Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2008., 03:33   #61
Nadam se da ce benzin poskupit bar na 20kn po litri pa ce bit manje debila po cesti koji su nesposobni bicikl vozit a kamoli auto , mozete me pljuvat koliko hocete ali je cinjenica da 50% ljudi se vozika u autima bezveze a da uz to jos niti voziti neznaju ba ce se barem to smanjiti a time i guzve ,

Ima jos jedna stvar koja me zanima ako mi crpimo naftu iz zemlje onda u zemlji ostaju rupe , sta je s tim rupama i zar te rupe ne uzrokuju pomicanje ploca i potrese ???
marlboro27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 10:07   #62
@ Yvann11

vrlo jednostavno objasnjeno, ono u cemu je problem sto gomila debila ne moze shvatiti o cemu se zapravo radi i da nam slijedi povratak u polupoljoprivredno drustvo i da ne postoje zamjene koje bi se mogle implementirati u tako kratkom roku i ocekuju aute na baterije nuklearnu fuziju i slicne nebuloze.

ako proizvodnja bude padala po 3-5% godisnje to ce biti najveca katastrofa koju je ljudska vrsta dozivjela
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:12   #63
Quote:
marlboro27 kaže: Pogledaj post

Ima jos jedna stvar koja me zanima ako mi crpimo naftu iz zemlje onda u zemlji ostaju rupe , sta je s tim rupama i zar te rupe ne uzrokuju pomicanje ploca i potrese ???
AFAIK upumpavaju vodu na mjesto izvađene nafte tak da...
a1zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:17   #64
evo ja napisao autorski uradak na tu temu :http://www.reklamacije.net/vijesti-s...fte-balon.html

zanimaju me vasi komentari..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:18   #65
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
@ Yvann11

vrlo jednostavno objasnjeno, ono u cemu je problem sto gomila debila ne moze shvatiti o cemu se zapravo radi i da nam slijedi povratak u polupoljoprivredno drustvo i da ne postoje zamjene koje bi se mogle implementirati u tako kratkom roku i ocekuju aute na baterije nuklearnu fuziju i slicne nebuloze.

ako proizvodnja bude padala po 3-5% godisnje to ce biti najveca katastrofa koju je ljudska vrsta dozivjela
to sve stoji, ali trenutno nafte ima dovoljno.. a za 20-30 godina ko ziv ko mrtav..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:49   #66
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
to sve stoji, ali trenutno nafte ima dovoljno.. a za 20-30 godina ko ziv ko mrtav..
na zalost ne razumijes cijeli problem nafte vec sada nema da zadovolji potraznju ako ponuda pocme opadati 3-5% sok ce biti takav da ce doci pod upitnik cijela industrijska civilizacija kakva danas postoji
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:53   #67
ti si ko ivek123.. kupio zlato na 1000 dolara
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 12:58   #68
Quote:
marlboro27 kaže: Pogledaj post
Ima jos jedna stvar koja me zanima ako mi crpimo naftu iz zemlje onda u zemlji ostaju rupe , sta je s tim rupama i zar te rupe ne uzrokuju pomicanje ploca i potrese ???
Nafta se u zemljinoj unutrasnjosti nalazi pod velikim pritiskom. Kada se napravi busotina, pritisak sam tjera naftu prema povrsini i to traje neko vrijeme. Sto vise nafte izlazi van, to pritisak pada te da bi se odrzao stalnim u busotinu se upumpava voda. Koliko se sjecam, Saudijci pumpaju more u svoje naftne izvore da bi odrzali tlak, i trenutno im je postotak vode oko 30-40% u nafti koja izlazi van sto znaci da su im izvori poprilicno poplavljeni.

