Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2018., 00:33   #1
Rusko naoružanje i politika

Potaknut tvrdnjama kako mi imamo dobre odnose (što više čak bratske) odnose s rusima ako zanemarimo trenutno desetljeće u kojem sustavno izbacujemo njihovu tehniku iz OSRH, u zadnje vrijeme i njihove diplomate

Naj recentniji post na tu temu:
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
nikad oni nisu imali status kod rusa ka mi. i teško da će imat.
Uz policka pitanja koja mozda bolje pašu na neki drugi podforum javljaju se i pitanja o opremanju OSRH nekim novijim ruskim izumom (znam da nije opcija jer trenutno vlada raspoloženje "fuj to je rusko" a i cijela ta stvar oko Ukraine, Poljske, Latvije...), mišljenja sam da bih trenutno Pancir-S1 jako dobro pasao u nasim redovima... a bilo bi lijepo konacno rijesiti tu zavrzlamu oko S-300 i mozda nam istocna braca poklone jeftiniji plin za zimu 2018./2019. ...

Zvuci komicno ali jedan Yak-130 bi u drugacijim politickim uvjetima sad bio lijepi equalizer na politickoj sceni a i mislim da kada bi bio kompatibilan sa NATO-om bio zanimljiva opcija za strane pilote u Zemuniku...

Zapravo sto vise razmiljam ovo nema smisla jer mi nemamo politicku garnituru koja bi mogla balansirati izmedu istoka i zapada i ako i dalje vjerujem da bi mi rusima bili mnogo zanimljivji saveznik od Srbije (toplo more, NATO, EU) a uz nekoliko pametnih poteza to nebi smetalo niti SAD-u a mi tu mozemo samo profitirati.
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 16:06   #2
oni su mogli utopit za ono šta su bili dužni oružja i streljiva,kada se stvar raščisti i oni bi bili čisti. nebi se svrstali ni na čiju stranu u Domovinskom ratu. ono šta je dolazilo i u količinama koje su dolazile u 90-ima je odobreno od Kremlja. u suradnji sa današnjim velikim saveznikom, brodovi su iz Sevastopolja često išli u Pirej i Haifu. a te neke stvari su puno prije počele dolazit u RH luke nego je uspostavljena službena diplomacija. Sergej Pan, nije bija sam, niti je bija jedini. i siguran sam da i danas imamo otvoren račun,iako smo poprilično nepristojni i bahati bili u više navrata.
ja bi volija da smo samostalni,da nismo u NATO savezu a da sa EU imamo dogovor i poseban status.
činjenica je da mi nemamo pametnog i sposobnog političara, koji može vidit malo dalje od nosa. činjenica je da se vlasti dočepala ekipa koja do tada nije imala na guzici mudanata i da je puno toga uništeno, i bez rata,a nije bilo potribe za tim.
primjerice
vojsci tribaju kamioni. proizvodija ih je po licenci Torpedo. vatrogascima tribaju kamioni. proizvodija ih je po licenci Torpedo. i onda je zbog nečije gluposti i gramzivosti, komada zemlje i nečije provizije uništeno postojanje za koje bi i englezi zavidili.
od naoružanja i opreme, ostavija bi helikoptere, za nas stare i islužene kalaše,ako se desi da budemo morali opet u soldate. iša bi u nabavu sustava BUK i Pantsir, ili pak Tunguske. nekakva modernizacija Gvozdika bila bi dobrodošla. i na ovome bi osta.
nekako ne virujen da bi od njih dobili podmornicu klase kilo i torpeda škval, jer su naši mudraci dali ujcu semu dokumentacije i primjeraka u 90-ima podosta. puno puta smo bili bezobrazni,bez razloga, i uvik su nam vrata bila otvorena. švabe,talijani i francuzi rado surađuju s njima, i ne smetaju im ni njihovi energenti,ni njihove pare. a nama?
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 16:27   #3
nemamo mi šta tražiti s rusima na vojnom pitanju, mi smo se svrstali za NATO, politički i vojno suradnja s rusima je ograničena u okvire, američke vanjske politike prema rusiji. (točka)
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 16:39   #4
nemamo zato jer to kažeš ti,ili misliš da kako nemamo političara sa mudima,ala erdogan sultan ili orban njemu pandan, pa je bolje da se čmarimo. politika je umjeće mogučeg. mi naše helikoptere mogli smo poslat u Bjelorusiju na remont. remontirali bi ih ukrajinci i bjelorusi i rusi, sa svim papirima i niko nezadovoljan. još bi dobili i mi neke papire da možemo i znamo. a možemo surađivat i sa puno njih iz istočnog bloka na obostranu korist,a opet ne sa rusima direktno.
kad bi končar dobija posal recimo servisirat bar pola liftova u Moskvi bili se bunija? naravno za novce, ne za slobodne dane i kuruzu. a tramvajski vozni park recimo da ga dobiju Končar i Gredelj?
zašto s tim nemaju problema izraelci,švabe,talijani,francuzi, ili bugari recimo. bugari šalju svoje dvajsdevetke na remont tamo. mađari svoje Mi 24,onakve kakve smo mi uništili,kupljeno našim novcima. ništa osobno i ništa sa ljubavi. smješak,stisak ruke i faktura. to je sve.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 16:57   #5
Jel se daju naši Mil Mi 24 popravit i koliko ih imamo?
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 17:00   #6
Ako sam dobro razumeo,vi bi da kupite od rusa ali vam frka od amera...
Miki Pirs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 17:01   #7
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
...
Uz policka pitanja koja mozda bolje pašu na neki drugi podforum javljaju se i pitanja o opremanju OSRH nekim novijim ruskim izumom (znam da nije opcija jer trenutno vlada raspoloženje "fuj to je rusko" a i cijela ta stvar oko Ukraine, Poljske, Latvije...), mišljenja sam da bih trenutno Pancir-S1 jako dobro pasao u nasim redovima... a bilo bi lijepo konacno rijesiti tu zavrzlamu oko S-300 i mozda nam istocna braca poklone jeftiniji plin za zimu 2018./2019. ...
To "raspoloženje" i "stvar oko" su, među ostalim, konkretne sankcije. Tak da je nabava bilo čega "novijeg" isključena. A maštanje o ovom ili onom komadu vojne opreme niti teoretski ne može postati nešto više od toga.

Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Zapravo sto vise razmiljam ovo nema smisla jer mi nemamo politicku garnituru koja bi mogla balansirati izmedu istoka i zapada i ako i dalje vjerujem da bi mi rusima bili mnogo zanimljivji saveznik od Srbije (toplo more, NATO, EU) a uz nekoliko pametnih poteza to nebi smetalo niti SAD-u a mi tu mozemo samo profitirati.
To da nemamo stoji. Politika bi mogla bit više uravnotežena i ne bi morali bježat od Rusa ko od parija kak sad radimo. Kad bi imali to kaj nemamo, naravno. No opet, to je samo politika. Kaj se tiče oružja, nula bodova dok je ovakva situacija. A i da nije ovakva situacija, Amerima bi bilo kakav aranžman s Rusima smetal. Bilo da se radi o naoružanju i vojnoj opremi, energetici, jačanju gospodarske suradnje ili prisnijim političkim odnosima. No, Bože moj kaj bi njima smetalo. Suverene države, interesi, političke odluke. Tak bi barem trebalo bit. U teoriji. U praksi imamo Buzin kao nezaobilazni faktor.

Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
nemamo mi šta tražiti s rusima na vojnom pitanju, mi smo se svrstali za NATO, politički i vojno suradnja s rusima je ograničena u okvire, američke vanjske politike prema rusiji. (točka)
A Mađarska se svrstala za Krypton pretpostavljam. Pravocrtno, odlučno, neumoljivo, bez propitkivanja, a kamoli korekcija.

Quote:
Miki Pirs kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumeo,vi bi da kupite od rusa ali vam frka od amera...
Mordorče, naravno da nisi dobro razumeo.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 20:42   #8
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Jel se daju naši Mil Mi 24 popravit i koliko ih imamo?
S obzirom di su i kak proveli zadnjih petnaestak godina i koliko su stari mislim da nikaj takvo nije realno.

Na GE su dva. I četiri. Plus tri trupa, kolko vidim.

Od šest do petnaest. Kako tko piše. Prodavalo ih se sedam. Dakle desetak, nekih 6-7 aktivnih, ostalo dijelovi.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 21:01   #9
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
S obzirom di su i kak proveli zadnjih petnaestak godina i koliko su stari mislim da nikaj takvo nije realno.

Na GE su dva. I četiri. Plus tri trupa, kolko vidim.

Od šest do petnaest. Kako tko piše. Prodavalo ih se sedam. Dakle desetak, nekih 6-7 aktivnih, ostalo dijelovi.
Ni 6, ni 15 već točno 11.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 21:14   #10
Quote:
Miki Pirs kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumeo,vi bi da kupite od rusa ali vam frka od amera...
Ma nije stvar samo kupovine oružja nego kompletna ekonomska suradnja, sad nam politički odgovara biti isključivo orijentirani prema SAD-u ali politika se mijenja iz dana u dan i mislim da sami sebi štetimo kad idemo kontra Rusije jer tko zna što nas sutra ceka... i zasto bismo sami sebi usporavali ekonomski rast i otezavali zbog stajalista drugih drzava?
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 22:22   #11
sad izlazimo iz vojnih a i iz vojno plitičkih okvira, ali da uglavnom ja se slažem da trebamo igrati malo i s rusima kao što to radi i orban, politički i ekonomski to bi trebala biti politika, a ne kao prošle godine kad je krenula ona prića oko agrokora, kad su rusi(sberbanka) htjeli uzeti cijeli agrokor i prodat ga onom galickom, sve se navodno dogovorilo, ali je u sred noći američka veleposlanica išla u vladu se naći sa našim lutkama, i reći da to nesmiju napraviti... pitam se šta bi im orban odgovorio da je on bio u našoj vladi.

