Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2012., 01:10   #81
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ti kao da nikad nisi imala posla s hrvatskom birokracijom.
Proces je u tom smislu očita životna lekcija.
Reklo je jedno pametno žemsko koje znam, ne želim si prisvajati zasluge, da to ima smisla čitati tek nakon što imaš posla s hrvatskom birokracijom.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ajme, uredu knjige ko judita i sekspir koji su doslovno necitljivi radi jezika, ali kafka??
pa ja sma to radi gusta citala jos u osnovnoj!
Nisam imala Šekspira u rukama od osnovne škole, osim par soneta, i možebit mi je mozak atrofirao od tad, ne bi me iznenadilo , ali meni je tad njegovo igranje riječima bilo jebeno zabavno. A čitala sam ga za gušt, ne za lektiru.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 08:15   #82
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Reklo je jedno pametno žemsko koje znam, ne želim si prisvajati zasluge, da to ima smisla čitati tek nakon što imaš posla s hrvatskom birokracijom.


Nisam imala Šekspira u rukama od osnovne škole, osim par soneta, i možebit mi je mozak atrofirao od tad, ne bi me iznenadilo , ali meni je tad njegovo igranje riječima bilo jebeno zabavno. A čitala sam ga za gušt, ne za lektiru.
pa nije ni meni on predstavljao neki problem, iako mi se nije svidio. ali objektivno gledano ga je dosta tesko za citati i pratiti pogotovo omladini koja inace slabo cita i nije ni poeziju otkrila.
mislim da popis treba izmjeniti, svakako ga prosiriti i dati vise slobode pa da Marulic npr bude za dodatnu ocjenu.
ali zbilja ne mislim da treba staviti Stinea ili Meyer umjesto Kafke ili Camusa.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 08:16   #83
Ne znam, meni vecina lektire nije stvarala problem, cak ni srednjoskolske. Sve skupa nisam procitao dvije knjige: Goetheovog Fausta i Proustov Combray.. Ostalo je sve jos koliko toliko islo. Ovo dvoje nisam vise od 20 stranica procitao, nisam mogao jednostavno.

Cinjenica je da popis lektire, a i dinamiku, treba malo revidirati. Mislim, jako puno vremena se provede na staroj literaturi, a do moderne se nikad ni ne dodje. Sto mi je glupo jer i moderna ima kvalitetne literature.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 15:26   #84
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Ne znam, meni vecina lektire nije stvarala problem, cak ni srednjoskolske. Sve skupa nisam procitao dvije knjige: Goetheovog Fausta i Proustov Combray.. Ostalo je sve jos koliko toliko islo. Ovo dvoje nisam vise od 20 stranica procitao, nisam mogao jednostavno.

Cinjenica je da popis lektire, a i dinamiku, treba malo revidirati. Mislim, jako puno vremena se provede na staroj literaturi, a do moderne se nikad ni ne dodje. Sto mi je glupo jer i moderna ima kvalitetne literature.
u dinamičkom društvu popis lektire bi se revidirao svake godine, ali
mi nismo dinamičko društvo, zato i imamo probleme (koje već imamo)...
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 10:45   #85
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
hoce li mi, molim vas, bilo tko od svih ucitelja, profesora, pedagoga, psihologa etc koji obitavaju po RiDu objasniti sto jedan 17-ogodisnjak (a to je lektira za 3. srednje ako se ne varam) moze i treba shvatiti, izvuci, nauciti iz tog djela, izuzev da je LSD sjebana supsatanca?
a o proustu i kolacicima da ne govorimo.
sve silne judite, ekvinocije, ribanja i prigovaranja, robinje i ino uopce ne zelim spominjati, jer to jednostavno nije citljivo nekome u srednjoj skoli. nimalo. biblija, ilijada, odiseja?! ma kam on!! djetetu starom 15 godina (a to je lektira u prvom srednje koliko me pamcenje sluzi) je totalni debilizam, turn off i trauma kad je citanje u pitanju.

