Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2014., 23:09   #721
između ostalog, masturbacija je ogroman gubitak vremena.

morat ćemo položit račun za svaku sekundu svoga života

"Tko nije sa mnom, protiv mene je. I tko sa mnom ne sabire, rasipa."
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 23:37   #722
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Masturbacija ne škodi nikome (pa ni Bogu), dok pedofilija škodi. Pod seksualne grijehe bi mogla proći pedofilija, preljub i silovanje iz jednostavnog razloga što se tu bližnjemu nanosi zlo.
Bogu ništa ne može naškoditi, no određeni ljudski čini su protivni Božjem planu (za čovjeka), i stoga kao takvi predstavljaju narušavanje i kidanje zajedništva čovjeka s Bogom. U ovom kontekstu možemo reći da i psovke ne škode nikome, niti bludne misli i požudni pogledi, pa opet Isus jasno osuđuje i takve čine (Mt 5,27-28; Mt 15,18-20).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 01:48   #723
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Bogu ništa ne može naškoditi, no određeni ljudski čini su protivni Božjem planu (za čovjeka), i stoga kao takvi predstavljaju narušavanje i kidanje zajedništva čovjeka s Bogom. U ovom kontekstu možemo reći da i psovke ne škode nikome, niti bludne misli i požudni pogledi, pa opet Isus jasno osuđuje i takve čine (Mt 5,27-28; Mt 15,18-20).
Ti dakle tvrdiš da svaki muški orgazam mora biti u rodnici zakonite žene. Gdje piše da je Božji plan SVAKO izbacivanje sjemena izvan ženine rodnice protivno Božjem planu. Jasno mi je da se djeca rađaju i kako nastaju, ali da se BAŠ SVAKI put može seksati sa ženom isključivo radi rasploda nije nikakav Božji plan, nego privatno fantaziranje ljudi koji POJMA NEMAJU o ljudskoj spolnosti i ne samo to, već ignoriraju suvremena spoznanja iz razvojne psihologije i prednost daju laprdanjima "teologa" od prije kojih 1000 godina i više. Po tom tvom nauku većina ljudi zbog seksa ide u Pakao , jer to oni ni ne smatraju grijehom.
Bludne misli i pogledi se odnose na preljub, a ne na slobodne muškarce i žene. I kako ćeš npr. jednom invalidu reći da ne smije drkati jer "to nije Božji plan za njega", a istovremeno mu Zakonik kanonskog prava brani ženidbu, jednako kao impotentnom muškarcu i neplodnoj ženi. I meni je fascinantno kako vjerski fundamentalisti i religijski fanatici imaju opsesiju seksom, čak i kada društvo muče puno veći i ozbiljniji problemi: http://www.evarazdin.hr/pisma-iz-hrv...=og.recommends
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.03.2014., 21:28   #724
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ti dakle tvrdiš da svaki muški orgazam mora biti u rodnici zakonite žene. Gdje piše da je Božji plan SVAKO izbacivanje sjemena izvan ženine rodnice protivno Božjem planu. Jasno mi je da se djeca rađaju i kako nastaju, ali da se BAŠ SVAKI put može seksati sa ženom isključivo radi rasploda nije nikakav Božji plan, nego privatno fantaziranje ljudi koji POJMA NEMAJU o ljudskoj spolnosti i ne samo to, već ignoriraju suvremena spoznanja iz razvojne psihologije i prednost daju laprdanjima "teologa" od prije kojih 1000 godina i više. Po tom tvom nauku većina ljudi zbog seksa ide u Pakao , jer to oni ni ne smatraju grijehom.
Prihvaćam nauk Katoličke Crkve koji kaže da je spolni užitak moralno neuredan (dakle protivan Božjem planu) kada se traži radi samoga sebe, izdvojeno od svrhovitosti rađanja i sjedinjenja (u braku). To piše u dogmatskim dokumentima KC, koja je jedina ovlaštena vjerodostojno tumačiti Božju Objavu sadržanu u Pismu i Predaji.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Bludne misli i pogledi se odnose na preljub, a ne na slobodne muškarce i žene.
Čak i da je tako, kome škodi muškarac koji požudno pogleda udanu ženu?

Inače, sama bludnost se osuđuje na više mjesta u NZ-u (npr. 1 Kor 6,18; Ef 5,3; Heb 13,4)

