Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2016., 21:31   #2221
Jučer je bio praznik Prepodobne mati Paraskeve - Svete Petke

U tekstu se spominje crkva Ružica u Beogradu (Kalemegdan), u kojoj su neko vrijeme njene mošti počivale. Od Ružice se može stepenicama spustiti do crkve Sv. Petke gdje ima i izvor ljekovite vode.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 21:45   #2222
Zanima me da li po pravoslavnoj teologiji Duh Sveti izlazi samo od Oca? Sa time se slažem, te koje su razlike, teološke između pravoslavne i katoličke crkve? Pozdrav.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 13:26   #2223
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Zanima me da li po pravoslavnoj teologiji Duh Sveti izlazi samo od Oca? Sa time se slažem, te koje su razlike, teološke između pravoslavne i katoličke crkve? Pozdrav.
imaš krasnu temu na tu temu, lijepo pisanu u duhu uzajamnog uvažavanja i tolerancije (naravno, kad zanemariš pisanja antiteističkih razarača tema), jedan od najboljih pdf-ova na ovome podforumu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=462279
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 18:21   #2224
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
imaš krasnu temu na tu temu, lijepo pisanu u duhu uzajamnog uvažavanja i tolerancije (naravno, kad zanemariš pisanja antiteističkih razarača tema), jedan od najboljih pdf-ova na ovome podforumu

https://www.forum.hr/showthread.php?t=462279
Hvala, dobra je tema.
Nasao sam odgovor a i nesto novo naucio.
Spasenje je prije svega u kvalitetnom osobnom odnosu sa Bogom, a ne pripadnosti denominaciji.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 20:31   #2225
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zapravo bi bio veliki zaokret, jer je katolicizam najpoznatiji po celibatu svoje hijerarhije svećenstva.
Ako se dozvoli oženjenim muškarcima s hrpom djece da postanu svećenici, pa onda i biskupima i ostalima, što misliš, koliko će trebati vremena da celibatlije budu više rijetkost nego pravilo u ova moderna vremena?

Što ne bi bile i žene svećenice u katolicizmu? Celibatne ili ne.
Zašto papa Francek ne bi učinio i taj doskora nezamislivi potez?
Biskupi već teško.
Ako se i bude išlo u smjeru odustajanja od celibata, teško da će to ići dalje nego u pravoslavnim crkvama (gdje VISOKO svećenstvo također mora biti celibatno).

Ne razumijem se puno u teološke implikacije svega toga, ali tko bi išao dalje nego što to čine pravoslavne crkve, vjerojatno bi zaista morao nešto promijeniti i teološki, a ne samo disciplinski.

Ovo je idealno pitanje za pravoslavnog teologa: koje su kod njih teološke granice zasnivanja obitelji kod višeg svećenstva?

Pogotovo u svjetlu ovoga:

Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Treba uočiti da to NIJE takav totalni preokret. Tj. ne bi bio, ako to zaista učine.
Jer ne radi se o teološkoj stvari, već više o stvari organizacije i dicipline.

To se najlakše shvati ako se uoči da je stav RKC da su pravoslavne crkve samo raskolničke (šizmatičke) ali ne i krivovjerne (heretičke). A u pravoslavnim crkvama samo više svećenstvo mora biti celibatno. (U tom smislu valja tumačiti novinarevu zabunu u prilično nesuvisloj rečenici u citiranom tekstu: "Predlaže da svećenici mogu postati oženjeni muškarci, ali ne i samci koji su se već zaredili." Valjda hoće reći da se neće moći ženiti oni koji su već primili određene sakramente, naime zaređenje. Na isti način je RKC u Velikoj Britaniji primala u svoje redove oženjene anglikanske svećenike koji su se razočarali u Anglikanskoj crkvi i odlučili prijeći u Rimokatoličku crkvu.)