Ja sam pasionirani ljubitelj knjiga, ne mogu ni zamisliti život bez knjige, a imam osjećaj da mi je ta strast preživjela isključivo zato što sam školsku lektiru čitao do razine potrebne za napisati osvrt. Ni slova više!

I jako im zamjeram što defacto preskaču cijeli SF i fantasy opus koji itekako ima svoje klasike i izvanredna djela, vrhunac školske lektire je Orwell sa svojom antiutopijom i to nije u redu! A ja sam svojeg klinca u zadnji čas uvukao u svijet knjige upravo preko fantasy i Harry Pottera, da nisam reagirao ova školska lektira bi mu valjda za vjeke vjekova omrznula čitanje, a bilo je zanimljivo i zabavno gledati transformaciju iz "čitam jer moram" u "gutam jer ne mogu dočekati što piše na idućoj stranici"!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 10:54   #86
ti znas da je heri poter jako omrazen u crkvenim krugovima?


ne znam, sa 15 godina mi se djeca cine zbilja dovoljno zrekla da stisnu zube i procitaju nesto stoi im se ne cita bas bez da zamrze citanje kao takvo.
zato mislim da se u osnovnoj lektira treba bazirati na pop litu i da joj je tada svrha da pridobije djecu za citanje, a srednja onda moze ici u smjeru obrazovanja i opce kulture.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:08   #87
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ti znas da je heri poter jako omrazen u crkvenim krugovima?
Heh, baš me zanimalo tko će prvi to napisati!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:32   #88
mene nit harry potter nije mogao spasiti
odmah nakon srednje, na prvoj godini faksa, kad je zapravo tek krenula manija heri potera, frendica mi dala prvu knjigu. procitala je jesam, al onak, jedva. uopce mi nije bio gust, uopce nisam imala potrebu citati dalje. ubila me ta lektira, ali doslovno me, kao citatelja, ubila.

ne kazem nit ja da se sve treba bazirati na nekom lakom, popularnom stivu. ali masa knjiga za srednjoskolsku lektiru je prelosa, nerazumljiva, nezanimljiva. i 99% djece je samo odradjuje. sto nema bas nikakvog smisla.
modza bi malo pomoglo da profesori kao sto je netko vec rekao, prije citanja daju upute, smjernice. da se ne obradjuju cijele knjige, nego samo najzanimljiviji, bitni dijelovi.
opca kultura je i dalje tu a djeca nisu frustrirana. onaj kome se ulomak svidi, mozda procita i citavu knjigu. ovako vec u startu odustaju od citanja i snalaze se po netu i vodicima.

edit: i zasto je, pobogu, HP omrazen crkvenjacima? pa to je fantasy! cek, jel onda i r.r. martin, tolkein i sl. isto na crnoj listi?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:45   #89
ne znam, ne mogu dijeliti to misljenje jer mislim da bi svi trebali procitati jedno do dva djela iz svakog razdoblja knjizevnosti. barem one najistaknutije.
onda za dodatnu ocjenu se moze to jos siriti na primjer pa tako ako oces 5 a nisi bas sa ocjenama cisto, procitas juditu.
evo, meni se rigalo od goethea i njegovog cifrastog jezika. ri ga lo. werthera sam zeljela umlatiti toljagom na svakoj drugoj stranici.
pa sam ga procitala i s gustom ga ispljuvala na satu i dobila 5.
ista je stvar s anom karenjinom bila. ako imas normalnog profesora i knjige koje ti idu na zivce ces procitati i onda s gustom raspravljati na satu zasto te lik nervirao ili zasto mislis da je knjiga precjenjena.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:46   #90
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
edit: i zasto je, pobogu, HP omrazen crkvenjacima? pa to je fantasy! cek, jel onda i r.r. martin, tolkein i sl. isto na crnoj listi?
martin sigurno ako znaju za njega
vjerojatno i tolkien usprkos ostro podjeljenoj dobro/zlo ikonografiji koju i oni koriste
a heri im je na crnoj listi jer "privlaci djecu carobnjastvu i losim stvarima"
guglaj malo, smijesno je
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:58   #91
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post