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
I kako ćeš npr. jednom invalidu reći da ne smije drkati jer "to nije Božji plan za njega", a istovremeno mu Zakonik kanonskog prava brani ženidbu, jednako kao impotentnom muškarcu i neplodnoj ženi.
Impotentan muškarac ne može sklopiti valjanu ženidbu, ali neplodna žena i invalid (koji može obaviti bračni čin) mogu. Inače, svakome bih jednako rekao da samozadovoljavanje nije Božji plan za njega.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:55   #725
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ti dakle tvrdiš da svaki muški orgazam mora biti u rodnici zakonite žene. Gdje piše da je Božji plan SVAKO izbacivanje sjemena izvan ženine rodnice protivno Božjem planu. Jasno mi je da se djeca rađaju i kako nastaju, ali da se BAŠ SVAKI put može seksati sa ženom isključivo radi rasploda nije nikakav Božji plan, nego privatno fantaziranje ljudi koji POJMA NEMAJU o ljudskoj spolnosti i ne samo to, već ignoriraju suvremena spoznanja iz razvojne psihologije i prednost daju laprdanjima "teologa" od prije kojih 1000 godina i više. Po tom tvom nauku većina ljudi zbog seksa ide u Pakao , jer to oni ni ne smatraju grijehom.
Bludne misli i pogledi se odnose na preljub, a ne na slobodne muškarce i žene. I kako ćeš npr. jednom invalidu reći da ne smije drkati jer "to nije Božji plan za njega", a istovremeno mu Zakonik kanonskog prava brani ženidbu, jednako kao impotentnom muškarcu i neplodnoj ženi. I meni je fascinantno kako vjerski fundamentalisti i religijski fanatici imaju opsesiju seksom, čak i kada društvo muče puno veći i ozbiljniji problemi: http://www.evarazdin.hr/pisma-iz-hrv...=og.recommends
to tvrdi teologija KC. no praksa pokazuje da to malo tko od vjernika ili shvaća ozbiljno, ili pak shvaća kao neki ozbiljni grijeh. jer vjerujem da takav pristup prakticira jako malo ljudi, a ne vjerujem da se to i ispovijeda. a to nešto govori o tome kako se zapravo to doživljava među kršćanima
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 16:03   #726
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
to tvrdi teologija KC. no praksa pokazuje da to malo tko od vjernika ili shvaća ozbiljno, ili pak shvaća kao neki ozbiljni grijeh. jer vjerujem da takav pristup prakticira jako malo ljudi, a ne vjerujem da se to i ispovijeda. a to nešto govori o tome kako se zapravo to doživljava među kršćanima
Daj molim te napisi gdje stoji ovo sto si naveo.ili je to "rekla-kazala".ja do sada nikad nigdje nisam procitao takvo sto.poz
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 16:18   #727
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Daj molim te napisi gdje stoji ovo sto si naveo.ili je to "rekla-kazala".ja do sada nikad nigdje nisam procitao takvo sto.poz
koje gdje stoji, to da to tako definira teologija KC? to će ti danijel najlakše navesti. ali teološki princip je da svaki pojedini koitus mora biti otvoren zaćeću, a zna se što to znači po pitanju svršavanja

a što se tiče stanja u populaciji, to je moja procjena koju temeljim na komunikaciji s ljudima i poznavanju kako ljudi dišu i razmišljaju
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 16:40   #728
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
to tvrdi teologija KC. no praksa pokazuje da to malo tko od vjernika ili shvaća ozbiljno, ili pak shvaća kao neki ozbiljni grijeh. jer vjerujem da takav pristup prakticira jako malo ljudi, a ne vjerujem da se to i ispovijeda. a to nešto govori o tome kako se zapravo to doživljava među kršćanima
Pa normalno da malo tko od vjernika to shvaća ozbiljno jer se ta odredba kosi sa zdravom pameću i antropologijom.
Proglašavati takve stvari zlim ili dobrim jednako je proglašavanju jedenja žlicom dobrim, a jedenje rukama zlim.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 21:42   #729
Religija o seksu

Pozz,
po katoličkom katekizmu seks izvan braka, kao i seks unutar braka gdje supruznici koriste kontracepciju je grijeh, masturbacija je grijeh, spolna naslada je grijeh.

Je li to tocno ?

Ako je, zasto se 99.9% parova seksaju prije braka i koriste kontracepciju, imaju vise partnera, briga ih za to ?
Martar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 22:51   #730
Zato jer više nema u ljudima onog prvog dara Božjega, zove se strah Gospodnji , slično je bilo u dane Noe i u dane Sodome i Gomore...danas je doduše stoput gore nego tada, što se tiče svih vrsta perverzija koje čovjek sebi dozvoli.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 23:15   #731
Quote:
markomestar kaže: Pogledaj post
Pozz,
po katoličkom katekizmu seks izvan braka, kao i seks unutar braka gdje supruznici koriste kontracepciju je grijeh, masturbacija je grijeh, spolna naslada je grijeh.

Je li to tocno ?

Ako je, zasto se 99.9% parova seksaju prije braka i koriste kontracepciju, imaju vise partnera, briga ih za to ?
Zato kaj su vjernici inherentno licemjerni i pozivaju se na vjeru samo kad im u nedostatku razumnog argumenta tako paše.

To je i svrha vjere, jel.
LongSinceDark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2018., 23:30   #732
Quote:
markomestar kaže: Pogledaj post
Pozz,
po katoličkom katekizmu seks izvan braka, kao i seks unutar braka gdje supruznici koriste kontracepciju je grijeh, masturbacija je grijeh, spolna naslada je grijeh.

