Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2009., 14:37   #21
Ista tema i na Politici!?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 14:42   #22
moderatori, pa prebacite temu na politikku da znam gdje da pišem..ajd pliz
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:01   #23
bla, bla, bla, bla...

Kulić je očito zanemario onu sjajnu izreku velikog J. M. Keynesa "Ne radite dugoročne planove. Dugoročno smo svi mrtvi."

Kulić brate filozofira i općepoznate činjenice servira zamotane u nekakav znanstveni diskurs, a o konkretnim mjerama koje u Hrvatskoj treba poduzeti sada i odmah ni riječi.

40 godina se taj u Ekonomskom institutu ustvari bavi svojim hobijima, proučava čovjek filozofiju, ideologije, bavi se sudbinom čovječanstva itd. i za to još prima plaću...

Konkretne kritike na svoj račun ne želi komentirati, a konkretne mjere ne predlaže...

Ukratko, nakon sat vremena slušanja Kulića došao sam samo do onog starog Mesićevog zaključka "Treba aktivirati resurse i pokrenuti proizvodnju"
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:05   #24
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
nakon sat vremena slušanja Kulića došao sam samo do onog starog Mesićevog zaključka "Treba aktivirati resurse i pokrenuti proizvodnju"
... što ostaje točno, ma koliko se mi Mesiću smijuckali.

To je jedna od najvećih naših tragedija -- što sjedimo na Bogom danoj zemlji ali ne znamo što bismo s njom. Za to vrijeme ljudi poput Židova od pustinje stvaraju obećanu zemlju i svjetsko čudo.

Hrvatima bi bilo jako poučno proučiti povijest Argentine -- još jedne zemlje kojoj je Bog dao apsolutno sve, a usprkos tome se već jedno stoljeće ne uspijeva izvući iz govana.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:07   #25
Quote:
Postsocijalista kaže: Pogledaj post
Kulić je genijalan znanstvenik.
Pokazi mi jedan jedini njegov znastveni rad. Jedan jedini. Peer-reviewed, u casopisu impact factora barem 2. Trebalo bi biti lako. Conference proceedings se ne racunaju, pogotovo ne sa nekakvih ubi-boze konferencija.
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:10   #26
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
ponekad se uistinu previše služi meta-jezikom,
Sto je to? Jezik o jeziku? Da pozovemo Wittgensteina da nam spasi ekonomiju? Hrvatskoj ocito nema spasa ako racuna na sarlatne tipa Kulic da je spase.
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:16   #27
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
... što ostaje točno, ma koliko se mi Mesiću smijuckali.

To je jedna od najvećih naših tragedija -- što sjedimo na Bogom danoj zemlji ali ne znamo što bismo s njom. Za to vrijeme ljudi poput Židova od pustinje stvaraju obećanu zemlju i svjetsko čudo.

Hrvatima bi bilo jako poučno proučiti povijest Argentine -- još jedne zemlje kojoj je Bog dao apsolutno sve, a usprkos tome se već jedno stoljeće ne uspijeva izvući iz govana.


danas mi je kolega obećao donijeti dokumentarac o problemima Argentine...
kaže da je vrlo poučan film...

a svi oni koji tvrde da Kulić nije konkretan neka se sjete da je napomenuo da
je emisija bila samo uvod u prav razgovor...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:25   #28
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
... što ostaje točno, ma koliko se mi Mesiću smijuckali.

To je jedna od najvećih naših tragedija -- što sjedimo na Bogom danoj zemlji ali ne znamo što bismo s njom. Za to vrijeme ljudi poput Židova od pustinje stvaraju obećanu zemlju i svjetsko čudo.

Hrvatima bi bilo jako poučno proučiti povijest Argentine -- još jedne zemlje kojoj je Bog dao apsolutno sve, a usprkos tome se već jedno stoljeće ne uspijeva izvući iz govana.
da i...

Pa već je odavno netko rekao "Hrvati su dobri sluge, a loši gospodari." i eto, vidimo kako nam ide kad sami upravljamo svojim resursima.

