Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2008., 13:32   #1
Skidanje sa interneta!

Ovako, čuo sam da ti policia ne može ništa ako si, šta ja znam skinuo igru za komp i dalje ju ne prodajem i umnožavaš?
Istina ili laž?
I da je sve na netu dozvoljeno osim PEDOFILIE!
Ωmi$terΩ is offline  
Old 23.01.2008., 15:36   #2
Quote:
Ωmi$terΩ kaže: Pogledaj post
Ovako, čuo sam da ti policia ne može ništa ako si, šta ja znam skinuo igru za komp i dalje ju ne prodajem i umnožavaš?
Istina ili laž?
I da je sve na netu dozvoljeno osim PEDOFILIE!
Tako je, pogotovo ako skineš brojeve kreditnih kartica i dalje ih ne prodaješ. Koristiš ih samo za osobne potrebe.
žalosna sova is offline  
Old 23.01.2008., 15:51   #3
Pa ne skidam brojeve kartica već igre i filmove...
Ωmi$terΩ is offline  
Old 23.01.2008., 19:47   #4
Quote:
Ωmi$terΩ kaže: Pogledaj post
Pa ne skidam brojeve kartica već igre i filmove...
ako ista onda barem povreda autorskih prava?!

Mozda si cuo nesto slicno ovome da se ne isplati lovit nekoga tko downloada za sebe vec se love pirati.
__________________
Kambe is offline  
Old 23.01.2008., 19:58   #5
Wink

Quote:
Ωmi$terΩ kaže: Pogledaj post
Pa ne skidam brojeve kartica već igre i filmove...
Tu vrstu skidanja koju ti spominješ se u civiliziranom svijetu zove krađa i nikako drugačije. Ne želim ovdje moralizirati, ali ako to već radiš, barem nemoj javno spominjati. Mi smo još daleko od toga, ali na nekom zapadnoevropskom forumu dobio bi ban bez pardona.
Analogno tome, ako ukradeš nečiji auto i koristiš ga samo u privatne svrhe i ne kaniš ga preprodavati, svejedno si lopov.
Zamisli da nitko igrice ne kupuje već ih svi skidaju: to znači da proizvođač ne zaradi ništa te mora kruh zaraditi na drugi način. A to onda znači da u dogledno vrijeme više nebi bilo računalnih igara jer ih nitko ne kupuje već ih svi skidaju. A to onda znači da bi s vremenom vrhunac kućne zabave opet postao šah ili čovječe ne ljuti se.
mojkarma is offline  
Old 23.01.2008., 20:15   #6
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Tu vrstu skidanja koju ti spominješ se u civiliziranom svijetu zove krađa i nikako drugačije. Ne želim ovdje moralizirati, ali ako to već radiš, barem nemoj javno spominjati. Mi smo još daleko od toga, ali na nekom zapadnoevropskom forumu dobio bi ban bez pardona.
Analogno tome, ako ukradeš nečiji auto i koristiš ga samo u privatne svrhe i ne kaniš ga preprodavati, svejedno si lopov.
Zamisli da nitko igrice ne kupuje već ih svi skidaju: to znači da proizvođač ne zaradi ništa te mora kruh zaraditi na drugi način. A to onda znači da u dogledno vrijeme više nebi bilo računalnih igara jer ih nitko ne kupuje već ih svi skidaju. A to onda znači da bi s vremenom vrhunac kućne zabave opet postao šah ili čovječe ne ljuti se.
Nemoj bas sve trpat u isti kos jer nije to tako jednostavno.
Koristiti software stecen (dakle i igrice) na ilegalan nacin nije dozvoljeno no ti recimo smijes otic u videoteku, skopirat DVD, vratit original u videoteku a svoju kopiju mozes sam koristit (al ne smijes distribuirat).
Onda tu postoji i razlikovanje izmedju privatne tuzbe i kaznenog djela...
Complicated.
PetBorut is offline  
Old 23.01.2008., 20:27   #7
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
no ti recimo smijes otic u videoteku, skopirat DVD, vratit original u videoteku a svoju kopiju mozes sam koristit (al ne smijes distribuirat).
Onda tu postoji i razlikovanje izmedju privatne tuzbe i kaznenog djela...
Complicated.
???
Daj molim te, pojasni nam onda čemu zaštita na tom dvd-u, čemu upozorenje da nije dozvoljeno kopiranje. Zašto su filmski studiji na sve načine pokušali strpat DVD-Jona (autor DVD-decryptera) iza rešetaka...
Smiješ napraviti samo sigurnosnu kopiju vlastitog medija, dakle onoga kojeg kupiš i platiš.

