Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2014., 00:53   #1041
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
BVP m8 se po planu modeernizira. šta i kako momci u ĐĐ vjerojatno znaju.
Prvi glas, ima tu neki dokaz za to ?



Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Ma to je sasvim dovoljno. Ako bi se uzeli Leopardi, broj tenkova bi se sigurno prepolovio. M-84 treba bolju oklopnu zastitu, bilo kakvo poboljsanje zastite municije i bolju municiju.
Bilo kakva modernizacija izvan ovog je bacanje novaca. Onda je bolje kupit novi tenk, ili razvit potpuno novi tenk.
Pa zar ga po novom planu DPR-a, već nisu prepolovili broj tenkova na 48 ? šta više imaju prepolovit pobogu.
MBT202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 12:20   #1042
Quote:
MBT202 kaže: Pogledaj post
Mađarska je klimava, i moje procjene govore da je ne možemo zvati prijateljskom niti pouzdanom državom. Često se zbog previše skretanja fokusa na Srbiju zaboravlja naša ne baš bajna i duga povijest sa Mađarima. Također, zaboravlja se i činjenica da sa njima dijelimo puno dužu kopnenu granicu i to 100% ravan teren ko stvoren za tenkove nego sa Srbijom i da su tamo nacionalisti na vlasti, sa tendecijom da dođu još veći nacionalnosti na vlast, tkz ultra-desničari i nacističke stranke (čak imaju tamo parade po gradovima u uniformama). Njihovo članstvo u NATO nije garant da su nam saveznici isto kao Grčka i Turska. Klimava su država u kojoj su svakakve stvari moguće.

To vam je ona psihologija, sa Srbima imamo sličan jezik pa znamo sve o njima i šta govore i kako razmišljaju, a što mi znamo kako Mađari zapravo gledaju na nas kad su kulturološki i jezično drugačiji od nas ? ko zna šta oni sad pišu na svojim forumima i kakve pretenzije imaju prema Hrvatskoj zapravo, mađarski ne znamo, niti možemo pratiti njihove forume to je potencijalno nestabilna zemlja, a eto čak i Orban jako šuruje sa Rusima i sve više leđa okreće zapadu.

Za sad je utjeha što su se oni de-fakto odrekli tenkovske komponente vojske i ako se ne varam nemaju ni jedan aktivan tenk niti sa njima provode vojne vježbe itd. No to ne mjenja činjenicu da imamo premalo tenkova. Dodao bih još ipak ne baš malo bitan podatak da Mađari ako se ne varam imaju preko 600 aktivnih BTR-80 u raznim verzijama (drugi najveći operater tog vozila na svijetu poslije Rusije), što nije šala, a ima ih i preko 10 miljona ako se ne varam Da barem imamo cca 100 aktivnih tenkova to bi bilo super. Da 50 bude namjenjeno za ugrozu sa srpske strane i 50 sa mađarske. To bi trebao biti minimum. Slažem se, ostale države nam nisu niti nam ne mogu biti prijetnja kad pričamo o susjedima, jer se radi o zemljama koje de-faktu ni nemaju vojsku u nekom ozbiljnijem smislu već bolje naoružane policije.

