Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2009., 00:21   #61
Meni sestra radi u reviziji i kaže da je velika vjerojatnost da to nitko neće provjeravati, pa sad (mislim na ovo za olakšice, a ne ovaj limit od 50k kuna).. uostalom čini mi se da sam ja to prešao prošle godine, pa nije nikakva obavjest dolazila niti mi se čini da je stara išta odjavljivala ili plaćala.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 01:18   #62
Quote:
dr.smoje kaže: Pogledaj post
trebao bih podići nekih 20,30000 kuna preko prijatelja,pa ako mi možete reći kolika je ta olakšica što mu roditelji gube ako je prijavljen na oca koji ima 5000kn plaću?
pa koliko sam ja shvatio, gubi točno toliko - 10800kn. tj. u 12 mjeseci gubi 900kn na plaći...
el ninjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 23:43   #63
Quote:
el ninjo kaže: Pogledaj post
pa koliko sam ja shvatio, gubi točno toliko - 10800kn. tj. u 12 mjeseci gubi 900kn na plaći...
ma daj pa nije moguće da porezna olakšica na 5000 kuna iznosi 900 kuna i uostalom nije valjda isti iznos za plaću od 2500 kuna i 10 000kuna?pa valjda ima neki postotak po kojem se računa?

Uostalom ako sam ja u ovoj godini dobio 12000kuna primanja preko SC,što to znači da će mi pri povratu poreza tražiti da ja državi uplatim 10 000kn?nikad nisam čuo da je netko toliko dužan državi radi SC-a
dr.smoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:08   #64
taman provejrija racun. imam 47300 uplata na tekuci sa student servisa.. ali mi triba sad jos stici nekih cca 8000kn neto. koliko ce mi primjerice skiniti dodatnog poreza. znaci sad spadan u onaj sustav kad mi naplacuje 25%, a ne 17%.
escalade is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 13:17   #65
A, što ako roditelj studenta 'ne vodi' kao poreznu olakšicu? Od čega se onda odbija primitak veći od 10000 kn?

Hvala!
__________________
I'm this positive, artistic California girl and now people are seeing me in a different way. And I really just don't like that when people don't get me.
Lil miss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 18:32   #66
Imam jedno pitanje... Vec sam presao tih 10800 u ovoj godini. i stari ce morat vratit te porezne olaksice na mene. E sad, sto ce se desit ako npr. dignem jedan ugovor od 10-tak tisuca? Jel se ta lova koju stari mora platit za mene povecava progresivno s onim koliko ja zaradim ili je to fixno? Mislim, jel istu cifru mora platit potrosio ja 10801 kn ili 40000 kn?
Selivanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 18:40   #67
a, limit je 10 000 godisnje ili mjesecno preko ugovora
orka12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 18:41   #68
Quote:
Selivanov kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje... Vec sam presao tih 10800 u ovoj godini. i stari ce morat vratit te porezne olaksice na mene. E sad, sto ce se desit ako npr. dignem jedan ugovor od 10-tak tisuca? Jel se ta lova koju stari mora platit za mene povecava progresivno s onim koliko ja zaradim ili je to fixno? Mislim, jel istu cifru mora platit potrosio ja 10801 kn ili 40000 kn?

više zaradiš veći porez ćeš platiti.

Ako možeš posudi ugovor od nekog drugog, no ako te taj netko traži naknadu ili ti je tuđi ugovor komplikacija. onda jednostavno platiš porez. Ako ne ide drugačije pomiriš se s tim da ćeš dio novca dati za porez. Nije to toliki novac da se ne bi isplatilo raditi preko SS-a.
dr4u is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 18:46   #69
nemoj zezat? ja sam bas mislio da ce stari vratit samo taj dio koji ulazi do tih 10800. To mi malo nije fer. Znaci, ak ja vise zaradim on mora vise platit? A kak onda oni koji nisu prijavljeni kao porezna okalsica kod starca? oni mogu i zaradit i 50000 bez ikakve naknade?
Selivanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 18:48   #70
Zasto bi mu država uzela više od te olaksice koju moze dobit? to mi nema smisla
Selivanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 15:12   #71
Neće mu država uzeti više. Zaradio ti 11000 ili 1100000, država će tvom tati uzeti jednako, tj. onu cifru koju je kroz plaću dobio na temelju toga što si mu ti bio uzdržavani član.

No, ono, što je dr4u rekao, a ti nisi pohvatao je da ćeš TI, ako zaradiš u godini dana preko 50000 minus naknada SC-a morati platiti porez, tj. na tu će ti zaradu (mislim) SC odbiti porez. Dakle, zarada će ti biti manja za obračunati porez. No nemaš straha jer kad predaš poreznu prijavu, imat ćeš za povrat, tako da ćeš opet biti na istom.