Uz sve upumpavanja vode (i CO2 u nekim slucajevima) kada se krene eksploatirati novo nalaziste nafte uspije se iscrpiti 40% nafte. Sve vise od toga nije bas ekonomicno. Nekim dodatnim tehnikama drilanja se taj postotak moze i povecati na 50-60%, ali to samo znaci da kada se dosegne vrhunac proizvodnje na odredjenoj busotini, opadanje proizvodnje nece biti 'standardnih' 3-5% godisnje nego vjerojatnije 8-10 %
Yvann11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 13:44   #69
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
evo ja napisao autorski uradak na tu temu :http://www.reklamacije.net/vijesti-s...fte-balon.html

zanimaju me vasi komentari..
Generalno se slazem sa onime sto si napisao, no svejedno par komentara:

Napisao si da se naftne rezerve u svijetu se procjenjuju na bilijardu barela. To je naime, samo pretpostavka jer za vecinu rezervi zemelja clanica OPEC-a ne postoje nikakvi sluzbeni podaci nego samo njihovi brojevi koji nisu provjereni od strane neovisnih strucnjaka.
Treba biti vrlo oprezan kada se govori o kolicinama rezervi nafte jer postoji vise izrazavanja rezervi. Znam da postoji nesto sto ljudi zovu 'ultimate reserve' 'probable' i 'extractable' i da ti brojevi uvelike variraju.
Ono sto je problem jest da su SVE clanice OPEC-a 80-tih godina proslog stoljeca visestruko povecale kolicinu svojih rezervi jer su se dogovorili da ce kolicinu nafte koju smiju ispumpati vezati uz svoje rezerve. Na taj nacin su zemlje poput Iraka, Kuvajta i SA preko noci na papiru udvostrucile svoje rezerve a da ama bas nista novo nisu otkrili. Te njihove 'proizvoljne' rezerve su uzete kao sluzbene, bez da ih je ikada itko stvarno provjerio.

Naravno da cijenu nafte na svjetskom trzistu odredjuje omjer ponude i potraznje i da je povecanje potraznje za naftom u Indiji i Kini uvelike odgovorno za ovakvo povecanje cijene nafte. Ono sto isto moramo uzeti u obzir jest da Kina raspolaze sa najvecom rezervom americkih dolara (negdje oko 4 000 milijardi dolara) i sve dokle god se nafta placa u dolarima, a Kina ima godisnje povecanje potrosnje oko 5-7% onda sumnjam da ce biti bilo kakvog pada cijene nafte, kratkorocno ili srednjerocno. Mislim da mozemo jedino govoriti o eventualnom usporavanju rasta cijene.
Yvann11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 14:30   #70
Jedino što znam da je cijena proizvedene jedne litre 3 kune a dok dođe do benzinske da iznosi 9 kuna. Gdje ispari 6 kuna nemam pojma. Što se tiče globalne razine stvar prepuštam pametnijima
http://www.reklamacije.net/vijesti-s...fte-balon.html
Mislim da ovo ima smisla.
Martinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 18:44   #71
Quote:
Yvann11 kaže: Pogledaj post
Generalno se slazem sa onime sto si napisao, no svejedno par komentara:....
mislim da sam negdje nedavno procitao da je oko 1700 milijardi a ne bas 4000 milijardi..
__________________
istina o EU

Zadnje uređivanje Lavica02 : 03.06.2008. at 19:41. Reason: quote
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 08:52   #72
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
evo ja napisao autorski uradak na tu temu :http://www.reklamacije.net/vijesti-s...fte-balon.html

zanimaju me vasi komentari..

Kolega, reci kada si ti napisao ovaj uradak, kojeg datuma(u ponedjeljak ili u prošli petak, preko vikenda ili)? Nakon toga imam par pitanja za tebe. Uradak je strašan, već sam ga spremio u favorite. Ima svega i svačega po netu i u raznim knjigama u nafti no tamo nema onoga najbitnijega tj. ovako modernog poimanja tog problema kakav i je upravo ovaj tekst. Pozdrav.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 13:26   #73
hvala, johnny, nije bas TOLIKO dobar clanak, al mislim da nije los za uradak preko vikenda..

puno je faktora u igri, a mi mali mozemo samo gledati, pogadjati, i nadati se najboljem..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 15:40   #74
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
hvala, johnny, nije bas TOLIKO dobar clanak, al mislim da nije los za uradak preko vikenda..

puno je faktora u igri, a mi mali mozemo samo gledati, pogadjati, i nadati se najboljem..