Pogledaj kakve resurse imaju i neke afričke zemlje, a gdje se nalaze.

Mene je kod Kulića (a i gotovo svih ostalih tzv. ekonomskih analitičara, filozofa i što već ne) izuzetno razočaralo što on nije imao hrabrosti reći neke općepoznate, ali bolne i nepopularne činjenice. Recimo da ovi naši seljaci ne mogu dovijeka živjeti na socijalnoj pomoći (jer subvencije koje su veće od cijena na tržištu nisu subvencije nego socijalna pomoć), da imamo preglomazan birokratski aparat i da bi masu općina i gradova trebalo odmah ukinuti, da bi tisućama ljudi u javnim poduzećima od sutra trebalo srezati plaće na polovicu, a nekima i više (evo kakvog smisla ima da skretničar u HŽ-u ima veću plaću od srednjoškolskog profesora, a što on radi ? Proizvodi ogromne gubitke i za državu bi bilo daleko jeftinije da 80% pruga u Hrvatskoj jednostavno zatvori), da imamo ratnih invalida kao da smo vodili WW2 i tako dalje i tako dalje...

Lakše je za sve okriviti nekakav neoliberalizam, globalizaciju, pljačku itd.
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:32   #29
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
moderatori, pa prebacite temu na politikku da znam gdje da pišem..ajd pliz
Kako je ovo što si rekao znakovito, tema je multidisciplinarna, sve je povezano na ovome svijetu. Profesora je jako teško razumjeti iz ove realnosti, a još teže ga je shvatiti da izlaz postoji , ali se nalazi u potpuno drugoj realnosti, koja se može doseći promjenom svjesti od pojedinca prema zajednici.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:43   #30
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
On je dobro izanalizirao srz problema ali on nema rijesenje za problem. A i ta analiza problema je vec 100 puta recena. Proizvodnja nam je nepostojeca, administracija je u k**** i te fore. To zna vec svaka susa i nije nista novo. No njegova rijesenja govore o kakvom se "ekonomistu" radi. Kakvo je to rijesenje nacionalizirat privatno vlasnistvo? Krali su u priatizaciji jesu ali to je zakonski sve legalno makar je moralno odvratno i zalosno. No kakvo je rijesenje da se nacionalizira privatno vlasnistvo. Pa nismo S. Koreja da vlast moze radit sta hoce. I da se sve vrati drzavi sta mislite da bi bilo tko iz inozemstva bio spreman uloziti novac u drzavu u kojoj privatno vlasnistvo nije tako rec svetinja? Naravno da nebi. Takvu jednu notornu glupost ozbiljan ekonomist po meni nemoze rec. Ponavljam dal kuzi sta je problem? Kuzi kouzim ja kuzimo svi i sta sad opet nista nitko neradi zasto? Zato sto ljudi mogu puno toga odtrpit. Sta ako ljudi nisu na ulicama onda nitko ne kuzi bit problema i svi zmirimo i ne slusamo? Hahaha. Ovakvi likovi mi nisu nista novo rekli....

I znate sto je stvar danas cim lik pocne koristit neke rijeci komplicirane odmah se smatra nekim virtuozom. Ja cu rec da ne razumijem fraze neoliberalizam kao socialdarvinizam ali nisam zbog toga glup a upravo na tu kartu igra ovaj lik. Ubaci par kompliciranih rijeci koje svatko na svoj nacin interpritira i slaze se s tim.
Rijetko tko se koristi tako rec "puckim" jezikom i govori pametne stvari,a jos rijeđe je slucaj da ljudi govore pametne stvari koristeci se "sofisticitranim" jezikom.
a investitori poludjeli od ulaganja u Hrvatsku...evo ih na Macelju gužvaju se
ko će prije u Hrvatsku....

