Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2008., 10:32   #1
KUNA: Devalvacija ili status quo?

Dakle, šta ćemo s našom kunom!!!???
Šta bi vi, šta bi oni, na čijoj ste strani.
I ne bi bilo fer gledati uske privatne interese pri tome...

Ja kažem: Svi znamo da je kuna PREcjenjena i na Mesićevoj sam strani!

Ali imamo puno, puno pro-contra...

No da vidimo šta pušu business.hr i poslovni.hr

http://business.hr/Default2.aspx?Art...7247f&open=sec
Mesić: Sazivam sjednicu Vlade koja je odgovorna zbog najnižeg izvoza od osnutka države

http://www.poslovni.hr/78740.aspx
Devalvacija ili status quo?


Mada jedino mi nije jasno čije je IVO, a čiji STIPE igrač?
Ivo, ovih naših sitnih žmuklera i(ili) nekih manjih iz vana, ili Stipe misli da ima ipak neke malo moćnije iza sebe koji navijaju za ovaj scenarij.

Koliko god bilo bolno za sve kreditaše, prije ili kasnije (bolje prije), će im doći na naplatu ono što nemaju a mislili su da imaju, ali ovu vrst KATARZE Hrvastka jednostavno treba proći!?
To bi povuklo naravno i hipotekarnu krizu u HR, krizu banaka i plasmana novca, a vrlo vjerovatno bi pala i Vlada, što zbog otpuštanja radnika koja bi bila zajamčena u početku, što zbog povećana inflacije.
Uglavom jedno 3-4 godine opće purgativa za cijelo društvo u Hrvstakoj - ali za boljebit svega poslije i novoga ZDRAVIJEGA početka Lijepe Naše.

Ali to je trebalo napraviti tamo još 1997/1998 prije velike eskalacija zaduživanja kako same države tako i njenih građana.

Ali... uglavnom em bi Turizam em bi Izvozna bilanca porasla, nadam se i plaće u tim tvrtkama, em bi bili s obzirom na pad kune i JOŠ zanimljiviji na daljnja ulaganja iz vana, nadam se da to povuklo i novi val zaposlenosti i realnog rasta plaće.
Ali na žalost PURGATIV svima je dobro došao, nažalost ponavljam, kreditašima netko treba kad/tad reći da su si malo veće gaće obukli od onoga što su trebali...

Dakle na kraju - KUNA: Devalvacija ili status quo?
Imate temu, rasprvljajte, glasujte...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:49   #2
Da li se to meni samo čini da u Hrvatskoj postoji opasnost od ekonomske krize?

Stevan Mesić bi napravio devalvaciju kune ali nitko normalan NE RADI devalvaciju valute osim ako nije prisljen na tako nešto. Devalvacija nužno donosi niži životni standrad, ali i puno zdravije temelje. ONA SIGURNO NE RJEŠAVA SVE NAŠE PROBLEME.

Koliko je Tajland potrošio deviznih rezervi (preko 12 milijardi $) prije nego li je bio prisiljen napraviti devalvaciju bahta?!

Argentina je danas nakon sedam godina država koja ima zdrave temelje. Još ne tako davne 2000. su bili država koja je imala krvnu sliku sličnu Hrvatskoj. Tada je pesos bio pegan za dolar u iznosu 1:1, a danas je 1 dolar=3,17 pesosa. Znači devalvacija od 217%. Onda se čudimo kada nam u Konzumu prodaju argentinski sir.

Vanjskotrgovinski deficit je u prva tri mjeseca veći za 17% u odnosnu na prošlu godinu. HNB provoditi antiinflacijski program, a samim time je povećana nelikvidnost u hrvatskom gospodarstvu. Osjećam to na vlastitim leđima, gdje su plaćanja (izvršavanje obveza) usporena.

Država u ovako teškoj ekonomskoj situaciji i dalje gradi autoceste, gradovi i dalje grade dvorane i stadione.

Sve to se gradi posuđenim novcima kao da država ne treba poticati izvoznike i proizvodnju kada ih već ne potiče tečajnom politikom kao što to danas radi Argentina.

Jako puno pitanja, a jako malo znanja kod vladajućih da se nešto promijeni.

Da nam se devalvacije ne namete kao jedino rješenje mislim kako je potrebno provesti velike reforme na svim razinama, poticati i stimulirati međuostalim i poreznim politikama izvoznike i strane investitore koji žele u Hrvatskoj ulagati u greenfiled investicije.

