Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2006., 00:28   #1
Question Invalidnost , invalidnina, ozljede - Q&A

Pravnici, hilfe!

Da li osoba oboljela od Miastenie gravis (cijelo tijelo zahvaćeno!) ima pravo na bilo kakvu novčanu naknadu? 25 god., SSS, ni dana radnog staža, nikakav izvor prihoda...

Kome se treba obratiti? Otkuda početi?
Na koji način utvrditi invalidnost?
Postoji li uopće ta bolest u nekom zakonu?

Unaprijed hvala!
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 09:03   #2
Obavezno treba to riješiti sa svojim osobnim liječnikom. Nikakvi pravnici s tim nemaju veze.
Doktor će je tada uputiti na vještaćenje na HZMO i tamo joj se utvrđuje eventualna invalidnost - prava vezana uz invalidsku mirovinu.
Na HZZO može dobiti određeni stupanj TO (tjelesnog oštečenja) i to onda isto donosi nekakva primanja, iako prilično skromna.
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 19:23   #3
S obzirom da niste u radnom odnosu, niti ste ikada bili, vaša liječnica vas ne može uputiti na vještačenje na HZMO (Hrv. Zavod za mirovinsko osiguranje).
Naknadu kod HZMO-a, biste ostvarili samo u slučaju da je utvrđeno TO (tjelesno oštećenje) nastalo kao posljedica povreda na radu ili profesionalne bolesti. Postupak možete pokrenuti na osobni zahtjev (vještačenje plaćate sami) ali jedino ako prelazite stupanj TO-a od 80% imate nekakve povlastice kao što su besplatni recepti i uputnice. Besplatnu godišnju kartu ZET-a, popust od 50% na mjesečnu pretplatu za TV, popust na tel. pretplatu od 50% i 20 kn besplatnih razgovora mjesečno ostvarujete kao član svoje udruge. Svoja prava na osnovu invalidnosti možete ostvariti samo preko Centra za soc. skrb (vještačenje u tom slučaju obavlja Zavod za javno zdr. grada Zagreba, Mirogojska 16. Osobnu invalidninu možete ostvariti samo u slučaju da je bolest (ili trajne promjene u zdr. stanju) nastala prije navršene 18. godine života.
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2006., 23:04   #4
Hvala vam puno!
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 10:43   #5
Invalidnina Q&A

Zatražio sam opskrbninu jer sam bio u HV-u, a nisam sposoban za rad. Supruga je nezaposlena, a imamo dvoje malodobne djece. Povećava li se iznos opskrbnine zbog djece i supruge koje uzdržavam?
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:06   #6
opskrbnina? jel to nešto novo?
sori, ne znam ti pomoć, al živo me zanima šta je opskrbnina
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:12   #7
to je naknada braniteljima koji nisu sposobni za rad, koliko ja znam
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 19:42   #8
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
to je naknada braniteljima koji nisu sposobni za rad, koliko ja znam
Ia ja prvi put čujem. Google mi je jedino ovo izbacio od relevantinh podataka
Branitelji – Opskrbnina

Sentenca odluke: Obiteljska invalidnina koju korisnik prima sukladno odredbi čl. 52. st. 4. Zakona o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji ne ulazi u druge prihode koji su od utjecaja na ostvarivanje prava na opskrbninu

Iz odluke Upravnog suda Republike Hrvatske br. Us-4298/00 od 8. 11. 2001.

Odluku suda u cijelosti možete pročitati u tiskanom izdanju Informatora, broj 5108 od 19. veljače 2003.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 22:12   #9
Najljepša hvala na odgovorima. Nisam baš postavio pitanje kako treba. Komisija me je proglasila nesposobnim za rad pa ne znam hoću li dobiti iznos obskrbnine za jednu osobu 1097 kn ili se dobiva i dodatni iznos na suprugu i djecu.
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 10:01   #10
Quote:
Nenoj kaže: Pogledaj post
Najljepša hvala na odgovorima. Nisam baš postavio pitanje kako treba. Komisija me je proglasila nesposobnim za rad pa ne znam hoću li dobiti iznos obskrbnine za jednu osobu 1097 kn ili se dobiva i dodatni iznos na suprugu i djecu.
mislim da se dobije taj iznos za jednu osobu koji onda mogu samo umanjiti ako, recimo, supruga radi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 16:31   #11
Invalidnina poslije sklapanja braka

Poštovani!

Trebala bi pomoć oko jednog pitanja. Imam kolegicu koja dobiva osobnu invalidninu. Sad se namjerava udati, pa nju zanima da li zna netko da li se nešto mjenja u pogledu toga??? Tj. da li se gubi pravo na invalidninu ako se stupi u brak?????? Unaprijed zahvaljujem u njezino ime na odgovorima
alixia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 01:08   #12
Quote:
alixia kaže: Pogledaj post
Poštovani!

