Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2016., 17:10   #41
Quote:
e w a kaže: Pogledaj post
Budući da za vrijeme neplaćenog dopusta ne dolazi do prestanka radnog odnosa kod poslodavca, U]radnik u tom razdoblju ne može sklapati ugovore o radu s drugim poslodavcima.[/U]

Pravo na neplaćeni dopust državnih službenika detaljnije je propisano Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike ("Narodne novine", broj 104/13).
Ti naši zakonodavci stvarno nisu normalni. Pa donose zakone koji su međusobno u suprotnosti.

Jer, zakon dozvoljava da radnik istovremeno radi kod dva različita poslodavca, uz uvjet da ukupno u tjednu ne smije odraditi više od 40, odnosno 50 sati.

http://www.moj-posao.net/Savjet/7011...ite-tvrtke/14/

A budući da za vrijeme neplaćenog dopusta kod poslodavca kod kojeg mu teče taj dopust radi 0 sati tjedno, mogao bi kod drugog poslodavca raditi 40 ili 50 sati. Osim naravno u ovoj našoj prćiji zvanoj RH, gdje je dozvoljeno istovremeno raditi za dva poslodavca, osim u slučaju kad se nalaziš na neplaćenom dopustu. Tada ne smiješ raditi niti za jednog poslodavca.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:13   #42
Meni to ima logike.
Ne znam za kolektivne ugovore i kaj tamo piše.
Ali, općenito, neplaćeni se odobrava za neke posebne , izvanredne potrebe radnika i radnik to mora obrazložit. Obično se odobrava za potrebe školovanja, dužeg puta u inozemstvo iz privatnih razloga i slično.
Pa ako radnik iz tih razloga traži neplaćeni u firmi A, zar mu ti isti razlozi nisu prepreka da radi za firmu B.

Ako radnik želi uzet neplaćeni kod jednog poslodavca da bi radio za drugog, zašto jednostavno ne da otkaz kod prvog i oslobodi radno mjesto za nekoga tko na burzi čeka posao već mjesecima i ode radit kod ovog drugog ako mu je tamo bolje.

Osim toga za rad kod drugog poslodavca, potrebna je pisana suglasnost prvog poslodavca.
Stvari vjerovatno ovise o okolnostima, vrsti posla i slično. Nije svugdje i za sve struke i radna mjesta isto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 09:24   #43
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni to ima logike.
Ne znam za kolektivne ugovore i kaj tamo piše.
Ali, općenito, neplaćeni se odobrava za neke posebne , izvanredne potrebe radnika i radnik to mora obrazložit. Obično se odobrava za potrebe školovanja, dužeg puta u inozemstvo iz privatnih razloga i slično.
Pa ako radnik iz tih razloga traži neplaćeni u firmi A, zar mu ti isti razlozi nisu prepreka da radi za firmu B.

Ako radnik želi uzet neplaćeni kod jednog poslodavca da bi radio za drugog, zašto jednostavno ne da otkaz kod prvog i oslobodi radno mjesto za nekoga tko na burzi čeka posao već mjesecima i ode radit kod ovog drugog ako mu je tamo bolje.

Osim toga za rad kod drugog poslodavca, potrebna je pisana suglasnost prvog poslodavca.
Stvari vjerovatno ovise o okolnostima, vrsti posla i slično. Nije svugdje i za sve struke i radna mjesta isto.
Meni nema logike.

Jer, može se desiti situacija da radnik želi npr. učiti strani jezik u nekoj EU zemlji u kojoj hrvatski državljani imaju pravo rada (Njemačka npr.), a želi i raditi tamo, da pokrije troškove školovanja i smještaja. I da se nakon toga želi vratiti u RH na stari posao.

Također se može desiti i to da mu je poslodavac u RH voljan dati i pisanu suglasnost za rad kod drugog poslodavca u Njemačkoj, jer ima želju da se taj radnik nakon naučenog jezika vrati u RH i nastavi raditi kod njega.

A onda se to ne može provesti, zato što radnici koji nisu na neplaćenom dopustu imaju pravo raditi za dva, pa čak i više poslodavaca, ali oni koji su na neplaćenom dopustu to pravo nemaju, nego smiju biti zaposleni samo kod jednog poslodavca (koji im za vrijeme tog dopusta naravno nije dužan isplaćivati plaću niti plaćati doprinose)?!

Može se čak postaviti pitanje da li je to u skladu s Ustavom, na ovakav način staviti radnika na neplaćenom dopustu u podređeni položaj u odnosu na onoga koji nije na neplaćenom dopustu.

Zadnje uređivanje ericsson : 20.05.2016. at 09:36.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 11:44   #44
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Meni nema logike.

Jer, može se desiti situacija da radnik želi npr. učiti strani jezik u nekoj EU zemlji u kojoj hrvatski državljani imaju pravo rada (Njemačka npr.), a želi i raditi tamo, da pokrije troškove školovanja i smještaja. I da se nakon toga želi vratiti u RH na stari posao.

Također se može desiti i to da mu je poslodavac u RH voljan dati i pisanu suglasnost za rad kod drugog poslodavca u Njemačkoj, jer ima želju da se taj radnik nakon naučenog jezika vrati u RH i nastavi raditi kod njega.