Ukoliko se to ne napravi, onda ćemo imati ekonomsku krizu i kraj ovako rastrošnog načina života.

P.S. nisam glasao za niti jedan od ponuđenih odgovora pošto smatram da osim devalvacije i statusa quo ima i drugih rješenja koje sam i naveo u postu.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 18:11   #3
Ovo je ekipi mač nad glavom, a nitko ništa!!!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:50   #4
Nažalost slažem se sa uvodnim postom,ali vidi se i na forumu da smo kao i vlada skloni zabijanju glave u pijesak tj.ljudi jednostavno ne žele vidjeti šta se zbiva oko njih ako im se to ne "sviđa",dokaz je i broj komentara na ovoj temi.................Devalvacija
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:53   #5
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ovo je ekipi mač nad glavom, a nitko ništa!!!
A što reći? Naravno da bi trebali izvršiti devalvaciju kune, ali i sam znaš kakve bi bile kratkoročne posljedice.

Konkretno, to bi meni smanjilo životni standard samo tako! Kao i svima koji imaju kredite, a malo tko danas nema.. jer nisu svi te sreće da nasljede kuću ili stan i da imaju riješeno stambeno pitanje..

Sad bi se sva sranja koja su se radila trebala prebiti preko naših leđa? Je li moralno reći "'ko vam je kriv što ste dizali kredite, sad ispaštajte!"? Nisu ljudi (većina) dizali kredite za ići na ljetovanje na Karibe, zar ne?

Tako da bi, teoretski gledano, trebalo izvršiti devalvaciju kune jer bi to postavilo ekonomiju na zdrave temelje, ali to bi napravilo toliko sranja u slijedećih 4-5 godina da ne vjerujem da itko ima muda to napraviti jer bi bio direktni krivac za pad životnog standarda.

A i rekoh, bi li bilo moralno to sve prebiti preko naših leđa, da se odjednom iskupe svi grijesi iz prošlosti nauštrb sadašnjosti i bliske budućnosti za bolju "dalju" budućnost?

Tako da ne vjerujem da će biti išta od toga, a i to ne bi riješilo sve probleme da neko ne pomisli. Imaju oni puno drugih alata kojima mogu djelovati.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 22:37   #6
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ovo je ekipi mač nad glavom, a nitko ništa!!!

Što da napravim!? Mogu jedino sjesti i plakat, tako da uglavnom napravim onu drugu opciju, a to je ona "idemo dalje"!


Sami smo izabrali kapitalizam, pa sada ga trebamo i trpjeti, zar ne?
nokoment is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 07:35   #7
Uvijek može bolje, i Hrvatska bi mogla puuuno bolje.
Ipak dovoljno je dobro da ne plačipičkarimo oko jake kune. Devalvacija kune radi "ulaganja" u izvoz je isto kao pokrivanje gubitaka u brodogradnji. Naravno, da bi izvoznicima slabija kuna pomogla, ali problem nije tako jednostavan. Ne jebe njih samo kuna. Naprotiv!
Za početak, neka izvoznici pogledaju što Todorić radi.

A za opće stanje u gospodarstvu ne moramo brinuti, dok god imamo tako jaku potrošnju. A mi Hrvati se ne možemo pohvaliti skromnošću, zar ne?

Naravno da vam je kruh sada skup kad vam 1/4 plaće još uvijek otpada na ratu za skijanje. I tako sve do kolovoza. Al onda počinje otplata ljetovanja u Maroku.

plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 09:42   #8
Plimps, ali nisi glasovao!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 10:07   #9
Moje mišljenje je da nitko neće ništa poduzimati po pitanju gospodarstva dokle je god status quo. Vlada očito nema znanja da pokrene gospodarstvo i misle kako će Hrvatska ulaskom u EU rješiti sve svoje probleme što je maloumno gledanje na stvari. EU je frigidna tvorevina koja nije sposobna za ništa i ne predviđam joj neku budućnost. Imam osjećaj da Amerika želi da bi se cijelo to društvance raspalo ali Amerima nije u interesu barem za sada. Evo kakvi su idioti uspjeli su uvesti krizu iz Amerike. Kao da je Amerika patila 95. kada je kriza bila u Europi i kao da bi Amerika patila da je kriza izbila u Europi. Nemam pozitivno mišljenje o toj tvorevini.

