Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2014., 16:41   #1
Zašto je nekim ljudima teško prihvatiti činjenicu da mi JESMO životinje?

Mi ljudi smo životinjska vrsta; Homo sapiens, vrsta hominidnog majmuna iz porodice primata.

Ne radi se ovdje sad o vjernicima itd… nego sve češće od ljudi čujem, a to me prilično iritira, neke glupe usporedbe i komentare tipa: ''to je životinjski'', ''to je nagonski'', ''to je instinktivno''… seksualni nagon, to je prljavo, životinjski bla bla bla… kao da smo mi ljudi neka fucking posebna vrsta bez nagona.

Pa ni mi nismo neki kalkulativni psihopatski roboti, nego djelujemo prema emocijama i nagonima.
I nema tu ništa čega bi se trebalo sramiti.


Otkud to gađenje prema drugim vrstama i ta potreba da se naša vrsta tretira kao neka izdvojena, bogom dana?
paklara is offline  
Old 31.07.2014., 16:47   #2
…ili ona klasična: ''to je ono što nas razlikuje od životinja''
paklara is offline  
Old 31.07.2014., 17:10   #3
Priznanjem da su samo zivotinje, shvatili bi koliko je sve i koliko su i sami nebitni.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Old 31.07.2014., 17:20   #4
Ako smo ravnopravni životinjama onda su i životinje ravnopravne nama, zar ne?
Prema tome, smjesta uvesti pravo glasa za životinje!
Već vidim Milanovića kako mijauče u izbornoj kampanji
Atari_ST is offline  
Old 31.07.2014., 17:44   #5
Ali ne govorimo ovdje o ravnopravnosti, nego o prostom prihvaćanju činjenice da smo životinje. A sad, naravno da vrste međusobno ne mogu biti jednakopravne. Ubijanje žohara nije jednako ubijanju psa, pa tako ni čovjeka…

Ali, zašto je teško prihvatiti tu činjenicu?
Kao što Abaddon kaže, možda bi priznanjem shvatili koliko su nebitni.
paklara is offline  
Old 31.07.2014., 17:47   #6
Quote:
Atari_ST kaže: Pogledaj post
Ako smo ravnopravni životinjama onda su i životinje ravnopravne nama, zar ne?
Prema tome, smjesta uvesti pravo glasa za životinje!
Već vidim Milanovića kako mijauče u izbornoj kampanji
Tko je spominjao ravnopravnost?

Edit - Kad se vec spominju zohari, oni su za ekosustave korisniji od ljudi.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar

Zadnje uređivanje Abaddon0100 : 31.07.2014. at 17:53.
Abaddon0100 is offline  
Old 31.07.2014., 18:41   #7
Zato sto se odbacivanjem statusa zivotinje ljude stavlja u kategoriju "posebnih", u kategoriju bica koja postoje s razlogom, s nekom visom svrhom osim pukog prezivljavanja. Uzdizati odredenu skupinu iznad svih ostalih je uobicajeno za nasu vrstu, pa i unutar nje same, prema politickim opredjeljenima, religiji itd.

Ljudi su zivotinje koje su se najvise udaljile od svojih prirodnih, primitivnih nagona te bih rekao da ne samo da smo zivotinje, nego smo zbog toga i daleko najzanimljivije i najimpresivnije zivotinje. No iako smo u velikoj mjeri potisnuli svoje prirodne nagona (ili bi mozda bilo bolje reci da smo nasli puno bolje nacine zadovoljavanja i kontroliranja svojih nagona od ostalih zivotinja) ljudi precjenjuju tu sposobnost i podcjenjuju koliko je nasih sustava vrijednosti, procesa razmisljanja i emotivnih reakcija zapravo samo posljedica nasih (zivotinjskih) nagona.

Vjerujem da bi i biolozi i geneticari imali nesto za reci na ovu temu

U Hitchhiker's Guide to the Galaxy postoji jedna odlicna interpretacija ovog pitanja: “For instance, on the planet Earth, man had always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much—the wheel, New York, wars and so on—whilst all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man—for precisely the same reasons.”
__________________
I'm not crazy, my reality is just different than yours.
Dmitry Reznikov is offline  
Old 31.07.2014., 19:20   #8
Zato jer je to glupost.