Ne postoji razlikovanje između privatne tužbe i kaznenog djela: razlikuje se samo kazneno djelo koje se pokreće po službenoj dužnosti i/ili privatnoj tužbi.
qwer is offline  
Old 23.01.2008., 20:29   #8
Brišem post jer je prethodnik odgovorio gotovo identično.
mojkarma is offline  
Old 23.01.2008., 23:15   #9
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
???
Daj molim te, pojasni nam onda čemu zaštita na tom dvd-u, čemu upozorenje da nije dozvoljeno kopiranje.
Sto se natpisa na medijima tice, to sto nesto tamo pise ne znaci da moras postovat ukoliko ogranicava neko pravo koje ti je zakonom zajamceno. Zakon ti je u tom slucaju uvijek jaci. Ukoliko ti zakon dozvoljava da napravis svoju kopiju a na DVDju pise da ne smijes kopirat DVD, pitam ja tebe kome treba vise vjerovat? Vlasnik prava moze eventualno pokusat pokrenut civilnu tuzbu i zatrazit odstetu (valjda tih par Eura) ali cak i ako se radi o krsenju "dogovora", to nije nikakvo kazneno djelo.

Quote:
Zašto su filmski studiji na sve načine pokušali strpat DVD-Jona (autor DVD-decryptera) iza rešetaka...
Pa nisu njega ganjali radi neovlastenog kopiranja vlastitog DVDa vec radi razbijanja algoritma (preko reverse engineeringa) a to je zapravo kriticno. To dakle nema veze s ovim o cemu ovdje govorimo.

Quote:
Smiješ napraviti samo sigurnosnu kopiju vlastitog medija, dakle onoga kojeg kupiš i platiš.
Ne znam otkuda ti te informacije, ja se mogu samo pozvat na zakon koji kaze (clanak 82., ne odnosi se i na software):

Quote:
reproduciranje autorsko djelo - fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti.
I na temelju cega ti sad tvrdis da je kopiranje (ne i zaobilazenje zastite) DVDa nedozvoljeno? Gdje zakon razlikuje kupljein od posudjenog?

BTW, vidi Francuze

Quote:
Ne postoji razlikovanje između privatne tužbe i kaznenog djela: razlikuje se samo kazneno djelo koje se pokreće po službenoj dužnosti i/ili privatnoj tužbi.
Sto se tuzbe tice, da - na to sam mislio. Ukoliko recimo skines film sa interneta ne cinis kazneno djelo (ukoliko ujedno i ne distribuiras, recimo preko torrenta) ali vlasnik prava moze pokrenut privatnu tuzbu potiv tebe. Kazneno ne mozes odgovarat. Ukoliko "zaobidjes" sigurnosnu zastitu onda to nije kazneno djelo vec te vlasnik prava takodjer moze pokrenut privatnu tuzbu.