Devalvaciju nije radila niti jedna zemlja osim ako na to nije bila primorana. Hrvatska na to još uvijek nije primorana ali da bi ona imala neke pozitivne efekte to sasvim sigurno bi. Gavrilović više ne bi uvozio svinje za proizvodnju svojih proizvoda, a domaće svinje ne bi država morala otkupljivati interventnim otkupom. Ne bi više uvozili toliko voća i povrća, za 2 milijardi kuna, ne bi se više kupovali toliko automobili, ne bi se više kupovala toliko razno razna tehnika. Ne bi Hrvati više toliko kupovali strane kemijske proizvode nego bi se kupovali proizvodi od Labuda ili Saponije. Ne bi više uvozili 1 milijardu kuna mesa i prerađevina od mesa, sigurno ne u tolikoj količini. Ne bi se više uvozilo stočne hrane za 800 milijuna kuna, mlijeka, mliječnii proizvoda i jaja za 600 milijuna kuna, jednostavno rečeno ne bi više uvozili hranu u vrijednosti od 10 milijardi kuna. Sigurno ne koliko danas uvozimo i mnogo toga bi se proizvodilo u Hrvatskoj. Uvoz bi sasvim sigurno bio manji. Da bi sve to doživjeli govorimo o jakoj devalvaciji, a ne o onoj od 10%.

To što sam nabrojao su radikalne mjere i potezi, a Hrvatska još uvijek nije tako očajna zemlja. Ali kao što sam već napisao nije sve u tečaju, ali u svojem postu sam se orjentirao na kunu pošto je ona i tema. Stvari treba rješavati kao Slovenija. Oni su postepeno i ciljano slabili tolar. Oni su danas u EU i ako oni imaju tako velike probleme možete si misliti kakve će tek probleme imati Hrvatska.

Maloumni Sanader nema znanja da nešto promijeni stoga mislim da ne treba isključiti niti neku krizu. Izvoz je manji nego li je ikada bio, vanjski dug je sve veći i veći zbog toga, inflacija je visoka i nema naznaka smirivanju stanja. Ljudi normalno traže veće plaće ali bi one samo još dale udarac u leđa inflaciji. Ne mogu plaće ljudi moji rasti ako ne raste produktivnost, odnosno mogu rasti kako raste produktivnost. Meni je jasno da inflacija jede nominalni rast plaća ali čarobnog štapića nema.

Vlada najavljuje nova poskupljenja struje i plina, proizvođači mlijeka, kruha i ulja, gradovi komunalija i imamo začarni krug. Nelikvidnost u gospodarstvu se vraća na ona stara HDZ-va vremena kada nitko nikome nije plaćao, a sve to zbog stabilnog tečaja kune. Igranje na politiku stabilnog tečaja nam je i uvalila dug od 34 milijarde eura.

Da ne zaboravim reći kako su HNB i SVE Vlade do danas odgovoren zato što su bankama dozvolile da izdaju kredite uz valutnu klauzulu. Ako dođe do nekakvog sranja onda država MORA postupiti baš kako je postupila argentinska vlada, a banke neka si pokrivaju gubitke iz dobiti koje su ostvarile kroz sve ove godine financirajući kupovanje strane robe.

Zanimljivo je da od niti jednog analitičara strane banke u Hrvatskoj nećete pročitati kako bi spuštanje kune na realnu razinu dovelo do poboljšanja izvoza. Pogledajmo samo 2003. i 2004. kada je kuna oslabila na 8 kuna. Izvoz je rastao brže od uvoza i deficit na platnoj nam je bio 5%. Danas je on preko 8% i kako je krenula godina mogao bi i na 9%.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 10:19   #10
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Za početak, neka izvoznici pogledaju što Todorić radi.
Zanima me što Todorić radi?
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 10:22   #11
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ovo je ekipi mač nad glavom, a nitko ništa!!!
Zemlja u teškom kurcu i svijet općenito loše diše ovih dana, a naši ljudi (novniari, političari, puk općenito)se bave izgradnjom stadiona i dvorana. Pa tko je tu lud i pičku materinu?
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 12:33   #12
Evo još malo:
http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...5,7,,118561.jl
Slabljenje kune vodi u siromaštvo
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 16:56   #13
Protiv devalvacije. Koji pacijenti. Neka naprave strategiju razvoja za početak, imamo svoju državu već 18 godina.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 17:41   #14
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Protiv devalvacije. Koji pacijenti. Neka naprave strategiju razvoja za početak, imamo svoju državu već 18 godina.
Imamo mi strategija koliko te volja ali nemamo kao i obično volju, želju da ih provedemo, realiziramo.

