Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2013., 22:00   #1
Demokratsko pravo na vrijeđanje

Mene zanima jedna stvar. Zašto smo mi kao demokratsko društvo zakazali u smislu da ljudima ne damo pravo da vrijeđaju? Uvreda nekoga kao moje osobno mišljenje niti je zakonom kažnjivo i u biti sprečavanje toga predstavlja ubijanje demokracije.
Da razdvojimo sada pojmove.
Kleveta nije vrijeđanje, već imputiranje lažnih i samim time nedokazivih laži nekome, te mu to može uštetiti ugledu ili nešto još gore. Znači kleveta je kada se o nekome kaže nešto u što bi kakti ljudi trebali povjerovati.
Prijetnja smrću ili bilo koja druga prijatenja nije vrijeđanje, već zakonom kažnjivo djelo.
Bullying je opet nešto treće, a ne vrijeđanje, već sustavno uništavanje ljudskog bića.

Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'. Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen. Demorakcija NIJE da se svi sjednemo za stol i pričamo o tome kako cvijeće raste i kako smo se lijepo uredili danas.
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU. Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.

Recimo, to meni nejde u glavu. Društvo u kojemu nema uvreda je društvo koje ne može postojati. To je maštarija. Društvo u kojemu se čovjeku brani da kaže nešto jer bi mogao zato izgubiti glavu (recimo protiv religije) je društvo koje nije uspjelo pojmiti u pravom smislu pojam demokracije. Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.

Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?

Evo jedan zanimljiv članak o tome:
http://rudd-o.com/archives/the-right...to-free-speech
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:05   #2
uvreda je itekako zakonom kaznjiva, kaznjivija od uzivanja marihuane, recimo.
istinitost uvrede nije dopusteno dokazivati (radi se o situacijama kad nekome kazes da je glupan, kurva ili idiot).

kod klevete je situacija nesto drugacija, npr. ako osobu A kleveces osobi B (kazes da je A lopov koji je ostetio proracun grada Bjelovara za 30 000 €), a znas da to sto govoris nije istina. istinitost tvrdnji kod klevete je dopusteno dokazivati.


e sada, zasto nekome ne smijes reci da je idiot?
mogao bih jednostavno odgovoriti: a zasto bi mu mogao reci?, ali to nije smisao forumaskih rasprava.

razlog svemu tome je valjda nastojanje drustva u novije vrijeme da, osim tjelesne cjelovitosti svakog covjeka, ocuva i njegovo dostojanstvo, ugled i cast. a nesumnjivo je da svakom uvredom, klevetom i sramocenjem stetis casti i ugledu "zrtve".
dakle, pravo covjeka na cast i ugled ima prednost pred takozvanom slobodom govora, koja bi u ovom slucaju stetila drugome.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 00:33   #3
Mogu shvatiti to iz neke altruističke perspektive, ali mi nije pretjerano jasno zašto bi mi ikome imali pravo zabraniti da nekome kaže da je glup ako to misli? Ja doduše nisam još nikada čuo za ijedan slučaj da je netko bio tužen jer je nekome rekao da je idiot. To je totalno apsurdno i po meni nepotrebno.

Za klevete su ljudi išli na sud i za prijetnje, no to je razumljivo i shvatljivo, ali da nekome ne možeš reći da je idiot u ljutnji ili žustroj raspravi to mi nije jasno. To je nečije osobno mišljenje i ima ga pravo izraziti rekao on to u ljutnji ili smireno kao zaključak koji je donio o toj osobi.

Uopće gdje onda počinje i završava granica uvrede? Da li je onda kritiziranje neke religije ili političke stranke isto uvredljivo? Da li je kritiziranje neke javne osobe za koju bi netko zaključio da je imbecilna isto uvredljivo? Gdje je granica?
Ne sliči li to onda više na nekakvo zaostalo društvo gdje su svi stalno uvrijeđeni kada im se kaže nešto što im se ne sviđa? Sjeverna Koreja? Afganistan? Jer reći nekome što mu se ne sviđa je isto uvredljivo njemu, pa dirnuo ti u njegovu osobnu pamet ili u ono u što on vjeruje.

Osobno smatram da uvrede spadaju pod slobodu govora i izražavanja osobnog mišljenja. Ne vidim u tome ništa što bi izlazilo van okvira zakona. Kažnjavanje za uvrede više sliči na neka zaostala totalitaristička društva gdje je ljudima ego proporcionalno veći od pameti i ne sjeda mi to.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 08:42   #4
Meni bi isto bilo ok da nekad nekomu mogu reći da je kreten, idiot, glupan, ovo ono, bez da dobijem karton.

Samo.. na što bi ličio npr. pdf Politika kad bi to bilo dozvoljeno? Bio bi to jedan ooooooooogroman kurac/pička/govno/sisa/debil/idiot/kreten/jugoustaškočetničkogovno pdf.

U RL se ljudi većinom ipak suzdržavaju od takvih uvreda, valjda jer je teže nekome to reći u facu, nego ovako iza kompa.
Ne kažem da u RL nema vrijeđanja, daleko od toga, ali nije baš da čujem na cesti kako ljudi jedni drugima viču uvrede. Čak ni u raspravama o nekim gorućim temama ne čujem baš takve uvrede (osim ako su sudionici pijani).
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 11:00   #5
Mislim da kada si ljudi udijele uvredu tu i tamo, a inače se recimo radi o zrelim i odraslim ljudima koji su spremni uvredu primiti bez neke velike drame i bez da odmah trče mamici/moderatoru da se osoba koja ti je rekla da si glupan kazni, bi mogli tako funkcionirati bez problema. Meni su reakcije tužibaba daleko gore katkad od same uvrede.

