Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2012., 15:06   #1
Utemeljenost tesawwufa (sufizma) i njegov doprinos u povijesti civilizacije

Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Dervisi su sufije a sufije su sekta koja se pokusava prikloniti sunizmu.
GB. kada govorimo o Tesavvufu unutar sunijskog islama sunijska ulema ga definira kao jednu od islamskih znanosti.
Tesavvuf jest neodvojivi dio islama koji je realizira unutar šerijata.
Quote:
I jako mali broj sufija radi takve gluposti, vecina njih su normalni pa i dobri muslimani.
to nisu gluposti- nemoj govoriti o onom o čemu ne znaš. Ja se ne probadam, odmah da ti kažem, ali oni govore " la ilahe illallah"- ne mogu ih osudutu
Quote:
Kada kazem da su sufije sekta to ne znaci da mrzim sufije, kazem sve zavisi, vecina su normalni a ima budala, dok kod sija je obrnuto, vecina su budale a ima i normalnih, tu je razlika.
mislim da nisi upoznat sa problematikom. Sufije se realiziraju unutar šerijata, ako odstupaju od šerijata- onda ne znam šta su. Tarikat je skraćeno of Tarikati Muhamedijje.

Quote:
Sunnizam ima 4 mezheba, sufije ne spadaju u ta 4 mezheba tako da su sekta,
spadaju!
Quote:
dok je kod shija to temeljno, bez tog udaranja i probadanja haman da i nisi musliman i to kaznjavanje rade gotovo sve sije dok kod sunija ne radi niko osim pojedinih sufija koje kako sam rekao nisu klasicni sunniti tako da to ne mozete pripisati sunnizmu
koliko sam ja upoznat sa time, postoje dvije grupe ljudi koji koriste šiš.
jedni su pravi muslimani, i da Allah bude zadovoljan sa njima.
drugi sebe zovu dervišima i muslimanima, koliko su to oni ne ulazim.
Kada su sufije u pitanju često dolazi do zabune jer sufisjki pravci postoje i među sunijama i među šijama.
MEđutim tarikatski put( njih 12 potvrđenih) postoji isključivo unutar šerijata.
Cilj ovog puta je biti darovan od Allaha dž.š. potpunim ihlasom i nadići taklidski islam.
Za kraj, parafrazirao bih jednog od poslanikovih a.s. potomaka i jednog od pirova hr. Sejjid Abdulkadir Gejlanija k.s. koji je rekao da je ispunio svaki sunnet Resulullahov -jedino nije svoju kćer Fatimu vjenčao sa Alijom.
Ovo je suština tarikati Muhammedije!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:16   #2
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
GB. kada govorimo o Tesavvufu unutar sunijskog islama sunijska ulema ga definira kao jednu od islamskih znanosti.
Tesavvuf jest neodvojivi dio islama koji je realizira unutar šerijata.


to nisu gluposti- nemoj govoriti o onom o čemu ne znaš. Ja se ne probadam, odmah da ti kažem, ali oni govore " la ilahe illallah"- ne mogu ih osudutu

mislim da nisi upoznat sa problematikom. Sufije se realiziraju unutar šerijata, ako odstupaju od šerijata- onda ne znam šta su. Tarikat je skraćeno of Tarikati Muhamedijje.


spadaju!

koliko sam ja upoznat sa time, postoje dvije grupe ljudi koji koriste šiš.
jedni su pravi muslimani, i da Allah bude zadovoljan sa njima.
drugi sebe zovu dervišima i muslimanima, koliko su to oni ne ulazim.
Kada su sufije u pitanju često dolazi do zabune jer sufisjki pravci postoje i među sunijama i među šijama.
MEđutim tarikatski put( njih 12 potvrđenih) postoji isključivo unutar šerijata.
Cilj ovog puta je biti darovan od Allaha dž.š. potpunim ihlasom i nadići taklidski islam.
Za kraj, parafrazirao bih jednog od poslanikovih a.s. potomaka i jednog od pirova hr. Sejjid Abdulkadir Gejlanija k.s. koji je rekao da je ispunio svaki sunnet Resulullahov -jedino nije svoju kćer Fatimu vjenčao sa Alijom.
Ovo je suština tarikati Muhammedije!
Što je tesavvuf a što šiš?
Tko to koristi i kako?
Kakve to veze ima s vjerom, a kakve s probadanjem i rezanjem?
eRomaniChib is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:18   #3
Tesavuf i ono sto rade mnoge sufije sirom svijeta su razlicite stvari, oni se takoreci kriju iza tog tesavufa. Pogledajmo malo u njihovu akidu, uzdizanje sejhova na stepene koji predstavljaju kufr... Mislim da ove nase balkanske sufije srecom su uglavnom vezani za sufizam radi duhovnog uzdignuca koji sticu kroz te nekakve rituale, srecom nisu te akide kao neke zabludnjele sufije sirom svijeta...