Uz to, "cinjenica" je samo za one koji slijepo prihvacaju serviranu klasifikaciju masama.

Ne radi se o gadjenju, radi se o razmatranju covjeka na *malo* visim razinama od udova i probavnog trakta, od strane znanosti i ucenja *malo* starijih i mudrijih od one koja covjeka stavlja u kategoriju s majmunom ne bi li se on sto vise i ponasao shodno forsiranoj slici sebe, znanost koja do prije stotinjak godina nije znala ni za postojanje DNA.
omen4k is offline  
Old 31.07.2014., 19:22   #9
Savo Štrbac je to najbolje definirao....ljudi su biološka masa
Rain is offline  
Old 31.07.2014., 19:48   #10
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Zato jer je to glupost.

Uz to, "cinjenica" je samo za one koji slijepo prihvacaju serviranu klasifikaciju masama.

Ne radi se o gadjenju, radi se o razmatranju covjeka na *malo* visim razinama od udova i probavnog trakta, od strane znanosti i ucenja *malo* starijih i mudrijih od one koja covjeka stavlja u kategoriju s majmunom ne bi li se on sto vise i ponasao shodno forsiranoj slici sebe, znanost koja do prije stotinjak godina nije znala ni za postojanje DNA.
Ne, to nije glupost, to je cinjenica. Cinjenica koja se ne svida onima koji misle da su jako "veliki i vazni".

To potvrdujes i svojom drugom konstatacijom. Uz to, moram naglasiti, invalidnom, barem sto se mog osobnog iskustva tice. Puno cesce sam se susretao sa ljudima kojima je "cinjenica" da je covjek nesto posebno.

Koje su to vise razine? Unistavanje ekosustava i planeta opcenito? Covjek je za Zemlju obican parazit.
Vec sam rekao da je zohar korisniji od covjeka. Ta mala "gamad" barem pridonosi.

@Dmitry Reznikov lajkam ti post.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar

Zadnje uređivanje Abaddon0100 : 31.07.2014. at 20:09.
Abaddon0100 is offline  
Old 31.07.2014., 21:12   #11
Jednostavno i naturalističko objašnjenje jest da postoji nešto što se zove taština. Tko ne bi volio za svoga života doznati da pripada nečemu posebnome iako je takva spoznaja praktički nemoguća i zahtijeva nadpovijesno, apsolutno gledište? Samospoznaja opet dovodi čovjeka na isto mjesto iako na prvome mjestu čovjek misli da zato što posjeduje znanje i kulturu nije kao i druge životinje. Pa ipak, kultura na kraju omogućava čovjeku da se vrati na polaznu točku jer znanost kao dio kulture sada opet pokazuje trivijalnu istinu. Istina, s ponekim razriješenim moralnim dilemama.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 31.07.2014., 21:40   #12
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Ne, to nije glupost, to je cinjenica. Cinjenica koja se ne svida onima koji misle da su jako "veliki i vazni".
S obzirom da zivotinje nemaju moc izbora, racionalnog razmisljanja, kontrole nagona, planskog i sustavnog rada na sebi, imaginacije, inovacija niti duhovne elemente kao covjek, i s obzirom da dovoljno vrlo mudrih ucenja kroz ljudsku povijest govori upravo suprotno ovome sto dogme trenutne znanosti tendenciozno trube masi, ja cu ponoviti da je to glupost i jos dodati da je zaglupljujuca laz, a ti mozes slobodno nastaviti nije/je igrice sa drugima u pjescaniku i nastaviti traziti istomisljenike.

Tvoja percepcija je razumljiva, tvoje misljenje postovano i imas potpuno pravo birati sliku stvarnosti koja ti je servirana. Ono sto je mudro jest biti svjestan da ce tvoje djelovanje i doseg biti uvjetovani tom percepcijom stvarnosti.

Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
To potvrdujes i svojom drugom konstatacijom. Uz to, moram naglasiti, invalidnom, barem sto se mog osobnog iskustva tice. Puno cesce sam se susretao sa ljudima kojima je "cinjenica" da je covjek nesto posebno.
Interesantna prica.

