Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2010., 22:09   #121
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Raskrižje moraš napustiti za vrijeme trajanja zelenog svjetla. Ulazak u raskrižje za vrijeme žutog svjetla u principu nije dopušten jer ono uglavnom služi da ljudi koji su još uvijek ušli na zeleno uspiju iz raskrižja izaći dok se ne upali crveno svjetlo.

Jasno da je nekada doista moguće da se žuto svjetlo upali tik prije nego što uđeš u raskrižje, ali onda ćeš ga zasigurno i napustiti prije nego što se upali crveno svjetlo.

Još je nešto važno napomenuti, a to je da su semafori namješteni na način da uzimaju u obzir brzinu kretanja vozila (i mnoge druge faktore) pa tako ako je na određenom dijelu prometnice dopušteno voziti 40km/h (npr. skoro sva raskrižja na Horvaćanskoj), a ti raskrižju prilaziš s brzinom od 70 - 80 km/h (velika većina vozača) - naravno da nećeš moći stati na žuto i proći ćeš kroz crveno. Možda ćeš ući u raksrižje na kasno žuto, ali to je prolazak kroz crveno.
Uostalom, ljudi ograničenja brzine stalno zaokružuju na više i još dodaju postotke, pa se tako 60 km/h tumači kao ma mogu do 80 km/h i neće me dirati (što je nerijetko i istina i što je loše) umjesto da se vozi 55 km/h.

A to da u posljednje vrijeme u Zagrebu ljudi masovno prolaze na crveno je već poprimilo ozbiljne razmjere.
Samo jedna informacija


Na sva ograničenja do 100 km/h ne vrijede nikakvi postotci nego fixno 10 km/h što znači ako je znak 50 da smiješ 60, ako je 60 smiješ 70. A tek pri brzinama većim od 100km/h smiješ vozit 10 % više od ograničenja.
ivan-89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:33   #122
Upravo sam o tome i govorio.

To što policajci uračunaju tzv. toleranciju zbog mogućih pogreški mjerenja nipošto ne znači da ti tu toleranciju trebaš dodavati ograničenju brzine označene prometnim znakovima!

Osim što ti se tako može dogoditi da kaznu i platiš jer je i tvoj uređaj koji mjeri i prikazuje brzinu prilično neprecizan pa se lako može dogoditi da ti on pokazuje nekoliko kilometara na sat manje nego što ti doista voziš, a ako istovremeno policijski radar njima pokazuje nekoliko kilometara više nego što ti voziš, možeš lako doći do prekršaja koji će te koštati. A nadam se da će koštati samo tebe.

Osim toga, nisu znakovi stavljeni da bismo se mi igrali matematike dok vozimo i uračunavali neke postotke, nego smanjili brzinu jer na dom dijelu ceste nam pod aute mogu izletiti djeca, loš je kolnik, pada kiša na autocesti i slično.

Slobodno prestani računati i radije vozi 10 ispod ograničenja nego 10 iznad
Bit će manje poginulih
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:45   #123
Quote:
ivan-89 kaže: Pogledaj post
... Na sva ograničenja do 100 km/h ne vrijede nikakvi postotci nego fixno 10 km/h što znači ako je znak 50 da smiješ 60, ako je 60 smiješ 70. A tek pri brzinama većim od 100km/h smiješ vozit 10 % više od ograničenja.
Kriva informacija. Kao što ti je iskusniji već napisao, ograničenje 60 km/h znači da smiješ voziti 60 km/h, a ne 70 km/h. Razlika od 10 km/h se uzima u obzir samo kod mjerenja brzine raznim uređajima kako vozači ne bi bili zakinuti za grešku tog uređaja. Ali ljudi se povedu za tim, pa računaju da smiju 70 km/h, iako je znak 60 km/h, a onda valjda smiju još i do 80 km/h jer je "dobra cesta" i sl.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:48   #124
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Znači, ljude s 0.9 promila alkohola u krvi se pusti da nastave vožnju?
Iskreno, ne mogu vjerovati da je to istina.
Oprosti, krivo sam se izrazio.

Naravno da ih se ne pušta da nastave vožnju, nego im se oduzima vozačka dozvola i izriče mjera opreza zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 dana. Mislio sam na to da kasnije sud (ili mi odmah prekršajnim nalogom) ne određuje dodatnu zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom, nego samo novčanu kaznu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 07:47   #125
Hej drot13,
Imam ja jedno pitanje....

Jesi kad vidio HR vozacku sa napomenom da vrijedi samo za vozila sa automatskim mjenjacem?
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 08:26   #126
I malo sam OT, no da prupitam "drota13" vezano uz vozačku.
Što kad na vozačkoj piše obavezno nošenje naočala, a čovjek ih nema pred očima? ALI ima kontaktne leće?