Celibatno svećenstvo u RKC nije baš toliko staro svojstvo, nego tamo negdje od Cluny-skih reformi koje su se suprostavljale velikoj korupciji u RKC. Ta konkretna mjera, uvođenje celibata svećenika, imala je glavnu svrhu spriječiti da potomci svećenika razgrabe i razvuku crkvenu imovinu. Obratno, celibatno svećenstvo je više imovine gomilalo u korist crkvene organizacije. Sada je financijska kontrola neusporedivo jača nego u srednjem vijeku, tj. taj originalni razlog za celibat ne postoji već stoljećima.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 11:51   #2226
@Hlebyn

Početak čudesa i prvo pokazivanje svoje slave Gospod Isus Hristos je učinio u Kani Galilejskoj kad je svojim prisustvom osvetio brak i upravo taj događaj nam svjedoči o velikom značaju koji Bog pridaje braku. (Stoga je velika jeres i bogohuljenje tvrditi kako je brak nečist ili da ne vodi spasenju).

Crkva je od prvih dana gledala na brak kao na svetu, Bogom osvećenu zajednicu života muža i žene, koja kao takva ne može biti prepreka da muž postane sveštenik..postojanje svete tajne braka nije prepreka svetoj tajni sveštenstva. Suprotne običaje Vaseljenski Sabori su osudili.

Kanon osuđuje samo ono uzdržavanje od ženidbe koje je plod pogrešnog učenja, a ne osuđuje uzdržnost Carstva Nebeskog radi. Dakle, uzdržnost koja ne vrijeđa stvorenje, nego je puna straha Božijeg po riječima Njegovim:
"Jer ima uškopljenika koji su se tako rodili iz utrobe materine, a ima uškopljenika koje su ljudi uškopili, a ima uškopljenika koji su sami sebe uškopili Carstva Nebeskog radi. Tko može primiti neka primi".

Oni koji su neženjeni stupili u klir i kao takvi, hodeći kroz život putem uzdržnika (angelskim putem) postavljeni na službu Crkvi, ne mogu se više ženiti. -Zašto?
Blagodat sveštenstva i služenja Crkvi obavezuje čovjeka da se drži onog puta (ili bračnog ili bezbračnog) u kome ga je Božiji priziv zatekao i u kome se putu on prizivu odazvao.
Samo posvećenje vezuje čovjeka na čistoću života bilo u braku, bilo u bezbračju. Zato sv.ap.Pavle kaže: " Svaki braćo, u čemu je prizvan u onome neka ostane pred Bogom".

Onaj koga je priziv zatekao na putu uzdržnika i koji se na tom angelskom pozivu odazvao i za tu čistoću života se privezao svezom posvećenja, ako bi "pogledao unazad" i zatražio brak, time bi učinio svetogrđe i pokazao da njegovo srce nije pravo pred Bogom.
Isto tako, onaj koji se prizivu Božijem odazvao kao oženjen, ne smije gledati ni željeti bezbračje i radi toga tjerati ženu od sebe.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 11:57   #2227
http://orthodoxhr.blogspot.hr/2017/0...avlja.html?m=1

Na ovom linku možeš pročitati nešto o celibatu iz perspektive pravoslavlja..a također i općenito o pravoslavnoj vjeri i duhovnosti na hrvatskom jeziku.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 01:03   #2228
Da li je i ovo po vašoj vjeri? Hvala.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 09:38   #2229
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da li je i ovo po vašoj vjeri? Hvala.
Nije ovo teološko pitanje i ne znači da ima veze s pravoslavljem iako se sam patrijarh pozvao da komentira. Na taj njegov komentar i ne samo na taj mogao bih reći samo ovako..

Iako patrijarh, nije on neki nezabludivi papa pa da nije podložan kritici. Ja mislim da mu ovo svakako nije trebalo. Nije isto kad čovjeka sablazni crkveni velikodostojnik ili netko poput mene koji sam obični laik. Svaki od nas bi uvijek trebao imati na umu da će odgovarati za svoje riječi i djela. Od onog kom je više dano, više će se i tražiti.

Ja bih lično volio da je svakom arhijereju, i svakom monahu, i svakom svešteniku, i svakom običnom hrišćaninu, kakav sam i sam na umu uvijek Hristovo Jevanđelje, da prilazeći svakom čovjeku, vidimo u njemu ikonu Hristovu. Pošto smo svi odreda grešni, znamo da je ovo nemoguće.

