Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2015., 21:15   #161
Quote:
deniKID kaže: Pogledaj post
Zna li tko kolike su kazne ako student predje limit a nije odjaven kod roditelja za poreznu olaksicu?
Nema nikakve kazne jer roditelji nisu mogli znati unaprijed koliko ćeš ti zaraditi. Roditelji će samo morati platiti razliku poreza za 2015 godinu i to je to. Koliko će to biti ovisi o nizu stvari, ne može se reći na pamet.

Na koji način će to točno ići, još se ne zna jer godina nije završila i porezna uprava još nije izdala upute. (2015. godina je prva godina u kojoj će porezna uprava za najveći dio građana sama raditi porezne prijave, a kako i na koji način... još nisu objavili).
Prati stranice PU, negdje krajem prosinca ili početkom sječnja će objaviti uputu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 22:04   #162
Pitanje: preko studentskog ugovora radim dva posla (posao A i posao B)

za posao A imam 2 ugovora (za deseti i jedanaesti mjesec) koja nisu ispunjena jos

za posao B nemam nijedan ugovor i treba mi jedan, da li mogu zatraziti za posao B 3. ugovor ili mi nece dati?

Studentski centar Split.

Molim vas tko zna, prilično je hitno. Hvala!
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 17:32   #163
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nema nikakve kazne jer roditelji nisu mogli znati unaprijed koliko ćeš ti zaraditi. Roditelji će samo morati platiti razliku poreza za 2015 godinu i to je to. Koliko će to biti ovisi o nizu stvari, ne može se reći na pamet.

Na koji način će to točno ići, još se ne zna jer godina nije završila i porezna uprava još nije izdala upute. (2015. godina je prva godina u kojoj će porezna uprava za najveći dio građana sama raditi porezne prijave, a kako i na koji način... još nisu objavili).
Prati stranice PU, negdje krajem prosinca ili početkom sječnja će objaviti uputu.
Ja sam prešao limit od 13 000 kn pa sam zvao student servis, tamo su mi rekli da će se plaćati razlika poreza koja iznosi najmanje 5000 kn. Jel' to stvarno tako? Zna li netko više o tome? Hvala
Bodysong is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 23:42   #164
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nema nikakve kazne jer roditelji nisu mogli znati unaprijed koliko ćeš ti zaraditi. Roditelji će samo morati platiti razliku poreza za 2015 godinu i to je to. Koliko će to biti ovisi o nizu stvari, ne može se reći na pamet.

Na koji način će to točno ići, još se ne zna jer godina nije završila i porezna uprava još nije izdala upute. (2015. godina je prva godina u kojoj će porezna uprava za najveći dio građana sama raditi porezne prijave, a kako i na koji način... još nisu objavili).
Prati stranice PU, negdje krajem prosinca ili početkom sječnja će objaviti uputu.
Jao, ovo me sad skroz zbunilo.

Ja sam mislio da je ovako:

Roditelj prima poreznu olakšicu za dijete koje uzdržava u iznosu od recimo 300 kn mjesečno, ovisno o plaći koju ima. Ima ju pravo primati dokle god mu dijete ne zaradi preko 13,000 kn godišnje - a ako prijeđe tu granicu, onda roditelj mora vratiti porezni olakšicu državi za svaki mjesec koji je primao, dakle 12x300=3600 kn?

To misliš pod 'razlika poreza'? Jer ne poklapa se s onim što si rekao s obzirom da bi ovo bila fiksna cijena ovisno o poreznoj olakšici koju roditelj prima.
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 01:05   #165
Quote:
Bodysong kaže: Pogledaj post
Ja sam prešao limit od 13 000 kn pa sam zvao student servis, tamo su mi rekli da će se plaćati razlika poreza koja iznosi najmanje 5000 kn. Jel' to stvarno tako? Zna li netko više o tome? Hvala
Ne ide to tak.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 15:41   #166
Quote:
Bodysong kaže: Pogledaj post
Ja sam prešao limit od 13 000 kn pa sam zvao student servis, tamo su mi rekli da će se plaćati razlika poreza koja iznosi najmanje 5000 kn. Jel' to stvarno tako? Zna li netko više o tome? Hvala
Najmanje 5000,00 kuna Otkud im taj iznos? Svašta.
Osnovni osobni odbitak je 2.600,00 kuna , odbitak za 1. dijete je 0,5 znači na tih 2600,00 još 1.300,00 kuna ... A kolika će biti razlika poreza za povrat ne može se izračunati sve do kraja godine dok se sve ne zbroji na godišnjoj razini.
Ukupni godišnji dohodak - doprinosi na plaću - porezna olakšica (osnovni osobni odbitak + uvećani za uzdravanog člana ili članove ) = porezna osnovica.

