Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2012., 21:10   #21
Quote:
La bamba kaže: Pogledaj post
Profesori psihologije (znači-nastavnici, a ne stručni suradnici) ne moraju imati dopusnicu jer ne obavljaju psihološku djelatnost.
pa ne mogu vjerovati...nije li podučavanje jedan od najvažnijih vidova psihološke djelatnosti?? Netko tko održi tribinu sa npr. temom: nasilje, to nije psihološka djelatnost? ili predavanje, ili radionicu, ili napiše stručni članak na nekom portalu u svrhu informiranja i edukacije, to sve nije psihološka djelatnost?

ako kažemo da predavanje psihologije u srednjoj školi nije psihološka djelatnost, onda može doći svatko (npr. pedagog - kao nestručna zamjena) i obavljati tu nepsihološku djelatnost podučavanja psihologije.
Pa ćemo se dovesti do toga da ravnatelj radije uposliti svog dugogodišnjeg suradnika pedagoga umjesto psihologa da podučava psihologiju.

Te rupe u zakonu treba riješiti psihološka komora osnovnom dopusnicom za profesore psihologije i bok.
mynameisLuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 21:40   #22
Quote:
mynameisLuca kaže: Pogledaj post
pa ne mogu vjerovati...nije li podučavanje jedan od najvažnijih vidova psihološke djelatnosti?? Netko tko održi tribinu sa npr. temom: nasilje, to nije psihološka djelatnost? ili predavanje, ili radionicu, ili napiše stručni članak na nekom portalu u svrhu informiranja i edukacije, to sve nije psihološka djelatnost?

ako kažemo da predavanje psihologije u srednjoj školi nije psihološka djelatnost, onda može doći svatko (npr. pedagog - kao nestručna zamjena) i obavljati tu nepsihološku djelatnost podučavanja psihologije.
Pa ćemo se dovesti do toga da ravnatelj radije uposliti svog dugogodišnjeg suradnika pedagoga umjesto psihologa da podučava psihologiju.

Te rupe u zakonu treba riješiti psihološka komora osnovnom dopusnicom za profesore psihologije i bok.
I sto cekas s prijedlogom komori?

Edit: A i logikom koju navodis predavanje ili radionicu na temu nasilja bi mogli vodit samo psiholozi s dopusnicom... kao i pisat clanke... nije to malo... suludo?

Zadnje uređivanje Sacreus : 24.01.2012. at 21:47.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 16:21   #23
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
I sto cekas s prijedlogom komori?

Edit: A i logikom koju navodis predavanje ili radionicu na temu nasilja bi mogli vodit samo psiholozi s dopusnicom... kao i pisat clanke... nije to malo... suludo?

mislim da me nisi razumio.

ja ne želim reći da bi samo psiholozi sa dopusnicom smjeli održavati tribine i pisati članke, odnosno da nepsiholozi ne bi smjeli održavati tribine i pisati članke.

Pokušavam reći da je predavanje, odn. podučavanje, učenje nekoga, jedna od temeljnih metoda rada psihologa praktičara kao i teoretičara, počevši od kognitivno-bihevioralnih terapeuta do stručnih suradnika psihologa u raznim institucijama i predavača na fakultetima i školama.

Ako pogledaš nove smjernice za psihološku djelatnost u zaštiti i promicanju mentalnog zdravlja (http://www.psiholoska-komora.hr/stat...g_zdravlja.pdf)
vidjet ćeš da se psihološka djelatnost velikim dijelom svodi na osvješćivanje, podučavanje, razvijanje kompetencija i sl.
u skladu sa time bi i podučavanje psihologije u srednjim školama trebalo zaštititi zakonski.

Čitam na portalu Hrvatskog psihološkog društva kako u nekim školama su ravnatelji mišljenja da svatko danas zna o stresu i sličnim problemima, da od toga ne treba praviti paraznanost i da to može predavati i pedagog, a istodobno imamo 200 nezaposlenih psihologa u državi.

Psihološka komora bi trebala na to reagirati, odnosno istraživati malo više kako i u kakvim uvjetima rade psiholozi, odnosno gdje i kako nepsiholozi koriste psihološke mjerne instrumente, gdje tko obavlja (ne)psihološku djelatnost, dok psiholozi sjede nezaposleni kod kuće i još puno toga...
mynameisLuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 19:53   #24
Mislim da ti mene nisi razumjela, sve sto se zakonski stavi pod psiholosku djelatnost ne smije obavljati nitko drugi osim psihologa... tu bi nastalo puno problema...