Ali, neće naša grešnost niti naša pravednost sačuvati Crkvu, nego Hristovo obećanje da je ni vrata adova neće nadvladati. Tako da ni o ovom +Irinejevom mišljenju ne ovisi Crkva.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 14:45   #2230
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Nije ovo teološko pitanje i ne znači da ima veze s pravoslavljem iako se sam patrijarh pozvao da komentira. Na taj njegov komentar i ne samo na taj mogao bih reći samo ovako..
Hvala.

Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Ja bih lično volio da je svakom arhijereju, i svakom monahu, i svakom svešteniku, i svakom običnom hrišćaninu, kakav sam i sam na umu uvijek Hristovo Jevanđelje, da prilazeći svakom čovjeku, vidimo u njemu ikonu Hristovu.
Malo je onih koji tako razmišljaju.

Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Ali, neće naša grešnost niti naša pravednost sačuvati Crkvu, nego Hristovo obećanje da je ni vrata adova neće nadvladati. Tako da ni o ovom +Irinejevom mišljenju ne ovisi Crkva.
Kakva vrata adova?!
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:45   #2231
Vrata pakla.
Jevanđelski stih, Matej 16:18 je jedan od najvažnijih za izražavanje nepokolebljivosti Crkve i njene nesavladivosti za sile zla.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 13:15   #2232
"A ja ti kažem: ti si Petar (kamen), i na ovome kamenu sazidat ću crkvu svoju. Vrata paklena neće je nadvladati." (Matej 16,18)

Ali, kakve veze imaju paklena vrata sa ovim? Pakao ima sedam vrata, na koja se misli? I uopće mi je besmisleno da se paklena vrata dovode u vezu s crkvom. Kako mogu paklena vrata nadvladati nešto... bilo šta? O kakvom vladanju ili vlasti se tu misli? Ja smatram da je stih umetak rimske crkve.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 12:36   #2233
Ne. Stih nije umetak Rimske crkve. Prijevod kakav se nalazi u Bibliji, koji si i naveo, nije prijevod u strogom smislu riječi, nego zapravo tumačenje. Hristos kaže: Ti si Petros i na toj petri..
Drevni tumači; sv. Jovan Zlatousti, sv. Amvrozije Milanski, bl. Avgustin..govore o tome da nije ličnost sv.ap. Petra ona stijena na kojoj je osnovana Crkva, već njegova vjera da je Isus Hristos Sin Boga Živoga.

Bog Otac Hrista "postavi nad svime Glavom Crkvi". Po učenju drevne Crkve, koje se sačuvalo u pravoslavlju, Gospod Isus Hristos se nije nigdje udaljavao iz Crkve. On nam je obećao: "Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta". I On je u Crkvi uvijek tajno s nama.

Po tom obećanju znamo da nikakva paklena vrata, sile zla, neće moći Crkvu uništiti. I ona će opstati do drugog Hristovog dolaska, sad kakva, ostaje da se vidi. A mi hrišćani, umjesto što stalno iščekujemo bolja vremena, trebali bi čekati Hrista. S tim na umu, bili bi bolji ljudi, djela bi nam bila bolja i bili bi "sol svijetu".
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:54   #2234
Izgleda da ne razumiješ moje pitanje - kako paklena vrata mogu nadvladavati nešto, bilo šta? Taj stih je sam po sebi besmislen; paklena vrata nisu nikakve "sile zla".
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 13:33   #2235
Riječima: Ja ću sazdati, Gospod izražava istinu da ono što On stvara, nitko, nikada i ni na koji način ne može nadvladati, tj. slomiti, uništiti ili pobijediti.
To naravno ne znači da oni koji su odstupili od Njega neće činiti sulude pokušaje, unaprijed osuđene na neuspjeh da Crkvu unište. Zadnji takav pokušaj, bit će promašaj antihrista.

Ono što tebe buni..vrata pakla, što to znači?
Krenimo od onog suprotnog: Gospod sebe naziva Dverju v žizn vječnuju i v Carstvije Svoje Nebesnoje ( Vratima u život vječni i u Carstvo Svoje Nebesno).