Ukratko, kopiranje za osobno koristenje - DA, zaobilazenje sigurnosne zastite - prijeti civila tuzba no kazneni zakon suti.
PetBorut is offline  
Old 24.01.2008., 00:16   #10
Dvd iz videoteke nije u vlasništvu onoga tko ga posudi. Jedino vlasnik smije napraviti sigurnosnu kopiju kupljenog dvd-a. Ova prepucavanja tipa, ako vani pada snijeg, jel kopiranje dozvoljeno - ne vode ničemu.
žalosna sova is offline  
Old 24.01.2008., 00:27   #11
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Jedino vlasnik smije napraviti sigurnosnu kopiju kupljenog dvd-a.
Ako sam te dobro shvatio kazes da je ono sto pise u pravilniku/zakonu netocno a da je tocno ovo sto tvrdis ti iako to uopce ne pise u zakonu?

Zar zaista ocekujes da ti itko ovdje povjeruje?
PetBorut is offline  
Old 24.01.2008., 00:30   #12
ne znam. ali u nasoj drzavi ljudi ce stosta radit da se docepaju novaca. stvar je nase jako lose socijale i drustva a ne malih kriminalaca.

a bolje i ovako nego da smo previse ukalupljeni
supher mali is offline  
Old 24.01.2008., 00:55   #13
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ako sam te dobro shvatio kazes da je ono sto pise u pravilniku/zakonu netocno a da je tocno ovo sto tvrdis ti iako to uopce ne pise u zakonu?

Zar zaista ocekujes da ti itko ovdje povjeruje?
Hm.
Priznajem da nisam detaljno upućen u zakon i pravilnik.
Ali sistem administratori po zakonu ne smiju održavati računala koja na sebi imaju ne legalan software. Ako se nekoga uhvati da ima ne legalan software, vlasnik računala plaća 70 posto a sistem administrator 30 posto kazne.
žalosna sova is offline  
Old 24.01.2008., 00:59   #14
Ajmo redom:

1. Na Internetu vrijede svi zakoni koji i u javnom životu. Npr. za uvredu ili klevetu na nekom portalu ili webu (pa teorijski i ovdje) se može tužiti i dobiti tužba. Stvar je tehnički jednostavna (na zahtjev suda forum bi dao IP, a provider prave podatke).

2. Skidanje igara i njihovo korištenje je kazneno djelo - ali nikome se ne isplati goniti pojedince radi toga. Jedino ako baš radi nekog kaznenog djela policija dođe u posjed kompa, pokrenuti će postupak. Druga stvar su firme - za komercijalno korištenje npr. MS Officea slijede kazne, a za piratluk čak i zatvor. Mada u praksi, često kada se nađe ilegalni softver u firmi distributer napravi ono što mu se više isplati - kaže "ili kupi te licence ili ide kaznena prijava". Naravno ljudi kupe.

3. Glede muzike i filmova - da slobodno je raditi kopije za privatnu uporabu, čl. 82. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima:

Članak 82.

Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno.


Radi te odredbe uredno plaćamo naknade za medije ZAMP-u. To je kod nas primijenjeno 2003., jer stari sustav jednostavno nije bio održiv - gomile MP3 i drugih medija su u biti značile kazneno djelo, a praktično nije bilo sankcije ili bi postupci išli do apsurda (zamislite npr. gomilu kaznenih prijava jer je jedan klinac u razredu skinuo novu zvonjavu za telefon i onda je podijelio prijateljima!). Pa je EU išla drugim smijerom - slobodno kopiraj (ali ne i nudi, to ostaje kazneno djelo!), no svaki medij će imati taksu za autore.

4. Zaštita DVD-ova u Hrvatskoj nije legalna. Naime, kako svatko ima pravo za DVD koji kupi napraviti zaštitnu kopiju, distributer bi mu morao dati kod kojim se zaštita skida - formalno ima radi toga pravo tužiti:

Članak 98.