Razumljivo je zasto je lakse prihvatiti opciju da ti ljudi grijese.

Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Koje su to vise razine? Unistavanje ekosustava i planeta opcenito?
Intelektualne i duhovne.

Za unistavanje zahvali nerazvijenim pripadnicima urbanog drustva.
Ljudi na selu i u plemenima sirom planeta zive u skladu sa prirodom tako da generaliziras bezveze.

Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Covjek je za Zemlju obican parazit.
Vec sam rekao da je zohar korisniji od covjeka. Ta mala "gamad" barem pridonosi.
Covjek ima test na ovom planetu i moze odabrati zivjeti u harmoniji s Prirodom.

Ocito si propustio uociti ljude koji se bore za zastitu prirode, ljude koji ulazu napore u razvijanje i implementaciju obnovljivih izvora energije, ljude koji se bore protiv korporativnih lobija itd itd.

Ako nisi zamjetio da sve vise ljudi polako se budi iz neznanja i hipnoze, pratis izvore informacija koji te sustavno lazu i demoraliziraju. U tom stanju svijesti ti si laka lovina.

Zadnje uređivanje omen4k : 31.07.2014. at 22:02.
omen4k is offline  
Old 31.07.2014., 22:22   #13
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Tko je spominjao ravnopravnost?
. . .
Imaš svih mogućih životinja, po kom bi ti kriteriju nekome dao pravo glasa, a nekome ne?
Ljudima? Ali ako su ljudi samo proizvod evolucije, a ne i nečeg drugog (božje volje?) tada ćeš doći do toga da nisu svi ljudi mogli jednako evoluirati. Možda bi, radi bržeg razvoja vrste, trebalo pobiti one koji su manje evoluirali, npr. tamo neke zaostale rase? Takve ideje su i provođene, u mjestima kao što su Auschwitz i Dachau.
Atari_ST is offline  
Old 31.07.2014., 22:26   #14
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Savo Štrbac je to najbolje definirao....ljudi su biološka masa
Al ga je definirao...
Jezikoslovac is offline  
Old 31.07.2014., 22:28   #15
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Tko je spominjao ravnopravnost?
1. Ti, u postu #4.
2. Gledao si Sherlocka ne tako davno?
Jezikoslovac is offline  
Old 31.07.2014., 22:58   #16
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
S obzirom da zivotinje nemaju moc izbora, racionalnog razmisljanja, kontrole nagona, planskog i sustavnog rada na sebi, imaginacije, inovacija niti duhovne elemente kao covjek, i s obzirom da dovoljno vrlo mudrih ucenja kroz ljudsku povijest govori upravo suprotno ovome sto dogme trenutne znanosti tendenciozno trube masi, ja cu ponoviti da je to glupost i jos dodati da je zaglupljujuca laz, a ti mozes slobodno nastaviti nije/je igrice sa drugima u pjescaniku i nastaviti traziti istomisljenike.

Tvoja percepcija je razumljiva, tvoje misljenje postovano i imas potpuno pravo birati sliku stvarnosti koja ti je servirana. Ono sto je mudro jest biti svjestan da ce tvoje djelovanje i doseg biti uvjetovani tom percepcijom stvarnosti.
A covjek sve to ima zahvaljujuci svom intelektu, a intelekt ima zahvaljujuci evoluciji. Isti nacin na koji su i sve ostale zivotinje zadobile svoje danasnje karakteristike. Zohari npr. mogu regenerirati izgubljene udove, covjek ne moze. Je li zbog toga zohar isto ne-zivotinja poput covjeka?

Kakve nije/je igrice? Covjek je zivotinja, to je cinjenica, nema tu rasprave. Raspravljamo o tome kako je ljudima tesko prihvatiti tu cinjenicu.

Gle, kazes da postujes moje misljenje, a prethodno tome navodis da su to zaglupljujuce lazi, ne ide to tako. Budi frajer i reci da ne postujes moje misljenje i sve 5. Kao da mene boli briga tko postuje moje misljenje.

Quote:
Interesantna prica.