A i kako sam rekao, teško je odlučiti gdje je granica uvrede. Ja sam recimo na podforumu religije dobivao kartone ako sam i cijelu jednu religijsku sektu nazvao zaostalom, a to prije svega nije niti uvreda jer ti ne možeš "globalno" nekoga uvrijediti.
Zato meni to jednostavno spada pod sprečavanje pojedinca da se slobodno izrazi. Jedno je naravno uvrijediti nekoga, a drugo je biti primitivna seljačina koja će nizati nekome uvrede jer ne zna bolje. Takav forum onda naravno da nikome nije od koristi, ali reći nekome jednom "vi gospodine ste totalni idiot" mi je sasvim u redu.

Pod time naravno ne mislim na sustavno uništavanje nekoga sa ciljem da ga se emotivno povrijedi i ošteti. Definitivno sam protiv toga kao i protiv bilo kakvog oblika mobinga ili bullyinga tim više ako si na poslovnoj ljestvici "iznad nekoga", pa samim time smatraš da si 'možeš priuštiti' iživljavanje nad nekime.
Na forumu su recimo svi više-manje ravnopravni, a i u raspravama uživo (političkima) ljudi znaju reći štošta jedni drugima, a tada jedina pogrešna reakcija može biti "KAJ SI MI REKAL???" i razbijanje flaše na tuđoj glavi.

Zadnje uređivanje old-soul80 : 19.09.2013. at 11:06.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 05:24   #6
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Mogu shvatiti to iz neke altruističke perspektive, ali mi nije pretjerano jasno zašto bi mi ikome imali pravo zabraniti da nekome kaže da je glup ako to misli? Ja doduše nisam još nikada čuo za ijedan slučaj da je netko bio tužen jer je nekome rekao da je idiot. To je totalno apsurdno i po meni nepotrebno.

Ja sam, na žalost, ipak uspjela pročitati članak o tome kako je jedan vozač (ne kod nas, u Njemačkoj, ali ipak) kažnjen sa (serem napamet, ali je tu negdje) 60 000 evra jer je drugogoga nazvao seronjom ili šupkom... (Arschloch).

(Je, dobro sam zapamtila članak - članak.)

Meni je to suludo i nepojmljivo na više nivoa.
Mislim, za volanom... a nije mu ni mrtvu mater baš jebao...


Inače, slažem se da bi uvreda morala biti stvar osobne preferencije u ophođenju a nikako stvar suda. Ne smatram da bi se sudstvo (a pogotovo naše jadno, preopterećeno) trebalo baviti takvim pizdarijama. "On mi je rekao da sam idiot, i sad nek mi za duševnu bol plati... "

Nemam sad šta tu previše novoga dodati, osim da mi se izrazito gade pičkice koje se nalaze uvrijeđene svime i svačime, a ponaosob pičkice koje vrijeđa satira.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 22:59   #7
Uvreda je iznošenje neisitnitosti.Dakle npr.nazvati nekog kretenom a on to nije.
Sa druge strane nazvati nekoga glupim,ako on to zaista i jeste -nije uvreda.
No kako se ne može procjeniti objektivno ko je kakav,a i sam onaj koji vrijeđa,sigurno to ne radi iz dobrote uvreda se mora držati pod određenim nadzorom.
Ali,ako uzimamo u obzir kazne,one ne bi trebale biti jake a situacije bi se trebale ispitati.

Uvođenjem velikih kazni na uvredu,praznu riječ činimo više štete nego koristi i pokušavamo društvo nasilno popraviti.
Ako nekome kažeš nešta loše,nisi ga ubio.Npr.ta kazna pokazuje da je više štete učinjeno nego koristi.Sigurno je sada teže tom kamiondžiji da plati 60000e nego što je onome bilo teško zbog uvreda.
A niko možda ne zna pozadinu priče.

Što se tiče društveno prihvatljivih normi,uvreda se treba kloniti,čisto radi praktičnig razloga,da se atmosfera ne bi podgirjavala.
Ali reći nekome uvredu koja je opravdana je u potpunosti opravdano.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 22:46   #8
kakve bi to uvrede bile dopustene?

pored cijelog vokabulara koji nam je dostupan,potrebne su uvrede?
__________________
Nije sve u rukama sudbine.
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 21:20   #9
Divna tema.

Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'.
Reci, kad se kući ne slažeš s nečim što kažu tvoji, kažeš li mami:
"Jao koja si ti glupača, ne mogu vjerovati da si to rekla. Imam pravo reći ti da si glupača jer to što pričaš nema realnu podlogu. Jednostavno si glupa."


?

Quote:
Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen.
Au contraire, demokracija jest shvaćanje da ne postoji društvo bez prava i OBAVEZA, što znači da se ne moraš slagati s drugima, ne moraš ih voljeti, ali im moraš dati pravo na različitost mišljenja bez da na njima ispoljavaš verbalne frustracije.

Demokracija jest suživot različitosti.

Quote:
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU.
Tako je.
Načinom koji je komunikacijski prihvatljiv i koji nije uvredljiv za drugu stranu. U civiliziranom društvu, odrasli ljudi imaju takav stupanj retoričkih vještina da su u stanju debatirati bez da se međusobno pičkaraju.

Quote:
Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.
Ti nemaš pravo nikome pričati da je kreten.
Tuđi stavovi i način života nisu tvoja briga.
Tko ti se ne sviđa, makneš se od njega i bok.
Ako ti je teško voditi priču na kulturnom nivou, nitko te ne prisiljava da ju započneš.

Poanta nazivanja "kretenom" nije u razgovoru na nivou, već želji da se drugoga verbalno izmaltretira, potčini i prikaže manje vrijednim.


Quote:
Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.
Reći ću ti ja kako funkcionira internet forum kad se dopuste neke stvari.

Prvo, pojam velike slobode i liberalnosti je jednostran, što znači da bi se svi pičkarali, ali samo u situaciji da oni daju uvrede, ali ih i ne žele primiti. Tako da se međusobno iskasape i onda se isprijavljuju. Ali nitko neće prijavi sebe, samo drugu stranu. Tako u 10 dana dođeš do 300 prijava, ne zna se tko pije a tko plaća i imaš potpunu anarhiju.