investitori u Hrvatsku su gotovo uvijek bili investitori koji su kupovali za male pare domaće monopoliste pod uvjetima poslovanja kakve doma ne bi dobili nikada pa čak ni tada

a zašto mi ne bismo mogli osnovati povjerenstvo /odbor i bilo kako to nazovi koje bi ustanovila koja je imovina nezakonito stečena i na neki način ili to nacionalizirali ili porezima vratili natrag...

to nije privatno to je oteto prika...

oni investitori kojima bi takav akt bio loša poruka ovdje nisu niti potrebni....
a to su oni tipovi investitora koji su ovjde uglavnom dolazili...
nisu ništa platil

a oni investiori koji bi nekakvom proizvodnjom pokušali nešto napraviti kojima
ovakovo djelo može biti samo dobra vijest...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:09   #31
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
da i...

Pa već je odavno netko rekao "Hrvati su dobri sluge, a loši gospodari." i eto, vidimo kako nam ide kad sami upravljamo svojim resursima.

Pogledaj kakve resurse imaju i neke afričke zemlje, a gdje se nalaze.

Mene je kod Kulića (a i gotovo svih ostalih tzv. ekonomskih analitičara, filozofa i što već ne) izuzetno razočaralo što on nije imao hrabrosti reći neke općepoznate, ali bolne i nepopularne činjenice. Recimo da ovi naši seljaci ne mogu dovijeka živjeti na socijalnoj pomoći (jer subvencije koje su veće od cijena na tržištu nisu subvencije nego socijalna pomoć), da imamo preglomazan birokratski aparat i da bi masu općina i gradova trebalo odmah ukinuti, da bi tisućama ljudi u javnim poduzećima od sutra trebalo srezati plaće na polovicu, a nekima i više (evo kakvog smisla ima da skretničar u HŽ-u ima veću plaću od srednjoškolskog profesora, a što on radi ? Proizvodi ogromne gubitke i za državu bi bilo daleko jeftinije da 80% pruga u Hrvatskoj jednostavno zatvori), da imamo ratnih invalida kao da smo vodili WW2 i tako dalje i tako dalje...

Lakše je za sve okriviti nekakav neoliberalizam, globalizaciju, pljačku itd.
Bravo!
To je ono što treba napraviti.Ako se birokracija smanji,ako se prestanu financirati gubitaši onda će i seljaci trebati ponijeti svoj teret odgovornosti.
Seljacima eventualno pomoći kroz gnojivo,gorivo i sjeme,a ne kroz novac.
Pa tko se doista bavi time dobro će mu doći.Treba jačati poljoprivredu jer vrlo je bitna.U doba krize bitno je prehraniti se.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:11   #32
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
...
Emisija je trajala 60 minuta i on je tamo došao, kako je i sam jednom napomenuo, načeti i generalno upozoriti našu javnost da ne valja što radimo, da ima i drugačijih pogleda i vidova gospodarstva.
On nije imao vremena, a nije mu ni bila namjera pojedinačno iznositi kaj sve ne valja u Hrvatskoj. On je jasno rekao da idemo u krivom smjeru, pa je sapienti sat. Glavna poruka je bila jako jasna; ne smijemo živjeti na dug, na tuđi račun. Svijet nas neće cijeniti ako moljakamo, već po našem doprinosu.

Objasnio je i razloge zašto on "tupi" svoju priču, a po njemu to traje već desetljećima, pa je rekao da je po njemu to njegova dužnost kao znanstvenika koji je po njemu osoba koja ima glavni zadatak sticati i prenositi svoja znanja društvu koje mu je dalo tu povlasticu da može učiti. I to nevezano da li ga javnost zbog toga slavi ili kudi. Koliko sam ga ja shvatila, za njega je znanost svojevrsni korektiv društvai mora biti kontra političke elite koja je više obuhvaćena dnevnim pragmatizmom.

On, očito nije pragmatik već je ekonomski filozof, a ja smatram da obzirom na nepismenost naše nacije, pa i znanstvene zajednice, nismo u poziciji da se odričemo ičijih stavova jer su nam nejasni ili nam se ne sviđa osoba koja ih iznosi. Pogotovo ako se radi o osobi koja godinama proučava određena zbivanja.