Tebi nisu gluposti sto se probadaju macevima? Utjecem se Allahu od tih ljudi i sigurno ih ceka kazna jer stvaraju ruznu sliku o islamu. Kada neki nemusliman vidi kako tamo neki muslimani se probadaju udaljit ce ga to od islama zauvijek, sigurno nece reci "jest ovo dobro". To sto oni govore la ilahe ilellah je nebitno, ima i nekih ludaka kazu la ilahe ilellah pa se raznesu bombom... glupost i jedno i drugo

Sufije ne spadaju u 4 priznata mezheba. Kada govorim o sufijama gledam njih opcenito, sa akidom i svim ostalim. Akida kod vecine sufija nije uopste islamska a kamo li od nekog mezheba. Sufije su mezheblije koliko i selefije.
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:45   #4
Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Tesavuf i ono sto rade mnoge sufije sirom svijeta su razlicite stvari, oni se takoreci kriju iza tog tesavufa. Pogledajmo malo u njihovu akidu, uzdizanje sejhova na stepene koji predstavljaju kufr...
već sam ti rekao ako odlaze u kufr onda i nisu derviši...
Quote:
Mislim da ove nase balkanske sufije srecom su uglavnom vezani za sufizam radi duhovnog uzdignuca koji sticu kroz te nekakve rituale, srecom nisu te akide kao neke zabludnjele sufije sirom svijeta...


Quote:
Tebi nisu gluposti sto se probadaju macevima? Utjecem se Allahu od tih ljudi i sigurno ih ceka kazna jer stvaraju ruznu sliku o islamu. Kada neki nemusliman vidi kako tamo neki muslimani se probadaju udaljit ce ga to od islama zauvijek, sigurno nece reci "jest ovo dobro". To sto oni govore la ilahe ilellah je nebitno, ima i nekih ludaka kazu la ilahe ilellah pa se raznesu bombom... glupost i jedno i drugo
sufije se ne raznose bombama...
Quote:
Sufije ne spadaju u 4 priznata mezheba. Kada govorim o sufijama gledam njih opcenito, sa akidom i svim ostalim. Akida kod vecine sufija nije uopste islamska a kamo li od nekog mezheba. Sufije su mezheblije koliko i selefije.
spadaju, - ovime si potvorio veliki broj muslimana.
pogrešno je gledati na njih općenito. imaš 12 priznatih tarikata i njihove kolove, ja za svakog od njih stojim da je na siratal-mustekimu.

MEzhebi odnosno sunije su ehli sunnet vel džemat. i to je amanet koji je naš Resulullah dao ashabima, pa su ga oni dostavili selefima a selefi generacijama koje vode do nas.
Oni što sebe nazivaju selefijama ne mogu biti selefije jer selefije među muslimanima šire ljubav, a ne strah i teror.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:54   #5
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Što je tesavvuf
Tesavvuf je islmska nauka kojoj je čilj potpuna islamizacija čovjeka kroz nafile( nafila namazi, zikr fikr i duhovni učitelj).
dolazi od islamske riječi Saffa što znači čist
Quote:
a što šiš?
šiš je vrsta noža...