To nije svrha internet rasprave.
Internet rasprava je mjesto kulturnog razmjenjivanja dijaloga u vidu različitosti mišljenja. Na nivou primjerenom kulturnoj komunikaciji.

Nećeš ni na poslu kolegi s kojim se ne slažeš vikati da je idiot i kreten.
Niti ćeš to vikati šefu. Možeš jednom, a onda ti slijedi otkaz. Ili disciplinski postupak. Internet forum nije nimalo drugačiji.

Quote:
Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?
Dok razmjenjuješ mišljenja s njim na način koji je javan - što teme i jesu, da, moraš ga poštovati, kao sugovornika. Ne moraš ga poštovati inače, ne moraš ga voljeti, možeš ga prezirati i što sve ne --- ali, tema nije mjesto gdje bi ti javno kasapio drugoga. Na kraju krajeva, imaš PM, pa onda ako te druga strana prijavi, sam prihvaćaš rizik.

Ne znam zašto bi čitatelj koji prati temu jer mu je zanimljiva, trebao čitati nečije interne prepirke i uvrede.

Zadnje uređivanje Meadow : 27.09.2013. at 21:33.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 21:31   #10
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Uvreda je iznošenje neisitnitosti.Dakle npr.nazvati nekog kretenom a on to nije.
To je podložno subjektivnoj procjeni.

Netko tko je meni kreten, sebi nije. Ni tebi ne mora biti.

Mogu li ja doći svojoj susjedi koja na pragu petog desetljeća i u siromaštvu, rađa djecu kao na pokretnoj vrpci, i krenuti joj govoriti da je kreten?

Na kraju krajeva, ja mogu misliti o njenom ponašanju da je krajnje loše i nemoralno, no mene se osobno, nikako ne tiče njen stil života i individualni izbori.


Quote:
Sa druge strane nazvati nekoga glupim,ako on to zaista i jeste -nije uvreda.
Onda nije uvreda ni invalidnoj osobi u svakoj situaciji isticati da je invalid i to joj nabijati na nos, ni homo osobi isto tako.

Tko će procijeniti tko je uistinu glup? Osoba s Downovim? Što bismo mi bili, kao društvo u cjelini, da dopustimo drugima da se verbalno iživljavaju nad osobama slabijih intelektualnih kapaciteta?


Quote:
Uvođenjem velikih kazni na uvredu,praznu riječ činimo više štete nego koristi i pokušavamo društvo nasilno popraviti.
Najbolje onda da potpuno ukinemo sve oblike kazni za manje prijestupe.
Pa tako možemo razmatrati da bilo što - osim ako nije ubojstvo, teško razbojstvo ili silovanje - nije big deal.


Quote:
Ali reći nekome uvredu koja je opravdana je u potpunosti opravdano.
Znači, mogu reći susjedi da je glupača?
Argumenti su tu, i objektivni.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 22:00   #11
Quote:
To je podložno subjektivnoj procjeni.

Netko tko je meni kreten, sebi nije. Ni tebi ne mora biti.

Mogu li ja doći svojoj susjedi koja na pragu petog desetljeća i u siromaštvu, rađa djecu kao na pokretnoj vrpci, i krenuti joj govoriti da je kreten?

Na kraju krajeva, ja mogu misliti o njenom ponašanju da je krajnje loše i nemoralno, no mene se osobno, nikako ne tiče njen stil života i individualni izbori

Naravno ja sam to i napisao.Zapravo malo zamuljeno.Ali nebitno.Moja procjena nečijih osobina ne mora biti tačna.Zapravo to je subjektivizam.No iznjeti svoje mišljenje racionalno nije grijeh.Reći nekome da je npr.glup ali u normalnom tonu.

Imam prijatelja koji često zna ispasti glup,i ne konta nekada elementarne stvari.Često su se znali sa njim i sprdati.Ja ga nikada nisam vrijeđao ali sam mu jednom na suptilan i fin način rekao da smatram da je glup oko nekih stvari,i da se mora malo više potruditi.Dakle smiješ nekome reći i najgoru stvar,ako za to izneseš određene argumente i izložiš to na racionalan način.

Dapače smatram to i pozitivnim,jer iskrenost mora da bude na prvom mijestu i prema samom sebi i prema drugima.Za mene je bolje reći ono što misliš nego se uvijati ko zmija.Društveni obziri često jesu vrhunac licmejrstva.Dakle mirno,uz napomenu da je to samo tvoje mišljenje reći nekome šta ga ide je sasvim opravdano.



Quote:

Onda nije uvreda ni invalidnoj osobi u svakoj situaciji isticati da je invalid i to joj nabijati na nos, ni homo osobi isto tako.

Tko će procijeniti tko je uistinu glup? Osoba s Downovim? Što bismo mi bili, kao društvo u cjelini, da dopustimo drugima da se verbalno iživljavaju nad osobama slabijih intelektualnih kapaciteta?

Ne izvlači iz konteksta.Jedno je reći a drugo stalno na nos nabijati.Ako uvidiš da je neko npr.glup,je li grijeh iznjeti to pred njega kao svoje iskreno zapažanje?Iznjeti i čak ga posavjetovati kako da se unaprijedi.
Naravno stalno napoimnanje i izrugivanje bi bio veliki grijeh jer osoba najčešće nije kriva što je takva,a i da jeste sama kriva niko od nas ne može reći šta bi radio u toj situaciji.
Sa jedne strane ako bi iskreno iskritikovoa tu osobu ali ne njenu osobnost nego u cjelini ono što njena negativna strana predstavlja bez da se ne ispusti i sebe iz vida bi bilo sasvim korektno.No kako to nije moguće,bolje je držati se podalje.