Ali brijem da je to sad gotova priča pa uzaludno trošimo energiju isto kao što je ja trošim na to da hoću ukradene JUGO Kubove i Neve u RH, al to je prošlost a nije dobro trošiti energiju na ono di nema spasa.. DPR je donesen , u njemu je odluka 48 tenkova do 2024 i ja ne znam šta više može promijeniti tu činjenicu ? banana...daj bože da barem svi budu modernizirani na D standard i da Đuro dobije posao. Eventualno možemo napisat neko pismo MORH-u na čemu ja trenutno radim kao vjerujem i drugi forumaši.
keep your friends close, and your enemies closer.
Gaius Julius C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 19:02   #1043
Ja nisam bio tenkist u vojsci ,mozeli mi tko reci imali razlike u upravljanju T-55 i M84? Ako je velika razlika ona bolje ostavit polovne M 84 pri izdisaju pa da pričuva vjezba na njima I onako ih kresu na 48
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 19:50   #1044
Ja vas ne razmijem da ga hebeš-
Imamo preko 80 tenkova M-84 i najmanje 180 T-55 koji su u pričuvi za nedaj Bože situaciju.
Ako je DPR predvidio 48 operativnhi M-84 koj isu u savršenom stanju ,to samo znači da je u uvjetima mira to dovoljan broj za izborazbu i operativno korištenje. Ostali 33 M-84 koji su u dobrom stanju će u hangare za nedaj Bože.
Hrvatske osamdesetčetvorke su najbolje održavni tenkovi na prostoru ex. SFRJ zemalja.
Hrvatska ima najmlađe tenkove, od kojih je zadnji proizveden 2007.(Degman) a zadnji maloserijski 2003. godine.(lipanj/srpanj 203. M-84A4).
Nitko ne može osim Hrvatske napraviti remont M-84 na prostoru ex. SFRJ.
Jebeš svježu boju i mskirnu shemu na tenku.
Nitko na prostoru ex. SFRJ nije proizveo novi M-84 od 1991. godine.
[U]Samo je Hrvatska proizvela 66 NOVIH OSAMDESETČETVORI.[/U]Ponavljam 66 novih tenkova. To u "regionu" ne može nitko ni zamislit a kamo li učiniti.
A sad dalje u revijalnom tonu.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 22:15   #1045
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nitko na prostoru ex. SFRJ nije proizveo novi M-84 od 1991. godine.
[U]Samo je Hrvatska proizvela 66 NOVIH OSAMDESETČETVORI.[/U]Ponavljam 66 novih tenkova. To u "regionu" ne može nitko ni zamislit a kamo li učiniti.
A sad dalje u revijalnom tonu.
Jedno interesantno pitanje imam.
Ako uzmemo u obzir da su u prozvodnji 84-orki do raspada juge sudjelovali prozvođači raspršeni po cijeloj bivšoj državi, kako su se nadomještali dijelovi onih proizvođača iz srbije, bosne i dalje?

da li su se onda nabavljali dijelovi iz ex SSSRa za 72ojke? npr. topovi? neki sustavi su pretpostavljam zamjenjeni zapadnim sustavima? kako ta priča ide?

inače, i meni se sviđa ideja o ahcaritu. općenito smatram da se Hrvatska država po svemu treba što više ugledati na Izrael.

a kad spominjete sve te silne 55ice, već više puta se spominjalo kako su za otpis, a i sami ste primjetili da im je primarna svrha da služe kao mete na poligonima...
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 16:38   #1046
nemrem nač smao temu o M84 pa da pitam ovdje

kakvo je ovo oštečenje zaokruženo

JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 18:20   #1047
bolje je pitanje da li taj tenk dobio rpg-om ima malo iznad zaokruzeni pobrušeni var
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 18:44   #1048
Quote:
ghostrider750 kaže: Pogledaj post
bolje je pitanje da li taj tenk dobio rpg-om ima malo iznad zaokruzeni pobrušeni var
taj dio me nezanima
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 12:27   #1049
Quote:
Tušo kaže: Pogledaj post
Tko mi može malo više reći o modernizaciji Slovenskih 55-ica?
jel razlog njihova povlačenja nezadovoljstvo poslom, ili jednostavno politika Slovenije da su im dovoljne Patrie?

I kakav je tenk bio nakon modernizacije? Usporediv s m-84?
odluka o modernizaciji 30 komada T-55 u M55S1 donošena je oko 1994 godine, dok je još uvjek bilo rata na tlu bivše SFRJ.

Modernizacija je bila završena oko 2000 godine. Nakon 30 komada T-55 trebalo bi na isti način modernizirati M-84, ali se odustalo zbog smirenja u okolini. Na M84 nadgradilo se samo optoelektroniku i senzore, FCS...

Zbog smirenja situacije nakon 2000 i ustopom u NATO, M55S1 predvideni su za rezervu, jer je održavanje i upotreba dva tipa tenkova skupo za logistiku. I promjena obrambne politike - odluka o meodernizaciji donešena je za vreme ne-članstva u Natu, ročniškom vojskom, a ona smo ušli u Nato, išli na profesionalnu vojsku,...

M55S1 buši sve na prostoru bivše SFRJ, jer ima "modernu" 105mm municiju.

Jedina zamjera mu je što se nije ugradio drugi motor, jer mu se povečala teža, tako da je patio malo na mobilnosti. Još uvjek se svake toliko dva tenka pojave na kaki od vježbi tenkista.
https://www.facebook.com/andrej.vila...2972846&type=3
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.

