
Disc area: 356 m² (3,834 ft²)
Empty weight: 7,489 kg (16,510 lb)
Loaded weight: 11,100 kg (24,470 lb)
Max. takeoff weight: 13,000 kg (28,660 lb)
Powerplant: 2 × Klimov TV3-117VM turboshafts, 1,633 kW (2,190 shp) each

Performance

Maximum speed: 250 km/h (135 knots, 155 mph)
Range: 465 km (251 nmi, 289 mi) (standard fuel)
Service ceiling: 6,000 m (19,690 ft)
Rate of climb: 8 m/s (1,575 ft/min)

JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 22:43   #2
Svaka ima čast, spašavaju stvar inače bi bilo svega.

Evo par dobrih fotki kanadera kako uzima vodu iz Neretve:
zahtjevan-manevar--kanader-uzimao-vodu-iz-neretve
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 18:08   #3
Kanader na Neretvi: http://www.youtube.com/watch?v=PHBsv7IgmXU

I jedna FOTOMONTAŽA koja odlično izgleda: https://www.facebook.com/photo.php?f...levant_count=1
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...02201620_n.jpg
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 22:07   #4
Je ,prekrasno ih je viditi.Posade su pravi momci.Sat leta CL-415 u hrvatskim uvjetima stoji cca 28 000 $/h.Sve ostalo je priča za neinformirane.
Dakle priče o operativnom korištenju nekog budućeg borbenog aviona u HRZ-u su smješne, jer godinama Hrvatska već operativno koristi 1/2 eskadrile PP aviona koji su daleko iznad opearativne cijene budućih borbenih zrakoplova.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:07   #5
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Je ,prekrasno ih je viditi.Posade su pravi momci.Sat leta CL-415 u hrvatskim uvjetima stoji cca 28 000 $/h.Sve ostalo je priča za neinformirane.
Dakle priče o operativnom korištenju nekog budućeg borbenog aviona u HRZ-u su smješne, jer godinama Hrvatska već operativno koristi 1/2 eskadrile PP aviona koji su daleko iznad opearativne cijene budućih borbenih zrakoplova.
Aj' ti nama malo ovo elaboriraj ljepse. Ovako si nabacao bez nekog reda, a to nije bas tvoja karakteristika.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:50   #6
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Je ,prekrasno ih je viditi.Posade su pravi momci.Sat leta CL-415 u hrvatskim uvjetima stoji cca 28 000 $/h.Sve ostalo je priča za neinformirane.
Dakle priče o operativnom korištenju nekog budućeg borbenog aviona u HRZ-u su smješne, jer godinama Hrvatska već operativno koristi 1/2 eskadrile PP aviona koji su daleko iznad opearativne cijene budućih borbenih zrakoplova.


Ovi na Defenderu vrte cifru oko 15,9(11) tisuća eura po satu.
http://www.defender.hr/republika-hrv...ova-cl-415.php




Ali ono što se pouzdano zna su sati naleta; 1 500 - 2 000 sati naleta po sezoni.
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats...9/ppsezona.asp

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats.../rasclamba.asp

http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...zone-2011.html






Reži mi glavu ako borbena avijacija ima upola toliko.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 23:51   #7
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
...Sat leta CL-415 u hrvatskim uvjetima stoji cca 28 000 $/h....
Što nije sat leta oko 37.000 kn (cca 5.000 EUR)?
Mislim da sam negdje pročitao taj podatak nedavno.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 13:18   #8
Pročitao si ga iz usta gen.Obradovića iz Divulja (onaj koji beretku nosi ko Sadamovi generali).
Brojka od 28 000 $ u hrvatskim uvjetima odnosi se na one koji znaju koliki su ukupni troškovi osoblja koje ga opslužuje ,osoblja koje ga servisira,A,B,C,D, osoblja koje ih popravlja( u Zemuniku i Velikoj Gorici), nabavku i potrošnju rezervnih djelova,maziva,pjenila i goriva.
Troškove izobrazbe posada i školovanja novih posada ,te zahtjeva proizvođača o potrebnoj razini održavanja i neprestanog dežurstva osoblja i troškova povezanih stim u PP sezoni, te razmještaja samih zrakoplova.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 14.08.2012. at 13:28.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 13:42   #9
A kolika je zarada iz Dalmacije i Istre za RH od turizma bila lani?