Quote:
Tko to koristi i kako?
šiš koriste Rufaije. tj. koristile su ga. nisu samo radile ovo ali su po ovome svakako najpoznatiji. kako to rade ne znam- nisma to nikad radio.
Quote:
Kakve to veze ima s vjerom, a kakve s probadanjem i rezanjem?
korištenje šiša kao dio zikra jest manifestacija vjere i šta ona može...
rezanje i probadanje šija ne bih komentarisao jer ono ima veze da njihovom interpretacijom događaja na Kerbeli.
onako književno umjetnički- ima veze sa cikličnim vremenom i približava se pojmu rituala er se njime oživljava neka sveta istina a jedan od rezultata je katarza koji je prema tumačenju islam sumnjiv...
inače, jedan od razloga zašto drama kao oblik nije razvijen kod muslimana je upravo to što se " glumac" poistovjećuje sa nekim drugim tj. svjesno laže, a oponašanje stvarnosti nije dozvoljeno dok prepričavanje iste jeste.
na jedno se odnosi mimezis a na drugo diegesis...

ovaj zadnji pasus je samo jedno viđenje izvana...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)

Zadnje uređivanje MukaFFa : 27.11.2012. at 17:01.
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:55   #6
jel se to opet probadanje dervisa potura kao normalna islamska stvar?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:09   #7
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
jel se to opet probadanje dervisa potura kao normalna islamska stvar?
ne mogu adekvatno braniti ono što rade rufaije jer nisam jedan od njih, ali mogu dati svoje viđenja toga.
korištenje šiša prilikom zikra imalo je cilj povećati vjeru u Boga jer tada kao ni danas ljudima nije jasno kako se neki obični derviš koji nema nikakva posebna zaduženja probada...

kako mi je rekao jedan rufaija danas se to više ne radi jer danas probadanje rezultira fitnom među muslimanima... možda se to i radi ali meni je tako rečeno.
to nije normalna islamska stvar.
tj. ako su Omera ili to bje Ebu Bekr kako iz džamije goovri muslimanima da se popnu na brdu oni mogli da čuju zašto onda ne bi mogao šiš?
a ima nešto što se zove keramet.
keramt je osobina iskrenih potpunih muslimanaa ne nas malih čkiljavaca
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:14   #8
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post

spadaju, - ovime si potvorio veliki broj muslimana.
pogrešno je gledati na njih općenito. imaš 12 priznatih tarikata i njihove kolove, ja za svakog od njih stojim da je na siratal-mustekimu.

MEzhebi odnosno sunije su ehli sunnet vel džemat. i to je amanet koji je naš Resulullah dao ashabima, pa su ga oni dostavili selefima a selefi generacijama koje vode do nas.
Oni što sebe nazivaju selefijama ne mogu biti selefije jer selefije među muslimanima šire ljubav, a ne strah i teror.
Vidis kako ja pokusavam da ne svrstavam sve sufije u isti kos a ti to radis sa selefijama govoreci da svi oni sire strah i teror. Licis mi na šiju Shadija koji ima fobiju od vehabija

Kojeg su to mezheba sufije? Ja zato i kazem da ovi balkanci ustvari i ne znaju sta su prave sufije, oni slijede ono samo najbolje od sufizma a taj pravac kao pravac je pun kufra i negativnosti. Npr. upucivanje dove mrtvim sejhovima da se zauzimaju tamo ili da pomognu direktno je opcepoznata stvar kod sufija sirom svijeta, ima li toga i u vasim tarikatima zanima me?

A sto se tice probadanja ne mogu da vjerujem kako imas tako pozitavan stav prema toj bruki i sramoti za islamski ummet. Ponovo trazim utociste kod Gospodara od takvih vjernika sto vjeru mjere dubinom uboda macem, to nema veze sa islamom
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:37   #9
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
ne mogu adekvatno braniti ono što rade rufaije jer nisam jedan od njih, ali mogu dati svoje viđenja toga.
korištenje šiša prilikom zikra imalo je cilj povećati vjeru u Boga jer tada kao ni danas ljudima nije jasno kako se neki obični derviš koji nema nikakva posebna zaduženja probada...

kako mi je rekao jedan rufaija danas se to više ne radi jer danas probadanje rezultira fitnom među muslimanima... možda se to i radi ali meni je tako rečeno.
to nije normalna islamska stvar.
tj. ako su Omera ili to bje Ebu Bekr kako iz džamije goovri muslimanima da se popnu na brdu oni mogli da čuju zašto onda ne bi mogao šiš?
a ima nešto što se zove keramet.
keramt je osobina iskrenih potpunih muslimanaa ne nas malih čkiljavaca
ama nije ti keramet jeftina cirkuska fora, nemoj(te) tako srozavati keramete i evlije..
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:45   #10
Da mi se ne bi pomiješalo, da pitam je li ovako:

