Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2010., 19:39   #1
Mirovina iz II stupa

Lani sam otišla u mirovinu (prijevremenu), obračunata mi je bezobrazno mala mirovina iz I stupa, nemam pravo na dodatak za korekciju obračuna koji imaju samo oni koji NISU bili u II stupu... Čujem da se radi na promjeni zakona o tome, da li netko zna u kojoj je to fazi?
A II stup je čista prevara, uplaćene novce nema šanse da dobijem van ni da živim 100 godina, a o nasljeđivanju o kojem su nam govorili nemojte ni sanjati. Ja sam uplaćivala samo 7 godina, a ovi što uplaćuju po sili zakona cijeli radni vijek još će više izgubiti, sve pobere Mirovinsko osiguravajuće društvo.
Htjela bih nešto poduzeti da se to promjeni, ali ne znam kome da se obratim za pomoć. ako netko nešto zna, molim da se javi!
irena genus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 21:02   #2
Po svim zakonima ti si otišla u mirovinu i dobijaš to što dobijaš.Sve ti je obračunato po važećim zakonima.Ako se zakoni mjenjaju to se ne odnosi na tebe i ne,aš koga tužit.Možeš tužit bilo koga ali ćeš izgubit.Ako imaš više od 50 godina onda dobivaš mirovinu iz i i ii stupa s tim da lova iz ii stupa nikada neće ići ne povećanje.Mogla si samo izvuć max 30% gotovine.Inače nasljeđuje se iii dobrovoljni stup ne ii koji je obavezan ili si ga sama odabrala kad je počeo djelovat.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 12:01   #3
Drugi stup se nije baš isplatio uzimati osobama koje su par godina pred mirovinu, ali ljudima se svašta obećavalo...
Uglavnom, ne znam odakle ti uopće da se II.stup nasljeđuje, naravno da se ne nasljeđuje, nasljeđuje se samo III.stup.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 13:07   #4
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ne znam odakle ti uopće da se II.stup nasljeđuje, naravno da se ne nasljeđuje, nasljeđuje se samo III.stup.
http://www.pbzco-fond.hr/reform/2ndpillar.aspx

*sredstva na osobnom računu su osobno vlasništvo osiguranika i predmet su nasljeđivanja, što nije slučaj u današnjem sustavu
firefox3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 13:17   #5
Quote:
firefox3 kaže: Pogledaj post
http://www.pbzco-fond.hr/reform/2ndpillar.aspx

*sredstva na osobnom računu su osobno vlasništvo osiguranika i predmet su nasljeđivanja, što nije slučaj u današnjem sustavu
Fakat prvi put čujem za ovo, a vjeruj mi, mirovinsku reformu sam morala pjevati na faxu.
Nikad to od nikoga nisam čula niti pročitala, čak da se to i obećavalo ljudima.
Za treći stup sam od starta znala da se nasljeđuje, ali ovo, prva vijest.
Znam da su još moji starci govorili da neće uzeti II.stup jer im se ne isplati.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 13:40   #6
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Fakat prvi put čujem za ovo, a vjeruj mi, mirovinsku reformu sam morala pjevati na faxu.
Nikad to od nikoga nisam čula niti pročitala, čak da se to i obećavalo ljudima.
Za treći stup sam od starta znala da se nasljeđuje, ali ovo, prva vijest.
Znam da su još moji starci govorili da neće uzeti II.stup jer im se ne isplati.
nisam ja u to sigurna 100% ali mi je ostalo u sjećanju kad smo birali banku/osiguranje.
ovo sto sam pronasla na brzinu je sa stranica pbz-a, mozda nije točno, ali znam da su nam to rekli. trebalo bi mozda pogledati još negdje, na stranicama MIO-a nisam nasla
firefox3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:54   #7
5. Može li član fonda ili itko drugi podignuti novac s računa?
Član fonda ne može podignuti sredstva s osobnog računa iako su ta sredstva njegovo osobno i trajno vlasništvo. Ušteđena sredstva mogu se koristiti isključivo za isplatu mirovine i to samo u trenutku kada za to dođe vrijeme tj. budu ispunjeni zakonski uvjeti. Mirovinu isplaćuje država za 1. stup i mirovinsko osiguravajuće društvo za 2. stup u koje će osobna sredstva biti prebačena. Za sada u Hrvatskoj postoji samo jedno mirovinsko osiguravajuće društvo – Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo. Više o tome pogledajte na www.rmod.hr.

