Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2015., 00:54   #441
može li se bonsai vratiti iz mrtvih?

dobila sam ga na poklon, a nisam se prije toga brinula o nikakvim biljkama pa sam ga slučajno ubila
svi listići su se osušili i pola ih je već otpalo, ostali se nekim čudom drže, ali su skroz suhi (pucaju na dodir).
sada me zanima postoji li neka šansa da se to drvo vrati u život, da mu ponovno narastu listići ili ga mogu otpisat (ovo drugo mi probajte blago saopćit )?
djabeime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:49   #442
Baba se popela na krov.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 13:26   #443
Molim savjet i pomoć i unaprijed hvala!

doduše ne znam da li ficus microcarpa baš bonsai, ali ćete vi znati više..
Dobila sam ga prije 3 mjeseca, ispočetka sam ga malo premještala, onda sam pročitala da nije dobro, naravno izgubio je skoro sve listiće. Ono malo što je ostalo, pada tako da ne smijem proći kraj njega.
Došao je strava mokar k meni, tako da ga skoro 2 mjeseca nisam ni zalila, dali je to ok, da ga pustim da se prosuši?
Međutim, očito nije jako kritično s obzirom da ima milion novih malih listića, ali se bojim da neće i oni otići kroz vrijeme
Sad ga držim na jednom mjestu, blizu ovlaživača zraka.
I najbitnije pitanje, što da radim s ovim malim grančicama koje su ostale gole stršati, i nemaju listića? Čine mi se suhe, dali to smijem orezati? (ČIme će cijelo drvce dobiti tendenciju na jednu stranu)

Zadnje uređivanje nemam-ideje : 26.05.2016. at 15:22.
nemam-ideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 13:33   #444
vidim na ebayu kad tražim razna sjemena da ljudi stave oglas kako prodaju bonsai sjeme nekog drveta. jel to bonsai sjeme drugačije od normalnog stabla, jel takva biljka raste patuljasto ili?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 15:43   #445
Koja je ovo vrsta Bonsai stabla?

Pozdrav ekipa, nedavno sam nabavio bonsai stablo ali neznam koje je vrste. Početnik sam u ovome i malo sam istraživao i čini mi se da je ovo najbliža vrsta:
http://www.bonsaiempire.com/tree-species/buxus

Ovo su slike mog stabla:
http://prntscr.com/6rl3g3
http://prntscr.com/6rl46u
http://prntscr.com/6rl4e7
http://prntscr.com/6rl4y3

Plz ako ko ima iskustva neka pomogne, dali je ovo boxwood ili nešto drugo? Još ga nisam počeo oblikovati jer nisam uhvatio vremena ali planiram uskoro.
__________________
potpis
V3rt3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 21:19   #446
Po slikama mi je najbliži šimširu, to je vrsta iz prvog linka.
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 12:50   #447
Pozdrav,ovdje sam prvi put i ovo je moj prvi bonsai,ako se tako može nazvati.Pronašao sam ga u prirodi prije par mjeseci, pa ako bi mi bio netko voljan pomoći ovako preko slika što bi još trebao učiniti na njemu u buducnosti.Svi savjeti su korisni.Hvala.
Ovo su slike stabla : http://prntscr.com/7c7d11
http://prntscr.com/7c7dsn
http://prntscr.com/7c7ert
http://prntscr.com/7c7ebw
i da ovo je bukva.

Zadnje uređivanje juricda7 : 02.06.2015. at 13:27.
juricda7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:41   #448
Možda ovako nešto?
http://prntscr.com/7egh6a
juricda7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 17:09   #449
Pozdrav, dobio sam nedavno jednu mladu sadnicu (ajmo reci da se radi o 15-20 cm visokoj biljci) vrste Ginkgo biloba (ginko), ali s namjerom na od nje napravim bosai drvo. Ovo mi je prvi izravni susret sa bonsaijem pa nisam siguran sto mi je za ciniti u pocetku, koji bi mi trebao biti prvi korak s tim mladim drvcem ove vrste? Dosta toga znam ili sam vidio, ali volio bih ovdje cuti misljenja ili prijedloge od vas koji se bolje kuzite u bonsai. Hvala.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 09:53   #450
Quote:
djabeime kaže: Pogledaj post
može li se bonsai vratiti iz mrtvih?
Može. Ako još daje znakove života, svako drvo se može vratiti u život. Vjerojatno bi za to trebala neka stručna osoba, ali ono, ako se daš u to 100% možeš i sama uspjeti.

