Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2008., 16:21   #1
Cijena nekretnina- slijedi drastican pad

Prateci svjetsku ekonomiju slijedi drastican pad nekretnina u Hrvatskoj i Europi.Banke u Njemackoj su u krizi u Engleskoj se pominje recesija , kaj mi mislimo da nas ce svijet zaobici ????
dunja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 17:44   #2
Pa sto da ne - ipak smo mi mali brdoviti Balkan... sebi dovoljni
__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 22:32   #3
Cijene nekretnina su kod nas bolesno prenapuhane. Ali bojim se da neće padati. Možda će čak i rasti...
Kako to? Jednostavno, ako dođe do stampeda na banke zbog panike i ljudi uspiju podići svoje uloge (da država uvede garanciju na cijeli ulog), što bi mogli učiniti s tom gotovinom?
Držati u čarapi, staviti u švic. banku, pokrenuti posao? Ništa od toga. Ne, nego će kupovati nekretnine jer nekretninu nitko nemože uzeti lako kao novac u banci, u čarapi ili u biznisu.
Slijedi zakon ponude i potražnje. Veća potražnja - veće cijene nekretnina.

Možda se čini nelogično na prvi pogled, nadam se da nisam u pravu, ali budemo vidjeli.
tnt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 22:43   #4
Quote:
tnt kaže: Pogledaj post
nego će kupovati nekretnine jer nekretninu nitko nemože uzeti lako kao novac u banci, u čarapi ili u biznisu.
točno ... ali kod većine se radi o iznosima cca 20.000-30.000 eura (nekakav prosjek, pročitala prije par mjeseci negdje .. a gdje ) ...za tu lovu baš i ne možeš kupiti nekretninu ... možda garaže ...

drugo je da oni koji i ulože većinu svoji sredstava u nekretnine imaju problem s likvidnošću
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 23:22   #5
za 20-30 milja kupiš plac, komad zemlje, starinu, pa i garažu.
I garažu možeš fino rentat ako je na dobrom mjestu.
tnt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 09:46   #6
normalno da će nas zaobići pa dr. ivo je rekao da to na nas neće utjecati (to ti je onaj koji neće dopustiti da benzin ode preko 8 kuna i neće izrućiti generale,sam plaća opere,snizuje PDV već 7 godina,itd. )

već sada su ti cijene pale,padat će i dalje jer što nekome vrijedi garaža ili plac ako neće imati za jesti ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 10:11   #7
već prije sam napisao da bude nezposlenost kod nas veoma skoro skočila na 25%. sljedeće godine bude turizam bio manji za 30% u odnosu na ovu, koja je realno 10% slabija od 2007.
a cijene nekretnine; well pogledajte moje ranije postove na tu temu.
tc1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 12:50   #8
Quote:
tc1968 kaže: Pogledaj post
već prije sam napisao da bude nezposlenost kod nas veoma skoro skočila na 25%. sljedeće godine bude turizam bio manji za 30% u odnosu na ovu, koja je realno 10% slabija od 2007.
a cijene nekretnine; well pogledajte moje ranije postove na tu temu.

potpisujem
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 15:24   #9
morat će prije ili kasnije oštro pasti cijene,pogotovo nakon što banke dodatno postrože uvjete kreditiranja,pitanje je samo do kojeg trenutka će investitori izdržati jer i oni su u najvećem broju posao pokretali kreditima pa kad počne stizati kamata,bit će daj šta daš isto kao i sa dionicama.
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 16:13   #10
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
morat će prije ili kasnije oštro pasti cijene,pogotovo nakon što banke dodatno postrože uvjete kreditiranja,pitanje je samo do kojeg trenutka će investitori izdržati jer i oni su u najvećem broju posao pokretali kreditima pa kad počne stizati kamata,bit će daj šta daš isto kao i sa dionicama.
tocno tak
dunja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 17:55   #11
U Rijeci je gradska vlast na prilično solidnoj lokaciji gradila stanove koji su ih koštali oko 900 eura po kvadratu.
Tako da je jasno da su cijene napuhane.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 20:35   #12
Prateći oglase u Zagrebu, neki stanovi (npr. Špansko) su samo pred pola godine bili 2 tisuće Eura, sad su već 1.700 Eura po kvadratu.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 20:47   #13
Quote:
tnt kaže: Pogledaj post
Cijene nekretnina su kod nas bolesno prenapuhane. Ali bojim se da neće padati. Možda će čak i rasti...
Kako to? Jednostavno, ako dođe do stampeda na banke zbog panike i ljudi uspiju podići svoje uloge (da država uvede garanciju na cijeli ulog), što bi mogli učiniti s tom gotovinom?
Držati u čarapi, staviti u švic. banku, pokrenuti posao? Ništa od toga. Ne, nego će kupovati nekretnine jer nekretninu nitko nemože uzeti lako kao novac u banci, u čarapi ili u biznisu.
Slijedi zakon ponude i potražnje. Veća potražnja - veće cijene nekretnina.