Rufaije su sunitski derviši koji se probadaju i režu sa šišom,
a rafidije su šiiti koji se na dan Ašure sijeku u znak žalosti zbog Kerbele,
je li tako?
eRomaniChib is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 17:47   #11
Što je evlija?
Ja sam čuo samo za evliju Čelebiju.
eRomaniChib is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 18:09   #12
Utemeljenost tesawwufa(sufizma) i njegov doprinos u povijesti civilizacije

Esselamu alejkum i lijep pozdrav!

Otvaram ovu temu kao mjesto razmjene misljenja i iskustava o sufizmu (tesavvufu)... Ova tema moze biti mjesto iznosenja misljenja muslimanske uleme (kao i nemuslimanske) o samom nastajanju sufizma, njegovim ciljevima, dostignucima, doprinosima u povijesti ljudske civilizacije...


Na koji nacin se tesawwuf ocituje u svakodnevnom zivotu?

I na koji nacin moze pomoci u rjesavanju zivotnih problema? U kakvom medjuodnosu su islam i tesawwuf?

Jedna "internetska" definicija tesawwufa kaze: Temelj tesavvufa je čistoća srca od nanosa materijalizma, a njegova čvrstina ogleda se u vezi čovjeka sa Velikim Stvoriteljem. Zato, sufija je onaj čije je srce čisto u ime Allaha i čija su djela ispravna radi Allaha, pa onda Allah, za uzvrat, njemu daruje Svoju plemenitost. Imam El- Džunejd, da ga Allah pomiluje, rekao je: ''Tesavvuf je praktikovanje svakog lijepog ponašanja i napuštanja svakog niskog, nedoličnog ponašanja."

Sufizam bez šerijata je kao graditi kulu na pijesku...kao svijeca bez zastite...

Bujrum

P.S. Ovdje ce biti prebaceno nekoliko postova o sufizmu koji su se pojavili na temi "Islam 114". Promatrajte ovaj post kao prvi post teme Trazim halal od brata Mukaffe sto je on zapisan kao pokretac teme
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)

Zadnje uređivanje i-s-l-a-m-i-c : 27.11.2012. at 18:16.
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 18:36   #13
Post

svaka cast brojnim moralnim kvalitetama sufija (izuzev pretjerane drustvene inferiornosti - zato su i omiljeni orijentalistima i zapadu) ali imaju u praksi adeta koji se tesko uklapaju u serijatske kontekste, npr:
- pretjerana skoro slijepa poslusnost sejhu (poklanjanje, hodanje unazad...);
- postojanje nekog "nivoa" poboznosti koji kada dostignes prevazilazis propise serijata (npr. toliko je pobozan da ne treba vise klanjati)
- demoralisanje obicnih ljudi u ucenju i razmisljanju (da bi se lakse moglo sa njima manipulisati)
- postojanje isto jedne vrste tukje tako da obicnim ljudima se ne govore neke stvari i kriju se detalji koje rade "napredniji" kao i sejhovi
- ibadet i zikr sa plesanjem (u halki sedzda prema sredini halke umjesto prema kibli...)
eto to mi je prvo nampalo nabrzinu pa ako moze da malo prodiskutujemo iliti promuhabetimo iliti ljudeknemo...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 18:51   #14
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Što je evlija?
Ja sam čuo samo za evliju Čelebiju.
neki smatraju da je evlija ili dobri:

"svaki pobožan i bogobojazan musliman. nije uvjet da čovjek po zraku leti ili po moru hoda ili neko drugo nadnaravno dijelo vrši pa da se zove evlijom. istina, Allah dž.š. nekim Svojim robovima katkad dadne i neka nadnaravna dijela, koja se zovu kerametima, ali to uvijek ne mora biti. najbolja stvar kojom se čovjek može približiti Allahovom dž.š. zadovljostvu je vršenje glavnih vjerskih dužnosti. dakle, vršiti farzove.a čuvati se harama. čovjek koji ovom udovolji je pravi evlija: ne udovoljava li, ne može ni u kom slučaju biti Allahu dž.š. blizu, makar se on tako i prikazivao."