(1) Kada je po odredbama članka 82. – 87. ovoga Zakona dopušteno korištenje autorskog djela, a korištenje autorskog djela ili pristup autorskom djelu onemogućeni su primjenom tehno­loš­kih mjera iz članka 175. ovoga Zakona, autori odnosno druge osobe koje su te mjere primijenile ili koje imaju ovlast i moguć­nosti otkloniti ih, dužni su, osiguravanjem posebnih mjera ili sklapanjem sporazuma, omogućiti korisnicima ili njihovim udrugama pristup tim autorskim djelima i njihovo korištenje u skladu s ograničenjima iz članaka 82. – 87. ovoga Zakona. Odred­be ovoga stavka se ne primjenjuju na računalne programe.

(2) Ako autori odnosno druge osobe iz prethodnog stavka ne postupe u skladu s odredbama iz stavka 1. ovoga članka, autorska djela se koriste primjenom mjera koje propisuje ministar nadležan za Državni zavod za intelektualno vlasništvo (u daljem tekstu ministar).

(3) Tehničke mjere koje dobrovoljno primjenjuju nositelji prava iz ovoga Zakona, uključujući one koje su primijenjene u ispunjavanju ugovora sklopljenih dobrovoljno, te tehničke mjere primijenjene u provedbi mjera iz stavka 1. i 2. ovoga članka uživaju zaštitu iz članka 175. stavka 1. ovoga Zakona.

(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka ne primjenjuju se na autorska djela koja su stavljena na raspolaganje javnosti po dogovorenim uvjetima na način da im pripadnici javnosti mogu pristupiti s mjesta i u vrijeme koje sami odberu.


Uglavnom, cijela tema je prije 5 godina uvelike promijenjena, Stari Zakon je te stvari rješavao sasvim drugačije.
Vojky is offline  
Old 24.01.2008., 01:02   #15
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Ali sistem administratori po zakonu ne smiju održavati računala koja na sebi imaju ne legalan software. Ako se nekoga uhvati da ima ne legalan software, vlasnik računala plaća 70 posto a sistem administrator 30 posto kazne.
Odakle ti to? Ajde, evo www.nn.hr pa nam citiraj...

Sistem administrator uopće nema što gledati da li je softver legalan ili ilegalan. To nije teško kazneno djelo koje svatko mora prijaviti.
Vojky is offline  
Old 24.01.2008., 01:02   #16
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Hm.
Priznajem da nisam detaljno upućen u zakon i pravilnik.
Ali sistem administratori po zakonu ne smiju održavati računala koja na sebi imaju ne legalan software. Ako se nekoga uhvati da ima ne legalan software, vlasnik računala plaća 70 posto a sistem administrator 30 posto kazne.
Kao sto sam napisao, za DVDove ne vaze ista pravila kao i za software. Software je nesto sto se koristi a DVD i slican audiovizaualan materijal je sadrzaj koji pripada vlasniku autorskih prava a tebi kao kupcu pripada samo medij. Medij je isto tako i tvoj mozak koji u sebi ima snimljenu neku pjesmu ili neki film. Nema tog zakona koji ce ti naredit da moras zaboravit sadrzaj nekog filma nakon sto ga vratis.

Dakle, kopiranje softwarea nije dozvoljeno, DVDa jeste.
PetBorut is offline  
Old 24.01.2008., 01:22   #17
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Tu vrstu skidanja koju ti spominješ se u civiliziranom svijetu zove krađa i nikako drugačije. Ne želim ovdje moralizirati, ali ako to već radiš, barem nemoj javno spominjati. Mi smo još daleko od toga, ali na nekom zapadnoevropskom forumu dobio bi ban bez pardona.
Analogno tome, ako ukradeš nečiji auto i koristiš ga samo u privatne svrhe i ne kaniš ga preprodavati, svejedno si lopov.
Gluposti pričaš. To uopće nije usporedivo s krađom - kad nekom ukradeš materijalni predmet, zakinuo si ga njega, on ga više nema i ne može ga koristiti. Kad kopiraš nekakav film koji ionako najvjerojatnije ne bi kupio nisi zakinuo vlasnika za ništa. Zato i postoji velika razlika između krađe i kršenja copyrighta za osobnu upotrebu i to se nigdje u svijetu ne zove krađa.