Trebala bi pomoć oko jednog pitanja. Imam kolegicu koja dobiva osobnu invalidninu. Sad se namjerava udati, pa nju zanima da li zna netko da li se nešto mjenja u pogledu toga??? Tj. da li se gubi pravo na invalidninu ako se stupi u brak?????? Unaprijed zahvaljujem u njezino ime na odgovorima
Ne gubi jer je ona osobnu invalidninu ostvarila po pravnoj osnovi invalidnosti. OSobnu invalidninu bi izgubila samo ako više ne bi bila invalid, primjerice kada bi mentalno retardirana osoba koja prima osobnu invalidnu odjednom postala zdrava.
dakle, promjena će nastupiti samo ukoliko nsatupe promjene u pogledu njezine invalidnosti, odnosno ukoliko se promijeni osnova po kojoj ona to pravo ostvaruje.
Sklapanjem braka neće izgubiti osobnu invalidninu.
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 19:52   #13
Pravo na osobnu invalidninu (čl.55.- 59. Zakona o socijalnoj skrbi)

Prema Zakonu o socijalnoj skrbi, osoba s težim tjelesnim oštećenjem ili s trajnim promjenama u zdravstvenom stanju čije je oštećenje ili bolest nastala prije navršene 18-te godine života ima pravo na osobnu invalidninu.
To pravo utvrđuje Centar za socijalnu skrb na osnovi nalaza i mišljenja tijela vještačenja o težini i vrsti oštećenja i bolesti. Osobna invalidnina iznosi 250% osnovice za osobe bez prihoda, a ako imaju kakav prihod njihov se tromjesečni prosjek odbija od spomenutog iznosa.
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 00:25   #14
Obiteljska invalidnina (branitelji) -pomoć

Molim informaciju - kod obiteljske invalidnine, ostvarene iza poginulog hrvatskog branitelja, koju primaju djeca i supruga, odnosno majka, koja je procedura potrebna za prebacivanje tj za isplatu na djetetov racun (kod punoljetne osobe), gdje se treba obratiti, podnijeti neki zahtjev ili što već i da li je potreban pristanak majke?
__________________
It's the first day of the rest of your life...
Traburatorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 09:51   #15
ČL.6.
(4) Prednost u ostvarivanju prava između članova obitelji iz stavka 1. i 2. ovoga članka
utvrđuje se prema propisima o nasljeđivanju. Članovi obitelji iz istoga nasljednog reda
ostvaruju pravo prema međusobnom sporazumu. Ako se sporazum ne postigne, prednost u
ostvarivanju prava ima član obitelji iz istoga nasljednog reda koji je s hrvatskim braniteljem iz
Domovinskog rata živio u zajedničkom kućanstvu.
(Zakon o braniteljima, NN, 174/2004)
Kako su majka i djeca nasljednici istog reda, to pitanje mogu riješiti dakle sporazumno. Odi u mirovinsko i pitaj tamo što ti sve treba.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:00   #16
Skrb o nepokretnoj osobi

Ovih dana mi je djed završio u bolnici nakon teškog moždanog inzulta.
Bolnica je učinila sve što je mogla i sada je djed nepokretna osoba,potpuna oduzetost lijeve strane. Liječnici preporučuju smještaj u specijalnu ustanovu za nepokretne osobe.
Tu nastaje problem jer takve ustanove koštaju a ja nemam novca. Međutim djed ima pristojnu mirovinu i možda sa mojim manjim dodatkom bi se mogli pokriti ti troškovi.
Pitanje; Kako banki, na koju prima mirovinu, narediti da potreban iznos uplačuje u određenu ustanovu, i
Ima li on, kao umirovljenik i nepokretna osoba, pravo na doplatu do punog iznosa cijene te ustanove ili makar na neki fiksni iznos zavisno od stupnja nepokretnosti. Ili možda za troškove terapeuta i sl.
Napominjem da djed nije u stanju ništa potpisati niti suvislo izjaviti.
Molim hitan odgovor na postavljena pitanja jer sam u frci.
frašker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:42   #17
Javi se u ustanovu za socijalnu skrb u svom područnom uredu, socijalna radnica će ti dati točna uputstva oko dobivanja skrbništva, a na temelju procjene liječničke komisije i službe za socijalni rad.
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:49   #18
za prave odgovore jedino si kompetentne socijalne službe. potraži onu kojoj teritorijalno pripadaš.oni će te uputiti dalje. u svakom slučaju trebaš na neki način biti ovlašten kao njegov skrbnik. što se države tiče, dobiješ 500 kn za njegu. tj to ide ma ime djeda.