Koliko shvaćam svjetska kretanja, prvenstveno mislim tu na Ameriku, nalazimo se na svojedobnoj prekretnici u definiranju uloge države i slobodnog tržišta. Dolazak Obame na čelo SAD-a označava okretanje do sad najliberalnije ekonomije svijeta ka državnom intervenizmu u određenoj mjeri. Liberalizam je zakazao, to je nepobitna činjenica i treba razmatrati što i kako dalje.

A na tom tragu mi se čini da je i prof Kulić. I jedan veliki plus njegovom neuvlačenju u pljuvanje po Škegri i trač raspravama, koje ovaj za razliku od Kulića nije izbjegao. Štoviše, izrekao je i kritiku, ne samo znanosti u nas općenito, već i sebi jer je rekao da je mnoge bivše i sadašnje političare, ministre, on sam obučavao, da im je držao predavanja i da očito nije bio uspješan.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."

Zadnje uređivanje Alexis : 20.07.2009. at 17:34.
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:18   #33
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
da i...

Pa već je odavno netko rekao "Hrvati su dobri sluge, a loši gospodari." i eto, vidimo kako nam ide kad sami upravljamo svojim resursima.

Pogledaj kakve resurse imaju i neke afričke zemlje, a gdje se nalaze.

Mene je kod Kulića (a i gotovo svih ostalih tzv. ekonomskih analitičara, filozofa i što već ne) izuzetno razočaralo što on nije imao hrabrosti reći neke općepoznate, ali bolne i nepopularne činjenice. Recimo da ovi naši seljaci ne mogu dovijeka živjeti na socijalnoj pomoći (jer subvencije koje su veće od cijena na tržištu nisu subvencije nego socijalna pomoć), da imamo preglomazan birokratski aparat i da bi masu općina i gradova trebalo odmah ukinuti, da bi tisućama ljudi u javnim poduzećima od sutra trebalo srezati plaće na polovicu, a nekima i više (evo kakvog smisla ima da skretničar u HŽ-u ima veću plaću od srednjoškolskog profesora, a što on radi ? Proizvodi ogromne gubitke i za državu bi bilo daleko jeftinije da 80% pruga u Hrvatskoj jednostavno zatvori), da imamo ratnih invalida kao da smo vodili WW2 i tako dalje i tako dalje...

Lakše je za sve okriviti nekakav neoliberalizam, globalizaciju, pljačku itd.




"Profesore"
Vidim da loše slušaš profesora Kulića,
Mislim da je baš spomenuo prevelik državni aparat, gradnju Pelješkog mosta,
da se sadašnja vlast raspojasala
prodala banke ....
Kad nam je bankarski sustav 90 % u stranim rukama, mogu raditi što žele
KO će financirati hrvatske građane s povoljnim kamatama, možda HPB ili Croatia banka
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:48   #34
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Emisija je trajala 60 minuta i on je tamo došao, kao je i sam jednom napomenuo, načeti i generalno upozoriti našu javnost da ne valja što radimo, da ima i drugačijih pogleda i vidova gospodarstva.
On nije imao vremena, a nije mu ni bila namjera pojedinačno iznositi kaj sve ne valja u Hrvatskoj. On je jasno rekao da idemo u krivom smjeru, pa je sapienti sat. Glavna poruka je bila jako jasna; ne smijemo živjeti na dug, na tuđi račun. Svijet nas neće cijeniti ako moljakamo, već po našem doprinosu.

Svoj cilj dolaska i razloge zašto on "tupi" svoju priču, a po njemu to traje već desetljećima, jest što on tako doživljava znanstvenika - kao osobu koja ima zadatak prenositi svoja saznjanja javnosti i društvu koje mu je dalo tu povlasticu da on uči i stiče znanja. Bez obzira kako ga ta javnost primala, da li mu se ruga ili ga slavi. Koliko sam ga ja shvatila, za njega je znanost svojevrsni korektiv društvai mora biti kontra političke elite koja je više obuhvaćena dnevnim pragmatizmom.