dobar, dobar uradak. strašno mi je i kako si pogodio da će napuhavanje nafte stati jedno vrijeme nakon što je palo sa 135 na 130$. Misliš li da će se cijena barela sada neko vrijeme zadržati između 120-125-128 dollara ili će još malo padati?? Slažemo se znači da se na 135 neće vratiti, bar još ne neko kraće vrijeme, 2,3 tjedna, možda i mjeseca. To možda nije toliko bitan podatak kao onaj kada si ocijenio da je 135 trenutna granica no može biti bitno. Nadam se da smiješ takva mišljenja iznosit javno na forumu. Prema svim faktorima može li se to pokušati predvidjeti? Pozdrav.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 16:40   #75
Trenutno je na 123 dolara...

Dali je to samo korekcija prije jos veceg puta gore ...ili vec bear trziste neznam...
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 10:45   #76
ovo je samo korekcija i mali predah 2009 u ovo vrijeme predvidjam preko 200 usd bez problema
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 10:58   #77
Quote:
johny5 kaže: Pogledaj post
dobar, dobar uradak. strašno mi je i kako si pogodio da će napuhavanje nafte stati jedno vrijeme nakon što je palo sa 135 na 130$. Misliš li da će se cijena barela sada neko vrijeme zadržati između 120-125-128 dollara ili će još malo padati?? Slažemo se znači da se na 135 neće vratiti, bar još ne neko kraće vrijeme, 2,3 tjedna, možda i mjeseca. To možda nije toliko bitan podatak kao onaj kada si ocijenio da je 135 trenutna granica no može biti bitno. Nadam se da smiješ takva mišljenja iznosit javno na forumu. Prema svim faktorima može li se to pokušati predvidjeti? Pozdrav.
pa u principu ja ne raspolazem sa dovoljno informacija da bi ista mogao tvrditi..

mislim da bi MOGLO i opet na 135-140 (ne mora naravno, vjerojatno nece), ali mislim da je takva cijena neodrziva na kratki rok..
rekao bi da je 60% da nece zbog izbora u SAD-u ipak oni to odredjuju....

sve zavisi kako ce trziste reagirati.. ako se najesen ispostavi kako su se zalihe nafte povecale u svijetu jer ameri sad trose 7-8l/100 km umjesto 15l, rulja se ne voza toliko avionom onda mislim da ce i na 100 ako ne i nize..

svjetska recesija u kombinaciji sa 150$ naftom mi je vrlo nevjerojatan scenarij.. vjerujem da bi se u tom slucaju potraznja smanjila u roku par mjeseci barem 20%.. svi znamo da lufta ima itekako, a kome ce onda prodavati svu tu naftu koju izvade ako su svi u recesiji?

moj predidjanje osobno je 110 u 9.mjescu, mozda i manje..

a sad dal ce 2010. biti 200 dolara ne znam.. vjerujem da ce u tom slucaju i euro vrijediti 2 dolara a kinezi ce pustiti jen da luduje malo prema gore..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 18:46   #78
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
ovo je samo korekcija i mali predah 2009 u ovo vrijeme predvidjam preko 200 usd bez problema
i?

zauzimas pozicije?

od 120 do 200 je vrlo velika zarada....

cak i da ne igras s marginom.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 17:34   #79
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
pa u principu ja ne raspolazem sa dovoljno informacija da bi ista mogao tvrditi..

mislim da bi MOGLO i opet na 135-140 (ne mora naravno, vjerojatno nece), ali mislim da je takva cijena neodrziva na kratki rok..
rekao bi da je 60% da nece zbog izbora u SAD-u ipak oni to odredjuju....

sve zavisi kako ce trziste reagirati.. ako se najesen ispostavi kako su se zalihe nafte povecale u svijetu jer ameri sad trose 7-8l/100 km umjesto 15l, rulja se ne voza toliko avionom onda mislim da ce i na 100 ako ne i nize..

svjetska recesija u kombinaciji sa 150$ naftom mi je vrlo nevjerojatan scenarij.. vjerujem da bi se u tom slucaju potraznja smanjila u roku par mjeseci barem 20%.. svi znamo da lufta ima itekako, a kome ce onda prodavati svu tu naftu koju izvade ako su svi u recesiji?

