Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2015., 09:55   #81
Quote:
legionnaire kaže: Pogledaj post
Hvala najljepša na odgovoru. Što ako porezna uprava ne šalje uplatnice, i zašto ih ne šalje?
Da li ste se prijavili na HZZO?
Osoba kojoj je odobren boravak mora otici u HZZO po mjestu stanovanja s dozvolom boravka/boravisnom iskaznicom i ispunjenim plavim obrascem i prijaviti se kao korisnik usluga.
Tada oni kontaktiraju poreznu upravu i iniciraju proces mjesecne naplate.

Ako to jeste napravili a uplatnice ne stizu- njima treba neko vrijeme da to obrade i onda (nazalost) posalju odjednom nekoliko racuna na naplatu. Dakle sasvim je moguce da ce vam stici zaostaci od 3-4 mjeseca koje treba platiti odmah, pa se pripremite financijski na to.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 08:49   #82
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Da li ste se prijavili na HZZO?
Osoba kojoj je odobren boravak mora otici u HZZO po mjestu stanovanja s dozvolom boravka/boravisnom iskaznicom i ispunjenim plavim obrascem i prijaviti se kao korisnik usluga.
Tada oni kontaktiraju poreznu upravu i iniciraju proces mjesecne naplate.

Ako to jeste napravili a uplatnice ne stizu- njima treba neko vrijeme da to obrade i onda (nazalost) posalju odjednom nekoliko racuna na naplatu. Dakle sasvim je moguce da ce vam stici zaostaci od 3-4 mjeseca koje treba platiti odmah, pa se pripremite financijski na to.
Osoba je prijavljena na HZZO, koristi usluge ali nije bilo nikakvih uplatnica vec duze vrijeme, pa se vjerovalo da je osoba prijavljena na zaposlenog supruga, koji ju je ujedno i naveo kao uzdrzavanog clana na poreznoj kartici i te da zato ne stizu uplatnice... Je li moguce da to ima veze jedno s drugim? Hvala
legionnaire is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 22:50   #83
izracun

Pokusavam vec dosta vremena i nikako da pronadjem kako se dolazi do mjesecnog iznosa kojeg stranac treba uplacivati prilikom privremenog boravka, a i stalnog. Da li ima neki online kalkulator ili sl?
Goldy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 18:58   #84
Iznos za zdravstveno je isti za strance na privremenom boravku i za drzavljane RH koji iz nekog razloga (najcesce kasnjenje s prijavom) nemaju validnu osnovu osiguranja.
Mi placamo vec skoro 3 god., za to vrijeme je iznos varirao u iznosu od kojih 20ak kuna- trenutno je 417kn/mj.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 19:11   #85
Moze li strani drzavljanin koji je dobio boravisnu iskaznicu na 5 godina otkazati zdravstveno osiguranje, tako da ne placa onih 400 kn mjesecno za zdravstveno?
rudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 11:46   #86
Ne može jer mu je to jedan od uvjeta za stalni boravak.

Uvjeti za odobrenje stalnog boravka;
3. ima zdravstveno osiguranje,
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 18:11   #87
Obvezno zdravstveno osiguranje

Pozdrav nadam se da ce mi netko pomoci tko je imao mozda slicno iskustvno sa HZZO..

Prijavila sam supruga (stranac inače nezaposlen) na obvezno zrastveno osiguranje prije 3 godine.
Rečeno mi je da se uplate za policu plaćaju na mjesečnoj bazi i da čekamo račune.
Do sada on nije dobija niti jedan račun niti rješenje od fine a iskaznica je dosla u roku mjesec dana.. Na HZZO stranici vidim da mu je polica nevažeča normalno neplaceni racuni ..

Dali se imamo pravo pozvati se zastaru ili uloziti nekakvu zalbu posto nikad nismo dobili racune?

Znam sto ce se dogoditi otici cu tamo "duzni ste ovoliko" i bit cu sretna ako mi ne nabiju neka extra kamatu na dug, a to sto netko nije odradija svoj posao nikom nista..
Lakrdija od drzave...

Molim vas savjet !
Majamrs is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 07:48   #88
Pozdrav, nešto mi nije sasvim jasno.
Na stranicama vlade piše da je potrebno imati zdravstveno osiguranje za strance, prije slanja zahtjeva za odobravanje privremenog boravka.
Na stranicama HZZO-a, i u Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju stranaca, piše "[stranac] obvezan je podnijeti prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje područnoj službi Zavoda, nadležnoj prema mjestu njegovog boravka u roku od osam dana od dana odobrenog privremenog boravka".