Ali ne brini, to ćemo imati kada nas pogodi kriza!
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 21:47   #15
Vjerujem da mislite na deprecijaciju kune, a ne na devalvaciju.

A to da nitko to nije napravio nema veze s istinom, najsvježiji primjer vam je SAD koji to radi već 2 godine.
Izvoznik sam, precijenjena kuna mi ide na neku stvar, a negativna trgovinska bilanca nam je iz mjeseca u mjesec sve veća. Ne samo apsolutni iznos koji kontinuirano raste bez obzira što je Sanader pričao prošle godine, nego čak i postotak uvoz/izvoz opada, evo najnoviji podatak je da je pokrivenost uvoza izvozom pala ispod 45%. To je već zabrinjavajuće nisko. Moramo biti svjesni da zarada od turizma ipak ima neki realni maksimum, a da deficit u robnoj razmjeni izgleda da nema. No, Vlada jednostavno nema petlje napraviti odlučne poteze, ne samo ova, nego nijedna do sada. Zavaravaju se građani standardom koji nije realan, a to što nam zbog toga gospodarstvo tone sve dublje i dublje malo koga je briga.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 22:26   #16
Kao prvo, meni se kao makroekonomistu diže kosa na glavi na novinarsku ignoranciju. Ono što vidite u mjenjačnicama kao 7,23kn/euro uopće nije tečaj kune, nego tečaj eura.Tečaj kune je 1/tečaj eura.

Kao drugo, vrijednost tečaja uopće ne određuje centralna banka.
Hrvatska ima fluktuirajući tečaj unutar određenog pojasa, a ne fiksni tečaj kako neki misle(nema valutnog odbora). Devizne intervencije središnje banke čine vrlo mali dio ukupnih kupoprodajnih transakcija na deviznom tržištu. Primjerice, u 2003. godini ukupne transakcije kupnje inozemnih sredstava plaćanja na deviznom tržištu iznosile su 24.352,9 milijuna eura (prema tekućem tečaju), od čega 438,3 milijuna eura otpada na intervencije HNB-a (1,80 posto). Ukupne transakcije prodaje iznosile su 25.828,7 milijuna eura, od čega se 84,5 milijuna odnosi na intervencije HNB-a (0,33 posto). Toliko o tome da centralna banka određuje tečaj.

Kao treće, postoji lijep ZNANSTVENI rad(ne novinski članak) o tome kako volatilnost(promjenjivost) tečaja utječe na izvoz.
http://www.ijf.hr/FTP/2007/4/soric.pdf

U zaključku fino piše - ''Procjenjeni koeficijent elastičnosti izvoza s obzirom na volatilnost tečaja je vrlo visok i iznosi -117. Dakle, taj podatak dodatno potvrđuje činjenicu da povećanje volatilnost tečaja obeshrabljuje hrvatske izvoznike, pa oni reagiraju smanjenjem izvoza. U tom se smislu monetarna politika HNB-a držanja stabilnog tečaja unutar minimalnog raspona može smatrati sasvim opravdanom, jel bi u suprotnom bilo značajno destimuliranje uvoza''

Dakle, u slučaju da se volatilnost tečaja poveća za 1%, izvoz će se smanjiti za 117%. To je interpretacija gornje elastičnosti. Inače, autor ovog članka ima 22 godine, za ovaj rad je dobio nagradu Hanžeković, moj je dobar prijatelj i slobodno mogu reći da zna više ekonomije, matematike i statistike od cijelog Mesićevog kabineta i svih samoprozvanih ekonomista koji se vrzmaju po medijima a u životu nisu ništa ni izderivirali, izintregrirali ili napravili regresiju i neku ozbiljniju analizu.

Mislim da možete biti sasvim zadovoljni onime kako HNB zadnjih par godina vodi monetarnu politiku, inflacija je na pristojnoj razini, tečaj je stabilan. Jedini način da se kontrolira inflacija je preko tečaja u visokoeuroiziranoj ekonomiji kao što je Hrvatska. End of discussion.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 22:54   #17
Whale, pa nitko ne spori stabilnost kune, ono što sporimo je da se ta stabilnost održava na krivim razinama.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 23:00   #18
Jea, ali to dolazak na novu razinu(bilo gore bilo dolje) je stvar dinamike. Ravnoteža je jednostavno osjetljiva na bilokakve promjene, i prevelika deprecijacija i prevelika aprecijacija(dakle, prevelika volatilnost) smanjuje izvoz za ogroman iznos.
Izvoznici su jednostavno risk-averse jer teško hedgeiraju(dakle osiguravaju ih od valutnog rizika) svoja potraživanja.