Sredstva na osobnom mirovinskom računu zakonom su zaštićena od ovrhe, stečaja ili likvidacije te ne ulaze u stečajnu masu osiguranika ili banke skrbnika

-----------------------------------------
Tko može štedjeti u III stupu?



U CROATIA OSIGURANJE dobrovoljni mirovinski fond mogu se uključiti svi građani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, bez obzira na godine, zdravstveno stanje i radni odnos.

Svaki član Fonda samostalno odlučuje o:
visini uplate
dinamici i trajanju uplate
nasljednicima za slučaj smrti

Dodatna prednost dobrovoljne mirovinske štednje jest u tome što ne morate biti stalno zaposleni da biste štedjeli za svoju mirovinu. Sami odlučujete koliko, kada i pod kojim uvjetima to želite.

Visinu uplate možete mijenjati i prilagođavati svojim trenutačnim mogućnostima, a u slučaju prekida uplata, sredstva ostaju na računu kao trajno vlasništvo i kapitaliziraju se do stjecanja prava na mirovinu.
Vaša su ušteđena sredstva nasljedna, može ih naslijediti Vaš zakonski nasljednik ili korisnik kojega ćete Vi imenovati.

Dobrovoljno mirovinsko osiguranje posebno je prikladno za radnike s povremenim zaposlenjima, za poljoprivrednike, obrtnike, mornare i slobodne umjetnike.

-------------------------------------------------------
Što će biti s mojim sredstvima iz II stupa ukoliko ne dočekam mirovinu?
Ukoliko član obveznog mirovinskog fonda premine prije ostvarivanja prava na mirovinu, sredstva sa njegovog računa će se upotrijebiti za isplatu obiteljske mirovine (ako članovi obitelji imaju to pravo prema Zakonu o mirovinskom osiguranju). Nemaju li članovi obitelji pravo na takvu mirovinu, sredstva na računu predmetom su nasljeđivanja prema Zakonu o nasljeđivanju.
U slučaju smrti nakon odlaska u mirovinu nasljeđivanje ovisi o vrsti mirovine koju je korisnik odabrao pri odlasku u mirovinu. Korisnik može odabrati jednu od slijedećih vrsta mirovina:
• pojedinačna mirovina - isplaćuje se pojedincu doživotno
• pojedinačna sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se pojedincu doživotno, a ako umre unutar zajamčenog razdoblja mirovina se isplaćuje imenovanom korisniku do kraja zajamčenog razdoblja
• zajednička mirovina - isplaćuje se supružnicima zajednički, a kad jedan od njih umre, najmanje 60% iznosa se isplaćuje drugom supružniku doživotno
• zajednička sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se supružnicima zajednički, a kad jedan od njih umre, najmanje 60% iznosa se isplaćuje drugom supružniku doživotno.
Ako oba supružnika umru unutar zajamčenog razdoblja, najmanje 50% zajedničke svote se isplaćuje imenovanom korisniku do kraja zajamčenog razdoblja.

Zadnje uređivanje sivkić : 12.04.2010. at 18:59.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:57   #8
Drugim riječima iznos iz II.stupa ulazi u ostavinsku masu?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:04   #9
Ukoliko član obveznog mirovinskog fonda premine prije ostvarivanja prava na mirovinu, sredstva sa njegovog računa će se upotrijebiti za isplatu obiteljske mirovine (ako članovi obitelji imaju to pravo prema Zakonu o mirovinskom osiguranju). Nemaju li članovi obitelji pravo na takvu mirovinu, sredstva na računu predmetom su nasljeđivanja prema Zakonu o nasljeđivanju.