Quote:
pic kaže: Pogledaj post
vidim na ebayu kad tražim razna sjemena da ljudi stave oglas kako prodaju bonsai sjeme nekog drveta. jel to bonsai sjeme drugačije od normalnog stabla, jel takva biljka raste patuljasto ili?
Neću sada ništa zaključiti jer sam tek nedavno ušla u bonsai svijet, ali IMHO, niti jedna biljka, odnosno, drvo ne raste patuljasto osim ako nije na neki način 'zakočeno' kao u prirodi pomoću nekog poprečnog drva, šikara u kojoj se ne može razvijati i sl. Dakle, bonsai je najčešće umjetno konstruiranje drva. Konstantno mu se obrezuju grane, živi u vrlo malo zemlje i tretira se žicom najčešće da se usmjeri rast. Ako to već, kako sam rekla, nije učinila priroda.

Usotalom, čekat ćeš poprilično dugo, 10-15 godina da dobiješ mini bonsai iz tog sjemena tak da ne znam koliko ti se to isplati.

Quote:
juricda7 kaže: Pogledaj post
Možda ovako nešto?
http://prntscr.com/7egh6a
Moram ti reći da sam ljubomorna Ovo je jako kvalitetan primjerak iz prirode i ako uspije, bit će to lijep primjerak bonsaia. Nego, obrezao si grane već? Okej, 6. mjesec je kasno proljeće ali te stvari (obrezivanje, presađivanje) se obavljaju sredinom proljeća ili jeseni.

Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Pozdrav, dobio sam nedavno jednu mladu sadnicu (ajmo reci da se radi o 15-20 cm visokoj biljci) vrste Ginkgo biloba (ginko), ali s namjerom na od nje napravim bosai drvo. Ovo mi je prvi izravni susret sa bonsaijem pa nisam siguran sto mi je za ciniti u pocetku, koji bi mi trebao biti prvi korak s tim mladim drvcem ove vrste? Dosta toga znam ili sam vidio, ali volio bih ovdje cuti misljenja ili prijedloge od vas koji se bolje kuzite u bonsai. Hvala.
Naoružaj se strpljenjem. Takvu mladicu ćeš dugo morati paziti i tretirati. Sada je pravo vrijeme da što više tekstova pročitaš i što više naučiš i djeluješ u jesen. Neka bude na prozračnom, može biti na suncu ali ne direktnom i ne stalno. Već ćeš čitanjem dolaziti do zaključka trebaš li obrezati grane, na koji način, kada. Kako ćeš ga zaljevati, koja temp. mu najviše odgovara i sl.

Nažalost, ne znam osnove za svako drvo posebno ali internet je tu i brzo ćeš doći do prvih informacija.

Ja jedva čekam u prirodu po svoj prvi prirodni bonsai, nadam se da ću imati sreće kao juricda7 :klap: Samo, ja bi radije nekakav čempres.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 00:06   #451
e puno hvala na komentaru nisam jos obrezao grane,na proljece cu

Zadnje uređivanje fermina-daza : 16.07.2015. at 11:24. Reason: nepotrebno kvotati post neposredno iznad odgovora na njega
juricda7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 11:24   #452
Quote:
Katharina kaže: Pogledaj post
Naoružaj se strpljenjem. Takvu mladicu ćeš dugo morati paziti i tretirati. Sada je pravo vrijeme da što više tekstova pročitaš i što više naučiš i djeluješ u jesen. Neka bude na prozračnom, može biti na suncu ali ne direktnom i ne stalno. Već ćeš čitanjem dolaziti do zaključka trebaš li obrezati grane, na koji način, kada. Kako ćeš ga zaljevati, koja temp. mu najviše odgovara i sl.

Nažalost, ne znam osnove za svako drvo posebno ali internet je tu i brzo ćeš doći do prvih informacija.

Ja jedva čekam u prirodu po svoj prvi prirodni bonsai, nadam se da ću imati sreće kao juricda7 :klap: Samo, ja bi radije nekakav čempres.
Hvala na odgovoru, da, nastojat cu usput saznat sto vise informacija. Uzgojiti bonsai je proces.