ja licno mislim da evlija je vise od poboznog i bogobojaznog muslimana i mislim da je keramet (nadnaravna posebnost) znak od Boga nekome da je evlija, barem u tom momentu. naravno, on nije osoba koja uvijek moze potegnuti keramet kao kec iz rukava, ali bez kerameta nema evlije...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 19:06   #15
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Da mi se ne bi pomiješalo, da pitam je li ovako:

Rufaije su sunitski derviši koji se probadaju i režu sa šišom,
a rafidije su šiiti koji se na dan Ašure sijeku u znak žalosti zbog Kerbele,
je li tako?
Ne, rufaije su sekta(tarikat) koja nema veze sa sunnizmom. Poslanik je rekao da ce biti mnogo sekti a samo jedan pravac je onaj ispravan: "to je pravac na kojem smo ja i moji ashabi"(hadis). Dakle u sunizam spada sve sto je radio Poslanik ili su radili ashabi. Ako neko nadje hadis da su ashabi ubadali maceve i nozeve u sebe to onda zaista jeste sunizam, a posto nisu onda to ne da nema veze sa sunizmom, nego nema veze sa islamom, to su oni pokupili od šija kojima to probadanje dodje ko jutarnja kahva, kao sto ti odes na jutarnju kahvu oni svrate malo na taj ritual, klepe se koji put macem po nosu i tek onda ide kahva . No to ce ti Shady bolje objasniti, on se krece u tim krugovima

Zadnje uređivanje Golden-Boy : 27.11.2012. at 19:14.
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 13:44   #16
Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Vidis kako ja pokusavam da ne svrstavam sve sufije u isti kos a ti to radis sa selefijama govoreci da svi oni sire strah i teror. Licis mi na šiju Shadija koji ima fobiju od vehabija
ja sam ti već rekao da selefima smatram muslimane 4 mezheba!

Quote:
Kojeg su to mezheba sufije?
Recimo pripadnici našibendijskog tarikata su većim dijelom henefijskoga mezheba, mada su oni prisutni u svim.

Quote:
Ja zato i kazem da ovi balkanci ustvari i ne znaju sta su prave sufije, oni slijede ono samo najbolje od sufizma a taj pravac kao pravac je pun kufra i negativnosti. Npr. upucivanje dove mrtvim sejhovima da se zauzimaju tamo ili da pomognu direktno je opcepoznata stvar kod sufija sirom svijeta, ima li toga i u vasim tarikatima zanima me?
mislim da si ovo pogrešno shvatio. dova se istina upućuje za šejhove koji su preselili, ali to je kufr u onoj mjeri ako je kufr upućivanje dove za umrle roditelje.
međutim, ta praksa nažalost postoji kod nekih derviša ali oni nisu potvrđeni niti od strane islama niti od strane šerijata.

Quote:
A sto se tice probadanja ne mogu da vjerujem kako imas tako pozitavan stav prema toj bruki i sramoti za islamski ummet. Ponovo trazim utociste kod Gospodara od takvih vjernika sto vjeru mjere dubinom uboda macem, to nema veze sa islamom
burka i sramota je kada se to radi zbog pretvaranja i isticanja...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 13:45   #17
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ama nije ti keramet jeftina cirkuska fora, nemoj(te) tako srozavati keramete i evlije..
u pravi si musa... Halali mi
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 13:49   #18
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Što je evlija?
Ja sam čuo samo za evliju Čelebiju.
evlija ili evlijullah množina od riječi veli koja znači prijatelj.