moj predidjanje osobno je 110 u 9.mjescu, mozda i manje..

a sad dal ce 2010. biti 200 dolara ne znam.. vjerujem da ce u tom slucaju i euro vrijediti 2 dolara a kinezi ce pustiti jen da luduje malo prema gore..
Ipak je stiglo na 134,135, dva najveća dnevna skoka u povijesti i eto nafte na rekordnom nivou. Utjecaj špekulatora je jednostavno izgleda prejak i dok to nekako ne srede nema ništa od posla. Pravdaju se nešto da je cijena otišla gore zbog ogromnog porasta nezaposlenosti u usa no mislim da su to pričice za malu djecu. Naime potražnja u usa je opet užasno pala prošli tjedan u sad-u. pada skroz i nafta je išla dolje na 121. Potražnja će vjerojatno i dalje sve više i više opadati no oni svejedno dižu naftu tako visoko. Lobij špekulanata je jednostavno premoćan(moje skromno mišljenje je da tu imaju prste i neki visoki dužnosnici i ostali moćni ljudi i da je to jedan gotovo neuništiv krug), Slažemo se da je to neodrživo na dugi rok no eto stvarno pretjeruju s time. Izgleda da žele totalni zastoj privrede u sad-u pa i u eu da bi se smirili. Po meni to može dovesti do kolapsa jer neznam kako bi na to reagirao bankarski sektor.Piše sad na nekim stranicama da se očekuje 150$ točno za mjesec dana, nevjerojatno nešto. Morati ćemo nažalost početi i shvaćati lopine iz ine jer se ovdje vidi da veliki igrači imaju glavnu riječ i nitko im ništa ne može. Pozdrav.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 09:43   #80
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
ovo je samo korekcija i mali predah 2009 u ovo vrijeme predvidjam preko 200 usd bez problema
Možda se 200$ ipak ostvari 2009.

Prema prognozi banke Morgan Stanley pad američkih zaliha mogao bi dovesti do rasta cijene sirove nafte na 150 dolara po barelu do 4. srpnja.

Cijena nafte ove je godine porasla djelomično zahvaljujući priljevu gotovine od ulagača koji su se željeli osigurati od gubitka zbog slabljenja dolara i inflacije
Izvoz bliskoistočne nafte za sada je stabilan, no Azija uzima dio bez presedana, stoji u priopćenju Morgan Stanleya te se dodaje da su od ožujka američke zalihe pale za 35 milijuna barela.



Hina|Net.hr
06.06.2008

Hm, znači u americi dolazi do ogronog pada zaliha i nastavit će se, no azija skroz povećava potražnju(kina ima gorivo 3kune) i špekulanti i svi ostali su sigurni da zbog toga nafta ide gore i samo kupuju.
Netko mora u kini podhitno dići cijene goriva na 5,6,7 kuna kako bi se ovo sve ublažilo. Naravno da će tako biti uništen dokraja siromašan sloj u kini(slično kao i kod nas) no nema drugog rješenja.
Stigao je kapitalizam i on se mora primjenjivat u svim zemljama koje se ubrzano razvijaju.
Što se tiče toga da neki govore da auto nije socijalna kategorija- istina da nije no ima ljudi koji daju 1000eura za auto(golf kec) i onda za par godinja ode za registraciju još 1500eura i za gorivo još 5 do 6 tisuća eura. Budući da su ti ljudi jedva skupili da kupe taj auto kako će onda tek izdržati taj trošak.
Vrijeme je da ova država počne subvencionirat plin, to će biti jedino kratkoročno rješenje da se pomogne siromašnima. I što se tiče hrvatske trebalo bi donijeti zakon za sljedećih npr 3 godine da cijena plina nesmije prijeći 30-35% cijene benzina jer plina ima na bacanje i u hrvatskoj se ne može poremetit ponuda i potražnja u tom roku.
No ovoj državi to nije u interesu jer treba napunit proračun, treba pokrpat dugove od prije, a i mi bi bili takvi na njihovom mjestu.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.