Quote:
Najbolje onda da potpuno ukinemo sve oblike kazni za manje prijestupe.
Pa tako možemo razmatrati da bilo što - osim ako nije ubojstvo, teško razbojstvo ili silovanje - nije big deal.
Naravno da ne trebamo ali se nekada niti velikim kaznama ništa ne postiže.Problem je u sidnromu većine i ovdje što niko ne misli kako je onom kažnjenom.Naravno,kriv je ali bože moj to se moglo svakom dogoditi.Ne treba srljati niti sa kaznama.
No svakako tako se postiže red,disciplina,pa ako se jednog kazni jako,drugi to neće uraditi.Međutim stvar je i u tome što ljudi često i bez obzira na kazne znaju da srljaju glavom kroz zid,a ta velika kazna će učinit samo da se doboro opeče,ali koliko će uticati?
Naravno ovo treba više shvaiti u smislu djelimičnosti jer određene kazne trebaju stajati,ali ne treba da se pretjeruje,jer sama kazna je često previše jaka.Ja jednostavno jesam protiv onih kazni u koju se može reći u neku ruku spada i virjeđanje da se za nešto relativno malo-kazni sa nečim reltivno velikim tj.jakim.

Sve u svemu ja nisam za vrijeđanje,ali sam protiv prevelikog liberalizma,u kojem ljudi na silu žele da stvore što savršenije društvo a time se nekada parvi više štete nego koristi.Primjer je Ruska revolucija.Iako se čini da nema veze sa ovim pomenutim ima je itekako.
Problem je taj što se od čovjeka na silu želi napraviti nešto bolje.Svakako to je samo upućeno određenim negativnostima prevelikog liberalizma.Ja dista toga opravdavam ali moramo se malo više spustiti.
Gdje ćeo stići ako se budemo vrijeđali i tužakali i za najmanje sitnice?
Elem svi znaju svoja prava ali niko tuđa.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 01:38   #12
Nah, da.. Sto se foruma tice, zanimljivo je da nije prihvatljivo reci nekome "ti si idiot", ali prodje "onaj koji ti je to savjetovao je idiot".. Eto, moje opazanje..

Sto se same teme tice, ne radim bauk od toga da kazes nekome da je idiot. No, smatram da je potrebno raspravu, na kojem god PDFu bila, (ili ako hoces u skladu s njim), odrzati na odredjenoj kulturnoj razini.. jer, ako je tvoje demokratsko pravo da se sluzis ruznim rijecima da izrazis svoje vidjenje nekog ili neceg, moje je pravo da me to smeta.

ukoliko se pokusava drzati nekih uvrijezenih normi ponasanja, manja je vjerojatnost da ce se narusavati demokratska prava.. ljudi su skloni odlazenju u krajnosti i anarhija je za tili cas na pomolu

Ok, malo sam pretjerala, ali osobno sam uvijek za red i lijepi vokabular nego raspravu na razini name calling..
__________________
...but I don't cry for yesterday there's an ordinary world somehow i have to find. and as i try to make my way to the ordinary world i will learn to survive ... DD
VatroSlavka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 09:24   #13
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Meni bi isto bilo ok da nekad nekomu mogu reći da je kreten, idiot, glupan, ovo ono, bez da dobijem karton.
Ako se netko ponaša kao kreten ili rezonira kao glupan ne vidim zašto je loše to reći.
Ne bi se trebala kažnjavati očita istina.
Drugi je problem što danas mnogima očita istina nije istina.


Quote:
U RL se ljudi većinom ipak suzdržavaju od takvih uvreda, valjda jer je teže nekome to reći u facu, nego ovako iza kompa.
Ne kažem da u RL nema vrijeđanja, daleko od toga, ali nije baš da čujem na cesti kako ljudi jedni drugima viču uvrede. Čak ni u raspravama o nekim gorućim temama ne čujem baš takve uvrede (osim ako su sudionici pijani).
Ne znam kako je vama drugima, ali ja znam u RL biti bez dlake na jeziku mnogo više nego na forumu.
Znao sam u lice reći čak i policajcu i djelatniku porezne uprave stvari zbog kojih bih ovdje popio ban.
I to što sam rekao bilo je toliko opravdano i argumentirao da je moj sugovirnik uvijek ustuknuo -nikada nisam imao neku sankciju zbog toga u RL.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 09:43   #14
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Au contraire, demokracija jest shvaćanje da ne postoji društvo bez prava i OBAVEZA, što znači da se ne moraš slagati s drugima, ne moraš ih voljeti, ali im moraš dati pravo na različitost mišljenja bez da na njima ispoljavaš verbalne frustracije.

Demokracija jest suživot različitosti.

Moram se na ovo sklatko nasmijati.

Ovakvo shvačanje postoji samo u teoriji.

Niti političari niti obični ljudi tako ne vide demokraciju. Oni vide samo prava. Obaveze su uvijek nekakva 'represija'.

Danas postoji tiranija 'političke korektnosti' koja često čak i kažnjava iznošenje nepobitne istine.

Quote:
Netko tko je meni kreten, sebi nije.
To ne znači da nije kreten.

Quote:
Mogu li ja doći svojoj susjedi koja na pragu petog desetljeća i u siromaštvu, rađa djecu kao na pokretnoj vrpci, i krenuti joj govoriti da je kreten?
Zašto ne?

Ona se u svojoj zatucanosti i gluposti ponaša neodgovorno i prema sebi, i prema toj djeci i prema cijelom društvu. Ali to ju nimalo ne spriječava da od društva (a to smo ti i ja ) traži sve i sva 'za svoju djecu' - a zapravo da podupremo njeno neodgovorno ponašanje. I mi (tj. društvo) to i činimo.
Ohrabrijemo ju da se tako ponaša umjesto da joj kažemo istinu.

I nije problem u toj jednoj susjedi. Problem je što se svi počinju neodgovorno ponašati.
Danas se iznošenje istine kažnjava. To uništava društvo.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 01:56   #15
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedna stvar. Zašto smo mi kao demokratsko društvo zakazali u smislu da ljudima ne damo pravo da vrijeđaju? Uvreda nekoga kao moje osobno mišljenje niti je zakonom kažnjivo i u biti sprečavanje toga predstavlja ubijanje demokracije.
Da razdvojimo sada pojmove.
Kleveta nije vrijeđanje, već imputiranje lažnih i samim time nedokazivih laži nekome, te mu to može uštetiti ugledu ili nešto još gore. Znači kleveta je kada se o nekome kaže nešto u što bi kakti ljudi trebali povjerovati.
Prijetnja smrću ili bilo koja druga prijatenja nije vrijeđanje, već zakonom kažnjivo djelo.
Bullying je opet nešto treće, a ne vrijeđanje, već sustavno uništavanje ljudskog bića.