Možda se čini nelogično na prvi pogled, nadam se da nisam u pravu, ali budemo vidjeli.
Svakakvih gluposti se dade procitati na forumima, ali ovaj sigurno spada u vrh vrhova...Da covjek ne povjeruje svojim ocima...
Nassau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 20:58   #14
ma super post .... možda da raspravljamo argumentirano
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 01:58   #15
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
morat će prije ili kasnije oštro pasti cijene,pogotovo nakon što banke dodatno postrože uvjete kreditiranja,pitanje je samo do kojeg trenutka će investitori izdržati jer i oni su u najvećem broju posao pokretali kreditima pa kad počne stizati kamata,bit će daj šta daš isto kao i sa dionicama.
Vidi( kako ja to gledam):

Zašto su danas cijene stanova realno prenapuhane?

Radi postojanja kredita!

Da za kupnju stana treba doći sa vrećicom papirnatih eura malo bi bilo onih koji bi za stan od 50ak kvadrata imali stotinjak tisuća eura keša. (da ne govorimo o skupljim stanovima veće površine).
Ovako svi cijenu rasporede na "500" godina, pa kolika ona god bila po kvadratu.

Također, prilikom kupovine stana mnogi su računali na to: Ako što pođe po krivu(nemogućnost otplate kredita npr.) prodat ću stan i riješiti se kredita.

Međutim, vrlo lako se može dogoditi da se ne nađe dovoljan broj onih koji bi preuzeli kredite na sebe.

Pa u ostalom, već SADA je na tržištu jako puno neprodanih novoizgrađenih stanova, a sve je manje i manje kreditno sposobnih(da ne govorim o onima koji imaju "živi" cash, ako ih uopće i ima?)

Dalje, tu je i psihološki efekt jel ljudima već pomalo dolazi iz guzice u glavu, da kupovinom stana na dugoročni kredit može im se dogoditi da se ne mogu "riješiti" ni kredita, ni stana!


Zidove se ne može jesti, a sve češće ni prodati!
Terminator_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 02:18   #16
cijene su već pale.
kriskros99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:41   #17
Quote:
kriskros99 kaže: Pogledaj post
cijene su već pale.
Jel?? A gdje to točno?? A i neće se snižavati cijene (bar ne jako brzo) jer za to nema previše prostora, a nema prostora jer su cijene zemljišta kod nas bile nenormalne. Bez obzira na te astronomske cijene zemljišta, građevinske firme su davale koliko se tražilo i tada to naplačivale preko visokih cijena kvadrata. I zbog toga što su davali tolike novce za zemljišta jednostavno im je nemoguće spuštati drastično cijene kvadrata jer odu u neprofitabilnost..
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:42   #18
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Jel?? A gdje to točno?? A i neće se snižavati cijene (bar ne jako brzo) jer za to nema previše prostora, a nema prostora jer su cijene zemljišta kod nas bile nenormalne. Bez obzira na te astronomske cijene zemljišta, građevinske firme su davale koliko se tražilo i tada to naplačivale preko visokih cijena kvadrata. I zbog toga što su davali tolike novce za zemljišta jednostavno im je nemoguće spuštati drastično cijene kvadrata jer odu u neprofitabilnost..
vidim da i dalje ima ljudi koji pričaju nebuloze.
kakva neprofitabilnost onih koji prodaju. za godinu dana uopće više neće ni biti kupaca da kupe te njihove kvadrate niti za eur 500 po m2.
tc1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:49   #19
Nisu prenapuhane zbog kredita, nego zbog potraznje i profita. Kod nas se ocekuje nerealno visoki profit od prodaje nekretnina, a uz to ide i potraznja za nekretninama (koja sada stagnira, a stagnirat ce i jos vise) ... Sad koliko ce cijene padati i hoce li - to je pitanje. Meni bi pasalo da padnu jer sam tek sad spreman za kupovinu ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 11:58   #20
Quote:
tc1968 kaže: Pogledaj post
vidim da i dalje ima ljudi koji pričaju nebuloze.
kakva neprofitabilnost onih koji prodaju. za godinu dana uopće više neće ni biti kupaca da kupe te njihove kvadrate niti za eur 500 po m2.
Ajde malo bolje pročitaj što sam napisao (a nisam pisao napamet i bezveze) pa onda možemo dalje..
denman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.