Ja sam ćorav kao šišmiš (dioptrije oko -6 i -9) i bez naočala ne vidim ni van iz auta, a kamoli voziti. No s lećama ili naočalama vidim odlično. S lećama vidim čak i bolje nego s naočalama.

Kad sam prije 8 godina počeo s lećama moj dr. me upozorio na taj problem s vozačkom, da može biti vozačka ili s lećama ili s naočalama. Problem je bio kod ljudi koji nisu imali ni leće ni naočale kod sebe i izvlačili se da imaju leće. Shvaćam da ima takvih bisera, no da takav pokušam voziti bilo bi ravno tome da žmirečki krenem po pola tunela Sv.Rok i to pješice u kontra smijeru. Zar je problem čovjeku pogledati oko i na njemu vidjeti leću (a vidljiva je i polutvrda i meka verzija leće).

Moj problem je da ne mogu dan izdržati samo s naočalama ili samo s lećama nego ih moram kombinirati, pa se dogodi da od 7 ujutro do 19 provedem s lećama, a ako trebam nekamo u 22h to moram s naočalama. Isto tako, nekad to moram i tijekom dama, ili opet obrnuto. Dakle, ne mogu se opredijeliti na ili/ili nego moram kombinirati.

Do sada su me policajci zaustavili nekoliko puta, no samo je jedan pitao zašto ne nosim naočale. Objasnio sam, no opomenuo me zbog toga.
Kako gledate na to i kakve su uopće kazne?
Šalje li se zbog toga ljude na sud i kakve se presude donose?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 10:24   #127
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Oprosti, krivo sam se izrazio.


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naravno da ih se ne pušta da nastave vožnju, nego im se oduzima vozačka dozvola i izriče mjera opreza zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 dana. Mislio sam na to da kasnije sud (ili mi odmah prekršajnim nalogom) ne određuje dodatnu zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom, nego samo novčanu kaznu.
Da, sada to ima puno više smisla.

Inače, jučer je na našem faksu obranjena radnja na temu utjecaja alkohola na vidnu percepciju i rezultati su jasno pokazali kako osobe s 0.7 g/kg alkohola u krvi primjećuju znatno manje objekata i detalja u prometnoj situaciji.

Toliko o tome da je u nekim zemljama dopuštena razina 0.8 g/kg. A vjerujte mi da u svim tim zemljama (govorim za one koje su u EU) se aktivno radi na smanjenju tih granica jer su one postavljene prije mnogo godina kada su spoznaje o utjecaju alkohola na organizam bile itekako drugačije. Uostalom, čak i danas u tim zemljama postoje različite razine sa različite skupine vozača pa je samo nekima dopušteno imati 0.8 g/kg.

Isto tako, alkohol na ponašanje ne djeluje linearno s povećanjem promila u krvu, nego se čini da je taj odnos pozitivno akceleriran. To znači da 1 promil nije duplo više od 0.5 promila, nego više od duplo više.

I za kraj, naravno, alkohol je najopasniji zbog toga što u osobama stvara osjećaj sigurnosti, smanjuje socijalne kočnice i svi oni koji vežu svoje pojaseve samo iz straha od kazne se neće vezati, ljudi će biti spremniji riskirati i voziti brže, prolaziti na crveno (debelo žuto). Kombinira li se takva vožnja s činjenicom da im je percepcija narušena i da će doista teže uočiti objekte u okolini, ali i činjenicom da im je narušena psihomotorika, odnosno da im je produljeno vrijeme reakcije, a time i zaustavni put, možemo samo pogledati statistiku MUP-a za prošlu godinu.

Nije alkohol jedini krivac za sve.
Postoje ljudi koji stalno imaju alkohola u krvi, pa i više od 0.5 g/kg i ne doživljavaju nesreće. Točno. I među ljudima koji nikada ne piju postoje oni koji ne rade prekršaje i ne izazivaju nesreće i oni koji stalno rade prekršaje i izazivaju nesreće.
Stvar je u tome da će vam alkohol pomoći da počinite prekšraj i/ili izazovete prometnu nesreću u kojoj god skupini bili.

Zanimljiv je jedan podatak na koji sam naišao u jednom pregledu literature koji kaže kako razina alkohola od 0.5 g/kg povećava vjerojatnost od prometne nesreće za 100%. Dakle, duplo je veća vjerojatnost da ćete doživjeti nesreću. Ako je inače bila 1, onda je to 2, ali ako je i bez alkohola zbog vašeg umora, lošeg stanja na cesti, loših kočnica, milijuna ostalih uvjeta ta vjerojatnost bila 50-50 - sada je 100

Sori na offu
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 13:29   #128
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
... Jesi kad vidio HR vozacku sa napomenom da vrijedi samo za vozila sa automatskim mjenjacem?
Nisam. Pada mi na pamet samo da bi mogla biti riječ o invalidima koji su učili i polagali isključivo na takvom vozilu, ali takvog nikada nisam zaustavio.


Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
... Što kad na vozačkoj piše obavezno nošenje naočala, a čovjek ih nema pred očima? ALI ima kontaktne leće?...
Ako kažeš da imaš leće, nikome ništa. Ni meni nije jasno koji pacijent bi se tako izvlačio, ali vjerojatno ih ima.


Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
... Šalje li se zbog toga ljude na sud i kakve se presude donose?
Ako vozač kaže da nosi leće, ne može ga se slati na sud. Ustvari, može, ali ako donese liječničku dokumentaciju da nosi leće, tj. da ih je tada nosio, ništa od svega.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 13:45   #129
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisam. Pada mi na pamet samo da bi mogla biti riječ o invalidima koji su učili i polagali isključivo na takvom vozilu, ali takvog nikada nisam zaustavio.
Naime, radi se o sljedecem,
Nekoliko podzakonskih akata (provedbenih propisa) ZSPCa su u koliziji....

Prema pravilniku o osposobljavanju kandidata za vozace i pravilnika o provedbi vozackih ispita, moguce je poloziti na vozilu sa automatskim mjenjacem te se takvom kandidatu i izdaje uvjerenje o polozenom ispitu za takvo vozilo.

Prema pravilniku o vozackim dozvolama, opcija upisa toga u napomenu ne postoji.

Prema izjavama ljudi iz struke, takve vozacke ipak postoje.

Prema ZSPCu, ne postoji kazna ako vozis "manualca" s takvom vozackom.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:21   #130
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kad je to bilo? Oduzimanje na mejstu događaja za alkohol do 1,00 su ukinuli relativno nedavno.
Prošle godine, čini mi se. Na licu mjesta su mu oduzeli vozačku na 7 dana, ali je u nalogu stajalo oduzimanje na 6 mjeseci, nakon čega je išao na sud i sve mu je oprošteno, platio je novčanu kaznu samo.

Ne znam, ali imam osjećaj da se na taj način radi sprdnja od policije i pravosuđa. Policajac na vlastitu procjenu odredi vrijeme trajanja zabrane upravljanja, a sud onda sve poništi (koliko sam čuo u većini slučajeva).

Po meni je jedini ispravni način da u samom ZoSPC-u uz odovarajući prekršaj stoji i vrijeme zabrane upravljanja vozilom.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:28   #131
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kriva informacija. Kao što ti je iskusniji već napisao, ograničenje 60 km/h znači da smiješ voziti 60 km/h, a ne 70 km/h. Razlika od 10 km/h se uzima u obzir samo kod mjerenja brzine raznim uređajima kako vozači ne bi bili zakinuti za grešku tog uređaja. Ali ljudi se povedu za tim, pa računaju da smiju 70 km/h, iako je znak 60 km/h, a onda valjda smiju još i do 80 km/h jer je "dobra cesta" i sl.
Formalno točno, ali u praksi je, recimo autocestom, "zakonski" (dakle potpuno legalno) dozvoljeno voziti 155km/h.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:53   #132
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Formalno točno, ali u praksi je, recimo autocestom, "zakonski" (dakle potpuno legalno) dozvoljeno voziti 155km/h.
Da, ali niti tvoj brzinomjer niti uređaji kojima mjeri policija nisu 100% točni, posebno ako ih se ne koristi na propisan način. Tako se desi da ti voziš 155kmh, kazaljka tvog brzinomjera je na 150kmh, a policijski radar pokaže 158km/h i ode 300kn.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 15:53   #133
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Formalno točno, ali u praksi je, recimo autocestom, "zakonski" (dakle potpuno legalno) dozvoljeno voziti 155km/h.
Zakonsko ogrničenje je 130 km/h i toliko smiješ voziti. Kao što je već napisano, bolje ne računati da se ne bi preračunali.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:01   #134
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisam. Pada mi na pamet samo da bi mogla biti riječ o invalidima koji su učili i polagali isključivo na takvom vozilu, ali takvog nikada nisam zaustavio.
Ja znam jednu neinvalidnu osobu koja je polagala na autu bez mjenjača (i koliko znam to joj piše u vozačkoj), ali sada vozi auto bez mjenjača i nikad nije probala voziti neko drugo, pa ne znam o kaznama.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:45   #135
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Da, ali niti tvoj brzinomjer niti uređaji kojima mjeri policija nisu 100% točni, posebno ako ih se ne koristi na propisan način. Tako se desi da ti voziš 155kmh, kazaljka tvog brzinomjera je na 150kmh, a policijski radar pokaže 158km/h i ode 300kn.
Ti isti radari, opet zakonski, imaju propisanu točnost čini mi se na 2%. Redovito su odstupanja bitno manja (do 1%). S druge strane, brzinomjer prema propisu mora pokazivati više nego što je stvarna brzina, to uvijek bude bar 5%.