Uvreda kao takva, bilo sakrastična, cinična, brutalna ili umotana u celofan bi se trebala ljudima dopuštati. Stoga, nije mi jasno zašto se po forumu ljude banira ako netko nekome kaže da je 'idiot'. Demokracija se svodi na to da imaš pravo reći što želiš bez da zbog toga budeš baniran, kažnjen ili ubijen. Demorakcija NIJE da se svi sjednemo za stol i pričamo o tome kako cvijeće raste i kako smo se lijepo uredili danas.
Demorakcija je pravo DA SVATKO IZRAZI SVOJE MIŠLJENJE O SVAČEMU. Čemu se onda toliko daje na važnosti nekakvoj 'osjetljivosti' pojedinca koji 'ne bi podnio' da mu se kaže da je kreten, pa bi mi onda došao doma i sprašio mi zbog toga metak u glavu.

Recimo, to meni nejde u glavu. Društvo u kojemu nema uvreda je društvo koje ne može postojati. To je maštarija. Društvo u kojemu se čovjeku brani da kaže nešto jer bi mogao zato izgubiti glavu (recimo protiv religije) je društvo koje nije uspjelo pojmiti u pravom smislu pojam demokracije. Internet forumi koji baniraju ljude koji druge vrijeđaju su tek podbacili u svome poimanju 'demokracije'.

Ispada da ja možda imam pravo misliti da nekoga smatram idiotom, ali mu ne smijem to reći. Zašto ne? Možda ne smijem niti misliti onda da je netko idiot jer ga možda trebam na silu poštivati?

Evo jedan zanimljiv članak o tome:
http://rudd-o.com/archives/the-right...to-free-speech
Uvreda nije zakonom kaznjiva? Kleveta nije zakonom kaznjiva? Sta pricas ti???
__________________
UZet ću ti mjeru ja
pollq is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 19:23   #16
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Uvreda je iznošenje neisitnitosti.Dakle npr.nazvati nekog kretenom a on to nije.
Sa druge strane nazvati nekoga glupim,ako on to zaista i jeste -nije uvreda.
No kako se ne može procjeniti objektivno ko je kakav,a i sam onaj koji vrijeđa,sigurno to ne radi iz dobrote uvreda se mora držati pod određenim nadzorom.
Ali,ako uzimamo u obzir kazne,one ne bi trebale biti jake a situacije bi se trebale ispitati.

Uvođenjem velikih kazni na uvredu,praznu riječ činimo više štete nego koristi i pokušavamo društvo nasilno popraviti.
Ako nekome kažeš nešta loše,nisi ga ubio.Npr.ta kazna pokazuje da je više štete učinjeno nego koristi.Sigurno je sada teže tom kamiondžiji da plati 60000e nego što je onome bilo teško zbog uvreda.
A niko možda ne zna pozadinu priče.

Što se tiče društveno prihvatljivih normi,uvreda se treba kloniti,čisto radi praktičnig razloga,da se atmosfera ne bi podgirjavala.
Ali reći nekome uvredu koja je opravdana je u potpunosti opravdano.

Na koji način bi ti mogao dokazati da je netko glup ili nije ako mu to kažeš? Poslao bi ga na IQ testiranje? Nije to bitno, već je bitno to da ti imaš pravo reći nekome šta misliš o njemu ili onome u što vjeruje.
Pa svatko ima pravo misliti da sam ja glup i reći mi to. Evo, može mi svatko ovdje reći da sam idiotski seronja i da sam retardiran. Obećajem da ga neću tužiti nikome i osobno ću zatražiti imunitet ako treba za tu osobu pred adminima.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 19:42   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Divna tema.


Reci, kad se kući ne slažeš s nečim što kažu tvoji, kažeš li mami:
"Jao koja si ti glupača, ne mogu vjerovati da si to rekla. Imam pravo reći ti da si glupača jer to što pričaš nema realnu podlogu. Jednostavno si glupa."


?
Nije možda lijepo, nit pristojno, ali moje je pravo da to kažem, da.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Au contraire, demokracija jest shvaćanje da ne postoji društvo bez prava i OBAVEZA, što znači da se ne moraš slagati s drugima, ne moraš ih voljeti, ali im moraš dati pravo na različitost mišljenja bez da na njima ispoljavaš verbalne frustracije.

Demokracija jest suživot različitosti.
Zašto bi moja obaveza bila da se moram sa svima slagati i ne reći nekome da je glup ako mislim to? Reći nekome da je glup tko tvrdi da je Zemlja udaljena 2 km od sunca je jednako dobar argument kao matematički i praktično mu dokazati da Zemlja nije udaljena 2 km od sunca. Samo zavisi o tome da li ćeš uzeti dulji ili kraći put kod izražavanja svog mišljenja. Taman da si u krivu i da Zemlja zbilja jest udaljena 2 km od sunca, opet imaš pravo reći drugoj strani da je glupa jer je to sloboda govora.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Tako je.
Načinom koji je komunikacijski prihvatljiv i koji nije uvredljiv za drugu stranu. U civiliziranom društvu, odrasli ljudi imaju takav stupanj retoričkih vještina da su u stanju debatirati bez da se međusobno pičkaraju.


Ti nemaš pravo nikome pričati da je kreten.
Tuđi stavovi i način života nisu tvoja briga.
Tko ti se ne sviđa, makneš se od njega i bok.
Ako ti je teško voditi priču na kulturnom nivou, nitko te ne prisiljava da ju započneš.