On, očito nije pragmatik već je ekonomski filozof, a ja smatram da obzirom na nepismenost naše nacije, pa i znanstvene zajednice, nismo u poziciji da se odričemo ičijih stavova jer su nam nejasni ili nam se ne sviđa osoba koja ih iznosi. Pogotovo ako se radi o osobi koja godinama proučava određena zbivanja.

Koliko shvaćam svjetska kretanja, prvenstveno mislim tu na Ameriku, nalazimo se na svojedobnoj prekretnici u definiranju uloge države i slobodnog tržišta. Dolazak Obame na čelo SAD-a označava okretanje do sad najliberalnije ekonomije svijeta ka državnom intervenizmu u određenoj mjeri. Liberalizam je zakazao, to je nepobitna činjenica i treba razmatrati što i kako dalje.

A na tom tragu mi se čini da je i prof Kulić. I jedan veliki plus njegovom neuvlačenju u pljuvanje po Škegri i trač raspravama, koje ovaj za razliku od Kulića nije izbjegao. Štoviše, izrekao je i kritiku, ne samo znanosti u nas općenito, već i sebi jer je rekao da je mnoge bivše i sadašnje političare, ministre, on sam obučavao, da im je držao predavanja i da očito nije bio uspješan.

Hear, hear!
__________________
Better to remain silent and be thought a fool than to speak out and remove all doubt
2nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:55   #35
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
da i...

Pogledaj kakve resurse imaju i neke afričke zemlje, a gdje se nalaze.
Loša usporedba. Argentinu nisam napamet odabrao. To je zemlja koja, za razliku od Afrike, nije bila siromašna, nije bila zaostala, nije bila nepismena, nije imala plemenskih, vjerskih niti inih problema. Između dva rata ona je bila, čini mi se, među pet najvećih ekonomskih sila svijeta. Ako nije, bila je tu negdje, jako blizu.

A svejedno je utonula u govna i nikada se iz njih nije izvukla. A puno siromašniji i sjebaniji Čile je potegnuo kao raketa i otišao daleko, daleko. I danas pametni Argentinci investiraju u Čile i neki se i sele tamo, zajedno s businessom.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 18:01   #36
Možda ću ispasti maksimalno površna, no čini mi se da je rak rana Argentine, bila korupcija vladajuće elite?
Ako ti je jedini cilj vladavine da što više nakrcaš sebi, nema tog prirodnog bogatstva koje nećeš iscrpiti. Kao ni prezanja od bilo kakvog načina da ostaneš u poziciji da uživaš u bogatstvu.

Određena moralnost i viši cilj je ipak preduvjet za napredak. Društvo iznad pojedinca.

EDIT: Mislim da ne smijemo zanemariti i vrlo nisku stopu obrazovanja u Argentini u tim vremenima.

Nekako mi se čini da je kombinacija korumpirane vlasti + neobrazovano stanovništvo = loš gospodarski položaj zemlje.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."

Zadnje uređivanje Alexis : 20.07.2009. at 18:07.
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 18:44   #37
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Možda ću ispasti maksimalno površna, no čini mi se da je rak rana Argentine, bila korupcija vladajuće elite?
Ako ti je jedini cilj vladavine da što više nakrcaš sebi, nema tog prirodnog bogatstva koje nećeš iscrpiti. Kao ni prezanja od bilo kakvog načina da ostaneš u poziciji da uživaš u bogatstvu.

Određena moralnost i viši cilj je ipak preduvjet za napredak. Društvo iznad pojedinca.

EDIT: Mislim da ne smijemo zanemariti i vrlo nisku stopu obrazovanja u Argentini u tim vremenima.

Nekako mi se čini da je kombinacija korumpirane vlasti + neobrazovano stanovništvo = loš gospodarski položaj zemlje.
Pa, i nije bilo baš tako neobrazovano. Argentina je mahom bila naseljena europskim stanovništvom. Razina pismenosti poslije II svjetskog rata nije bila drastično niža od one u Europi. To je po mnogim karakteristikama vrlo, vrlo impresivna zemlja.