Dakle, u praksi najnormalnije možeš voziti 155km/h. Da, ograničenje je 130, međutim samo mrvicu dubljim uvidom u zakone, ispada da je zakonski omogućeno voziti čak 20% brže od dozvoljenog. Većina ljudi to koristi, uključujući i mene (doduše, na autocesti najčešće vozim oko 140).

U Njemačkoj postoji tolerancija od 3% na ograničenje, i to je to. Nema dalje. Dakle ne na izmjerenu brzinu, nego na ograničenje. Jer su mjerni uređaji zapravo jako precizni.

Ispravak: dopuštena pogreška mjernog uređaja je 3%.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 22:09   #136
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Policajac na vlastitu procjenu odredi vrijeme trajanja zabrane upravljanja, a sud onda sve poništi (koliko sam čuo u većini slučajeva).
To su dvije razlicite stvari.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 14:05   #137
Mjerni uređaji jesu jako precizni, ako ih pravilno koristiš. Npr. multanova mora biti usmjerena 37.5 stupnjeva prema osi ceste, ako policajac postavi multanovu tako da je manji kut - pokazivat će veću brzinu od stvarne. Također, ako promjeniš serijske felge za veće odnosno promjer kola bude veći nego što je to serijski, brzinomjer može pokazivati manje od stvarne brzine.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 14:24   #138
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ti isti radari, opet zakonski, imaju propisanu točnost čini mi se na 2%. Redovito su odstupanja bitno manja (do 1%). S druge strane, brzinomjer prema propisu mora pokazivati više nego što je stvarna brzina, to uvijek bude bar 5%.

Dakle, u praksi najnormalnije možeš voziti 155km/h. Da, ograničenje je 130, međutim samo mrvicu dubljim uvidom u zakone, ispada da je zakonski omogućeno voziti čak 20% brže od dozvoljenog. Većina ljudi to koristi, uključujući i mene (doduše, na autocesti najčešće vozim oko 140).

U Njemačkoj postoji tolerancija od 3% na ograničenje, i to je to. Nema dalje. Dakle ne na izmjerenu brzinu, nego na ograničenje. Jer su mjerni uređaji zapravo jako precizni.

Ispravak: dopuštena pogreška mjernog uređaja je 3%.
U kojem članku ZSPC-a piše da je dozvoljeno na autocesti voziti 155km/h? 130 je maksimalna dozvoljena brzina.
Jumfer111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 16:43   #139
Quote:
Jumfer111 kaže: Pogledaj post
U kojem članku ZSPC-a piše da je dozvoljeno na autocesti voziti 155km/h? 130 je maksimalna dozvoljena brzina.
U istom tom ZSPC-u piše da nema kazne prilikom prekoračenja brzine do 10km/h izvan naselja. Prilikom mjerenja brzine, od izmjerene brzine oduzima se sigurnosna razlika od 10%. Jednostavnim izračunom: 155km/h - 10%*155 = 139.5km/h - za što kazna ne postoji.

Prođi pored presretača sa 160km/h, neće ići za tobom.

Pa mene zanima onda koja je svrha ograničenja za kojeg, kada ga se krši, praktički nema sankcija?

Sad će opet netko reći "u zspc-u piše 130". Moj odgovor je: nije govno nego se pas posro.

Quote:
Jumai kaže:
Mjerni uređaji jesu jako precizni, ako ih pravilno koristiš. Npr. multanova mora biti usmjerena 37.5 stupnjeva prema osi ceste, ako policajac postavi multanovu tako da je manji kut - pokazivat će veću brzinu od stvarne. Također, ako promjeniš serijske felge za veće odnosno promjer kola bude veći nego što je to serijski, brzinomjer može pokazivati manje od stvarne brzine.
Policajac mora koristiti mjerni uređaj kako je propisano, a veće felge ne smiješ stavljati.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 21:09   #140
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisam. Pada mi na pamet samo da bi mogla biti riječ o invalidima koji su učili i polagali isključivo na takvom vozilu, ali takvog nikada nisam zaustavio.




Ako kažeš da imaš leće, nikome ništa. Ni meni nije jasno koji pacijent bi se tako izvlačio, ali vjerojatno ih ima.




Ako vozač kaže da nosi leće, ne može ga se slati na sud. Ustvari, može, ali ako donese liječničku dokumentaciju da nosi leće, tj. da ih je tada nosio, ništa od svega.
Huuuh, super! Pao mi je kamen sa srca. Zbilja mi nije do takvih igrarija s vidom jer znam koliko (ne)vidim i drago mi je da nisam zbog toga stalno u potencijalnom sukobu sa Zakonom.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.