Poanta nazivanja "kretenom" nije u razgovoru na nivou, već želji da se drugoga verbalno izmaltretira, potčini i prikaže manje vrijednim.
Zašto tuđi stavovi ne bi bili moja briga ako ih druga strana meni iznosi? Ja imam pravo reći što mislim o tim stavovima i imam pravo reći da su retardirani. Ne imati pravo kritizirati tuđe stavove je nedostatak demokracije. To nema veze sa "kulturom". Mi odavno ne živimo, niti smo ikada živjeli u kulturnom svijetu. To je iluzija koja više služi za prikrivanje svog pravog lica i za laganje ljudima u lice.
Reći nekome da je idiot je osobno mišljenje i kao takvo se može izreći.
Jer gdje ćeš onda postaviti granice što je uvreda? Uvreda je ako kažeš za nečiju religiju da je idiotska? Pa to je osnovno pravo demokracije - tvrditi za SVE u što drugi vjeruju i što govore da je kretenizam. Bez takve kritike zdravo društvo ne može opstati.
To što se tebi, meni Ivici, Marici i Peri 'NE SVIĐA' da je tvoje poimanje idiotsko nekome, te da smo samim time i mi idioti u očima tog čovjeka nije problem tog čovjeka, već naš problem što nismo u stanju prihvatiti da se netko ne slaže s našim idejama i svjetonazorima.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Reći ću ti ja kako funkcionira internet forum kad se dopuste neke stvari.

Prvo, pojam velike slobode i liberalnosti je jednostran, što znači da bi se svi pičkarali, ali samo u situaciji da oni daju uvrede, ali ih i ne žele primiti. Tako da se međusobno iskasape i onda se isprijavljuju. Ali nitko neće prijavi sebe, samo drugu stranu. Tako u 10 dana dođeš do 300 prijava, ne zna se tko pije a tko plaća i imaš potpunu anarhiju.

To nije svrha internet rasprave.
Internet rasprava je mjesto kulturnog razmjenjivanja dijaloga u vidu različitosti mišljenja. Na nivou primjerenom kulturnoj komunikaciji.

Nećeš ni na poslu kolegi s kojim se ne slažeš vikati da je idiot i kreten.
Niti ćeš to vikati šefu. Možeš jednom, a onda ti slijedi otkaz. Ili disciplinski postupak. Internet forum nije nimalo drugačiji.


Dok razmjenjuješ mišljenja s njim na način koji je javan - što teme i jesu, da, moraš ga poštovati, kao sugovornika. Ne moraš ga poštovati inače, ne moraš ga voljeti, možeš ga prezirati i što sve ne --- ali, tema nije mjesto gdje bi ti javno kasapio drugoga. Na kraju krajeva, imaš PM, pa onda ako te druga strana prijavi, sam prihvaćaš rizik.

Ne znam zašto bi čitatelj koji prati temu jer mu je zanimljiva, trebao čitati nečije interne prepirke i uvrede.

Bio sam na dosta poslova gdje su si vikali "kretenu jedan, idiote, budaletino" i to kad je radnik to vikao šefu koji ga je tada slao nakon toga u pičku materinu. Posljedica nije bilo. Jednom mi je rekao jedan da odem zatvorit vrata na dnu hale i da pošaljem u pičku materinu onoga tko ih je otvorio. Ja otišao dolje, zatvorio vrata i vratio se. I on pita mene "jesi ih poslao u pičku materinu?"
Ne znam kakvo ti poimanje o 'poslu' imaš, no znam da su puno zdraviji i normalniji međuljudski odnosi gdje si na otvoreno jebu sve živo, nego gdje ti se obraćaju sa 'Vi', a pritom igraju zakulisne igrice i uništavaju te.

Naravno, pičkaranje zbog pičkaranja je recimo besmisleno, no ako ja ne mogu izraziti svoje mišljenje da smatram da je sugovornik glup, koliko god se to njemu ne svidjelo, to je već dokaz manjka demokracije po meni.

Red se na forumu može održavati i na pametnije načine jer ako ti stojiš sa šibom iznad forumaša da oni ne smiju reći što misle, tada će tema na kojoj netko sere kvake jednostavno zamrijeti i ljudi neće sudjelovati u njoj više. A zašto je tome tako!? Zato jer znaju da ne mogu reći da je nečija religija sranje i govno. Ne možeš nikome zabraniti da to kaže. ili da kažeš nekome da mu je glazbeni ukus govno kao i način razmišljanja. To je sve sloboda govora.

Za Busha su u SAD-u na vijestima sjećam se raspravljali da li je on idiot ili ne. Raspravljali su o tome i nazivali ga svakako. Mi smo očito daleko od tog pojma demokracije jer ga ne razumijemo.

Naravno, svjestan sam da muzem krepanu kravu sada, ali da su svi ljudi zreli, normalni, zdravi i da znaju primiti uvredu na svoj račun ko ljudi, onda bi i forumi uvijek puno normalnije funkcionirali.
Danas kada napišeš nešto drugi ti pišu da ne smiješ to tako napisati. To je jad i bijeda.

Tako sam ja napisao nešto o jazzu na podforumu "glazba" i ispalo je da su mi se odmah počele imputirati razno razne izmišljotine koliko god sam to pristojno rekao jer ljudima je tamo jazz sveta krava.
Na žalost, ljudi ne shvaćaju još uvijek da svatko ima pravo na mišljenje.

Danas je isto svatko trol na forumu tko ne sere hvalospjeve na temi gdje svi seru hvalospjeve o nečemu. Čim zađeš u raspravu pokupiš ban zbog trolanja.

Meni to pokazuje jedan veliki nivo beskaraktera društva. Još se uvijek nismo maknuli od čopora pavijana sa svojim malim psihičkim sklopovima, pa nam zato i trebaju pravila razno razna i netko sa šibom iznad ko da smo mala djeca u prvom osnovne.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 13:16   #18
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post

Moram se na ovo sklatko nasmijati.

Ovakvo shvačanje postoji samo u teoriji.

