Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2012., 15:45   #21
Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Ali si rekao i da sire nered i teror, ja poznajem neke selefije licno, blagi i tolerantni, ne skidaju osmijeh sa lica, zato stajem u njihovu odbranu u ovom slucaju jer nisu svi isti, vecina su normalni
te tzv "selefije" poznajem i ja. smrknu se na mene kad me vide jer misle da sam derviš.
već sam ti rekao da su selefije muslimani suniti koji slijede svoju ulemu u četiti mezheba

Quote:
Mozda se oni smatraju hanefijama ali njihovo prakticiranje vjere u mnogim stvarima je daleko od toga,
ako je musliman ne može biti izvan šerijata. šejh nema pravo izlaziti iz šerijata jer je i on samo musliman.
Quote:
samo to izdvajanje u tarikate
onog koga zanima sport tražit će sebi ljude koji pričaju o njemu, onaj ko voli tražit će sebi društvo zaljubljenih. nemoj toliku famu dizati oko tekija. tekije su bir-vaktile bile sasvim normalno mjesto za doći.

Quote:
i davanje prednosti tekijama nad dzamijama,
vidi, praktični su razlozi u pitanju. u tekiji se može prenoćiti jer ima sve što jedna kuća treba da ima. u džamiji se ne možeš okupati zar ne!
nije uredu u džamiji spremati hranu niti jesti, a sve to možeš u tekiji.
Tekija i džamija se ne mogu porediti.
Quote:
sejhovima nad imamima,
amo misliš na ove dažmijske imame onda mi je smiješno, a ako misliš na imame kao što su Ebu Hanife, Šafija, Malik... onda ovo nije tačno jer musliman mora ostati u šerijatu.

Quote:
je pogubno po islamski ummet.
slažem se sa tobom da je pogubno davati prednost nečem drugom nad šerjatom.
Quote:
Ne mozes praviti sebi pravac i naditi sebi nekakvo ime sa svojim tumacenjem islama i uz to se jos prikloniti hanefijama.
ti namjerno ignorišeš ono što ti mi govorimo.
već ti je rečeno da bez šerijata nema tarikata. ako nema šerijata onda je to otpadništvo!

Quote:
Jedini ispravni tarikat jeste tarikat i pravac ehli-sunneta vel-džemata
jel tarik ili je sebil


K
Quote:
od sufija u svijetu je poznato trazenje od mrtvih sejhova da posreduju kod Allaha za njih
opet ti opleo po sufijama.
evo reci kod "mnogih pripadnika tarikata",
ovo jest problem koji je uzeo maha i kod običnih muslimana.
postojao je period kod mnogih derviških redova da se pomalo bave liječenjem a ima ljudi koji sebe nazivaju dervišima i šejhovima a oni su najobičniji sihirbazi i smutljivci.

to je isto sad kad bi mi za one teroriste što su raznijeli WTC rekli da su muslimani i to da su vehabije ili derviši kad je jasno iz aviona da nisu...

Quote:
ovo je prakticno djelo sirka
tačno širk je tražiti od mrtvog čovjeka nešto.
Quote:
i nesto sto pod hitno morate iskorijeniti,
moj put je čist od toga... ne znam šta bih ti još rekao
Quote:
koliko je to prisutno u Bosni ne znam tacno, ali prisutno jeste, cak i neke hodze zagovaraju takve gluposti
to sujevjerje je prisutno u Bosni, ali pogrešno ga je vezati za derviše,
Tesavvuf je nauka i mi nismo svi dužno da se njom bavimo.
neko je hafiz duhovnosti
neko je hafiz Kur'ana
neko je hafiz šerijata

šerijat je temelj fundament islama, ali islam nije samo šerijat.
dobru kuću je nemoguće napraviti bez temelja, ali niko od nas iako je svjestan važnosti temelja neće živjeti u podrumu nego u prostorijama iznad.
isto važi za tarikat.
on je kuća izgrađena na temelju šerijata.

suštinska razlika između šerijata i tarikata je u nijjetu.

mnogi ljudi farzove izvršavaju jer je do dužnost/stroga obaveza, pripadniku tarikata je cilj da farzove obavlja ne samo zato što je to stroga dužnost nego jer je to čin ljubavi prema Allahu i Njegovm poslaniku.
na 33:41 Allah kaže: Zikrite Allaha kesiren( često mnogo)
na 4:111 kaže: Allaha zikrite, i stojeći, i sjedeći, i ležeći.
ili kul Allah i Kul Er-Rahman.