Quote:
jobbrecht kaže: Pogledaj post
Jao, ovo me sad skroz zbunilo.

Ja sam mislio da je ovako:

Roditelj prima poreznu olakšicu za dijete koje uzdržava u iznosu od recimo 300 kn mjesečno, ovisno o plaći koju ima. Ima ju pravo primati dokle god mu dijete ne zaradi preko 13,000 kn godišnje - a ako prijeđe tu granicu, onda roditelj mora vratiti porezni olakšicu državi za svaki mjesec koji je primao, dakle 12x300=3600 kn?

To misliš pod 'razlika poreza'? Jer ne poklapa se s onim što si rekao s obzirom da bi ovo bila fiksna cijena ovisno o poreznoj olakšici koju roditelj prima.
Evo tablice za osobnog odbitka s uvećanjima:


http://www.isplate.info/osobni-odbit...sica-2015.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 13:14   #167
Nudim studentski ugovor uz 10% provizije
nelaa17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:40   #168
Gledam si ispis uplata na računu...

Od uplata na žiro računu imam stipendiju (mjesečno), povremeni studentski posao (za nekoliko mjeseci), ali ima još i manjih uplata, npr. kad sam si prebacivao sam sebi s računa na račun, kad sam uplaćivao gotovinu u bankomat, prijenos sredstava od roditelja / prijatelja, povrat novaca za krivo kupljenu autobusnu kartu itd.

Ono što me zanima, oni kad mi gledaju godišnju zaradu zapravo gledaju samo uplate od stipendija i studentskih poslova, zar ne? Ove 'manje' uplate koje sam naveo ne računaju jer to zapravo nisu primanja? Kako da budem siguran što će mi uračunati, a što ne? Bitno mi je jako da si znam računati za iduću godinu.

Još kad stipendije ne bi uračunavali pa gdje bi sreći bio kraj

Isto tako ne znam sa sigurnošću gdje mogu provjeriti da li mi plaću za prosinac 2015. uplaćenu u 2016. godini gledaju kao zaradu za 2015. ili 2016. godinu?
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:54   #169
Kako misliš što gledaju kao zaradu?
Imaš na žiro različite primitke ; oporezive, neoporezive i privatne.
Za ove oporezive i neoporezive porezna ima podatke jer su im to dali tvoji isplatitelji, a za ove privane ne zna.. ali će ih vidjeti kad budu gledali (porezna ima uvid u žiro račune).
Hoće li te zvati da im objasniš privatne primitke ili neće, ovisi o kojim ciframa se radi i da li će im se to učiniti sumnjivo.

U poreznom smislu (vezano za povrat poreza), gledaju ti se samo oporezive isplate i porez koji je po njima uplaćen.

Plaća iz prosinca isplaćena u sječnju 2016 spada u poreznom smislu u 2016 godinu jer je tada plaćen porez.
To je definirano zakonom i pravilnikom o porezu na dohodak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:59   #170
@jobbrecht

Sve ti lijepo piše na stranici od Student servisa.

Ako ti je plaća za prosinac isplaćena u 2016. godini onda se gleda kao zarada u toj godini.

Ukoliko student ostvari primitak iznad 50.000,00 kuna primitak se oporezuje kao drugi dohodak. Na razliku iznad 50.000,00 kuna obračunava se porez po stopi od 25% i prirez ovisno o mjestu stanovanja bez priznavanja osobnog odbitka (Pravilnik o porezu na dohodak čl. 7. i čl. 45.).