ali na vojnom pitanju, kupnja vojne opreme koju nebi mogli održavati i modernizirati u rusiji zbog toga što smo NATO, ne dolazi u obzir, danas je tu previše sankcija s jedne i s druge strane, pa mi nemožemo jebene mandarine prodati u rusiju, toliko o tome da bi bili sigurni u dobru funkcionalnost npr. PZO, jer kad ti kupiš nešto tako skupo, a nemaš gdje održavati i modernizirati ti si u položaju da budeš ucijenjen, a rusi nisu anđeli, prisjetite se samo zavrtanja plina...
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 22:28   #12
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Ni 6, ni 15 već točno 11.
Teško pročitat par rečenica? "Desetak"<>"točno 11" ??? Za interval nisi čul? Otvoreni, zatvoreni? (6,15), [6,15]. Je li 11 u ta dva ???

Al glavno da si ti mene ispravil.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 22:56   #13
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Jel se daju naši Mil Mi 24 popravit i koliko ih imamo?
šta je čovik napravija,da se i popravit i uništit. stvar je samo koliko si spreman uložit u to.
ako su židovi uspili 041 vratit iz mrtvih, i neke petnajstice, dalo bi se i komarce vratit nazad. samo triba odrišit kesu i platit ljude i djelove.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 23:21   #14
A što je bilo sa ludo, nevjerovatno premoćno moćnim MD500 defenderima i koliko ih ima?
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 23:29   #15
Quote:
Miki Pirs kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumeo,vi bi da kupite od rusa ali vam frka od amera...
ma to samo mene krpi. ja san relikt prošlog sistema,pa ono mora nešto bit i sa istoka.ako ništa bar boca votke.

nego, i vi bi nešto kupovali od rusa vidin ja. ide li kako?
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 02:17   #16
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Zvuci komicno ali jedan Yak-130 bi u drugacijim politickim uvjetima sad bio lijepi equalizer na politickoj sceni a i mislim da kada bi bio kompatibilan sa NATO-om bio zanimljiva opcija za strane pilote u Zemuniku...
Pa ima i zapadna varijanta, izraelcima je dobar....
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 13:20   #17
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
Teško pročitat par rečenica? "Desetak"<>"točno 11" ??? Za interval nisi čul? Otvoreni, zatvoreni? (6,15), [6,15]. Je li 11 u ta dva ???

Al glavno da si ti mene ispravil.
Biti ću još precizniji ...
Dok ti brojiš po "guglu" ja ću se poslužiti dobrim starim papirom na koji su otisnuti nekakvi čudni brojevi i slova.

Dakle ...
U lipnju 1993. dolaze dva (2) Mi-24D. Od kolovoza 1993. pa do proljeća 1994. stiže još devet (9) Mi-24V. S njima su došla i 23 MiG-21bis, 3 MiG-21UM i 1 MiG-21US.

2+9=11

Ali samo za tebe bit ću još precizniji.
4.8.1995. bješe ovakav raspored:
91. ZB - dva (2) Mi-24 (1 za POB, 1 za ED)
Sinj - dva (2) Mi-24 (POB)
Požega - dva (2) Mi-24 (POB)
Ostatak u pričuvi kako i pravila nalažu.

Izgubljen je samo jedan (1) Mi-24V (H-309) 8.9.1995. tijekom operacije "Maestral".

I jedan bonus podatak da se opet ne gubiš na "guglu":
Raspored Migova 4.8.1995.
91.Zb - 2 u PZO verziji i 11 u jurišnoj
92.Zb - 4 u jurišnoj verziji
95.Zb - 2 u PZO verziji

__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 12:21   #18
Zar Rusi ne prodaju Ka-50 ?
Razumijem da samo Egipat, uz Rusiju ima flotu Ka-50..



Mi-24 Super Agile Hind

I kad već spominjemo helikoptere, nadam se da modernizacija ovog sjajnog stroja na slici gore ide po planu..
Appalachia-n is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 22:50   #19
Quote:
Appalachia-n kaže: Pogledaj post
Zar Rusi ne prodaju Ka-50 ?
Razumijem da samo Egipat, uz Rusiju ima flotu Ka-50..



Mi-24 Super Agile Hind

I kad već spominjemo helikoptere, nadam se da modernizacija ovog sjajnog stroja na slici gore ide po planu..
Na slici je Južno Afrički Hind... spomenuta država tone u hiperinflaciju i građanski rat... tako da i on ide s njom
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2018., 00:21   #20
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
Na slici je Južno Afrički Hind... spomenuta država tone u hiperinflaciju i građanski rat... tako da i on ide s njom
Otkud to da Južna Afrika tone u građanski rat ?!
Tamo je oduvijek napeto i to nije ništa novo.
Appalachia-n is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.