Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2009., 00:45   #61
Unti para. Aj hvala,bio sam u nekoj svađi kupnja stana vs. rentanje pa mi je trebalo drugo mišljenje.

Nego,po kojoj se to formuli računa,otkud tih 20 000 viška? Jer po trećim financijskim tablicama ispada 206 284, kolko god decimala ostavio. Ove su formule http://web.efzg.hr/dok/EPO/ldedi/FOR...0FINANCIJE.pdf ,na zadnjoj stranici,niš ne spominje kada se kamate obračunavaju pa su valjda mjesečne.

Zadnje uređivanje Niten : 23.04.2009. at 01:16.
Niten is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 01:24   #62
Quote:
Niten kaže: Pogledaj post
Unti para. Aj hvala,bio sam u nekoj svađi kupnja stana vs. rentanje pa mi je trebalo drugo mišljenje.

Nego,po kojoj se to formuli računa,otkud tih 20 000 viška? Jer po trećim financijskim tablicama ispada 206 284, kolko god decimala ostavio. Ove su formule http://web.efzg.hr/dok/EPO/ldedi/FOR...0FINANCIJE.pdf ,na zadnjoj stranici,niš ne spominje kada se kamate obračunavaju pa su valjda mjesečne.
Pa pretpostavljam da izmedju ostalog ovisi o tome kad se obracunavaju kamate. Nije isto jel se obracunavaju jednom mjesecno ili samo jednom godisnje. Ako je samo jednom godisnje onda ti kamate tek na kraju svake godine bivaju pridodane glavnici, ako se obracunava mjesecno onda recimo kamate od sijecnja pridonose glavnici skoro cijele godine.

Odi recimo na:
http://www.zinsen-berechnen.de/sparrechner.php
tamo imas opciju da odaberes i mjesecni i kvartalni i godisnji obracun kamata.
Ako usporedit mjesecni i godisnji obracun vidjet ces da je razlika u konacnom iznosu 20K-tak Eura.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 01:34   #63
Jasno,samo mi je samo nejasna formula po kojoj su to dobili. Pošto u ovim koje sam ja linkao ne naznačuju obračun posebno,pretpostavljam da je obračun na kraju razdoblja tj. mjesečni u ovom slučaju. A sad sam pogledao te kalkulatore,ako je obračun godišnji ispada 197 000,a mjesečni ispada 226 000. 206 što se dobije s efzg formulama ne daje nijedan obračun.
Niten is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 12:09   #64
Umjesto "gotovih" kalkulatora posluži se excelom, tamo se moćeš ljepše igrati.
Korištenjem funkcije FV (final value) uz konformni obračun kamate (dakle, kamata se ne obračunava proporcionalno - zato je ubačena ona funkcija POWER... dobivaš iznos 206.284,33

=FV(POWER((1+god.kta.stopa%/100);1/12)-1;broj mjeseci uplate;-mjesečna uplata)

Ako uzmeš proporcionalni obračun kamate (mjesečna=godišnja/12), kako je po defaultu u excelu, dobivaš onih cca 226k€.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 23:02   #65
Thx
Niten is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 17:08   #66
Aktivna štednja - brzinski izračun

Postoji li neka formulica u koju se unesu fiksni podaci tipa mjesečni iznos uplate (uvijek isti), godišnja i polugodišnja kamata te ukupno vrijeme štednje a da se dobije konačan iznos?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 18:00   #67
ako je x mjesečni iznos uplate, p stvarna mjesečna kamatna stopa (izražena u decimalnom obliku tj. ako je 5%, onda računaš s 0.05), a n broj mjeseci koje štediš, tada će ukupni iznos na računu nakon zadnjeg obračuna kamata, a prije n+1. uplate iznositi

x*(1+p)/p*((1+p)^n-1)

Iznos nije savršeno točan za polugodišnju i godišnju kamatu ali relativno precizan je, pa mi se ne da izmišljati nove formule ako ne treba
R I M A C is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 18:49   #68
Najlakše bi ti bilo preko Excela i funkcije 'FV' (future value).

Ako trebaš pomoć, viči...
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 16:00   #69
OTP banka - dozvoljeni minus

Zna li netko kolika je kamata na dozvoljeni minus u OTP banci. Ako je kamata npr. 12%, a u minusu sam 1500 kn, mjesečno bi mi uzeli 18kn?

Zadnje uređivanje Error_28 : 24.09.2011. at 16:50.
Error_28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 07:31   #70
Mjesecna dinamika isplate Kamate?

Aloha. Orocio sam neki manji iznos AUD na 3 godine sa mjesecnom dinamikom isplate kamate na moj devizni racun...proslo je vec par mjeseci i kamata se uredno obracunava i isplacuje na moj devizni ali sam primjetio da ukoliko zelim raskinuti orocenje banka vec isplacenu kamatu racuna sa minusom ispred....

Primjer: oroceno 10 000 AUD
Kamata za isplatu: - 60 AUD

Ukupan iznos za isplatu ako zelim prekinuti orocenje: 9 940 AUD.