Zadnje uređivanje S-lash : 20.10.2014. at 13:39.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 12:56   #1050
Čak i jako dobro izgleda.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 14:17   #1051
Cool

Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
nemrem nač smao temu o M84 pa da pitam ovdje

kakvo je ovo oštečenje zaokruženo

Ovo zaokruženo crvenim.? Mislim da je to posljedica brzinskog pituranja za paradu, po meni je hrđa od ispod digla pituru s nepripremljene podloge, ali inače je zanimljivo i oštečenje iznad ka da je kupola popila pogodak...
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 14:25   #1052
Cool

Quote:
S-lash kaže: Pogledaj post
odluka o modernizaciji 30 komada T-55 u M55S1 donošena je oko 1994 godine, dok je još uvjek bilo rata na tlu bivše SFRJ.

Modernizacija je bila završena oko 2000 godine. Nakon 30 komada T-55 trebalo bi na isti način modernizirati M-84, ali se odustalo zbog smirenja u okolini. Na M84 nadgradilo se samo optoelektroniku i senzore, FCS...

Zbog smirenja situacije nakon 2000 i ustopom u NATO, M55S1 predvideni su za rezervu, jer je održavanje i upotreba dva tipa tenkova skupo za logistiku. I promjena obrambne politike - odluka o meodernizaciji donešena je za vreme ne-članstva u Natu, ročniškom vojskom, a ona smo ušli u Nato, išli na profesionalnu vojsku,...

M55S1 buši sve na prostoru bivše SFRJ, jer ima "modernu" 105mm municiju.

Jedina zamjera mu je što se nije ugradio drugi motor, jer mu se povečala teža, tako da je patio malo na mobilnosti. Još uvjek se svake toliko dva tenka pojave na kaki od vježbi tenkista.
https://www.facebook.com/andrej.vila...2972846&type=3
Da šteta da nije ugrađen motor kao recimo 8VS-A2T2M koji vuče korijene iz leo 1, a koji je ugrađen u rumunjski TR 85 ......
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:46   #1053
Stvarno ste se razvezali. Znate li što je bio glavni nedostatak M84A/AB u ZNG-u na početku domovinskog rata?! Dobro, dva glavna nedostatka?!
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:51   #1054
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Stvarno ste se razvezali. Znate li što je bio glavni nedostatak M84A/AB u ZNG-u na početku domovinskog rata?! Dobro, dva glavna nedostatka?!
Nije ih bilo dovoljno?

Mene sad ozbiljno zanima odgovor na ovo pitanje...
__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr
number47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 19:56   #1055
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Stvarno ste se razvezali. Znate li što je bio glavni nedostatak M84A/AB u ZNG-u na početku domovinskog rata?! Dobro, dva glavna nedostatka?!

Nema dovoljno streljiva... ?
Nema potpore pješadije ( AMW, OT...) ?
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 20:42   #1056
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Stvarno ste se razvezali. Znate li što je bio glavni nedostatak M84A/AB u ZNG-u na početku domovinskog rata?! Dobro, dva glavna nedostatka?!
lose rijesn automatsko punjenje topa?
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 20:56   #1057
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
lose rijesn automatsko punjenje topa?
Tu nema rješenja ni u početku ni u nastavku rata...
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 21:34   #1058
Quote:
Bruh kaže: Pogledaj post
Tu nema rješenja ni u početku ni u nastavku rata...
redizaj kupole ?
Pitanje sto je s fotonom jos radi SUV?
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 23:29   #1059
Quote:
Bruh kaže: Pogledaj post

Nema dovoljno streljiva... ?
Nema potpore pješadije ( AMW, OT...) ?
Na dobrom si tragu. Problem broj 1 je bilo streljivo, u deblokadu Vukovara je jedna četa otišla sa puno srca i 1/3 borbenog komplata.
Najveći problem su bile granate 125, ali i 12,7 za pam je bilo nedovoljno. Sa 7,62 se već nakako snalazilo, ali nikada se nije dogodilo da jedan naš tenk ima puni borbeni komplet.
Drugi najvažniji problem su bili dijelovi za održavanje.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 14:41   #1060
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Na dobrom si tragu. Problem broj 1 je bilo streljivo, u deblokadu Vukovara je jedna četa otišla sa puno srca i 1/3 borbenog komplata.
Najveći problem su bile granate 125, ali i 12,7 za pam je bilo nedovoljno. Sa 7,62 se već nakako snalazilo, ali nikada se nije dogodilo da jedan naš tenk ima puni borbeni komplet.
Drugi najvažniji problem su bili dijelovi za održavanje.
91' falilo je svega kakvo je stanje danas?
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.