BTW u toj Europi na koju se pozivaš neke zemlje imaju i Piratske stranke, koja je npr. u Švedskoj među 10 najjačih stranaka! Stoga, bilo bi ti uputno da ne dociraš tu svisoka nama "balkancima" kako bi bilo na "europskim forumima", kad nemaš pojma o čemu pričaš!

Čak je i jedan Rapidshare.com, koji je de facto skladište od par tisuća terabajta materijala pod copyrightom u 9.mj. dobio presudu od jednog njemačkog suda da mu je posao legalan po njihovim standardima.

Švedska:

Quote:
Less than a week before the 2006 elections, the Green Party shifted their stance on copyright reform.[6] Additionally, both the Moderate Party and the Left Party changed their stances on internet downloads,[7][8] and both prime minister candidates stated publicly that it shouldn't be illegal for young people to share files.[9]
Quote:
Outside of Sweden, pirate parties have been started in several countries, inspired by the Swedish initiative. Officially registered pirate parties exist in Spain, Austria and Germany,[13] while those in the USA, UK, Australia, France, Poland, Italy, Russia, Norway, and Belgium are currently unregistered, but active.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_Party
JPK is offline  
Old 24.01.2008., 02:29   #18
- koliko posto vas ima originalne Windowse...
- tko je dao 5.000 KN za Photoshop....
- 30.000 KN za Autocad...
- sigurno ste svi u svome životu barem jednom bili u fotokopiraoni i kopirali dio neke knjige...
tonc4 is offline  
Old 24.01.2008., 03:51   #19
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Kao sto sam napisao, za DVDove ne vaze ista pravila kao i za software. Software je nesto sto se koristi a DVD i slican audiovizaualan materijal je sadrzaj koji pripada vlasniku autorskih prava a tebi kao kupcu pripada samo medij. Medij je isto tako i tvoj mozak koji u sebi ima snimljenu neku pjesmu ili neki film. Nema tog zakona koji ce ti naredit da moras zaboravit sadrzaj nekog filma nakon sto ga vratis.

Dakle, kopiranje softwarea nije dozvoljeno, DVDa jeste.
Čitajuči naš Zakon o autorskom pravu, ova gore na prvi pogled besmislena izjava, izgleda drži vodu:

Članak 110.

(2) Osobi koja ima pravo koristiti računalni program ugovorom se ne može zabraniti izrada sigurnosnog primjerka, ako je to potrebno za to korištenje programa.


Ovdje je stvar jasna, onaj koji je kupio licencu za korištenje softwarea ima pravo kopiranja u svrhu backupa.


Članak 140.

Filmski producent ima pravo na primjerenu naknadu za posuđivanje videograma posredovanjem javnih knjižnica.

Članak 141.

Filmski producent ima pravo na odgovarajuću naknadu za svako zvučno i vizualno reproduciranje svojih videograma za privatno i drugo vlastito korištenje iz članka 32. stavka 1. ovoga Zakona.

Članak 82.

(1) Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno.

Članak 32.

(1) Kad se autorsko djelo može reproducirati bez autorovog odobrenja u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona, autor djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana fotokopiranjem ili snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, ima pravo na odgovarajuću naknadu od prodaje tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike ili teksta.