Gazali ih je opisao kao ahiretsku ulemu.
ahiret je drugi svijet.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 14:08   #19
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
svaka cast brojnim moralnim kvalitetama sufija (izuzev pretjerane drustvene inferiornosti - zato su i omiljeni orijentalistima i zapadu) ali imaju u praksi adeta koji se tesko uklapaju u serijatske kontekste, npr:

ja poznajem jednog šejha koji je sve samo ne društevno inferioran i njegovi učenici su društevno i ekonomsko aktivni
Quote:
- pretjerana skoro slijepa poslusnost sejhu (poklanjanje, hodanje unazad...);
to se zove odgoj!
Quote:
- postojanje nekog "nivoa" poboznosti koji kada dostignes prevazilazis propise serijata (npr. toliko je pobozan da ne treba vise klanjati)
širk! bježi od njega!
Quote:
- demoralisanje obicnih ljudi u ucenju i razmisljanju (da bi se lakse moglo sa njima manipulisati)
- bježi i od ovoga
Quote:
- postojanje isto jedne vrste tukje tako da obicnim ljudima se ne govore neke stvari i kriju se detalji koje rade "napredniji" kao i sejhovi
koliko sam upoznat to nije sa edebom
Quote:
- ibadet i zikr sa plesanjem (u halki sedzda prema sredini halke umjesto prema kibli...)
kibla je šart za namaz... recimo nisi dužan biti okrenut kibli kada postiš, ili kada daješ sadaku...
imam ja prijedog hajd se ti dohvati nekog od tarikata kojih ima u bosni...
evo ja predlažem nakšibendije i to derviše koji su ostali iza šejha Čolića.
slabo ove po Sarajevu znam.
Quote:
eto to mi je prvo nampalo nabrzinu pa ako moze da malo prodiskutujemo iliti promuhabetimo iliti ljudeknemo...
Ja sam se sretao sa svakakvim dervišima.
ali u vezi njih moraš biti oprezan. mnogi od njih nažalost su samo imenom derviši.
Hz. Nakšibend k.s. je rekao da se ovaj put sastoji od Hizmeta sohbeta i edeba.
dakle čovjek mora raditi, mora se ponašati tako da zamisli da se nalazi u Revdi i da ga tamo kod mimbera posmatraju Resulallah a.s. i njegovi ashabi... da tako cijeni svoje djelo tj. da li bi ga uradio pred POslanikom ili ne.

evo ova diskusija.
dok ovo pišem vodim računa da su ovo riječi koje bih bez velikog stida izgovorio pred našim Devletlijom s.a.v.s.

ma koga ja zavaravam ne bih se usudio zucnuti

a sohbet... sohbeta je teško naći...

Halali mi još jednom nisam ja rekao da valjaju svi oni koje mi nazivamo dervišima, ali svi koji su derviši sigurno valjaju.

za Šejha EsSejid Emira Kulala k.s. rečeno da je imao 1000 murida/učenika, a samo jednog derviša.
Taj derviš je Šahi Nakšibend.- e to je derviš!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 14:37   #20
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
ja sam ti već rekao da selefima smatram muslimane 4 mezheba!
Ali si rekao i da sire nered i teror, ja poznajem neke selefije licno, blagi i tolerantni, ne skidaju osmijeh sa lica, zato stajem u njihovu odbranu u ovom slucaju jer nisu svi isti, vecina su normalni

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Recimo pripadnici našibendijskog tarikata su većim dijelom henefijskoga mezheba, mada su oni prisutni u svim.
Mozda se oni smatraju hanefijama ali njihovo prakticiranje vjere u mnogim stvarima je daleko od toga, samo to izdvajanje u tarikate i davanje prednosti tekijama nad dzamijama, sejhovima nad imamima, je pogubno po islamski ummet. Ne mozes praviti sebi pravac i naditi sebi nekakvo ime sa svojim tumacenjem islama i uz to se jos prikloniti hanefijama. Jedini ispravni tarikat jeste tarikat i pravac ehli-sunneta vel-džemata


Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post

mislim da si ovo pogrešno shvatio. dova se istina upućuje za šejhove koji su preselili, ali to je kufr u onoj mjeri ako je kufr upućivanje dove za umrle roditelje.
međutim, ta praksa nažalost postoji kod nekih derviša ali oni nisu potvrđeni niti od strane islama niti od strane šerijata.

Kod sufija u svijetu je poznato trazenje od mrtvih sejhova da posreduju kod Allaha za njih, ovo je prakticno djelo sirka i nesto sto pod hitno morate iskorijeniti, koliko je to prisutno u Bosni ne znam tacno, ali prisutno jeste, cak i neke hodze zagovaraju takve gluposti
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:05.