Niti političari niti obični ljudi tako ne vide demokraciju. Oni vide samo prava. Obaveze su uvijek nekakva 'represija'.
Ovo je ono kako jest u svakom pravnom sustavu. Ne postoje prava bez obaveza. To što je političare pojela korupcija i nije ih briga za funkciju koju obavljaju, a obični ljudi se često ponašaju na način da gaze sve pred sobom da bi došli do cilja, ne znači niti da bismo svi trebali slijediti taj primjer niti da je takav način rezoniranja, onaj ispravan.

Obaveze nisu represija, već protuteža pravā.
To što je čovjek često neosviješten, ili nemaran prema drugima - jest nešto na čemu se treba raditi, kao društvo u cjelini.


Quote:
To ne znači da nije kreten.
Teško je dokazati tko je, i što je, kreten.
Ipak je to više subjektivna procjena, nego se može objektivno govoriti. Kako ćemo definirati kretena? Neodgojen, nedostatak bontona i finih manira? Nemoralna osoba? Što je to univerzalna moralna kategorija, dokle se proteže, postoji li uopće? I opet se vraćamo na početni stupanj, uvažavanje drugoga i različitosti. Sve ostalo su proizvoljne definicije moraliteta kojih ima mnogo.

Vidiš, po meni je kreten onaj tko je počinio teška kaznena djela.
A čak i njemu sustav daje pravo na nužnu obranu.
Ne kaže se: Ti si kreten, kraj priče, ajde bok.
Zašto onda misliš da bi bilo OK, nekome s čijim se životnim izborima i mišljenjima ne slažemo, vikati da je kreten?

Quote:
Zašto ne?
Zato jer tuđi način života nije moja briga.
Jer joj ja ne mogu usaditi vlastite principe po kojima bi se ona trebala ponašati.
Zato jer joj je zakonodavac dao tu mogućnost. Nisam primijetila da se takvom ponašanju kroz sustav želi stati na kraj, baš naprotiv, potiče ga se. Dakle, i ona bi imala argumente na svojoj strani, zbog kojih bi mogla reći da se ne smatra kretenom.

Quote:
I nije problem u toj jednoj susjedi. Problem je što se svi počinju neodgovorno ponašati.
Slažem se, ali tu je problem u roditeljima i početnim vrijednostima koje je netko dobio kući. Kasnije, ne možeš ti od balvana napraviti gospodina. Iznimno teško.

Quote:
Danas se iznošenje istine kažnjava. To uništava društvo.
Ne bih se složila.
Kažnjavaju se uvrede i objede.
Po pitanju istine, treba razlikovati apsolutnu istinu (empirijski potvrđena i realna u svijetu oko nas, npr.) vs. relativnu (ovisnu od svakog subjekta ponaosob).

Problem je kad se brkaju te kategorije i relativnu istinu se, sukladno subjektivnim procjenama (koje često i nisu objektivne), nastoji prikazati apsolutom.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 13:22   #19
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Na koji način bi ti mogao dokazati da je netko glup ili nije ako mu to kažeš? Poslao bi ga na IQ testiranje? Nije to bitno, već je bitno to da ti imaš pravo reći nekome šta misliš o njemu ili onome u što vjeruje.
Naravno.
Ali razlika je u načinu.


Da ja sada dođem i kažem:
"Koji je Old soul kreten. Zamisli, on vjeruje da se ljudima može svašta govoriti i da je to normalno. Nije mi jasno ima li soli u glavi kad to može pisati. Je li on psihički zdrav! Koja budala!"

to bi bilo krajnje neumjesno, bespotrebno, provocirajuće, ružno i uvredljivo.


S druge strane, da kažem:
"Nimalo se ne slažem s onim što Old soul zastupa. Smatram da su mu mišljenja neprimjerena društvenim i civilizacijskim mjerilima suvremenog svijeta. Ali čovjek ima pravo na vlastiti stav".


Mislim da je razlika očita.


Prvu kategoriju je jednostavno bespotrebno pisati, ako se stvarno želi o nečemu raspraviti, jer takav način dijaloga, nije konstruktivan za raspravu.
Na kraju krajeva, tebi nitko ne brani nazvati mišljenje sugovornika glupim, ali to je različit pojam od prozivki na osobnom nivou koje ciljalju na sugovornika osobno: "Ti si glupan, ti si kreten, jer zastupaš taj stav".
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 13:58   #20
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Nije možda lijepo, nit pristojno, ali moje je pravo da to kažem, da.
I govoriš li to, na dnevnoj bazi, kad se s nečim ne slažeš?



Quote:
Zašto bi moja obaveza bila da se moram sa svima slagati i ne reći nekome da je glup ako mislim to? Reći nekome da je glup tko tvrdi da je Zemlja udaljena 2 km od sunca je jednako dobar argument kao matematički i praktično mu dokazati da Zemlja nije udaljena 2 km od sunca.
Može se to reći i drugačije: da mu fali načitanosti i obrazovanja u tom polju. Ne mora značiti da je osoba generalno glupak, već samo nedovoljno obrazovana u tom polju, s nedostatkom opće kulture recimo.

A neke stvari nedostatka opće kulture i obrazovanja iz nekog polja, mogle bi se naći i tebi, i meni, i nekom trećem. I gdje bismo stigli kad bismo samo jedni drugima vikali da smo glupani. To dugoročno, nema smisla.

Jednom sam izašla na dejt s dečkom koji nije znao što je eutanazija.
Ono, čovjek je rekao da nikad nije čuo za taj pojam i da nema pojma što isti, znači i predstavlja. Što je po meni puno, puno gora stvar u usporedbi s temom udaljenosti Zemlje i sunca. I zamisli da sam mu ja tu sve sasula na licu mjesta, oblatila ga i oprala, rekla mu da je jadnik neškolovani, debil, kreten koji je živio u špilji cijeli život i nema dodira s vanjskim svijetom, pa ne zna temeljne pojmove.

Što bi to govorilo o meni?