meni nije poznato da postoje predaje da je Muhammed a.s. zikr činio govoreći Er-Rahman, ali je navedno u Kur'anu da se to govori.
ono što je za nas jako važno je to da pojam kesiren ovisi od nas samih.
nekome je mnogo da samo zikri tespih nakon namaza nekome je to nedovoljno.
dalje, nije detaljno opisano kako se zikri.
osim da se to čini mnogo, da se zikr čini sa Allahovim Imenima sjedeći stojeći i ležeći.- a ovo je baš derviški zikr. ne kažem da drugi to nisu ali derviški zikrovi to jesu.
u svakom slučaju Nakšibendijski zikrovi su bida haseneh tj nešto što je poslanik pohvalio (hadis: ko uvede lijep običaj u moj ummet imat će za to nagradu)
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:02   #22
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
jel se to opet probadanje dervisa potura kao normalna islamska stvar?
Pa da je normalna,dolazila bi od normalni..a ne od pijanica...

Gdje vidje da "Vino" ,normalni piju...oni su prave budale
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:22   #23
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
...
to se zove odgoj!...
ma nemoj - a zasto bi sejh bio bolji od recimo Ebu Bekr r.a. koji kada je dosa na vlast je rekao: "Ako sam u pravu podrzite me a ako sam u krivu, ispravite me." nema slijepe pa ni pretjerane poslusnosti.

Quote:
kibla je šart za namaz... recimo nisi dužan biti okrenut kibli kada postiš, ili kada daješ sadaku...
ali sedzda je dio namaza, kao i ruku, i zasto da ruku cinim covjeku (sejhu) i zasto da sedzdu cinim u halki u centar halke? jednom prilikom je cak u centru halke ibrik sa vodom i onda u toku halke svi sedzdu prema tom ibriku i onda poslije halke ide murid sa tim ibrikom i napaja tom vodom svakog clana halke - mislim, strasno, ali ta mi voda mirisi na sihr...

Quote:
imam ja prijedog hajd se ti dohvati nekog od tarikata kojih ima u bosni...
evo ja predlažem nakšibendije i to derviše koji su ostali iza šejha Čolića.
slabo ove po Sarajevu znam.
jel to onaj sto je napisao knjigu: "Allahove esme?"

Quote:
Ja sam se sretao sa svakakvim dervišima.
ali u vezi njih moraš biti oprezan. mnogi od njih nažalost su samo imenom derviši.
Hz. Nakšibend k.s. je rekao da se ovaj put sastoji od Hizmeta sohbeta i edeba.
dakle čovjek mora raditi, mora se ponašati tako da zamisli da se nalazi u Revdi i da ga tamo kod mimbera posmatraju Resulallah a.s. i njegovi ashabi... da tako cijeni svoje djelo tj. da li bi ga uradio pred POslanikom ili ne.
sta znaci k.s. i zasto se to govori? (pretpostavljam ali da cujem...)
Quote:
...
Halali mi još jednom nisam ja rekao da valjaju svi oni koje mi nazivamo dervišima, ali svi koji su derviši sigurno valjaju.

za Šejha EsSejid Emira Kulala k.s. rečeno da je imao 1000 murida/učenika, a samo jednog derviša.
Taj derviš je Šahi Nakšibend.- e to je derviš!
a sta cemo onda za komandnu odgovornost sejhova, posebno ako zagovaraju (a ti im odobravas) slijepu pokornost?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:29   #24
Nije da pravdam sufije, ali Musa i u fikhu ima teklida.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:39   #25
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


ali sedzda je dio namaza, kao i ruku, i zasto da ruku cinim covjeku (sejhu) i zasto da sedzdu cinim u halki u centar halke? jednom prilikom je cak u centru halke ibrik sa vodom i onda u toku halke svi sedzdu prema tom ibriku i onda poslije halke ide murid sa tim ibrikom i napaja tom vodom svakog clana halke - mislim, strasno, ali ta mi voda mirisi na sihr...


a sta cemo onda za komandnu odgovornost sejhova, posebno ako zagovaraju (a ti im odobravas) slijepu pokornost?
Kao prvo trebao bi da svoju konstataciju posuretas po redu..jel ovako "udrobljeno",ne znamo jel; pitanje,kritika..ili negacija..!!!