Da je to sve skupa tesko sranje je cinjenica, a siguran da bi ispalo jos vece da se ide popravljat.. kao sto je bilo sa Zakonom o psiholoskoj djelatnosti...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 20:09   #25
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
sve sto se zakonski stavi pod psiholosku djelatnost ne smije obavljati nitko drugi osim psihologa...
upravo to je razlog zbog kojega bi (ne)psihološku djelatnost podučavanja psihologije u srednjim školama trebalo regulirati zakonom kao psihološku djelatnost koju ne može obavljati nitko osim psihologa.

Međutim, trenutno Agencija za odgoj i obrazovanje provodi stručne ispite za sve učitelje i nastavnike pa tako i za nastavnike psihologije. Stručni ispit za nastavnike psihologije je obavezan i mogu ga polagati naravno samo diplomirani psiholozi koji su odradili pripravnički staž, tako da je to na neki način regulirano.

Što se tiče Zakona o psihološkoj djelatnosti, moguće da ima rupa i nedorečenosti, ali zato je Psihološka komora tu da ga popravlja.
Ono što je psiholozima bitno je da imaju taj Zakon i da su time uvršteni u ozbiljne, zakonski regulirane struke (kao što je pravo, medicina i dr.).
mynameisLuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 14:13   #26
Quote:
mynameisLuca kaže: Pogledaj post
ako kažemo da predavanje psihologije u srednjoj školi nije psihološka djelatnost, onda može doći svatko (npr. pedagog - kao nestručna zamjena) i obavljati tu nepsihološku djelatnost podučavanja psihologije.
Pa ćemo se dovesti do toga da ravnatelj radije uposliti svog dugogodišnjeg suradnika pedagoga umjesto psihologa da podučava psihologiju.
Upravo se to i događa. Škole ne žele zaposliti psihologa. Pravdaju se da imaju pedagoga, soc. radnika...samo ne psihologa. Koliko sam toga morala proći kod traženja mjesta za vježbenički i svugdje bila odbijena. A oni psiholozi koji rade po školama, obavljaju poslove u kojima zapravo najmanje rade s učenicima i roditeljima.
Činjenica je da se u našoj državi psihologe uopće ne doživljava, ili si psihijatar ili nisi ništa. Svi mogu bez nas, a zapravo ne mogu.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 16:49   #27
da malo osvjezimo temu..... :)

Quote:
La bamba kaže: Pogledaj post
Profesori psihologije (znači-nastavnici, a ne stručni suradnici) ne moraju imati dopusnicu jer ne obavljaju psihološku djelatnost.
Zabluda! Znam slucaj kad se cura htjela prijaviti za strucni ali je imala samo pola radnog vremena kao prof.psihologije pa je zvala komoru da se raspita kako i sto. zena iz komore joj je rekla da MORA polagati strucni iako samo predaje psihologiju ali isto tako da MORA naci jos pola satnice jer joj se ne prizna samo pola radnog vremena. Mislim da se u medjuvremenu to nesto promijenilo pa valjda sad priznaju i pola radnog vremena ali onda kao duze staziras…?

Ali znam puno poznatih psihologa koji bez problema obavljaju svoju psiholosku djelatnost a nisu u „registru clanova komore“ (koji nam je svima dostupan na stranici hpk-a). Zapravo,svi ih znamo jer pisu knjige, povlace se po televiziji… nema smisla imenovati ali mislim da nije u redu.isto kao sto nije u redu da preko polovice sveucilisnih profesora (svi redom psiholozi) nisu clanovi komore a njihova je primarna zadaca educirati i osposobiti nove mlade psihologe za svijet rada. Jer,koliko cujem od njih samih – oni NE TREBAJU biti clanovi komore???