Nadam se da je sad jasnije.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 14:54   #72
Quote:
el ninjo kaže: Pogledaj post
pa koliko sam ja shvatio, gubi točno toliko - 10800kn. tj. u 12 mjeseci gubi 900kn na plaći...
Ne ne gubi toliko, ako uzmemo neku prosječnu plaću, koef 0.5, 900 kn, 12 mjeseci, to je cca 1.600 kuna koje bi ti stari trebao vratiti državi u slučaju da si bio prijavljen kao uzdržavani član, a zaradio si više od 10.800 kuna.

Ali, reci starom da ne predaje ništa za povrat poreza i nitko ga ništa neće pitati niti provjevaravati.

Dakle to je što se tiče tebe kao uzdržavanog člana i staraca.

A drugo ograničenje je ako pređeš tamo negdje 50.000 kuna, plaćaš porez onda na zaradu PREKO toga.

Zadnje uređivanje google1 : 25.12.2009. at 14:59.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 17:12   #73
Quote:
dr4u kaže: Pogledaj post
više zaradiš veći porez ćeš platiti.
mislim da si nest pobrkao. i to ne zapravo da mislim vec znam da si nest gadno pobrkao. porez je za sve isti.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 17:25   #74
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ne ne gubi toliko, ako uzmemo neku prosječnu plaću, koef 0.5, 900 kn, 12 mjeseci, to je cca 1.600 kuna koje bi ti stari trebao vratiti državi u slučaju da si bio prijavljen kao uzdržavani član, a zaradio si više od 10.800 kuna.

Ali, reci starom da ne predaje ništa za povrat poreza i nitko ga ništa neće pitati niti provjevaravati.

Dakle to je što se tiče tebe kao uzdržavanog člana i staraca.

A drugo ograničenje je ako pređeš tamo negdje 50.000 kuna, plaćaš porez onda na zaradu PREKO toga.
Evo ovdje je sve lijepo receno kako treba i jos tocno
dJ_rush1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 18:20   #75
Pitanje?

Hm, mene zanima nešto drugo, šta se tiče ovih olakšica to mi i nije bitno jer stari već godinama nema olakšice na mene, mene zanima ovaj maksimalni limit od 47 ooo i nekaj.

Naime, preko moga računa bi trebalo proć nekih 5 ooo do 10 ooo kuna više od limita, a nebi volio plačat nikome ništa jer mi svaka kuna treba. Prijavio sam se na više studenskih centara u zagrebu, koliko sam ih god našo, i otvorio sam račune i više banaka i za svaki poso ide preko druge banke lova, al dal je to dovoljno da me ne nađu? Nekak mislim da možda i nije. jel ima itko neki pametni savjet ili iskustvo po tom pitanju?

Pitao bi ja i njih tamo, al ne znam kak da pitam a da ne skuže na što pucam. Dakle dal postoji šansa da mi to prođe ako novac rasprčkam preko više računa?
orsat Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 08:29   #76
Quote:
orsat Veliki kaže: Pogledaj post

Pitao bi ja i njih tamo, al ne znam kak da pitam a da ne skuže na što pucam. Dakle dal postoji šansa da mi to prođe ako novac rasprčkam preko više računa?
Možda. Al sve ti je to bezveze jer ćeš taj novac koji će otići na porez ionako vratiti ako podneseš poreznu prijavu. Tako da sve ovo kemijanje nema nikakvog smisla.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 10:50   #77
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Možda. Al sve ti je to bezveze jer ćeš taj novac koji će otići na porez ionako vratiti ako podneseš poreznu prijavu. Tako da sve ovo kemijanje nema nikakvog smisla.
Znaći ja ko student imam pravo na povrat poreza?
orsat Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 12:08   #78
Imaš. I ono iz PM-a, tako je, država ti uzme jer prelaziš limit, a onda ti predaš poreznu prijavu i država ti vrati. Nadam se da sad neće ići pitanje: Zašto mi prvo uzme pa vrati? jer je to malo kompliciranije za objasnit .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:32   #79
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Imaš. I ono iz PM-a, tako je, država ti uzme jer prelaziš limit, a onda ti predaš poreznu prijavu i država ti vrati. Nadam se da sad neće ići pitanje: Zašto mi prvo uzme pa vrati? jer je to malo kompliciranije za objasnit .
hahaha, ne, neće ići to pitanje, u biti, zaista mi nije bitno zašto uzme pa vrati, glavno da vrati, samo me to zanima. Idem se malo raspitat po institucijama kako to točno funkcionira, pa budem li imao još pitanja svakako ću svratit ovdje, thx
orsat Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 21:22   #80
Da li ta pravila vrijede i ako nisi student. tj. ako sam si sam uplaćivao ili mi je netko drugi uplatio?
alizee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.