I da i ne.ako će netko primat mirovine ne,onda će ići sredstva za isplatu mirovina.Ukoliko nema takvih koji bi primali obiteljsku mirovinu onda će nasljednici podijelit.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:05   #10
Sivkić, to mene i muči: kad jednom počneš primati mirovinu iz drugog stupa uočiš da te pljačkaju!
Evo:
1. Ako odabereš onu pojedinačnu mirovinu, dobivaš doživotno iznos po njihovom obračunu. tu se pod doživotno uzima dob od 100 god. jer ćeš jedino u tom slučaju dobiti van sve što je iplaćeno.
2. Mirovina sa određenim rokom ( 5, 10,20 god..) isplaćuje se tebi doživotno, a ako umreš u odabranom roku onda se DO PROTEKA TOG ROKA isplaćuje odabranim korisnicima. Ako umreš 1 dan nakon roka ? Mjesečne isplate su manje, što znači da veći dio ostaje neisplaćen i OSTAJE MIROVINSKOM DRUŠTVU!!!! TO ME MUČI!!!

Zaboravila sam reći da se od mjesečne obračunate svote oduzima porez i prirez, pa penzić koji ima mirovinu 1300 kn i 50 kn iz II stupa mora ponositi poreznu prijavu e ne bi li mu draga država vratila 35 kn plaćenog poreza!!!

Zadnje uređivanje File : 14.04.2010. at 11:27.
irena genus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:14   #11
1. nije taj zakon napisan za radnike nego da dečki iz ekipe ili jako blizu uz ekipu dođu do tuđe love bez rada i ostvaruju zaradu.
2. pošto poznam situaciju u Italiji gdje su vrlo slični ili isti zakoni o tome cilj toga je da se nakon 40 godina uplata ima nešto za dobit pri odlasku u mirovinu,sve manje od toga rezultira manjim prihodima.Najgore od svega toga je da tvoja lova ostane tamo tokom svih godina uplata i nakon što odeš u mirovinu ali jednom izračunana mjesečna mirovina doživotno ili na neko rok NE povećava se kao državna iako oni s tvojom lovom raspolažu-U italiji možeš podignut svu lovu + zaradu ako želiš.Ali mi smo na balkanu a ne u evropi i tu ćemo ostat doživotno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:21   #12
NIJE DOBRO

Ovaj me odgovor ne zadovoljava!
ja sam uplaćivala u II stup samo 7 godina, uzeti će mi lopovi samo malo love, ali mladi ljudi koji uplaćuju po 20-30 godina imati će u tom fondu po mojoj računici preko 150.000,00 kn pa si ti misli koliko će im love PROPASTI!!
da ne govorim o tome koliko Mirovinsko osiguravajuće društvo ostvaruje dobiti iz te naše love!! Meni su tamo u jedinom mirovinskom osiguravajućem društvu rekli da imaju jako velik rizik!
irena genus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 12:10   #13
šta da ti ja radim kad je tako.ali nema frke za neko dogledno vrijeme kad bude došla prava demokracija možda će netko malo promjenit par članaka zakona pa će bit bolje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 19:17   #14
ok, evo sad mi je maaaaalo jasnije to sve oko mirovina(polu-pljacke)...
Ali ipak, nije mi sve sjelo, jedino sam siguran da mi sve to skupa djeluje nelogicno, tim vise sto nam nije omoguceno da sami odaberemo ocemo li i koliko uplacivat za mirovinu dok radimo....mislim da je u americi to moguce, odnosno da se tamo dobiva bruto placa , a ne neto, pa si onda sam uplacujes zdravstfeno , mirovinsko itd.
Dakle ovako, meni je na isplatnoj listi vidljiva uplata u prvi stup cca 2700, a u drugi cca 900, imam 5 godina staza i 30ak godina do mirovine, u slucaju da zakoni ostanu kakvi jesu , i ja sljedecih 30 godina -znaci do mirovine, uplacujem
te svote u ta dva stupa, znaci li to da mi je mjesecna neto mirovina 2700+900 ?
Nisam jos to sve stavio na papir il u kalkulator, al nekako mi se cini da ako odem sa 65 u mirovinu i recimo daj boze da zivim jos 10 godina, sav iznos koji sam uplatio mi nece onda bit isplacen, dakle da umrem sa 75...
Postoji li uopce nacin da se dodje do svih novaca koji su uplaceni u te stupove,
da u slucaju kad umrem , netko iz moje obitelji nastavi dobivati tu mirovinu sve dok se ne isplati sav iznos ?
gricko80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 13:45   #15
Quote:
te svote u ta dva stupa, znaci li to da mi je mjesecna neto mirovina 2700+900 ?
Ne.
I. stup: time se podmiruju penzije za aktualne umirovljenike
II. stup: doprinosi za vlastitu mirovinu
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 15:48   #16
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ne.
I. stup: time se podmiruju penzije za aktualne umirovljenike
II. stup: doprinosi za vlastitu mirovinu