-A vrata pakla: pod njima ne treba svesti samo satanu i njegove demone. U tom slučaju, Hristos je mogao reći; satana i njegovi demoni neće nadvladati Crkvu. Pod tim vratima treba shvatiti cijeli savez zlih sila, a u njemu se ne nalaze samo satana i svi njegovi demoni, nego i svi pali angeli i svi ljudi kroz vijekove koji su se pridružili tom savezu za neprijateljstvo s Bogom, ne samo svjesni satanisti, demonoslužitelji, nego i svi ljudi koji su činili zla, a ne pokajali se, uključujući i takve klirike.
Čitav taj sabor, Gospod naziva vratima ada.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 02:26   #2236
Ja pod "vrata pakla" ni ne svodim "satanu i njegove demone". Vrata pakla su vrata pakla. To nije neko mjesto za satanu i njegove demone, to su jednostavno vrata pakla, i njih ima sedam a ne jedna. Sve to čini misao iz Mt 16,18 apsurdnom.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 11:20   #2237
https://youtu.be/3OXAQc2r3DQ

Prije tri dana, u 104.-oj godini umro je deda Dobri Dobrev, dobri duh Bugarske, kako su ga zvali. Svojom pojavom podsjećao je na stranike, lutalice iz prošlih vremena. Možda ga je i od vas netko nekad sreo u Sofiji kraj Sabornog hrama. Njegovo lice koje je zračilo blagošću i krotošću, malo koga je ostavljalo ravnodušnim.
...odmori se starče u Carstvu Nebesnom Hristovom..u koje si zagledan bio i kojem si težio znanim i neznanim svojim podvizima..ti koji nisi samo predstavljao dobro, već si postao samim dobrom.

Vo blažennom uspenii vječnij pokoj podažd, Gospodi, usopšemu rabu Tvoemu Dobretu i sotvori jemu vječnuju pamjat.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 02:15   #2238
Pop, preobučen u ženu dilovao 27.Kg skanka (jedna od jačih droga)
http://www.alo.rs/svestenik-u-zensko...-drogom/149080
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 11:09   #2239
Kudume brate, umjesto što se zlurado ceriš ovim nesretnicima, ne bi li bilo bogougodnije da se za njih pomoliš, ili barem da prineseš sažaljenje?
Misliš li da nisi i ti prašina, da ne možeš pasti tako nisko ili još niše od toga?

Kontradiktoran si sam sebi. Pozivaš Vojnika Gorčina da se sabere, poručuješ njemu ono što bi trebao poručiti sebi..da prestane vrijeđati. U njegovom pisanju ja mogu samo primjetiti da je on vojnik svoje vjere. Ne vrijeđa druge, a svoje svjedoči i voli.

Ideš okolo po temama i vrijeđaš hrišćanstvo, pa si sad i na pravoslavlje svratio i to na teološku temu..eĥhh, s kakvom objavom. Mogao si naći i puno gore od ovog što si nakačio, a zanimljivo kako od dvehiljaditog iskustva Crkve nisi našao nešto pozitivno. Ne moraš to, naravno, ali zašto imaš potrebu naslađivati se padom nekog hrišćanina?

Ako ti misliš da tako misionariš i svjedočiš Islam, samo naprijed. Ja ti neću stajati na putu. Bogomudar čovjek sebe uvijek mjeri s boljima od sebe. Mjereći se s ovakvima (koji su u padu, ali po dopuštenju u padu, i mogu svojim trudom, nesreću i grijeh okrenuti na svoje buduće dobro i ozdravljenje duhovno, od njih samih najviše zavisi), nije teško biti bolji i slavodobitno sebe staviti na mjesto iznad...i tako biti blaženo samoobmanjen..i idol sam sebi.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 19:29   #2240
Bez imalo zlobe prema pravoslavnom svećenstvu koje je, u griješnim oblicima jednako kao i katoličko, sklono gramzivosti, materijalnoj pohlepi i mladim dečkićima, ovaj su puta otišli korak dalje i zašli u dilerske vode.
Sad su katolici na redu...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.