Što onda trebam napraviti prije, slati zahtjev za boravak, ili prijava na HZZO?
Barad-Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 13:54   #89
pitanje

Pozdrav svima,

Može li mi netko tko ima iskustva reći dali se mora osiguranje platitit godina dana unazad odjednom za strane drzavljane? Konkretno radi se o strancu sa odobrenim privremenim boravkom od godinu dana iz Brazila. hvala
Invalid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 21:45   #90
isti slučaj

Quote:
Invalid1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Može li mi netko tko ima iskustva reći dali se mora osiguranje platitit godina dana unazad odjednom za strane drzavljane? Konkretno radi se o strancu sa odobrenim privremenim boravkom od godinu dana iz Brazila. hvala
Ima li neko iskustva s ovim slučajevima plaćanja godinu dana unazad.
Nikako mi to nije logično. Po kojem pravilu to rade jeli to po zakonu.
Vidim da su članovi foruma pisali 2015.godine o tome ima li netko iskustva danas s ovom praksom.
Molim Vas za pomoć
Hvala
zdravko2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2019., 12:08   #91
Quote:
zdravko2 kaže: Pogledaj post
Ima li neko iskustva s ovim slučajevima plaćanja godinu dana unazad.
Nikako mi to nije logično. Po kojem pravilu to rade jeli to po zakonu.
Vidim da su članovi foruma pisali 2015.godine o tome ima li netko iskustva danas s ovom praksom.
Molim Vas za pomoć
Hvala
Da odgovorim za sve one koje bi ovo moglo mučiti u budućnosti, kao što je i mene mučilo.
Iako HZZO to naziva plaćanjem 'unazad' iz nekog bizarnog razloga, zapravo je plaćanje UNAPRIJED. Dakle vi plaćate za sljedećih 12 mjeseci, od trenutka ugovaranja osiguranja, jednom kad platite, mirni ste sljedećih godinu dana.
Barad-Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2019., 14:18   #92
Quote:
Barad-Dur kaže: Pogledaj post
Dakle vi plaćate za sljedećih 12 mjeseci, od trenutka ugovaranja osiguranja, jednom kad platite, mirni ste sljedećih godinu dana.
ovo tek nema veze sa zdravom logikom, u slijedećih 12 mjeseci se možeš zaposliti, steći uvjete za mirovinu, preseliti u inozemstvo, umrijeti itd itd
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 11:12   #93
Evo malo iz osobnog iskustva...supruga je stanac....kod mene u HR vise od 2 god...placamo normalno tih 400tinjak kn mjesecno dok je nezaposlena...kad radi onda to ide iz place...bila je pogodnost da za prvi put zaposlene do 30te god drzava placa doprinose...tako da se isplati nekoga "zamoliti"(cak i platiti) da ju zaposli...poslije moze i na HZZ/burzu...a prijava moze biti i na skraceno radno vrijeme
Iskreno-za ovo placanje UNATRAG 5000kn nisam cuo nit su nam to naplatili....istina je da uplatnice kasne ali sve to na kraju dodje na isto...
johnyantich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2019., 10:52   #94
Ovisi iz koje države ti je supruga. Nije za svih isto.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 14:13   #95
Arrow HZZO i stranci

Trebate nazvati HZZO i reci od kuda stranac dolazi. Ako sa tom drzavom RH ima nekakav ugovor onda ce mozda i tarifa i samo osiguranje biti drugacije tretirani. Ako RH nema ugovor sa tom drzavom, onda se placa retrogradno do 12 mjeseci unazad po najnizoj mogucoj tarifi, a narednih mjeseci boravka po tarifi za strance. Znaci moze se desiti da ce porezna uprava ili HZZO, nemam pojma tko, traziti u komadu uplatu od cca. 5500kn, te nakon toga slati uplatnice za naredne mjesece po tarifi za stranca.

Ako je u pitanju drzava sa kojom RH ima neki ugovor, onda je potrebno na HZZO donijeti formular E104 koje izdaje osiguranje te druge drzave, i onda bi HZZO to trebao uzeti u obzir, te retrogradno ne naplatiti nista, ili samo mjesece za koje stranac nije bio osiguran, te dalje nastaviti placati mjesecne rate za stranca.