Quote:
mynameisLuca kaže: Pogledaj post
pa ne mogu vjerovati...nije li podučavanje jedan od najvažnijih vidova psihološke djelatnosti?? Netko tko održi tribinu sa npr. temom: nasilje, to nije psihološka djelatnost? ili predavanje, ili radionicu, ili napiše stručni članak na nekom portalu u svrhu informiranja i edukacije, to sve nije psihološka djelatnost?
Quote:
mynameisLuca kaže: Pogledaj post
Pokušavam reći da je predavanje, odn. podučavanje, učenje nekoga, jedna od temeljnih metoda rada psihologa praktičara kao i teoretičara, počevši od kognitivno-bihevioralnih terapeuta do stručnih suradnika psihologa u raznim institucijama i predavača na fakultetima i školama.
To je to o cemu govorim…


no dobro...ukratko - zasto netko mora a netko ne mora biti clan komore?
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:25   #28
Meni se dogodilo upravo ono što sam i mislila da bude
Naime, odradila pripravnički, položila odmah u komori u 4 mj. ove godine, sad dobila posao na određeno, pola radnog vremena u školi i sad državni za godinu dana opet
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 10:13   #29
da,u skoli i socijalnoj skrbi obavezno traze drzavni strucni.
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 17:22   #30
Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
Zabluda! Znam slucaj kad se cura htjela prijaviti za strucni ali je imala samo pola radnog vremena kao prof.psihologije pa je zvala komoru da se raspita kako i sto. zena iz komore joj je rekla da MORA polagati strucni iako samo predaje psihologiju ali isto tako da MORA naci jos pola satnice jer joj se ne prizna samo pola radnog vremena. Mislim da se u medjuvremenu to nesto promijenilo pa valjda sad priznaju i pola radnog vremena ali onda kao duze staziras…?
Ništa se nije promijenilo, bez brige.

Zvala sam Komoru prije par dana da ih pitam za prijavu, jer sam dobila posao na određeno u školi kao profesor psihologije, no nemam punu satnicu.
I kaže meni tajnica kako ne bi bilo loše da nađem još negdje nekakav posao da popunim satnicu, pa makar to bilo volontiranje, jer ovako bi trebala stažirat dovoljno dugo da na taj način kompenziram nepuno radno vrijeme, u mom slučaju 2-3 godine
Živim u području di mogu bit sritna što sam dobila i ovo malo posla što imam jer posla za psihologe nema, kao ni volonterskih udruga, a i ne pada mi na pamet volontirat samo da bi mi moglo pisat ime u njihovom registru i da bi dobivali 1000 kn godišnje od mene


Quote:
no dobro...ukratko - zasto netko mora a netko ne mora biti clan komore?
Zato što ni oni sami ne znaju što zahtijevaju od svojih članova i po kojoj osnovi, od svih Komora u RH, ubiru najveću članarinu, a korist je nikakva.
Ovo je toliko žalosno da se moraju polagat dvostruki stručni/državni ispiti, umjesto da to preuzme ili Komora ili nadležno Ministarstvo...katastrofa od države

Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Meni se dogodilo upravo ono što sam i mislila da bude
Naime, odradila pripravnički, položila odmah u komori u 4 mj. ove godine, sad dobila posao na određeno, pola radnog vremena u školi i sad državni za godinu dana opet


Skoro pa isto kod mene.
Položila stručni u socijalnoj skrbi, sad se zaposlila u školi pa ću morat polagat pri Agenciji za odgoj i obrazovanje...što reći osim
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:07   #31
Quote:
điđe tortova kaže: Pogledaj post
Ništa se nije promijenilo, bez brige.

Zvala sam Komoru prije par dana da ih pitam za prijavu, jer sam dobila posao na određeno u školi kao profesor psihologije, no nemam punu satnicu.
I kaže meni tajnica kako ne bi bilo loše da nađem još negdje nekakav posao da popunim satnicu, pa makar to bilo volontiranje, jer ovako bi trebala stažirat dovoljno dugo da na taj način kompenziram nepuno radno vrijeme, u mom slučaju 2-3 godine
Živim u području di mogu bit sritna što sam dobila i ovo malo posla što imam jer posla za psihologe nema, kao ni volonterskih udruga, a i ne pada mi na pamet volontirat samo da bi mi moglo pisat ime u njihovom registru i da bi dobivali 1000 kn godišnje od mene
Jesi sigurna da je tako? Meni nisu ništa rekli o tome.
Ja isto radim nepunu satnicu, 26 tjedno. Ti?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 23:26   #32
Sigurno je tako
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 13:40   #33
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna da je tako? Meni nisu ništa rekli o tome.
Ja isto radim nepunu satnicu, 26 tjedno. Ti?
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Sigurno je tako
Sacreus je u pravu.

Kažem, zvala sam u ponedjeljak i tako mi je rečeno.

