Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Hoce li Euro propasti?
Da 13 28.26%
Ne 33 71.74%
Glasovatelji: 46. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2010., 13:23   #81
Quote:
benizg kaže: Pogledaj post
http://hrsvijet.net/index.php?option...ijet&Itemid=72


kolko je realan raspad europske unije? mnogi predviđaju raspad 2012. i savjetuju ulaganje u zlato i švicarske franke
Nabrzaka i laički ukratko:
Jedini recept da nešto preživi je da se širi.
Eto nas,srba,makedonaca,albanaca,turaka,ukrajinaca,rus a uskoro u EU.To će živjeti jedno vrijeme.
Poslije evo i kineza, i zvati ćemo se "euroazijska (atlansko-pacifička) unija".
Nitko neće pitati za uvjete...samo daj pare,rude,vode itd.
Propasti će jedino "ime".

POZ-
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 23:43   #82
The Perils of Bailouts
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 00:15   #83
Zanimljiv članak.
Glede promašenih javnih investicija i prevelike potrošnje (države i pojedinaca), a u duhu razaranja bogatstva, to je slično i našoj situaciji.
Sve je izglednije da oluja tek dolazi. Ništa ne može opstati na lažima.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 13:08   #84
Quote:
seno kaže: Pogledaj post
Nabrzaka i laički ukratko:
Jedini recept da nešto preživi je da se širi...
Nek propadne. Meni se gadi ta luđačka međupovezanost i zavisnost cijelog svijeta. A zašto bi EU trebala preživjeti? Ono što je slabo i loše uvijek propada i umire. To je jedan od osnovnih zakona svemira, ako ne i glavni.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 13:16   #85
Međuinterakcija Svijeta može biti fantastična, i sigurno je garant boljeg prosperiteta, ali kada se umješaju prljave ruke u posao, onda sve propada.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 14:07   #86
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Međuinterakcija Svijeta može biti fantastična, i sigurno je garant boljeg prosperiteta, ali kada se umješaju prljave ruke u posao, onda sve propada.
Prljave ruke su uvijek umiješane, gdje je novac tu je kriminal, agresija i pohlepa.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 14:54   #87
Jedna stvar mi nikako nije jasna ovdje u ovom sranju...

SAD sada ganjaju inflaciju (radije nego deflaciju) dok Kina bježi od inflacije. E sad, cijene hrane, energije idu gore ovih godina a banke bi onda morale povećati kamatne stope da što manje gube novce.

Ono što mi nije jasno nikako tu je da FED & ECB nikako ne smiju dignuti kamatne stope jer je navodno 80% derivativa vezano za kamatne stope i ako ih ipak dignu, odoše najveće banke totalno... dakle ne valja im ni jedna od dvije opcije koje imaju:
1) dizanje ks, odoše derivativi na ks, banke i cijeli sustav propada - hiperinflacija & depresija na petu
2) ne dizanje ks, japanski tip stagflacije ali na petu

Moram priznat da i meni (inače optimistu) ovo sada zvuči crnjak totalno. Jel me može netko pametan razuvjeriti?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 15:39   #88
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Nek propadne. Meni se gadi ta luđačka međupovezanost i zavisnost cijelog svijeta. A zašto bi EU trebala preživjeti? Ono što je slabo i loše uvijek propada i umire. To je jedan od osnovnih zakona svemira, ako ne i glavni.
To smo mislili i za Kineze, pa gle ih sad.
Drmaju svijetom, čak i Kajzericom.

POZ-
seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 15:57   #89
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
... dakle ne valja im ni jedna od dvije opcije koje imaju:
1) dizanje ks, odoše derivativi na ks, banke i cijeli sustav propada - hiperinflacija & depresija na petu
2) ne dizanje ks, japanski tip stagflacije ali na petu

Moram priznat da i meni (inače optimistu) ovo sada zvuči crnjak totalno. Jel me može netko pametan razuvjeriti?
Treceg izbora nema. Kako ce se situacija razvijati nitko nezna ali se znade kako ce zavrsiti...propast sadasnjeg monetarnog sustava. Ipak, zasto biti pesimist? Novi monetarni sustav nemoze biti losiji od ovoga koji na ocigled propada.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 16:23   #90
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Treceg izbora nema. Kako ce se situacija razvijati nitko nezna ali se znade kako ce zavrsiti...propast sadasnjeg monetarnog sustava. Ipak, zasto biti pesimist? Novi monetarni sustav nemoze biti losiji od ovoga koji na ocigled propada.
OK... ali problem je u ovom sada sranju što ljudi oko mene gube posao a zaduženi su u kreditima s valutnom klauzulom EUR-KN ili CHF-KN i promjenjivom ks a monetarnom sustavu treba ipak vremena (par godina ili desetljeće) da propadne i nastane novi a ljudi dotada moraju izdržati. Kako će to napraviti kad im može biti kritično nakon pola godine