Je li to tocno ?
Da.

Quote:
markomestar kaže: Pogledaj post
Ako je, zasto se 99.9% parova seksaju prije braka i koriste kontracepciju, imaju vise partnera, briga ih za to ?
Zato što su ljudi, a ljudi imaju potrebe.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 00:13   #733
Ovdje imate lijepa katolička predavanja "Ljubav bez žaljenja" za mlade o smislu i veličanstvenosti predbračne spolne čistoće, te o tome kako živjeti predbračnu čistoću u svakodnevici

http://nacija.hr/2017/12/13/video-ljubav-bez-zaljenja/
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 00:39   #734
Mislim da nema konkretnog odgovora na to pitanje.
Šokantno, ali i ja sam bila iznenađena kad mi je nekolicina svecenika sto starijih sto mladih obrazložila da nista od toga nije grijeh dok te ne tjera da se zatvaras u sebe, izoliras od bliznjih i Boga.
strijelcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 00:48   #735
Mozda je katolicki katekizam pogresan, tj. pisan za neke druge ljude, na nekim drugim planetama ?
Mozda su ga pisali ljudi koji nisu imali pojma o seksu, ili su imali pogresne predstave o njemu ?
No svakako je licemerno, od onih koji sebe smatraju katolicima, ne postovati pravila svoje grupe, koju su svojevoljno prihvatili.
Zapravo, radi se o tome da se vecina po rodjenju, tradicionalno (+nacionalno) smatra katolicima, a zivi po svome.
Valjda ce im dobri tatica na nebesima sve to oprostiti, kada odu na drugi svijet, jer Bog je ljubav, ne.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 01:10   #736
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Mozda je katolicki katekizam pogresan, tj. pisan za neke druge ljude, na nekim drugim planetama ?
Mozda su ga pisali ljudi koji nisu imali pojma o seksu, ili su imali pogresne predstave o njemu ?
Lako moguće - da ljudi ne uživaju u seksu, prokreacija ne bi bila moguća. Recimo, vidi pande... njima se je lijeno seksati, pa im prijeti izumiranje. O seksualnom životu i reprodukciji ljudi na drugim planetima ne znamo ništa, tako da možemo uzeti u obzir i mogućnost da kod njih spolnost funkcionira na neki sasvim drugi način te da ju je bilo nužno ograničiti pod svaku cijenu.


Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
No svakako je licemerno, od onih koji sebe smatraju katolicima, ne postovati pravila svoje grupe, koju su svojevoljno prihvatili.
Zapravo, radi se o tome da se vecina po rodjenju, tradicionalno (+nacionalno) smatra katolicima, a zivi po svome.
Valjda ce im dobri tatica na nebesima sve to oprostiti, kada odu na drugi svijet, jer Bog je ljubav, ne.
Paa... ako nešto postaneš rođenjem, onda se baš i ne može reći da si svojevoljno prihvatio pravila te skupine - ona su ti nametnuta i imaš pravo ne poštovati ih, a i dalje koristiti prednosti pripadanja određenoj grupaciji. Licemjerno bi jedno bilo nametati drugima standarde kojih se sam ne držiš, sve ostalo je otvoreno za kojekakve slobodne interpretacije.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 10:34   #737
Neki mogu prakticirati seksualnost i bavit se duhovnošću, neki ne mogu.

To je individualna stvar, ovisi od osobe do osobe.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 11:07   #738
Quote:
strijelcica kaže: Pogledaj post
Mislim da nema konkretnog odgovora na to pitanje.
Šokantno, ali i ja sam bila iznenađena kad mi je nekolicina svecenika sto starijih sto mladih obrazložila da nista od toga nije grijeh dok te ne tjera da se zatvaras u sebe, izoliras od bliznjih i Boga.
Stvarno? Možeš li navesti koji su to svećenici i u kojem gradu? Ja nikad nisam čuo nijednog svećenika da to kaže. Svi odreda su citirali crkveni nauk, a to da li ga se oni drže ili ne drže je teško dokazati dok ne osvane natpis u novinama ili na domaćem Googleu.

konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 12:28   #739
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Neki mogu prakticirati seksualnost i bavit se duhovnošću, neki ne mogu.

To je individualna stvar, ovisi od osobe do osobe.
Ovisi koliko inhibicija pokupiš od religijskog softvera.
Nažalost te inhibicije ponekad izađu van na svjetlost dana u jako gadnom obliku jer se osoba ne može uspješno boriti sa njima.

A da o podvojenosti ne govorimo i unutrašnjem srazu želja i zabrana.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 12:30   #740
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Zato jer više nema u ljudima onog prvog dara Božjega, zove se strah Gospodnji , slično je bilo u dane Noe i u dane Sodome i Gomore...danas je doduše stoput gore nego tada, što se tiče svih vrsta perverzija koje čovjek sebi dozvoli.
Strah je u direktnoj kontradikciji sa ljubavi; kako možeš nekoga voljeti ako te je strah?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.