Eto ispada da autorska prava moraš platiti kad iznajmljuješ film u videoteci, ali ga onda možeš kopirati za privatno daljnje korištenje korištenje, a autor se dalje naplaćuje od poreza na prazne medije.
xvx1 is offline  
Old 24.01.2008., 14:10   #20
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Gluposti pričaš. To uopće nije usporedivo s krađom - kad nekom ukradeš materijalni predmet, zakinuo si ga njega, on ga više nema i ne može ga koristiti. Kad kopiraš nekakav film koji ionako najvjerojatnije ne bi kupio nisi zakinuo vlasnika za ništa. Zato i postoji velika razlika između krađe i kršenja copyrighta za osobnu upotrebu i to se nigdje u svijetu ne zove krađa.
Kao prvo, smiri malo živce, kao drugo, pokušaj birati malo riječi jer je meni potpuno svejedno što ti mislio ili odgovarao na moj post. Ako se ne slažeš reci, argumentiraj i to je to. Ovako samo nepotrebno otkrivaš svoju kulturnu razinu.
Ne znam koliko imaš godina, ali ako malo pokušaš razmisliti, shvatit ćeš da ti je argument potpuno promašen:
Ako kopiraš (ili skidaš s interneta) film, ili ti je ubitačno dosadno pa nemaš pametnijeg posla, ili to činiš da bi ga pogledao.
Proizvođač filma traži naknadu za tvoje gledanje, osim ako se radi o besplatnom filmu (a to je kad se autor odriče naknade od autorskih prava).
Dakle, ako hoćeš gledati film, plati. Ako nećeš gledati film, nećeš ga kupiti i nećeš platiti. I da, kako ne shvačaš da time nanosiš štetu vlasniku filma, jer mu nisi platio što ga ide. On ne snima film jer tebe voli, nego da bi živio od prodaje filma i prava na gledanje istog. Isto to vrijedi za software.

Ja sam već u svojem prvom postu rekao da ne želim moralizirati, ali to su tako prozirne činjenice da bi ih svaki dvanaestogodišnjak razumio ako mu se objasni. Intelektualno vlasništvo je u materijalnom smislu zaštičeno zakonski kao i materijalno vlasništvo.

Ako teoretski nitko, ama baš nitko ne kupi film, to znači da firma (proizvođač filma) ide u stečaj i nema više novih filmova. Jel shvaćaš to??
Ali filmovi se i dalje proizvode jer ljudi idu u kino i plaćaju ulaznice, jer kupuju filmove ili plaćaju za posudbu.

Uostalom, moj post se odnosio i na skidanje igrica, a igrice su programi kao i svi ostali. Kad bi svi skidali igrice, od čega bi živjeli proizvođači igrica.

Quote:
BTW u toj Europi na koju se pozivaš neke zemlje imaju i Piratske stranke, koja je npr. u Švedskoj među 10 najjačih stranaka! Stoga, bilo bi ti uputno da ne dociraš tu svisoka nama "balkancima" kako bi bilo na "europskim forumima", kad nemaš pojma o čemu pričaš!
To je meni žalosno kako se na hrvatskim forumima pojavljuju likovi koji idu braniti nešto što je neobranjivo, i još se onda kao uvrijede.
Oprosti, ali kada si ti konkretno u pitanju, s punim pravom dociram: Kakve jebene veze ima postojanje neke stranke u Švedskoj i njezina popularnost sa ilegalnim/nedozvoljenim skidanjem filmova i programa???
Znaš li ti da u Nizozemskoj postoji stranka pedofila??? E sad po tvojim biserima koje prosipaš, valjda je u redu biti pedofil, kad tamo negdje postoji stranka pedofila!

Quote:
Čak je i jedan Rapidshare.com, koji je de facto skladište od par tisuća terabajta materijala pod copyrightom u 9.mj. dobio presudu od jednog njemačkog suda da mu je posao legalan po njihovim standardima.
Ja ću se i dalje suzdržavat, pa neću reč da pričaš gluposti, nego ću te lijepo docirat:
Rapidshare.com je usluga pohranjivanja podataka koje ljudi onda mogu skidati i njezina primarna svrha nije razmjena filmova, igrica, pornjave i ilegalnih programa. Jel ti to jasno? To što ljudi zlorabe rapidshare nije njihova krivica jer bi onda po istoj logici trebalo ukinuti internet jer se između ostalog nude ilegalni ili kriminalni sadržaji.
mojkarma is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.