Neznam jesam li ja normalan il kaj ako mi se cini da je ovo pogresan model ???
Dakle ja placam tri puta vise za one koji su u penziji nego za samog sebe ????
Opet, neznam jesam li normalan ili kaj se to dogadja ...

Zadnje uređivanje Katrin : 30.07.2010. at 22:04. Reason: Caps
gricko80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 15:51   #17
Quote:
gricko80 kaže: Pogledaj post
Neznam jesam li ja normalan il kaj ako mi se cini da je ovo pogresan model ???
Dakle ja placam tri puta vise za one koji su u penziji nego za samog sebe ????
Opet, neznam jesam li normalan ili kaj se to dogadja ...
Ma normalan si ti, taj model nije normalan i kao što vidiš neodrživ je... Šuker se zadužuje po vani da bi imao novaca za aktualne umirovljenike jer ovo iz prvog stupa nije dosta, obzirom da je ogroman broj penzionera, a zaposlenost i nije neka...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:54   #18
Quote:
gricko80 kaže: Pogledaj post
Neznam jesam li ja normalan il kaj ako mi se cini da je ovo pogresan model ???
Dakle ja placam tri puta vise za one koji su u penziji nego za samog sebe ????
Opet, neznam jesam li normalan ili kaj se to dogadja ...
Ti si normalan, samo što najbitniji dio mirovinske reforme, a to je promjena omjera davanja za I. i II. stup nije uopće provedena. Kada je uvađan drugi stup, bila je i nekam projekcija da se negdje u roku 15 godina promjeni omjer i da 5% ide u I. stup, a 15. u drugi stup. Sada smo već trebali biti na omjeru 7% I. stup, a 13% II. stup, ali nikako da krene cijeđenje onih koji još rade.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 22:59   #19
bok dali mi moze netko pomoci ja radim i uplaciva mi firma i prvi i drugi stup mirovinskog mene zanima dali mogu prikinit drugi stup dobrovoljni mirovinski fond i sto s novcem od tog drugog dobrovoljnog mirovinskog
ja tu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 23:06   #20
Quote:
ja tu kaže: Pogledaj post
bok dali mi moze netko pomoci ja radim i uplaciva mi firma i prvi i drugi stup mirovinskog mene zanima dali mogu prikinit drugi stup dobrovoljni mirovinski fond i sto s novcem od tog drugog dobrovoljnog mirovinskog
Nemoj prekinut drugi stup.Sa njime mozes sam raspolagati na nacin da ga obogatis udjelima prebacivanjem iz fonda u fond!
Dakle pratis vrijednosti fondova i onda kupnjom udjela drugoga fonda prelazis u njega i na taj nacin zaradijes za buducu mirovinu.
Tom kupoprodajom kroz godine mogu se namaknuti veliki novci.
Dakle sam se brines o drugom stupu i imas poslije vecu mirovinu iz njega!
Prekinut, mislim da mozes ali do tih novaca nikako prije mirovine!!
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.