Evo... i ja imam veliki kredit za stan s fiksnom ks 5% u EUR i OK posao s solidnom plaćom za HR uvjete i nadam se da ću zadržati svoj posao sve te nadolazaće čupave godine a da će mi inflacija pojesti preostalu glavnicu kredita a da KN neće pasti naspram EUR, dakle klasa optimist. Just in case, uzeh i nešto plemenitih metala

Kako će moj šogor, kojem je građevinski posao stao skoro totalno, izdržati sve to idućih godina u HR? Može ovako izdržati do iza ove zime.
Pa neće on kupiti zlato i srebro ako mu ja to kažem jer mora kupiti hranu i platiti kredit i režije.

Pošto sustav propada poradi dugova i laži, ljudi s dugovima bi trebali profitirati na kraju jedino treba preživjeti do tada nekako... a prilika za zaradu dotada je vrlo, vrlo malo i ljudi će teško izdržati do tada
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 17:45   #91
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Pošto sustav propada poradi dugova i laži, ljudi s dugovima bi trebali profitirati na kraju jedino treba preživjeti do tada nekako... a prilika za zaradu dotada je vrlo, vrlo malo i ljudi će teško izdržati do tada
o ovome sam i ja razmisljao/razmisljam, ali mi se cini jos rano za takav rizik, situacija bi se mogla rastegnuti na nekoliko godina, pa bi se mogao pronaci i bolji trenutak za "uletit"
takodjer situacija (npr. posao i prihodi u buducnosti) svake osobe je prilicno razlicita, ali lijekovi, hrana i energija spadaju u one stvari koji ce uvijek biti potrebni (tj. tko se time bavi ce uvijek imati posla i prihod)
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 19:41   #92
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
OK... ali problem je u ovom sada sranju što ljudi oko mene gube posao a zaduženi su u kreditima s valutnom klauzulom EUR-KN ili CHF-KN i promjenjivom ks a monetarnom sustavu treba ipak vremena (par godina ili desetljeće) da propadne i nastane novi a ljudi dotada moraju izdržati. Kako će to napraviti kad im može biti kritično nakon pola godine

Evo... i ja imam veliki kredit za stan s fiksnom ks 5% u EUR i OK posao s solidnom plaćom za HR uvjete i nadam se da ću zadržati svoj posao sve te nadolazaće čupave godine a da će mi inflacija pojesti preostalu glavnicu kredita a da KN neće pasti naspram EUR, dakle klasa optimist. Just in case, uzeh i nešto plemenitih metala

Kako će moj šogor, kojem je građevinski posao stao skoro totalno, izdržati sve to idućih godina u HR? Može ovako izdržati do iza ove zime.
Pa neće on kupiti zlato i srebro ako mu ja to kažem jer mora kupiti hranu i platiti kredit i režije.

Pošto sustav propada poradi dugova i laži, ljudi s dugovima bi trebali profitirati na kraju jedino treba preživjeti do tada nekako... a prilika za zaradu dotada je vrlo, vrlo malo i ljudi će teško izdržati do tada
Ako vozis auto i ne mjenjas ulje dok jednom ne stane malo mozes uciniti da spasis stetu. Tako je i sa ekonomijom, steta je vec ucinjena i tu nema spasa. Dobro si rekao da ce u toj nevolji relativni (kazem relativni jer u krizi nikome nije dobro) dobitnici biti duznici a najveci gubitnici oni koji su stedjeli.

Evo... i ja imam veliki kredit za stan s fiksnom ks 5% u EUR i OK posao s solidnom plaćom za HR uvjete i nadam se da ću zadržati svoj posao sve te nadolazaće čupave godine a da će mi inflacija pojesti preostalu glavnicu kredita a da KN neće pasti naspram EUR, dakle klasa optimist. Just in case, uzeh i nešto plemenitih metala

Po mom misljenju, dobro si ucinio.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 12:42   #93
Euro propada?

http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/01/0213006.html

Quote:
Zona zajedničke europske valute ima svega 20 posto šansi da opstane u sadašnjem obliku u sljedećih 10 godina, zbog konkurentskih neuravnoteženosti između njenih članica, prognozirala je vodeća britanska istraživačka institucija.
Evo mene je zanimalo sto vi mislite o tome. Kad mi neko kaze 20% sansi u sljedecih 10 godina ja ocekujem neku formulu kojom se doslo do toga, a ne opisivanje situacije za koju svi znamo da postoji.