A ja sam svojeg klinca u zadnji čas uvukao u svijet knjige upravo preko fantasy i Harry Pottera, da nisam reagirao ova školska lektira bi mu valjda za vjeke vjekova omrznula čitanje, a bilo je zanimljivo i zabavno gledati transformaciju iz "čitam jer moram" u "gutam jer ne mogu dočekati što piše na idućoj stranici"!
ccc-cccc-ccc

imam u glavi popis knjiga koje nisam pročitala kao klinka i koje sad namjeravam čitati sinu i sebi
naravno, harry potter je na popisu

valjda će on biti jedanko zainteresiran za tu moju ideju kao ja
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:01   #92
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
ccc-cccc-ccc

imam u glavi popis knjiga koje nisam pročitala kao klinka i koje sad namjeravam čitati sinu i sebi
naravno, harry potter je na popisu

valjda će on biti jedanko zainteresiran za tu moju ideju kao ja
ajde ne pravi se mlada, nije heri postojao kad si ti bila klinka
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:06   #93
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
edit: i zasto je, pobogu, HP omrazen crkvenjacima? pa to je fantasy! cek, jel onda i r.r. martin, tolkein i sl. isto na crnoj listi?
Ma to je prilično navučeno, malo vatikanske paranoje i fobija, malo medijskog senzacionalizma i eto ti pitkog koktela. Slično kao i kod Browna koji valjda ne bi imao ni 10% naklade da nije neka budaletina u Vatikanu našla za shodno javno se obračunavati. Tako je to u ogromnim institucijama, tko želi uvijek nađe određeni tip komentara, a onda se sve to dobro unovči.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:09   #94
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
valjda će on biti jedanko zainteresiran za tu moju ideju kao ja
Korak po korak.
Treba najprije napipati što ga zanima i navući.
Samo što su im ovi bedasti "biram kartu i bacam moći" crtani svima mozak popili.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:09   #95
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ti znas da je heri poter jako omrazen u crkvenim krugovima?

ma nije omražen.. to možda među ovom starom gardom, ja još nisam čula da netko pravi probleme oko HP.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:11   #96
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ma to je prilično navučeno, malo vatikanske paranoje i fobija, malo medijskog senzacionalizma i eto ti pitkog koktela. Slično kao i kod Browna koji valjda ne bi imao ni 10% naklade da nije neka budaletina u Vatikanu našla za shodno javno se obračunavati. Tako je to u ogromnim institucijama, tko želi uvijek nađe određeni tip komentara, a onda se sve to dobro unovči.
ovo je, zapravo, izvrsno!!
napisat cu neki fantasy roman, nazicat nekog crkvenjaka da ga zestoko napadne u medijima, i eto mene s anormnom nakladom i milijuncicima u dzepu, a mozda dospijem i na 'olivudska platna, kao meyerica
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:15   #97
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ovo je, zapravo, izvrsno!!
napisat cu neki fantasy roman, nazicat nekog crkvenjaka da ga zestoko napadne u medijima, i eto mene s anormnom nakladom i milijuncicima u dzepu, a mozda dospijem i na 'olivudska platna, kao meyerica
Pa je, ponekad se stvarno mislim da je tako i bilo.
I onda cijela poplava literature sa identičnim obrascem i obavezno na koricama "eksplozivno - novi Dan Brown". Skužila ekipa kako izvući pare.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:17   #98
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ma nije omražen.. to možda među ovom starom gardom, ja još nisam čula da netko pravi probleme oko HP.
U Glasu Koncila je izašao sasvim OK i pozitivan članak o Harry Potteru.
Ali nađe se budaletina, nema sumnje.
Znam ih iz prve ruke, to odmah sasječem u korijenu!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:27   #99
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, sa 15 godina mi se djeca cine zbilja dovoljno zrekla da stisnu zube i procitaju nesto stoi im se ne cita bas bez da zamrze citanje kao takvo.
Pa ne znam. Meni je mnogo puta malo falilo. Odlučila sam se poštedjeti daljnje muke prestankom čitanja lektire, jer ako je lektira, mora da je sranje.