Budi jasniji,pa ce ti se i odgovor dati!...
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:51   #26
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ma nemoj - a zasto bi sejh bio bolji od recimo Ebu Bekr r.a. koji kada je dosa na vlast je rekao: "Ako sam u pravu podrzite me a ako sam u krivu, ispravite me." nema slijepe pa ni pretjerane poslusnosti.
nema niti jednog šejha koji je bolji od Ebu Bekra
i šejhovi čvrsto stoje na ovim riječima.


Quote:
ali sedzda je dio namaza, kao i ruku, i zasto da ruku cinim covjeku (sejhu) i zasto da sedzdu cinim u halki u centar halke?

mislim da bi to rebao pitati one koji to rade... ja stvarno ne znam
[QUOTE] jednom prilikom je cak u centru halke ibrik sa vodom i onda u toku halke svi sedzdu prema tom ibriku i onda poslije halke ide murid sa tim ibrikom i napaja tom vodom svakog clana halke - mislim, strasno, ali ta mi voda mirisi na sihr...

ne znam stvarno! nisam se nikad sa tim susretao...
doduša ne hodam je plaho po halkama tek poneka nakšibendijska



Quote:
jel to onaj sto je napisao knjigu: "Allahove esme?"
šejh Mustafa Čolić r.a. iz Jajca mislim da je poslije rata bio u Visokom dok nije preselio.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:05   #27
sta znaci k.s. i zasto se to govori? (pretpostavljam ali da cujem...)

kaddessallahu sirrehu ( popularni prijevod) Allah mu posvetio njegovu tajnu
ili kudise sirrehu...
vidiš berićetan si mi pitat ću nekog pa ti javim Inaša'Allah!


Quote:
a sta cemo onda za komandnu odgovornost sejhova, posebno ako zagovaraju (a ti im odobravas) slijepu pokornost?
[/QUOTE]

ne razumijem pitanje dovoljno.
vidi ovaj put je na dobrovoljnoj osnovi. ako njemu ne smeta slijepa pokornost(tom pokornom) zašto tebi smeta.
dalje, nisu više ista vremena. biti slijepo pokoran ne znači da te neko gazi 24/7.
ti ako imaš neku tešku bolest dozvoljavaš doktoru da radi s tebe šta hoće a ako ga ne slušaš on te uspava pa opet radi s tebe šta hoće.
popit ćeš svaku điđu koju ti propiše ne sumnjajući da on zna šta radi, a ako ne ozdraviš onda znaš da nije do doktora nego je do propusta koje si činio. recimo nisi pio redovno lijek, ili bi izađi na balkon da potegneš koji dim iako imaš rak pluća, i sl.
a vjeruješ mu jer je on doktor.
čuo sam priču, koju sad hoću prepričati, da je došao neki doktor kod šejha Čolića.
doktor mu citira hadis poslanika a.s. da musliman ne bi trebao živjeti u mjestu gdje nema džamije i doktora.
Rahmetli Šejh mu se blago nasmijao obasnivši mu da se ne misli na doktore kao što je on(doktor), nego na doktore kao što je on(šejh)
jer šejhovi su upravo to manevi doktori.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:12   #28
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Pa da je normalna,dolazila bi od normalni..a ne od pijanica...

Gdje vidje da "Vino" ,normalni piju...oni su prave budale
esselamu alejkum Kalbijjo,
tvoj post je za "like"

za pijanicu je pijanstvo sasvim normalno.
ali sad ne znam jel smiješno kad se pravi trijezan ili je samo normalno.

kad smo već kod kafana
jesi li primjetio da je u njoj najtrjeznija krčmarica što im vino sipa
a još je tu ona sevdalinka
"Svaki joj se, nane, za ruku hvataše!"
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:18   #29
evo i šta su naši imami rekli o tesavvufu


Imam Ebu Hanife (81-150 H./700-767 CE)