Jedini način da HNB deprecira kunu je da emitira kune. To može napraviti prodajom svojih deviza poslovnim bankama ili štampanjem novca. Pošto HNB nema dovoljno rezervi da bi kunu izdeprecirao za 30%, ostaje samo štampanje novca. Štampa li novac, ode sve u inflacijsku spiralu, doviđenja stabilan tečaj, doviđenja makroekonomska stabilnost. Laički rečeno.

Sa stručne strane, HNB targetira inflaciju. Tečaj je posljedica targetiranja inflacije, jer se emisija/povlačenje kuna, ergo monetarna politika, izvodi velikim djelom preko deviznog držišta.
Nadalje, vremenska putanja inflacije može biti konvergentna - konvergira u ravnotežnu vrijednost ili divergentna - ne konvergira u ravnotežnu vrijednost, već u beskonačnost. Kada bi centralna banka upumpala veliki dio svojih deviznih rezervi u privredu(dakle emitirala kune) i kasnije štampala novac, izbila bi inflaciju iz njene ravnotežne vrijednosti i poslala ju na divergentnu putanju, ergo na inflacijsku spiralu. No sada više nebi imala instrumenata da inflaciju vrati na konvergentnu putanju, i inflacija bi se dalje povećavala inercijom.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 23:28   #19
Nadalje, zamislite utjecaj deprecijacije od 30% na otplatu kredita.
Ako ste npr. imali kredit od 100 000 eura, kojeg morate vraćati od svoje plaće koju dobijate u kunama, deprecijacija znači da sad morate više kuna dati za jedan euro, točnije 30% više. I ne samo na otplatu glavnice, već i na kamatu.
Banke se jednostavno štite valutnom klauzulom od bilokakvog tečajnog rizika, a deprecijacija u ovom slučaju povisuje efektivnu kamatnu stopu na posuđena sredstva građanstvu.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 00:28   #20
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Dakle, u slučaju da se volatilnost tečaja poveća za 1%, izvoz će se smanjiti za 117%. To je interpretacija gornje elastičnosti. Inače, autor ovog članka ima 22 godine, za ovaj rad je dobio nagradu Hanžeković, moj je dobar prijatelj i slobodno mogu reći da zna više ekonomije, matematike i statistike od cijelog Mesićevog kabineta i svih samoprozvanih ekonomista koji se vrzmaju po medijima a u životu nisu ništa ni izderivirali, izintregrirali ili napravili regresiju i neku ozbiljniju analizu.
Meni se iz ovih brojaka čini da netko gadno u matematici griješi, kakvo smanjenje izvoza za 117%? Kak misliš smanjiti nešto za više od 100%?

Pročitao sam rad, podsjeća me na literaturu tehničke analize burze. Bilo bi jako lijepo kad bi se tržište i ekonomija općenito moglo uglaviti u eksplicitne matematičke formule, no imam osjećaj, da je realnost poprilično drukčija. Otuda i ovi nelogični postoci u priči. Osim toga, u radu se govori o volatilnosti općenito, bez obzira bila ta volatilnost aprecijacija ili deprecijacija.

Ovaj tvoj zadnji post - krediti građanstva je jedino bitno u cijeloj priči. Svaka vlada bi deprecirala kunu da se ne boji reakcije građana, do grla u kreditima. No, tečaj kakav jest samo potiče daljnje kreditiranje i zapravo se vrtimo u krug, samo što nas ta vrtnja vuče prema dnu kao spirala i bojim se da samo odgađamo neminovno ali što više odgađamo, to će imati veće posljedice kad se konačno desi.
A strane banke, uvoznici i lobi oko njih su glavni koji taj tečaj drže i protiv kojih se nitko ne usudi pobuniti.

Inače, bila je već vrlo slična tema relativno nedavno, evo je https://www.forum.hr/showthread.php?t=321168
Osobno mislim da je Lucky na toj temi puno stvari jako dobro opisao.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.