Vrijeđanje drugoga ne govori puno o mentalnom sklopu onoga tko uvredu prima, već o pošiljatelju uvrede.


Quote:
Zašto tuđi stavovi ne bi bili moja briga ako ih druga strana meni iznosi? Ja imam pravo reći što mislim o tim stavovima i imam pravo reći da su retardirani. Ne imati pravo kritizirati tuđe stavove je nedostatak demokracije. To nema veze sa "kulturom". Mi odavno ne živimo, niti smo ikada živjeli u kulturnom svijetu. To je iluzija koja više služi za prikrivanje svog pravog lica i za laganje ljudima u lice.
Ako ih druga strana tebi iznosi, naravno da možeš reći da se ne slažeš s istima i reći da su za tebe, primjer idiotizma. Ali ne vidim zašto bi išao tu osobu verbalno iskasapiti vrijeđajući je da je kreten i idiot. U tome je bitna razlika.

Također, ako ta osoba živi tamo negdje i nema kontakata s tobom (primjer, moja susjeda, nula kontakata), ne vidim zašto bi ti iznebuha došao i počeo nekome davati zamjerke u vidu njegovih životnih izbora i stajališta. To se tebe ne tiče.

A to živimo li u kulturnom svijetu ili ne... preširoka je tema.
Svijet je ono što mi napravimo od istoga. Treba uvijek težiti boljem i ponašati se u skladu s time. Ako je pola svijeta ovakvo i onakvo, ne znači da i mi moramo biti.

Quote:
Reći nekome da je idiot je osobno mišljenje i kao takvo se može izreći.
Jer gdje ćeš onda postaviti granice što je uvreda? Uvreda je ako kažeš za nečiju religiju da je idiotska? Pa to je osnovno pravo demokracije - tvrditi za SVE u što drugi vjeruju i što govore da je kretenizam. Bez takve kritike zdravo društvo ne može opstati.
Granice su postavljene mjestom i okolnostima unutar kojih se odvija konverzacija. Nije isto ako dva radnika na gradilištu jedan drugom viču da su idioti, ili ako to napravi radnik u nekoj firmi koji sklapa posao s novim klijentima. Nije isto ako ti to u polu-zajebanciji i šali kažeš prijatelju, ili ako se tako obrušiš na mentora na fakultetu.

Zdravo društvo ne opstaje bez kritike, tu se slažem.
Ali, ne slažem se da kritika mora i smije biti svakako koncipirana, neovisno o vanjskim okolnostima situacije. Također smatram da se kritika može izreći na civilizirani način, koji nikoga ne treba vrijeđati.

Quote:
To što se tebi, meni Ivici, Marici i Peri 'NE SVIĐA' da je tvoje poimanje idiotsko nekome, te da smo samim time i mi idioti u očima tog čovjeka nije problem tog čovjeka, već naš problem što nismo u stanju prihvatiti da se netko ne slaže s našim idejama i svjetonazorima.
U modernom svijetu, zakonodavac ide za premisom zaštite različitosti svjetonazora i stilova života, tako da ti u startu nemaš pravo vrijeđanja tuđih izbora, svjetonazora i načina života.

Quote:
Ne znam kakvo ti poimanje o 'poslu' imaš, no znam da su puno zdraviji i normalniji međuljudski odnosi gdje si na otvoreno jebu sve živo, nego gdje ti se obraćaju sa 'Vi', a pritom igraju zakulisne igrice i uništavaju te.
Ne slažem se s niti jednom opcijom; ideš u krajnosti.
Ili je vrijeđanje na pasja kola, ili se zakulisno igramo Bruta.
Najbolja opcija je ona u sredini.

Quote:
Naravno, pičkaranje zbog pičkaranja je recimo besmisleno, no ako ja ne mogu izraziti svoje mišljenje da smatram da je sugovornik glup, koliko god se to njemu ne svidjelo, to je već dokaz manjka demokracije po meni.
Najbolje onda da svi pričamo u stilu: "Gospođo, niste vi za mudraca, nego za madrac" i slično, pa ćemo daleko stići.

Quote:
To je sve sloboda govora.
Parametri se mijenjanju ovisno o mjestu, situaciji i vanjskim okolnostima.
Kritika - da, izražavanje mišljenja - da, ali na primjeren način.
Opscene opaske nisu sloboda govora. To što neki pod slobodom govora smatraju da mogu govoriti uvijek i svugdje, svima, što im prvo pada na um, ne znači da je to, TO.

Quote:
Za Busha su u SAD-u na vijestima sjećam se raspravljali da li je on idiot ili ne. Raspravljali su o tome i nazivali ga svakako. Mi smo očito daleko od tog pojma demokracije jer ga ne razumijemo.
Već kad uvodiš SAD u priču, što je ono rekao Supreme Court po pitanju restrikcija slobode govora?

Sloboda govora jest u među-odnosu s ostalim pravima i slobodama.

To što su pričali o Bushu ne vidim nekakvim big dealom.
Pa zar se kod nas ne radi isto?
Ima emisija na radiju u ST koja godinama kroz satiru i ironiju ismijava društvene prilike, politiku i javne osobe.
Koliko je samo bilo osude i ismijavanja Ingrid Antičević?
Kire?
Sanadera?

Quote:
Naravno, svjestan sam da muzem krepanu kravu sada, ali da su svi ljudi zreli, normalni, zdravi i da znaju primiti uvredu na svoj račun ko ljudi, onda bi i forumi uvijek puno normalnije funkcionirali.
Ja bih mogla obrnuti pa reći, da u tom slučaju, ne bi bilo potrebe da nitko niti šalje uvrede, niti ih prima.

Quote:
Danas je isto svatko trol na forumu tko ne sere hvalospjeve na temi gdje svi seru hvalospjeve o nečemu. Čim zađeš u raspravu pokupiš ban zbog trolanja.
Ne bih se složila.
Više puta sam sudjelovala na Politici na temama na kojima je hrpa drugih forumaša većinski zauzimala suprotan stav. Nikad nisam dobila karton za trol.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.