Imam Ebu Hanife (85 H.-150 H) je rekao, "Da nije poradi dvije godine, ja bih propao. Proveo sam dvije godine sa Sejjidinom Dža`fer es-Sadikom i pribavio duhovno znanje koje me je učinilo gnostikom na Putu (`arifom)." Knjiga Ed-Durr el-Muhtar, tom I. str. 43, navodi da je Allamah Ibn `Abidin rekao, "Ebi Ali Dakkak, jedan od sufi evlija, je primio svoj tarikat od Ebul Kassim en-Nasarabadija, koji ga je primio od eš-Šiblija, koji ga je primio od Sarijja es-Sakatija koji ga je primio od Ma`ruf el-Karhija, koji ga je primio od Davud et-Ta'ija, koji je primio znanje (ilm), i formalno i duhovno, od Imam Ebu Hanife, koji je podržavao Duhovni Put Sufija." Imam Ebu Hanife je prije smrti rekao: leuvla seneten lahaleka Nu`man, "Da nije bilo dvije određene godine, Nu`man [ja] bih propao." To su te posljednje dvije godine njegova života, kada je primio duhovno znanje od Imam Dža`fer es-Sadika.

Imam Malik (94-179 H./716-795 CE)

Imam Malik je rekao, "Ko god studira pravo (fikh) a nije studirao Sufizam (tesavvuf) pokvarit će sebe; a ko god studira tesavvuf a nije studirao pravo (fikh) postati će heretik; a ko god objedini obadvoje dosegnuće Istinu (tehakkak)." Ova izjava je zabilježena i objašnjena u knjizi učenjaka 'Ali el-Adevija sa objašnjenjem od Imam Ebil-Hassana, učenjaka Islamskog prava (fikha), tom. 2, str. 195. [prim. prev. Imam Malik rahmetullahi alejh ovom izjavom upozorava kako ulemu tako i obične Muslimane da ne smiju zanemariti niti fikh niti tesavvuf, jer prva znanost usmjerava i obučava tijelo dok druga znanost usmjerava i obučava dušu. Stoga samo onaj ko poriče fundamentalnu istinu da ljudsko biće na ovom svijetu opstoji u tijelu i duši može poreći neophodnost izučavanja i prakticiranja ovih dviju esencijalnih znanosti Šeri`ata. Prema tome svako, ko želi biti od onih koji su dosegli istinu (tehakkak), treba pribaviti sebi adekvatno znanje iz fikha i tesavvufa.]

Imam Šafi`i (150-205 H./767-820 CE)

Imam Šafi`i je rekao, "Ja sam se družio sa Sufijama i od njih primio tri vrste znanja: 1. oni su me naučili kako da govorim. 2. oni su me naučili kako da se odnosim prema ljudima sa blagošću i mehkim srcem. 3. oni su me uputili u detalje Sufizma." Ovo je zabilježeno u knjigama, Kešf el-Hafa i Muzid el-Albas, od Imam 'Adžlunija, tom. I, str. 341. [prim. prev. Fakih bez uvida o tome s kim i kome priča može govoriti na način neprikladan intelektualnom kapacitetu slušaoca kao i njegovoj ličnoj naravi. Svaki insan je unikatan po svojoj naravi i ne može se prema svakom isto nastupati. Pa tako fakih bez basireta svojom dobronamjernom besjedom može slušaoca zbuniti ili razjariti. Radi toga je Poslanik rekao govorite s ljudima onako kako su sposobni da vas razumiju, tj. da od vašeg govora korist za sebe izvuku. Tesavvuf uči ljude znanju na osnovu kojeg mogu uvidjeti narav i intelektualni kapacitet svoga sagovornika. Tesavvuf također uči ljude poniznosti i samilosti prema svim Allahovom stvorenjima a pogotovo ljudima. A Allah prezire svakog čovjeka (pa i fakiha) koji se smatra superiornijim drugim ljudima. Tesavvuf također nudi znanje o Allahu i Njegovim stvorenjima koje nadalje pribavlja njegovu aspirantu stanje Perfekcije Islama (Ihsan), tj. obožavanja Allaha kao da ga se vidi.]

Imam Ahmed bin Hanbel (164-241 H./780-855 CE)