S druge strane ne mogu ne opazit da na svakom od tih clanaka stoje Britanski i Americki strucnjaci koji predvidaju propast eura kroz nekoliko sljedecih godina. I onda se razbacuju nekim brojkama kao Nostradamus na svom threadu o bankarstvu.

Mene zanima sto vi mislite o tome? Jel oni to argumentirano ili samo skidaju oci javnosti s njihovih proracuna, da se ne vidi kakvo je stvarno stanje u njihovom dvoristu?

Meni je do sad izgledalo da clanice kolko tolko ozbiljno drze do Eura, i da su vodece clanice u nekoliko navrata pokazale da nema zajbancije svim duznicima.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 18:55   #94
Ja ne vjerujem da Grčka, Irska i buduća članica Hrvatska(možda Portugal i Španjolska....Italija?) mogu vratiti svoje dugove.
Zašto bi jedan Njemac, Austrijanac ili Holandez radio, i dio svoje zarade poklanjao ovim propalim zemljama?
S druge strane ukoliko se dugovi ne budu vraćali banke razvijenih zemalja propadaju.
Pre velika razlika u mentalitetu je nespojiva.
Ne vidim nekog izlaza bez drastičnih promjena ili događaja.
zlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 09:43   #95
Ex YU je svojevremeno izgledala neunistiva - vidi je danas.

Sve umjetno stvoreno propada - pitanje je samo u kojem vremenskom roku.

Sto se tice vremenskog roka - nisam optimist i ne dajem joj dugi vijek trajanja.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 19:09   #96
http://finance.yahoo.com/news/Inflat...&asset=&ccode=
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 20:12   #97
Možda neće propasti, ali će nestati. Kad tad.
Rango bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:25   #98
http://www.hrsvijet.net/index.php?op...ijet&Itemid=72
Vicente is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 20:30   #99
Paul Krugman: Can Europe be Saved?

Quote:
THERE’S SOMETHING peculiarly apt about the fact that the current European crisis began in Greece. For Europe’s woes have all the aspects of a classical Greek tragedy, in which a man of noble character is undone by the fatal flaw of hubris.
. . .
Yet Europe is in deep crisis — because its proudest achievement, the single currency adopted by most European nations, is now in danger. More than that, it’s looking increasingly like a trap. Ireland, hailed as the Celtic Tiger not so long ago, is now struggling to avoid bankruptcy. Spain, a booming economy until recent years, now has 20 percent unemployment and faces the prospect of years of painful, grinding deflation.
U svakom slučaju, vrlo informirani članak u New York Timesu (osam dijelova!). Obavezno pročitati:

http://www.nytimes.com/2011/01/16/ma...ewanted=1&_r=1
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 06:13   #100
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, vrlo informirani članak u New York Timesu (osam dijelova!). Obavezno pročitati:

http://www.nytimes.com/2011/01/16/ma...ewanted=1&_r=1
Da je euro ugrozen nema sumnje. Ugrozenost je vise politicke nego ekonomske naravi zato jer clanice EU koje koriste euro ga nemogu stampati nego se moraju na neki nacin suociti sa krizom.. Jacanje americkog dolara prema euru to pokazuje, ali gledano s pozicije zdravlja valute americki dolar je mnogo bolesniji. Amerika zasada nema taj problem jer njihov dolar je jos uvijek svjetska rezervna valuta sa svim privilegijama koje taj status nosi (eksport inflacije u druge zemlje) i oni ga neko vrijeme mogu proizvesti u dovoljnim kolicinama da svojom monetaristickom politikom poticu gospodarstvo. Ipak, svi dugovi i buduce obaveze Amerike su toliko velike da se mogu sanirati samo monetizacijom a to u konacnici vodi u hiperinflaciju i destrukciju valute. Kratkorocno, danasnji dolar je u usporedbi sa eurom jaci ali na kraju on ce isto tako nestati.

Sto ce ga zamjeniti? Opet dolar ali na bazi zlata kao sto je bio prije 1971. godine.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 15.01.2011. at 06:22.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.