Ali, korupcija, sveprisutni državni monopoli, gušenje konkurencije, politički populizam, zatvorenost gospodarstva, birokracija, vladavina oligarhije... sve je to učinilo svoje.

Inače, Argentina je industrijski izuzetno sposobna zemlja. Puno naprednija od Hrvatske.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 18:47   #38
Ovu krizu bi trebalo iskoristiti za uvođenje pravne države.
Ali pravosuđe je zadnje na tapeti...U takvoj situaciji svaki običan čovjek se osjeća mučno kad mu se reže plaća.Ljudi bi vjerujem pristali na sniženje kad bi se uvela stvarna pravna država.Sniženje,ovakvo ili onakvo samo po sebi neće ništa riješiti...Dapače stvorit će se novi problemi,a stare istinske probleme neće se riješiti.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 20:44   #39
Kulić je osobujni mislilac, ima pravo kad kaže da je prvenstveno filozof, a ne ekonomist - a ja bih rekao da ima u sebi nešto od lika evangelickog propovjednika, tipični američki lik, u katoličanstvu su "karizmatici" jedna varijanta ali ne ono pravo. Bolji je u neposrednom nastupu nego kad piše. Napisat ću nešto podrobnije na svom blogu.
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 21:04   #40
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Mene je kod Kulića (a i gotovo svih ostalih tzv. ekonomskih analitičara, filozofa i što već ne) izuzetno razočaralo što on nije imao hrabrosti reći neke općepoznate, ali bolne i nepopularne činjenice. Recimo da ovi naši seljaci ne mogu dovijeka živjeti na socijalnoj pomoći (jer subvencije koje su veće od cijena na tržištu nisu subvencije nego socijalna pomoć), da imamo preglomazan birokratski aparat i da bi masu općina i gradova trebalo odmah ukinuti, da bi tisućama ljudi u javnim poduzećima od sutra trebalo srezati plaće na polovicu, a nekima i više (evo kakvog smisla ima da skretničar u HŽ-u ima veću plaću od srednjoškolskog profesora, a što on radi ? Proizvodi ogromne gubitke i za državu bi bilo daleko jeftinije da 80% pruga u Hrvatskoj jednostavno zatvori), da imamo ratnih invalida kao da smo vodili WW2 i tako dalje i tako dalje...
Vidiš, ja mislim da to nije rekao zato jer tako ne misli, a ne da nije hrabar.

Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Lakše je za sve okriviti nekakav neoliberalizam, globalizaciju, pljačku itd.
Nek okrive i neoliberalizam, samo da bar uključe mozak i istraže da nije problem u liberalizmu nego u neo.

Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Koliko shvaćam svjetska kretanja, prvenstveno mislim tu na Ameriku, nalazimo se na svojedobnoj prekretnici u definiranju uloge države i slobodnog tržišta. Dolazak Obame na čelo SAD-a označava okretanje do sad najliberalnije ekonomije svijeta ka državnom intervenizmu u određenoj mjeri. Liberalizam je zakazao, to je nepobitna činjenica i treba razmatrati što i kako dalje.
Niti je liberalizam zakazao niti je Amerika najliberalnija ekonomija svijeta. A kako dalje? Ovisi što hoćeš, ako hoćeš civilizacijski i gospodarski napredak onda ćeš smanjiti utjecaj države na živote ljudi. Ako želiš suprotno onda ćeš raditi ovo što Obamina administracija radi.

Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
A svejedno je utonula u govna i nikada se iz njih nije izvukla. A puno siromašniji i sjebaniji Čile je potegnuo kao raketa i otišao daleko, daleko. I danas pametni Argentinci investiraju u Čile i neki se i sele tamo, zajedno s businessom.
Argentina je utonula u govna jer se država umiješala u ekonmiju i provodila masovne nacionalizacije, Čile se izvukao jer je radio upravo suprotno, brza liberalizacija društva.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.