Razumljivo je zasto je lakse prihvatiti opciju da ti ljudi grijese.
Slazem se, logika.
Quote:
Intelektualne i duhovne.

Za unistavanje zahvali nerazvijenim pripadnicima urbanog drustva.
Ljudi na selu i u plemenima sirom planeta zive u skladu sa prirodom tako da generaliziras bezveze.
Pa za donosenje zakljucka o generalnom utjecaju neke vrste potrebno je i generalizirati. Ne razumijem sto ti tu nije jasno.

Kad sam se vec primio zohara, nastavit cu s njima.
Oni generalno nisu nametnici jer od nekoliko tisuca vrsta samo par desetaka nastanjuje urbana podrucja.


Quote:
Covjek ima test na ovom planetu i moze odabrati zivjeti u harmoniji s Prirodom.

Ocito si propustio uociti ljude koji se bore za zastitu prirode, ljude koji ulazu napore u razvijanje i implementaciju obnovljivih izvora energije, ljude koji se bore protiv korporativnih lobija itd itd.

Ako nisi zamjetio da sve vise ljudi polako se budi iz neznanja i hipnoze, pratis izvore informacija koji te sustavno lazu i demoraliziraju. U tom stanju svijesti ti si laka lovina.
Kakav test? Tko je covjeku zadao taj test?

Kako zivjeti u skladu s prirodom ako mislis da si iznad nje?

Nisam propustio, govorio sam generalno. Drago mi je da ima ljudi koje je zapravo briga za planet na kojem zivimo.

Ne znam koliko se ljudi budi iz neznanja i hipnoze, nemam nikakve podatke o tome. Posto ti ocito imas, bi li ih podijelio sa nama?
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Old 31.07.2014., 23:02   #17
Quote:
Atari_ST kaže: Pogledaj post
Ako smo ravnopravni životinjama onda su i životinje ravnopravne nama, zar ne?
Prema tome, smjesta uvesti pravo glasa za životinje!
Već vidim Milanovića kako mijauče u izbornoj kampanji
Apsolutno....samo kaj ti ovdje činiš grešku pa pokušavaš i životinje dignuti na razinu čovjeka koji je kao eto nešto posebno....ravnopravnost se ovdje svodi na to da čovjek može ubiti ili biti ubijen baš kao i svaka druga životinja što se u krajnjoj liniji i događa...ljudi ubijaju ljude, ljudi ubijaju životinje, životinje ubijaju ljude, životinje ubijaju životinje....predivno ne?
Rain is offline  
Old 31.07.2014., 23:03   #18
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
S obzirom da zivotinje nemaju moc izbora, racionalnog razmisljanja, kontrole nagona, planskog i sustavnog rada na sebi, imaginacije, inovacija niti duhovne elemente kao covjek (...)
Je li covjek zivotinja ili nije je klasifikacijama koju su ljudi stvorili iz odredenih znanstvenih potreba. Iako moras priznati da na bioloskoj, genetskoj razini, u nasoj osnovi postoje mnoge karakteristike koje dijelimo s nekim zivotinjama. Nitko ne porice karakteristike ljudi koje si naveo, generalno (barem iz mog iskustva) se obje strane slazu oko toga da su ljudi daleko najnaprednija stvorenja (fizicki, intelektualno, duhovno) na ovom planetu te da svojim nagonima upravljamo na puno sofisticiraniji nacin nego ostatak nama poznatih zivih bica.

Quote:
(...) i s obzirom da dovoljno vrlo mudrih ucenja kroz ljudsku povijest govori upravo suprotno ovome sto dogme trenutne znanosti tendenciozno trube masi
Koja bi to ucenja bila? Ljudi cesto traze ucenja koja bi potvrdila ono sto oni vec vjeruju (naglasak na "vjeruju", sto je najcesce isto sto i "ne zelim znati") i onda ta ucenja nazivaju mudrima da bi kod ostalih izazvali strahopostovanje prema istima.

Quote:
Ono sto je mudro jest biti svjestan da ce tvoje djelovanje i doseg biti uvjetovani tom percepcijom stvarnosti.
Osim vec spomenute igre klasifikacijama (mislim da se slazemo oko samih cinjenica), mozemo pricati o utjecaju tih klasifikacija na ljudsko poimanje sebe i onoga sto nas okruzuje. Ja ne vidim na koji nacin klasificiranje ljudi kao (veoma razvijene) zivotinje sputava nas kao civilizaciju u bilo cemu.