I mislim da sam propustila neku količinu knjiga koje bi mi se svidjele da nisu bile lektira. Pogotovo u četvrtom razredu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 12:39   #100
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
mene nit harry potter nije mogao spasiti
odmah nakon srednje, na prvoj godini faksa, kad je zapravo tek krenula manija heri potera, frendica mi dala prvu knjigu. procitala je jesam, al onak, jedva. uopce mi nije bio gust, uopce nisam imala potrebu citati dalje. ubila me ta lektira, ali doslovno me, kao citatelja, ubila.
Jebiga, ja sam uvijek volio citati tako da je meni bio najmanji problem procitati knjigu za lektiru. Ali, zadnje dvije godine srednje sam eskivirao lektire kako sam znao i umio. S druge strane, procitao sam Pod starim krovovima valdja jedini u razredu i za to bio nagradjen sa trojkom...

Quote:
ne kazem nit ja da se sve treba bazirati na nekom lakom, popularnom stivu. ali masa knjiga za srednjoskolsku lektiru je prelosa, nerazumljiva, nezanimljiva. i 99% djece je samo odradjuje. sto nema bas nikakvog smisla.
modza bi malo pomoglo da profesori kao sto je netko vec rekao, prije citanja daju upute, smjernice. da se ne obradjuju cijele knjige, nego samo najzanimljiviji, bitni dijelovi.
opca kultura je i dalje tu a djeca nisu frustrirana. onaj kome se ulomak svidi, mozda procita i citavu knjigu. ovako vec u startu odustaju od citanja i snalaze se po netu i vodicima.
Ma, trebalo bi ju obraditi, ali kao i Ilijadu i Danteov Pakao, u dijelovima. Neke lektire jednostavno nije moguce citati u cijelosti. A bolje bi bilo smanjiti kolicinu tih ogromnih knjiga i ubaciti malo ovih interesantnijih.

Quote:
edit: i zasto je, pobogu, HP omrazen crkvenjacima? pa to je fantasy! cek, jel onda i r.r. martin, tolkein i sl. isto na crnoj listi?
Fantasy, pogotovo sa carolijom, vesticama i slicno ne lezi bas dobro ekipi u svecenickim haljinama.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, ne mogu dijeliti to misljenje jer mislim da bi svi trebali procitati jedno do dva djela iz svakog razdoblja knjizevnosti. barem one najistaknutije.
onda za dodatnu ocjenu se moze to jos siriti na primjer pa tako ako oces 5 a nisi bas sa ocjenama cisto, procitas juditu.
To bi bilo ok. Ja sam, s druge strane, bio za takvu jednu lektiru "nagradjen" sa trojkom.

Quote:
evo, meni se rigalo od goethea i njegovog cifrastog jezika. ri ga lo. werthera sam zeljela umlatiti toljagom na svakoj drugoj stranici.
pa sam ga procitala i s gustom ga ispljuvala na satu i dobila 5.
Werther je jos lagan. Faust je za propucati se. Ne znam da li si to procitala, ali ako jesi, skidam kapu.

Quote:
ista je stvar s anom karenjinom bila. ako imas normalnog profesora i knjige koje ti idu na zivce ces procitati i onda s gustom raspravljati na satu zasto te lik nervirao ili zasto mislis da je knjiga precjenjena.
Pa, Ana Karenjina je jos bila podnosljiva. Pogotovo kada gledas sto ej nakon toga dolazilo. Jedino sto je jos vrijedilo je bilo doba naturalizma (Madame Bovary), ali nakon toga je sve otislo kvragu.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.