Pitanje: Jel zna netko zasto banka kamatu racuna kao minus? Nije mi jasno jer su mjeseci prosli, kamata je obracunata za prosle mjesece i isplacena...nevidim razlog zasto je i dalje prikazuju kao minus...

Imam jos par orocenja u eurima sa 3-mjesecnom dinamikom isplate i tamo sve stima...nakon 3 mjeseca banka isplati kamatu i nakon toga se kamata nastavlja akumulirat...ako odlucim raskinut stednju ne prikazuju mi kamatu kao minus...

hvala
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 10:02   #71
Vjerojatno jer na 3 godine je jedna kamata a za 1 mjesec druga. Razlika u slučaju da raskineš je kredit.
iriminage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 14:18   #72
Quote:
iriminage kaže: Pogledaj post
Vjerojatno jer na 3 godine je jedna kamata a za 1 mjesec druga. Razlika u slučaju da raskineš je kredit.
Nisam bas razumio sta si htio reci. Imam par orocenja u EUR koja su na 3 godine....sa dinamikom isplate kamate svaka 3 mjeseca...kad prodje 3 mjeseca banka uredno isplati kamatu i onda se kamata nastavlja od nule akumulirat za iduci period od 3 mjeseca (kamata stalno raste)...dok opet ne prodje 3 mjeseca i isplate mi...ukoliko ova EUR orocenja zelim raskinut prije isteka pune 3 godine dobit cu glavnicu u punom iznosu i kamate koje su se akumulirale do trenutka razrocenja zadnje 3 mjesecnog perioda.

Sa AUD orocnenjem nije isto...uredno isplacuju kamatu svaki mjesec ali ukoliko zelim raskinut onda mi isplate glavnicu umanjenu za vec isplacenu kamatu....

Jel hoces reci da mi banka kod mjesecne isplate kamate daje kamatu unaprijed "kao kreditira me?"

Hvala
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 14:47   #73
kamata na oročenje na 3 godine je veća od kamate na oročenje na 1 mjesec. oni su ti isplatili unaprijed kamatu pod uvjetom da oročenje bude kod njih 3 godine, s obzirom da si izdržao 3 mjeseca, obračunat će ti kamatu za 3 mjeseca i onaj višak koji su ti dali oduzeti od glavnice
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 10:42   #74
Evo, anasib je objasnio.
iriminage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 22:07   #75
Pomoc oko kamatnog izracuna

Dok sam studirao primao sam stipendiju od jedne zagrebacke firme. Stipendiju sam primao od sijecnja 2008. do lipnja 2010. Prvih 5 mjeseci sam dobivao 900kn, a ostatak vremena 1200kn mjesecno. Nakon sto sam primio posljednju stipendiju trebao sam poceti raditi u toj firmi, ali sam uspio dogovorit odgodu. U medjuvremenu nisam primao nikakvu stipendiju.

Dogovor s tom firmom je da sada moram ili poceti raditi kod njih ili vratiti cijeli iznos stipendije s godisnjom kamatom od 15%. Moze li mi netko pomoci u izracunu tog iznosa da vidim na cemu sam? Nazalost premalo znam o kamatnom racunu da bih to mogao sam.

Hvala!
acidophilus is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.11.2012., 18:00   #76
Ne moze biti kamata stopa 15%. Za tebe maksimalna je 14%.

≈ 46.000 HRK ako nisam nes zabrijao

Zadnje uređivanje Grinch24 : 20.11.2012. at 18:24.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 18:41   #77
NAJVIŠE UGOVORNE KAMATE

► Između osoba od kojih barem jedna nije trgovac (u visini stope zateznih kamata) = 12%

ZAKONSKE STOPE ZATEZNIH KAMATA:


► Ostali odnosi (7% + 5 postotnih poena) = 12%

Pod ''Ostali odnosi'' smatra se odnos između osoba od kojih barem jedna nije trgovac /između trgovca i fizičke osobe, između osobe javnog prava i fizičke osobe, između dvije osobe javnog prava odnosno između dviju fizičkih osoba/, ali i odnos između trgovaca ako se ne radi o trgovačkom ugovoru, kao i kod svih izvanugovornih odnosa.
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 15:28   #78
Molim vas ako mi tko moze barem otprilike reci koliko cu kamata dobiti ako iznos od 5000 eura stavim u banku? tj. Kolika ce mi biti mjesecna kamatna stopa?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 16:29   #79
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Molim vas ako mi tko moze barem otprilike reci koliko cu kamata dobiti ako iznos od 5000 eura stavim u banku? tj. Kolika ce mi biti mjesecna kamatna stopa?
Pojasni pojam "staviti" u banku...

Želiš oročiti sredstva na neki rok, staviti na a-vista štednju ili ?
U određenu banku ili ti je svejedno ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 07:04   #80
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Molim vas ako mi tko moze barem otprilike reci koliko cu kamata dobiti ako iznos od 5000 eura stavim u banku? tj. Kolika ce mi biti mjesecna kamatna stopa?
0,25%
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.