Quote:
Covjek ima test na ovom planetu i moze odabrati zivjeti u harmoniji s Prirodom.
Na sto tocno mislis kada kazes test?
__________________
I'm not crazy, my reality is just different than yours.

Zadnje uređivanje Dmitry Reznikov : 31.07.2014. at 23:14.
Dmitry Reznikov is offline  
Old 31.07.2014., 23:15   #19
Quote:
Atari_ST kaže: Pogledaj post
Imaš svih mogućih životinja, po kom bi ti kriteriju nekome dao pravo glasa, a nekome ne?
Ljudima? Ali ako su ljudi samo proizvod evolucije, a ne i nečeg drugog (božje volje?) tada ćeš doći do toga da nisu svi ljudi mogli jednako evoluirati. Možda bi, radi bržeg razvoja vrste, trebalo pobiti one koji su manje evoluirali, npr. tamo neke zaostale rase? Takve ideje su i provođene, u mjestima kao što su Auschwitz i Dachau.
Pa za pravo glasa, potrebno je biti prvenstveno fizicka osoba. Pravo glasa je drustveno pravo, te se odnosi samo na drustvo i pripadnike tog drustva. Sve ovisi o drustvenom uredenju.

Ne znam nista o zaostalim rasama, cuo sam vec takva trabunjanja, ali nisam nikada trazio dokaze i istrazivanja ako ih i ima(slobodno podijelis). Zasto bi nekog trebalo pobiti? To je kao da pobijemo sve pasmine pasa osim njemackog ovcara, jer je njega, eto, lakse dresirati. (ne znam koju je pasminu najlakse dresirati, karikiram)
Quote:
Jezikoslovac kaže: Pogledaj post
1. Ti, u postu #4.
2. Gledao si Sherlocka ne tako davno?
Post #4 nije moj post, a u postu #3 nisam rekao nista u vezi toga.
Jesam, da. Fino zapazas, ako izuzmemo ovo za post pod 1.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar

Zadnje uređivanje Abaddon0100 : 31.07.2014. at 23:23.
Abaddon0100 is offline  
Old 31.07.2014., 23:30   #20
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Post #4 nije moj post, a u postu #3 nisam rekao nista u vezi toga.
Jesam, da. Fino zapazas, ako izuzmemo ovo za post pod 1.
Da, ne znam kako sam se zabunio, vjerojatno jer sam raspravu čitao prvo nevezano od korisničkih imena (sva su mi nova) pa sam stvorio tu krivu predodžbu kad sam prvi put čitao (jer sve ide linearno, a nisam pratio tko koga "quotea") i kasnije sam, kad sam drugi put otvorio topic, s tom krivom predodžbom već unaprijed operirao. I Sherlocku se zalomi greška, gdje neće meni. A nije ni da me ovo vrijeme ne umara bar malo...

Još mi je bilo čudno, kako netko spominje ravnopravnost i onda par postova dolje pita "a tko spominje ravnopravnost"? Idem sad u svoj "mind palace" analizirati to, kako je došlo do greške.

E da, i ispričavam se zbog zabune.

EDIT: Jednostavan odgovor oko izvora zabune - post je jedan za drugim, Atari nema "avatar" pa mi je izgledalo povezano, a sva imena su mi nova (i čitah površno), a između Atarijevog prvog posta na ovoj temi i Paklarinog sljedećeg posta je bila reklamurina. Koja je očito utjecala na percepciju postova (zato prezirem te reklame, smatram ih nasiljem, a trenutno mi se ne da slagati te settingse) i dovela do ometanja (i samim time krivog navođenja) već ionako na druge stvari usmjerenih mentalnih resursa, prvenstveno percepcije (u tom trenutku, ali i zadnjih dana). Sleep, need I. :yoda:

Bit će bolje.

Zadnje uređivanje Jezikoslovac : 31.07.2014. at 23:48.
Jezikoslovac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.