Primitak je:

1. neto zarada studenta uvećana za doprinose za MIO i zdravstveno osiguranje ako je posao odrađen i obračunat do 31.12.2015. godine, a isplata zarade na žiro račun nastala nakon 01.01.2016. godine, ili
2. neto zarada studenta bez doprinosa ukoliko je posao odrađen, obračunat i isplaćen u 2016. godini, ili
3. primitak se sastoji od podatka pod 1. i 2. za studente koji tijekom 2016. godine imaju isplate zarada iz prethodnih godina i tekuće godine.
U primitak od 50.000,00 kn uračunavaju se isplate zarada studenata na području RH u kalendarskoj godini. U taj iznos se ne uračunavaju drugi primici (npr. stipendije se ubrajaju u iznos od 13.000,00 kuna, ali ne u iznos 50.000,00 kn).
cloudbusting is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 09:15   #171
Papirologija.. HELP!

Ovako.. imam mali milijun pitanja, ali probat cu biti kratka.

Zavrsavam preddiplomski ove godine i ne zelim ici na diplomski. Nakon sto obranim zavrsni rad, vadim potvrdu na fakultetu o tome da sam zavrsila (jer ću orginal dobiti tek u 9.mj) i odnosim ga u HZZO jel tako? Ne prijavljujem se na diplomski u 9.mjesec nego samo skupim papire sa faxa? Jel se onda placa ispisnina?

Nadalje, istu tu potvdu mogu odnjeti i u studentski centar i raditi do 10 mjeseca?

Sto je sa HZZ? Moram i tamo? ili s tim mogu sacekat dok ne zavrsi mogucnost rada preko SC-a?

I na kraju, kada sam dolazila studirat u ZG nisam prijavila ni boraviste ni prebivaliste (a iz drugog sam grada).. da,da, znam kako sada imam stalnu adresu, idem na MUP prijaviti prebivalište i da li treba sa mnom ici vlasnik stana? hoce li mi onda mijenjati osobnu?

Hvala puno.. stvarno sam zbunjena oko toga svega

p.s. stavila sam ovdje jer nisam znala gdje drugo, neka moderatori premjeste ako temi nije ovdje mjesto
__________________
.. rekli su joj da šuti.. pogledala ih je .. i zavrištala ..
Rafee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 22:09   #172
Super pitanja, jer i mene to zanima vezano za rad preko student servisa iako je moja situacija drugačija. Upisala sam 25.07 u ljetnom upisnom roku fakultet kao redovan student dobila i indeks,te bi htjela raditi preko student servisa dok ne počnu predavanja. Da li je to moguće ili trebam čekati početak nove akademske godine tj. 1.10?

Hvala

Quote:
Rafee kaže: Pogledaj post
Ovako.. imam mali milijun pitanja, ali probat cu biti kratka.

Zavrsavam preddiplomski ove godine i ne zelim ici na diplomski. Nakon sto obranim zavrsni rad, vadim potvrdu na fakultetu o tome da sam zavrsila (jer ću orginal dobiti tek u 9.mj) i odnosim ga u HZZO jel tako? Ne prijavljujem se na diplomski u 9.mjesec nego samo skupim papire sa faxa? Jel se onda placa ispisnina?

Nadalje, istu tu potvdu mogu odnjeti i u studentski centar i raditi do 10 mjeseca?

Sto je sa HZZ? Moram i tamo? ili s tim mogu sacekat dok ne zavrsi mogucnost rada preko SC-a?

I na kraju, kada sam dolazila studirat u ZG nisam prijavila ni boraviste ni prebivaliste (a iz drugog sam grada).. da,da, znam kako sada imam stalnu adresu, idem na MUP prijaviti prebivalište i da li treba sa mnom ici vlasnik stana? hoce li mi onda mijenjati osobnu?

Hvala puno.. stvarno sam zbunjena oko toga svega

p.s. stavila sam ovdje jer nisam znala gdje drugo, neka moderatori premjeste ako temi nije ovdje mjesto
__________________
Suddenly you realize that everything is over, really. There is no going back, you feel it. And then you try to remember at what point it all began, and you discover it all started before you thought. Long before, and it’s at that moment; you realize things only happen once. And no matter how hard you try, you’ll never feel the same again. You’ll never have the feeling of being three meters above the sky.
Dresslinkhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 22:35   #173
Mogla si i prije upisa na faks.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 09:34   #174
Što se tiče onog limita od 13 000 kn, jel to iznos koji mi smije sjest na račun a da ne vraćam ništa poreznoj ili se od tog iznosa odbija još nekakav postotak pa mi tek taj iznos može sjest na račun?
zlatica21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:18.