Imam Ahmed je rekao, savjetujući svoga sina, "O moj sine, ti moraš sjediti sa Ljudima Sufizma, zato što su oni kao fontane znanja i oni drže Sjećanje na Allaha u svojim srcima. Oni su askete i oni imaju najveću duhovnu snagu." Ovo je objašnjeno u knjizi Tenvir el-Kulub, str. 405, od Šejh Emin el-Kurdija. Imam Ahmed je rekao o Sufijama, kak se navodi u knjizi Giza el-Elbab, tom. I, str. 120, "Ja ne znam za bolje ljude od njih (sufija)."
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:14   #30
http://www.youtube.com/watch?v=KXz4hpGw_P4 Spadajul ove sufije u tih "12 potvrdjenih" koji su u okviru serijata ? Ili su ovo neki letaci ? Ovo su neki savremeni , imaju i muzicku pratnju dok ibadete.
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:48   #31
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=KXz4hpGw_P4 Spadajul ove sufije u tih "12 potvrdjenih" koji su u okviru serijata ? Ili su ovo neki letaci ? Ovo su neki savremeni , imaju i muzicku pratnju dok ibadete.
Ili ovi, ko da igraju kolo Allaha mi
http://www.youtube.com/watch?v=trLtW2Rjmo4
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:48   #32
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=KXz4hpGw_P4 Spadajul ove sufije u tih "12 potvrdjenih" koji su u okviru serijata ? Ili su ovo neki letaci ? Ovo su neki savremeni , imaju i muzicku pratnju dok ibadete.
Sandzak_trans*..heheeh..ovi su pravi..ovi ne dolaze sebi,prave pijanice,

a sto se tice muzicke pratnje..pa sta reci za beduinske halke uz vatru,nocu u pustinji..i hvalospjeve Gospodaru i Njegovom Poslaniku..kakvi tek tu ima kajdi i oscilacija..ihhh
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:52   #33
Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Ili ovi, ko da igraju kolo Allaha mi
http://www.youtube.com/watch?v=trLtW2Rjmo4
"Često jurim mislima po stepi..sve do starih, drugova iz sna"...i td.

I za ovo je receno..poredani u redove..jureee..ama,Allahovi robovi su svugdje..a ko su oni..e to je samo pojedinim...obznanjeno
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 22:01   #34
A sta reci tek za ove i to jos u Katedrali...

http://youtu.be/_CxSbGzayHU

haman im dobro za zvuk...heheh..a cudni su putevi Boziji...
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 01:05   #35
Arrow

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nije da pravdam sufije, ali Musa i u fikhu ima teklida.
ampak to nije isto. taklid u fikhu je iz prakticnih razloga jer obican musliman nema vremena niti kompetencije za usulske i ostale metodoloske detalje.
a ovdje murid se posveti sejhu svim svojim potencijalima i opet ne smije da pita i mora slijepo da lsusa i slijedi. kako ono ide, ko kaze sejhu zasto...?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 01:08   #36
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
nema niti jednog šejha koji je bolji od Ebu Bekra
i šejhovi čvrsto stoje na ovim riječima.
pa cemu onda slijepo slijedjenje ako stoje na tim rijecima Ebu Bekra r.a.?

Quote:
šejh Mustafa Čolić r.a. iz Jajca mislim da je poslije rata bio u Visokom dok nije preselio.
jesil prelistavao njegovu knjigu "Allahove esme", tamo ima panteizma koliko hoces i to je jos jedan nimalo sitan detalj koji zamjeram sufijama. doslovce sejh kaze da je Muhamed a.s. "ajnuhu i zatuhu" Bozija bit i bice
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 03:06   #37
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ampak to nije isto. taklid u fikhu je iz prakticnih razloga jer obican musliman nema vremena niti kompetencije za usulske i ostale metodoloske detalje.
a ovdje murid se posveti sejhu svim svojim potencijalima i opet ne smije da pita i mora slijepo da lsusa i slijedi. kako ono ide, ko kaze sejhu zasto...?
Isto je to, muridi su u odnosu na shejha isto sto i narod u odnosi na fakiha, s tim da je predmet shejha vodjenje murida u duhovnom putu, a predmet fakiha je vodjenje mase u sherijatu.
Jednako kako masa nije upucena u detalje fikha, tako ni murid nije upucen u vise duhovne zbilje. Ako bi mu ih shejh rekao u 'cistom' obliku to bi samo zbunilo murida.
Jednako vrijedi i za svaku drugu djelatnost. U osnovnoj skoli ne govore ti npr sve u teoriji relativiteta, kasnije se to u srednjoj vise obradjuje, a josh kasnije, ko ide dalje se razradjuje. Isto vrijedi i za medicinu ili bilo koju bransu.

No bitno je napomenuti da u usporedbi sa npr fikhom, i u tasawufu je neohodno da shejh ima idzazet. Na ovaj nacin se cuva izvornost ucenja (koje seze do Muhammeda s.a.v.s.), a i odgovornost. Prenosenje idzazeta tvori silsilu (lanac), i isto je npr u hadisu. Moze se komotno reci da samo idzazet cuva izvorno ucenje, sve drugo moze voditi u fitnu.