A kolika je zarada iz Dalmacije i Istre za RH od turizma ove godine?

jeli za to kriv general Mate, NIJE ljudi radu onako kako znaju a PP NOS uz Božju pomoć spašave i ljude i imovinu

http://www.osrh.hr/default_hr_news.asp?id=836




A koliki bi bili troškovi sata leta CL-415 da ih RH ne posjeduje, zašto vi vele znani ne postavite to pitanje? A koliki bi bili troškovi da nam nema turizma, i da turisti bježe pred vatrom?

Koliki bi bio onda sat leta?
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 13:52   #10
Kada svi volite baratati cijenom blok sata, budite toliko korektni pa napišite kolika je zarada i ušteda što imamo svoje PP snage.

Znam da narod u Hrvata brzo zaboravlja, evo ja sam nažalost imao priliku biti u zrakoplovu IL-76 1998 godine kada je bio u Splitskoj zračnoj luci.

Tada je RH u nedostatku PP zrakoplova a za vrime požara koji su bjesnili po Korčuli bila primorena iznajmiti IL-76 iz Rusije.
http://www.hrt.hr/arhiv/98/08/15/pozari.html

http://www.vatrogasni-portal.com/news.php?readmore=5055

Bio sam u toj grdosiji a znate li koliko košta blok sat tog zrakoplova?
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 14:27   #11
@ an 2
Ti si vrlo tolerantna osoba i kvalitena ,pa mi nije jasno zašto si stekoa dojam da bi ja imao nešto protiv PP zračnih snaga ,osobito CL -415.
Njih imaju bogate države ,isključivo bogate i meni je ponos da ih ima Hrvatska. Osobit mi je ponos jer znam neke ljude koji ih lete (ženu ne znam), i održavaju a vrhunski su ljudi i odlični piloti/I kopiloti i tehničari.
Kad je tomu tako, neshvatljivo mi je da se naša država ponaša tri put gore od Eritreje u borbenom zrakoplovstvu. I točka.
Vezano za generala-što ja imam s njim -ništa. Ne znam ga, samo se referiram na cifre koje izbacuje a koje nisu ni približno točne. Vjerojatno je on malčice i diplomat pa to mora uviti da izgleda manje.Nek on radi ,ali neka ne priča što nije ,pa barem za ono malo nas koji amaterski pratimo stvari.
I ako ga vidiš reci mu neka se ne ruži onakvim nošenjme beretke,koji je unikatan u OS RH.

Zadnje ,ja stvarno ne znam koliko zarade Istra i Dalmacija od turzma (ne zna to nitko u Hrvatskoj ) ali privatnici uzmu 70 % kolača (što nije loše).Država Hrvatska u tri ljetna mjeseca uzme oko 450 milijuna kuna više od PDV-a od ostalih mjeseci u godini.
Dakle nemam ja ni u peti ništa protiv PP flote,dapače,ali mi jako smetaju dvostruki standardi ,a još mi više smeta kad tolika lova ide isklučivo iz vojnog proračuna ,dok piloti HRZ ne mogu iz obje eskadrile školskih zrakoplova ni ručnu bobu baciti ,a vojni su piloti-raznog zrakoplovstva i tako zadnjih 17 .godina.
To meni piga a ne kanaderi.
Živ ti meni i veseo bio.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 15:49   #12
Ja znam zenu i generala, a znam da nije do njih - sto je sustav naopako nasadjen.....

Cijena blok sata za Mi8/171 se isto tako frizira na dolje, i nikome nista....

Nego jel netko vidio ove sezone vise od 2 kom pp zrakomlata na pozaru?
Nije?!
Upitajmo se: Zasto?
:-/
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 18:07   #13
Upitali smo se-resursi ?
Mene su slagali da će pod račun srušeni Air traktor i da se nabavlja dvosjed s plovcima radi poboljšanja izobrazbe pilota na tom stroju.Koliko će Španjolci dati za srušeni ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 19:12   #14
po kili....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 20:54   #15
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ja znam zenu i generala, a znam da nije do njih - sto je sustav naopako nasadjen.....

Cijena blok sata za Mi8/171 se isto tako frizira na dolje, i nikome nista....

Nego jel netko vidio ove sezone vise od 2 kom pp zrakomlata na pozaru?
Nije?!
Upitajmo se: Zasto?
:-/
Pa prvi post veli da su 2 namijenjena PP NOSu.
Možda se s ovim ostalima igraju ratnog zrakoplovstva?
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 13:16   #16
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Ja znam zenu i generala, a znam da nije do njih - sto je sustav naopako nasadjen.....

Cijena blok sata za Mi8/171 se isto tako frizira na dolje, i nikome nista....