Nekoliko korisnih linkova:
https://www.hzzo.hr/lijecenje-u-inoz...sa-prava-u-rh/
https://www.hzzo.hr/lijecenje-u-inoz...zemlje-uvjeti/

Bacite oko i na Narodne Novine gdje je navedeno slijedece:

2. Stranac na privremenom boravku

Članak 6.

(1) Stranac na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj iz članka 4. stavka 1. ovoga Zakona, neovisno o svrsi odobrenja privremenog boravka, a kojem pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ili zdravstvena zaštita nije osigurana po drugoj osnovi, obvezan je podnijeti prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje područnoj službi Zavoda, nadležnoj prema mjestu njegovog boravka u roku od osam dana od dana odobrenog privremenog boravka, odnosno od dana izvršnosti odluke iz stavka 4. ovoga članka te je obveznik plaćanja doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje u skladu s posebnim zakonom.

Članak 7.

Stranac iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona stječe prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog osiguranja pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplatio doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, i to od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju ili od dana prestanka osiguranja u drugoj državi koje osiguranje se ubraja u staž osiguranja u skladu s propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom, a najduže za razdoblje od 12 mjeseci.

Narodne Novine
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...6_80_1667.html

Moje pitanje ako netko zna:
Da li stranac sticanjem stalnog boravka, a u slucaju da je nezaposlen, ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje u RH ili se to pravo dobija tek sticanjem RH drzavljanstva?
Goldy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 14:25   #96
Quote:
Goldy kaže: Pogledaj post
Moje pitanje ako netko zna:
Da li stranac sticanjem stalnog boravka, a u slucaju da je nezaposlen, ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje u RH ili se to pravo dobija tek sticanjem RH drzavljanstva?
Pravo na besplatno osiguranje nezaposlene osobe stranac može steći kao i hrvatski državljanin - prijavom na HZZO u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa/završetka redovitog školovanja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 14:27   #97
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Pravo na besplatno osiguranje nezaposlene osobe stranac može steći kao i hrvatski državljanin - prijavom na HZZO u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa/završetka redovitog školovanja.
A koliko treba biti u radnom odnosu da bi se steklo pravo, te da li se to odnosi na strance koji imaju privremeni boravak?
Goldy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 14:32   #98
Trajanje radnog odnosa nije propisano.

Ne odnosi se na stranca na privremenom boravku, on plaća doprinos po najnižoj osnovici za obračun doprinosa do stjecanja stalnog boravka.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 17:00   #99
POzdrav

Može li netko objasniti proceduru kada Hrvat ide raditi na Sloveniju a želi zadržati zdravstvene usluge u Hrvatskoj.
znači rad u Sloveniji a život u Hrvatskoj
Šta treba napraviti?

Ako radite u jednoj zemlji EU-a, a živite u drugoj, imate pravo na liječenje u objema zemljama.

Prijavite se u zemlji u kojoj radite i od tijela nadležnog za zdravstveno osiguranje zatražite obrazac S1 (nekadašnji obrazac E106). S tim obrascem imate pravo na zdravstvenu zaštitu u zemlji u kojoj živite.

Na temelju vašeg osiguranja članovi vaše obitelji također imaju pravo na zdravstvenu zaštitu ako žive u zemlji EU-a. Međutim, ako ste dnevni migrant, odnosno živite u jednoj zemlji EU-a, a radite u Danskoj, Irskoj, Hrvatskoj, Finskoj, Švedskoj, Ujedinjenoj Kraljevini, Islandu ili Norveškoj, vaša obitelj ima pravo na zdravstvenu zaštitu samo u određenim situacijama, npr. u hitnim slučajevima tijekom njihova boravka u tim zemljama.

Briga za bolesnu djecu
Ako ste dnevni migrant, raspitajte se kod svojeg tijela nadležnog za zdravstveno osiguranje imate li pravo na naknadu ako uzimate slobodne dane kako biste se brinuli o bolesnom djetetu. Ako vaše dijete ima osiguranje preko vašeg partnera u zemlji u kojoj živite, možda nećete imati pravo na naknadu.

Našao sam ovo jel to znači da treba ići u slovensko zdravstveno osiguranje i podići taj obrazac, ili nešto drugo?

Hvala na odgovoru.
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 00:22   #100
HR i BiH sam drzavljanin. U BiH sam stekao starosnu mirovinu i u BiH imam zdravstveno osiguranje.
Zelim se doseliti u RH. Da li mogu prebaciti svoju stecenu mirovinu iz BiH u RH i kako i na koji nacin cu regulisati zdravstveno osiguranje kod HZZO?
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.