Na zalost danas ima dosta sarlatana i na podrucju fikha i na podrucju tasawufa. Nemam ja nista protiv samoukosti, i sam sam samouk po mnogim pitanjima, ali lakse, i brze bi islo da covjek ima uza se pravog ucitelja, bez obzira koja bransa u pitanju bila.
Sarlatani su posebna kategorija, ti imitiraju rijeci velikana (misleci da ce ako ko papagaji ponavljaju isto biti na 'nivou' velikana) a nisu na tom stepenu, niti su se osvjedocili u duhovne zbilje. Takvi su ublehari najopasniji (u bilo kojoj bransi)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba

Zadnje uređivanje Bostan : 29.11.2012. at 03:20.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 09:48   #38
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
pa cemu onda slijepo slijedjenje ako stoje na tim rijecima Ebu Bekra r.a.?
ja stvarno ne kontam kuda ovo vodi?
ti koliko vidim izjednačavaš neuke ljude se učenim.
Učenjaka ispravlja učeni- kako će ga ispraviti neznalica kad ni on sam ne zna.
učenik treba biti poslušan učitelju ili ti misliš da mu treba skakati po glavi?
Tesavvuf ne traži "slijepu" poslušnost onako kako je ti shvataš.
poslušnost se ogleda u tome kada razmišljaš o nečem ili tražiš savjet šta da uradiš pa ga poslušaš u onome što ti sugeriše.



Quote:
jesil prelistavao njegovu knjigu "Allahove esme", tamo ima panteizma koliko hoces i to je jos jedan nimalo sitan detalj koji zamjeram sufijama. doslovce sejh kaze da je Muhamed a.s. "ajnuhu i zatuhu" Bozija bit i bice
[/QUOTE]

zaboravio sam ti reći da nisam ni čitao niti listao tu knjigu pa ti ne mogu reći ništa o njoj. sumnjam da je on i napisao...
našao sam popis knjiga koji je napisao i preveo...
nisam zapazio taj naslov, ali ako možeš navedi mi malo više detalja o toj knjizi
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:26   #39
Procitah zanimljiv tekst El Gazalija o zabludama danasnjih sufija, mislim da je pogodio u sustinu svojim osvrtom. Ovdje ne govori o akaidskim greskama nego greskama koje cine kao ljudsko bice u svom djelovanju na ovom dunjaluku, odnosu prema svijetu i ljudima. Pogotovo se slazem sa tim da mnogi tarikati gledaju na sebe kao vrijednije od drugih, kao da su samo oni upravu, to se odnosi i na naksibendijski tarikat

http://www.navrelumudrosti.com/compo...blude-qsufijaq
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:40   #40
Quote:
Golden-Boy kaže: Pogledaj post
Procitah zanimljiv tekst El Gazalija o zabludama danasnjih sufija, mislim da je pogodio u sustinu svojim osvrtom. Ovdje ne govori o akaidskim greskama nego greskama koje cine kao ljudsko bice u svom djelovanju na ovom dunjaluku, odnosu prema svijetu i ljudima. Pogotovo se slazem sa tim da mnogi tarikati gledaju na sebe kao vrijednije od drugih, kao da su samo oni upravu, to se odnosi i na naksibendijski tarikat

http://www.navrelumudrosti.com/compo...blude-qsufijaq
Najbolje kritike dolaze upravo od derviša kakav je bio Gazali.
akaidkse greške i nema zato i ne govori o njima.

ja se s tobom ne slažem da je neki tarikat najbolji u odnosu na drugi, ali kada govorimo o pojedincima onda se to može tako posmatrati.
kao što neko ima žicu za metematiku a nema za književnost tako je i sa tarikatom. za metematičara je najbolje da se bavi matematikom a ne poezijom. ali i jedno i drugo je amel koji nam je svim naređen.

tako,neko ima žicu da jedan neko za drugi tarikat.
ja razumijem izjavu, ako je izava, nekog od pripadnika tarikata.
početnik zadobije nekad hal ushićenja pa iskreno misli da je njegov tarikat najbolji.
pri tom zaboravi da ono što je najbolje za njega nije za drugog.
molim te nemoj baratati pretpostavkama- to je zaa muslimana pogubno!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.