pišem donekle iz vlastitog iskustva. zbog aneurizme mi je oduzeta lijeva strana, tako sam polupokretna. socijalna služba se dalje pobrinula ( i liječnica) imala sam 5 x terensku (patronažnu sestru) i 5 x fizioterapiju ( to propisuje fizijatar.) sestre mi dnevno izmasiraju nogu i leđa(križa) i 1 x tjedno me okupaju. još se mogu toliko kretati do kupaonice i kade. inače kupaju u krevetu.

u svakom slučaju ima tvoj djed pravo na patronažnu dnevnu njegu. moja su iskustva sa sestrama dobra, ali njihova s pojedinim pacijentima i nisu.

sretno. ja sam isto tražila dom, nije tako jednostavno, makar bi mi mirovina pokrila troškove za tzv države domove. privatni su jako skupi za nas prosječne. i malo ih ima, pogotovo za nepokretne. u svakom slučaju. prvi korak ti je socijalna služba.

sretno.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.

Zadnje uređivanje Dunj@ : 05.08.2009. at 15:02.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:53   #19
Da za početak djed bi moga imati pravo na rehabilitaciju u toplicama 21 dan, pa onda i nan gore navedenu kućnu njegu, to će ti liječnica od djeda napisati, ako u bolnici nisu, onda djed ima pravo i na pelene i sve ono što mu je potrebno.
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:54   #20
Ne znam u kakvom ti je djed stanju, koliko ima godina i kakav je udar bio, obično se kroz par mjeseci govor dosta oporavi. O oporavku lijeve strane tijela je teško govoriti, ali ako su ti liječnici rekli da je bio veliki moždani........onda je bolje ne nadati se nekom čudu.

Što se tiće smještaja, koliko sam se ja raspitivala, privatan smještaj u ZG je oko 5000 kn mjesečno. To su domovi za starije osobe. "Državni" tj. "gradski" domovi su oko 2500-3000 kn, ali treba se čekati na mjesto. I u jednom i u drugom nepokretna osoba ima svu potrebnu njegu.
Nažalost, neki privatni su jako loši, što je znalo pisati po novinama, tako da treba pripaziti i raspitati se. Ovi loši su bili u manjim mjestima, izvan Zagreba............ne znam.

Djed ti ima pravo na fizioterapeuta, na početku svaki dan, kasnije 2 puta tjedno, to sve komisja na HZZO-u odobrava. Osim fizioterapeuta ima pravo i na pelene, invalidska kolica, toaletni stolac, a liječnik fizijatar obično prepiše i antidekubitalni madrac, samo što to komisija u HZZO-u obično odbije.

Vjerujem da ti u domu mogu pomoći oko plaćanja, tj. oko konkretnih tehničkih pitanja. U svakom slučaju prijavi ga u tzv gradski ili državni dom, na neku listu čekanja, jer su stvarno ok, a duplo su jeftiniji. A do tada, ako nemaš druge, morat ćeš ga smjestiti u privatan smještaj ili kod sebe doma.

On ima pravo i na toplice, 3 tjedna godišnje, a fizijatar u toplicama taj boravak može produžiti na još max 2 tjedna. Obično produže za 1 tjedan, a ako su baš vidljiva poboljšanja, onda i za dva tjedna.
Bolnice imaju ugovore s toplicama, za određen broj mjesta za svaki tjedan, tako da neurologija može izravno iz bolnice uputiti pacijenta u toplice.


Također, djed ti ima pravo na sanitetski prijevoz, to propisuje njegov liječnik opće prakse. Sanitetski prijevoz će ti trebati do toplica, doma, na kontrolne preglede kod specijalista..........itd.

Uglavnom, sada bi ti bilo najbolje da pitaš u bolnici da li ga mogu odmah poslati u toplice, to će ti dati 3-5 tjedana vremena da organiziraš smještaj. Ako ne mogu, onda nađi privatan smještaj i tamo ga smjesti. Nakon toga kreni u skupljanje papira za pelene i ostala pomagala na koja ima pravo. Velike su šanse da će ti u domu tj. specijaliziranoj ustanovi sami sve organizirati sve što se tiče papirologije s HZZO-om: dobivanje pelena, fizioterapeuta itd.

Zaboravila sam reći da ti djed ima pravo i na patronažnu sestru svaki dan, koja presvlači pacijenta, okupa, aplicira lijekove ako je potrebno, ali samo ako će biti doma.

Također ima i pravo na mjesečni dodatak od centra za soc. skrb od 500 kn, ali ako je doma, ne znam da li ima pravo na to ako je u privatnom smještaju. Znam sigurno da nema ako je u tzv. državnim tj. gradskim domovima jer su oni već subvencionirani od države.


Evo, nadam se da sam pomogla i tebi i drugima koji su u sličnoj situaciji.........
unique is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.