Nego jel netko vidio ove sezone vise od 2 kom pp zrakomlata na pozaru?
Nije?!
Upitajmo se: Zasto?
:-/
Ja, ali Divulje su mi praktički u dvoru.
A prije prošle sezone je pet kanadera letjelo u formaciji ok aerodroma 2-3 puta u dan-dva.
Kada su se uputili u Zadar svi skupa prošli su mi priko kuće (podosta izvan uobičajenog koridora) divota jedna za viditi i čuti.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 14:22   #17
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Pročitao si ga iz usta gen.Obradovića iz Divulja (onaj koji beretku nosi ko Sadamovi generali).
Brojka od 28 000 $ u hrvatskim uvjetima odnosi se na one koji znaju koliki su ukupni troškovi osoblja koje ga opslužuje ,osoblja koje ga servisira,A,B,C,D, osoblja koje ih popravlja( u Zemuniku i Velikoj Gorici), nabavku i potrošnju rezervnih djelova,maziva,pjenila i goriva.
Troškove izobrazbe posada i školovanja novih posada ,te zahtjeva proizvođača o potrebnoj razini održavanja i neprestanog dežurstva osoblja i troškova povezanih stim u PP sezoni, te razmještaja samih zrakoplova.
Ovo je vrlo precizno napisano, dalo bi se tu još štošta napisati i nadodati ali je sasvim korektno i ovo...

...a kakve veze ima ovo sa napisanim gore (???) :

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
A kolika je zarada iz Dalmacije i Istre za RH od turizma bila lani?

A kolika je zarada iz Dalmacije i Istre za RH od turizma ove godine?

A koliki bi bili troškovi sata leta CL-415 da ih RH ne posjeduje, zašto vi vele znani ne postavite to pitanje? A koliki bi bili troškovi da nam nema turizma, i da turisti bježe pred vatrom?

Koliki bi bio onda sat leta?
Kakve veze ima zarada regija sa neekonomičnom i totalno nerealnom eksploatacijom najskupljih aviona koje vojska ima?! Nije valjda da sa turističkom zaradom opravdavaš kriminalnu nabavu aviona po cijeni od 62 milijuna za 2 komada i eksploataciju cijele flote po napucima "kako se kome digne"?

Da se ustroji civilna agencija koja će eksploatirati ove avione i da se napravi sustav kvalitete koji će smanjiti troškove za nekoliko (desetaka) puta, a istovremeno povećati efektivnost, iz cijele priče bi izletilo nekoliko stotina suvišnih ljudi čija imena samo fiktivno stoje na listi zaslužnih u cijeloj priči...da ne pričam kolika bi se šteta smanjila da se odstrani samo desetak najnesposobnijih koji "kolo vode"...

Pozdrav
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 14:35   #18
http://www.jutarnji.hr/multimedia/ar...2_512710S0.jpg

Migac nije na slici, sigurno mijenja turbinu u ZD

http://www.jutarnji.hr/utrka-s-vreme...adera/1047968/
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 15:13   #19
I povezano s posljednjim postom, vrlo pozitivan i afirmativan članak YUtarnjeg, što je uistinu rijetkost:
'Puni smo modrica od danonoćnog rada na kanaderu, ali nema veze...'
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 17:08   #20
Imao bih jedno pitanje u vezi korištenja PP NOS HRZ komponente na teritoriju drugih država. Da sad ne nabrajam od slanja CL 415 na ispomoć u Grčku za vrijeme kornatske tragedije, pa pomoč Izraelu, preko ovogodišnjih intervencija u BiH ili Crnoj Gori.
Svi zrakoplovi PP NOS OSRH kako i samo ime snaga sugerira su u sastavu HRZ-a, dakle vojne letjelice u vojnom registru, svi piloti, koji njima lete su djelatne vojne osobe isto kao i svi tehničari koji na njima rade...
Po ustavu RH za slanje pripadnika OSRH na teritorij druge države nadležan je i to tome odlučuje isključivo sabor RH ( barem ja tako mislim), a preko medija sam čuo da je o slanju canadera primjerice u Grčku odlučeno na telfonskoj sjednici vlade na zahtjev europske središnjice iz Bruxellesa... radi li se o očitom kršenju ustava ili postoji nekakav pravilnik ili zakonski akt po kome se to dopušta. Znam da postoji sporazum o prekograničnij suradnji sa BiH po kojem naši smiju letjeti i gasit požare unutar nekakvog pojasa uz našu granicu ako je i RH ugrožena...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.