Sto se tice bonsaija iz prirode koje bas spominjes, prije 2 mjeseca dok sam bio na Samarskim stijenama vidio sam perfektno drvce koje bi bilo idealno imati za bonsai, nisam siguran dal je u pitanju bila jela ili smreka, ali cinio mi se kao primjerak za ocjenu 10/10, negdje u stjeni na malo zemlje je rastao, zapeo mi je za oko jer bas super je izgledao
Ima u prirodi puno zanimljivih primjeraka, samo treba traziti.

Koje vrste drveca iz prirode su pogodnija, ajmo reci zahvalnija nego mozda neka druga za uzgoj bonsai drvaca?
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 16:47   #453
Quote:
juricda7 kaže: Pogledaj post
e puno hvala na komentaru nisam jos obrezao grane,na proljece cu
Bude kul, pošalji fotke tu i tamo.

Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, da, nastojat cu usput saznat sto vise informacija. Uzgojiti bonsai je proces.

Sto se tice bonsaija iz prirode koje bas spominjes, prije 2 mjeseca dok sam bio na Samarskim stijenama vidio sam perfektno drvce koje bi bilo idealno imati za bonsai, nisam siguran dal je u pitanju bila jela ili smreka, ali cinio mi se kao primjerak za ocjenu 10/10, negdje u stjeni na malo zemlje je rastao, zapeo mi je za oko jer bas super je izgledao
Ima u prirodi puno zanimljivih primjeraka, samo treba traziti.

Koje vrste drveca iz prirode su pogodnija, ajmo reci zahvalnija nego mozda neka druga za uzgoj bonsai drvaca?
Pfff, genijalni su upravo takvi primjerci iz prirode. To je pravi bonsai koji raste u kršu i praktički šačici zemlje...
Da, slažem se da treba tražiti. Ja ću pričekati kraj ljeta pa krećem u potragu s obzirom da se i samo presađivanje mora odvijati u stanju mirovanja (kasna jesen, pa sve do ranog proljeća).

Pogodna su sva, ali nekako mi logika nalaže da je crnogorica ipak zastupljenija u bonsai svijetu i daleko izdržljivija/žilavija.
Naravno, ne mora značiti, ipak je to sve na kraju stvar kako se tko brine o drvetu, ali crnogorica i ljepše izgleda, po meni. Dakle, osobno bi se uvijek odlučila na neki bor (pravi bor) ili čempres.

Eto, jedna lijepa kolekcija.

Isto tako, ovaj predivan dvojac ima neke listopadne vrste. Jako zgodno.
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 22:08   #454
budu fotke s vremenom
juricda7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 13:47   #455
nisam baš poznavalac bilja, imam dvije biljke koje su bile dovoljno žilave da prežive moj nemar...
ali sada sam kupila prekrasno drvce fikusa microcarpe. morala sam ga presaditi, i napravila sam to bez ikakvog proučavanja kako i čime...

uglavnom, ubacila sam ga u 25cm duboku cetvrtastu posudu i zatrpala običnom zemljom.

međutim, sad vidim da bi zemlja trebala biti prozračnija, sa pijeskom???. da li da donjih 10 cm zatrpam najprije čistim pijeskom (zbog dubine posude), a onda da stavim neku novu zemlju s pijeskom ili čime i u nju korijen drvca?

zalijevam jednom tjedno u posudu, a špricam listiće svakodnevno?

Ima li preporuka za neku dohranu?
jasamopjevam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:47   #456
Pozdrav svima,
Htjela bih dečku kupiti bonsai...od kuda krenuti?
Da li da posudu kupim na ebayu?
Na šta treba obrati pozornost?
On bi sam sadio jel to suludo?... ili da mu kupim gotovu sadnicu?

Koja literatura je preporučljiva tj knjiga, kupila bih mu i to Hvala na pomoći
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:01   #457
Quote:
Mojra kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Htjela bih dečku kupiti bonsai...od kuda krenuti?
Da li da posudu kupim na ebayu?
Na šta treba obrati pozornost?
On bi sam sadio jel to suludo?... ili da mu kupim gotovu sadnicu?

Koja literatura je preporučljiva tj knjiga, kupila bih mu i to Hvala na pomoći
Preporučio bi da mu prvo kupiš knjigu.

Ako negdje uspiješ naći BONSAI, Wilhelm Elsner, Nakladni zavod Znanje Zagreb.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:23   #458
Puno puno hvala
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 15:05   #459
To je ova knjiga?

http://www.superknjizara.hr/?page=kn...jiga=100048227
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 15:34   #460
Quote:
Mojra kaže: Pogledaj post
Je. Sasvim pristojna literatura za početnika.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.