A onda se to ne može provesti, zato što radnici koji nisu na neplaćenom dopustu imaju pravo raditi za dva, pa čak i više poslodavaca, ali oni koji su na neplaćenom dopustu to pravo nemaju, nego smiju biti zaposleni samo kod jednog poslodavca (koji im za vrijeme tog dopusta naravno nije dužan isplaćivati plaću niti plaćati doprinose)?!

Može se čak postaviti pitanje da li je to u skladu s Ustavom, na ovakav način staviti radnika na neplaćenom dopustu u podređeni položaj u odnosu na onoga koji nije na neplaćenom dopustu.
Kakve veze ima njemački poslodavac sa hrvatskim? Ovo je retoričko pitanje, a ujedno i odgovor na sve gore što si napisao.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 12:14   #45
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima njemački poslodavac sa hrvatskim? Ovo je retoričko pitanje, a ujedno i odgovor na sve gore što si napisao.
Njemački poslodavac nema nikakve veze s hrvatskim.

Kao što niti u slučaju radnika zaposlenog kod dva poslodavca (što je u skladu sa našim zakonima) jedan poslodavac ne mora (a obično i nema) imati nikakve veze s onim drugim poslodavcem.

I to definitivno nije odgovor na moje pitanje.

Jer sam pitao zbog čega je radniku koji radi kod jednog poslodavca dana zakonska mogućnost da radi i kod drugog poslodavca ili poslodavaca, a onome koji je na neplaćenom dopustu nije.

A onaj konkretan slučaj kojeg sam iznio uopće nije nimalo bizaran. Troškovi boravka i učenja jezika u zemljama zapadne Evrope su vrlo visoki, i uopće ne bi bilo čudno da netko želi i raditi za vrijeme tog školovanja, zato da pokrije te visoke troškove.

Ili smatraš da bi onaj tko ima stalni radni odnos u RH morao takvo učenje stranih jezika plaćati isključivo od ušteđevine, jer kaj on ima ić u inozemstvo učit jezik, ako u RH ima stalan posao?!
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 09:46   #46
Zna li možda netko za slicnu situaciju. Naime od jučer smo u firmi zaposlili stranca s danom dobivanja radne dozvole. Međutim radnik još nije dobio vizu pa nije ni došao kod nas pa me zanima smijemo li ga uz njegov dogovor staviti na neplaćeni tj. mirovanje radnog odnosa i kad radnik dođe da ga aktiviramo, sve uz uvjet da to ne narušava dobivanje radne dozvole, ne znamo kako policija reagira na to, možda netko zna??
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2019., 17:35   #47
Pozdrav
Mene zanima sljedeća problematika.
Ako mi se odobri neplaćeni dopust u trajanju od, primjerice, 2 mjeseca u RH, može li se prijaviti na radni odnos van RH odnosno negdje u EU?
Jel to vidljivo u RH, utječe li kako?
Hvala
fotografikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 18:06   #48
Koja vrsta neplaćenog dopusta?
Da li ostaješ u radnom odnosu pa ti se samo plaćaju doprinosi na minimalnu osnovicu bez isplate neto plaće ili te poslodavac odjavljuje za vrijeme trajanja neplaćenog dopusta ali ti čuva radno mjesto?

Ako je ovo prvo, onda se to vidi pri razmjeni podataka među državama. Kojim tempom ta razmjena između država ide, to ne znam. Koje su posljedice , isto tako ne znam, al pitaj pravnu službu u HZMO-u oni bi ti trebali znati odgovoriti.

Ako je ovo drugo, onda si ovdje odjavljen i nebi trebalo bit problema.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 14:11   #49
Poštovanje. Radim u jednoj javnoj ustanovi uhljebnički teža ležaćina posao. Nudi mi se dobar posao u inozemstvu. Otišao bih pa da vidim kako će biti, a ako neće biti dobro vratio bih se ovdje na ležačinu. Što da napišem u zahtjevu za neplaćeno odsustvo?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 15:15   #50
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Poštovanje. Radim u jednoj javnoj ustanovi uhljebnički teža ležaćina posao. Nudi mi se dobar posao u inozemstvu. Otišao bih pa da vidim kako će biti, a ako neće biti dobro vratio bih se ovdje na ležačinu. Što da napišem u zahtjevu za neplaćeno odsustvo?
Napises istinu i samo istinu.
Napises da imas tesko lezeci posao i da ti je na poslu dosadno.
Napises da te premalo placaju za taj dosadni lezecki uhljebnicki posao i da zato trazis godinu dana zamrzavanja radnog odnosa da odes vani raditi dinamicniji i zanimljiviji posao i zaradit novaca, jer od ove crkavice od place nemozes si kupiti Mercedes ili BMW.

A sad ozbiljno, sta god ti napisao, prema nekih iskustava prijatelja koji su radili u drzavnoj sluzbi i trazili zamrzavanje radnog odnosa, nisu im odobrili, pa su neki sami dali otkaz i otisli drugdje raditi...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 15:40   #51
Evo ja se javljam za taj uhljebski posao dok se ti ne vratis, pa im mozes i to ponuditi. Jel se moze surfat po internetu za vrijeme radnog vremena? Ako da, nakonju sam, dupla placa.

Napisi da ti je to radi duze posjete rodbine u Irskoj. I kao dokaz prilozis kupljenu kartu za Irsku.
Ursula Iguaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 20:40   #52
To nije državna već javna služba. I da, možeš surfati punih 8 sati dok radiš, osim ako ne spavaš. Neki su već koristiti neplaćeni, samo nitko iz mog sektora.
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.