Btw, ja imam 8 sati nastave samo.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:08   #34
Quote:
điđe tortova kaže: Pogledaj post
Sacreus je u pravu.

Kažem, zvala sam u ponedjeljak i tako mi je rečeno.

Btw, ja imam 8 sati nastave samo.
Ja radim kao stručni suradnik + razrednik i nastavnik sveukupno 26 sati tjedno. Kaj to znači da ne mogu nakon godinu dana polagati državni??
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:21   #35
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ja radim kao stručni suradnik + razrednik i nastavnik sveukupno 26 sati tjedno. Kaj to znači da ne mogu nakon godinu dana polagati državni??
Koliko je uopće puna satnica? 40 školskih ili punih sati?

Najbolje ti je nazvat Komoru i raspitat se, da te mi tu ne zbunjujemo
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 09:05   #36
Drzavni i strucni nisu isto.. Drzavni se polaze u svim drzavnim ustanovama, kako je vec propisano zakonom, a strucni pri komori se obvezno polaze nakon staza od godinu dana (punog) da bi se stekla osnovna dopusnica i pravo bavljenja psiholoskom djelatnoscu na rok od 6 godina... i to nema veze s drzavnima..

To su dvije potpuno razlicite stvari
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 09:36   #37
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Drzavni i strucni nisu isto.. Drzavni se polaze u svim drzavnim ustanovama, kako je vec propisano zakonom, a strucni pri komori se obvezno polaze nakon staza od godinu dana (punog) da bi se stekla osnovna dopusnica i pravo bavljenja psiholoskom djelatnoscu na rok od 6 godina... i to nema veze s drzavnima..

To su dvije potpuno razlicite stvari
OK, jasno mi je. Sad me zanima dal se onda stručni pri Komori moraju iznova polagat ovisno o tome dal mijenjamo područje rada? Jer s državnim ustanovama je upravo to slučaj.

Npr. hipotetski: ja sam radila u soc.skrbi i položila stručni pri Komori, pa sad radim u školi...trebam li opet polagat stručni za odgoj i obrazovanje pri Komori?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 10:08   #38
Ne, strucni pred komorom se polaze samo jednom i tad se postaje punopravni psiholog... Osim ako u 6 godina ne skupis dovoljno bodova za obnavljanje dopusnice, tada polazes neku vrstu ispita s kojom dokazujes da si sposobna bit psiholog...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 23:15   #39
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ne, strucni pred komorom se polaze samo jednom i tad se postaje punopravni psiholog... Osim ako u 6 godina ne skupis dovoljno bodova za obnavljanje dopusnice, tada polazes neku vrstu ispita s kojom dokazujes da si sposobna bit psiholog...
Ajd bar nešto pozitivno u svemu
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 22:59   #40
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ne, strucni pred komorom se polaze samo jednom i tad se postaje punopravni psiholog...
aha- a cemu onda podijela na podrucja? posebno polazu pr.psiholozi u skoli, a posebno u soc.skrbi itd. zasto nema jedinstveni strucni?


Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Osim ako u 6 godina ne skupis dovoljno bodova za obnavljanje dopusnice, tada polazes neku vrstu ispita s kojom dokazujes da si sposobna bit psiholog...
da,koji kosta 800kn i nije nesto drugaciji od strucnog - ukratko (kako kaze moja frendica) - bolje svakih 6 godina dati 800kn nego tijekom tih 6 godina silne novce na PRE(!!!)skupe konferencije, seminare, edukacije... + putne troskove, smjestaj....
mislim,naravno da nikome nije u cilju svakih par godina "polagati strucni" (pa idemo linijom lakseg otpora) ali nije li ovo zapravo - istina!?


@kikakm, điđe tortova: ista stvar kod onog "slucaja" o kojem sam pisala. curi su isto naknadno rekli nesto kao da moze volontirati ali u ISTOM podrucju (dakle u skoli). i isto je radila u mjestu gdje je bila zahvalna sto je i to malo posla nasla da barem nesto radi...
a to totalno nema smisla - za drzavni ispit mozes imati i 2 sata tjedno, bitno je da godinu dana radis; dok za komoru moras imati godinu dana pune satnice ili raditi toliko dugo dok se ta "godina"ne skupi.... sto nema smisla - sto ako u medjuvremenu promijenis posao?!!?!?!?! staz ide iz pocetka!??!?!?
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.