Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2010., 13:43   #1
Exclamation Vrtoglavice & glavobolje

Moja priča je počela prije dva tjedna, kada sam odjedanput dobio vrtoglavice, glavobolje, pa čak i zujanje u ušima. Što god da je uzrokovalo ovo, nije se povuklo, i ima dana kad mislim da je još gore...
Inače, imam 23 godina, visok sam oko 160 centimetara, ne pušim, ne pijem i ne drogiram se. Od kad je sve počelo, ne mogu držati ravnotežu u mraku, te promjena svjetlo/mrak uzrokuje vrtoglavice & mučnine.

E sad činjenice... Sjedim ispred ekrana, za kompjutorom oko 12 sati, svaki dan, 7 dana u tjednu. Bio sam kod doktora opće prakse, i dobio uputnice za vađenje krvi, pa nakon toga za hematologa, fizijatra i još jedno vađenje krvi.
Do ovog trenutka napravio sam samo prvu krvnu pretragu, za ostale još moram pričekati...

Imam deformiranu kralježnicu, čak sam na osnovu toga bio oslobođen vojske prije 6 godina. U međuvremenu nisam vježbao, niti poduzeo ništa više. Vjerajatno najzabrinjavajuća činjenica je ta da sam izgubio 10 kila, u zadnjih 6 mjeseci. Sve sam to rekao doktorici, i osim mršavljenja, za sve je "okrivila" kralježnicu. Za gubitak kilaže spomenula je mogućnost štitnjače, stoga opet moram napraviti pretrage, i za to.

Razlog zašto ovo pišem je taj što tražim drugo mišljenje, jer se bojim da je nešto daleko ozbiljnije. Svi simptomi su isti tumoru na mozgu, baš kao i nekim drugim, uznemiravajućim bolestima, i zbog toga sam danima pod stresom.
Usput, vrtoglavica je katkad prisutna cijeli dan, i uzrokovana pomicanjem glave i/ili očiju, dok je katkad skoro nema, uopće. Primjetio sam da dok sam vani, stanje mi je puno bolje, i uglavnom nemam nikakvih problema. ALI, znalo mi se zavrtjeti i vani, prema tome ta činjenica ne govori baš puno, zar ne?

Što se pak tiče krvne slike, imam neke vrijednosti koje su premašile dopuštene granice... Broj trombocita je 90, od minimalno 158, eritrociti su 5.75 od 5.72 dopuštenog, RDW 13.4 od min. 14.6, te MPV 15.60 od maksimalno 10.40. Uz sve ostalo imam nešto što se zove toksične granule i makrotrombocite. Osim tragova acetona, urin je uredan.
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 21:44   #2
Sorry, pokušao sam popraviti topic, međutim nisam siguran da je moguće (nov sam ovdje)
Visina mi je oko 170, ne 160...
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 00:31   #3
nemoj odmah misliti na najgore
pričekaj te nalaze pa ćeš vidjeti onda šta dalje. lako moguće da ti je to od kralježnice. budući da već imaš problema s njom. imaš li trnce u vratu i potiljku? to ti je znak da je od vrante uglavnom problem... počni vježbati da malo ojačaš te mišiće na vratu
dali te bolilo uho? možda je tvoj problem sa vrtoglavicama uzrokovan upalom srednjeg uha. meni je bar tako bilo. upala centra za ravnotežu (zbog toga vrtoglavice) i srednjeg uha. bolest je isto nastala naglo šumom u uhu, mučninom i užasnom vrtoglavicom.
nisam od velike pomoći, znam
koliko se ja razumijem u krvnu sliku:
*smanjeni trombociti mogu biti znak krvarenja
* povećani eritrociti mogu biti znak dehidracije (premda ti je povećanje zanemarivo)
*ako se nevaram makrotrombociti prate povišen MPV, a toksične granule se mogu javiti kod upala.
a kakvo ti je željezo?
imaš li još kakve simptome tipa oslabljen sluh, gubitak ravnoteže, problemi sa vidom (dvoslike, zamućen vid)?
moje mišljenje je da bi trebao otići na audiološku obradu, javiti se na orl da oni to pogledaju, te audiološke pretrage ti nisu strašne, ispituju ti sluh, timpanogram uglavnom (prohodnost eustahijeve tube), star, baer ako je potrebno... jedino je vestibulometrija malo gadna, sipanje vode u centar za ravnotežu kako bi se ispitao centar za ravnotežu.
i svakako pregled neurologa. ako onda on smatra da je potrebno ct ili mr napraviti iz predstrožnosti...
često ti kod vrtoglavica u postavljanju dijagnoze sudjeluju i otorinolaringolog, neurolog, oftamolog, ponekad i kardiolog...
a kile si možda izgubio stvarno zbog štitnjače (hipertireoza), a ona isto može uzrokovati vrtoglavice...
ajde, biti će sve u redu

Zadnje uređivanje milka_18 : 11.03.2010. at 01:14. Reason: dodavanje teksta
milka_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 03:52   #4
Quote:
milka_18 kaže: Pogledaj post
nemoj odmah misliti na najgore
pričekaj te nalaze pa ćeš vidjeti onda šta dalje. lako moguće da ti je to od kralježnice. budući da već imaš problema s njom. imaš li trnce u vratu i potiljku? to ti je znak da je od vrante uglavnom problem... počni vježbati da malo ojačaš te mišiće na vratu
dali te bolilo uho? možda je tvoj problem sa vrtoglavicama uzrokovan upalom srednjeg uha. meni je bar tako bilo. upala centra za ravnotežu (zbog toga vrtoglavice) i srednjeg uha. bolest je isto nastala naglo šumom u uhu, mučninom i užasnom vrtoglavicom.
nisam od velike pomoći, znam
koliko se ja razumijem u krvnu sliku:
*smanjeni trombociti mogu biti znak krvarenja
* povećani eritrociti mogu biti znak dehidracije (premda ti je povećanje zanemarivo)
*ako se nevaram makrotrombociti prate povišen MPV, a toksične granule se mogu javiti kod upala.
a kakvo ti je željezo?
imaš li još kakve simptome tipa oslabljen sluh, gubitak ravnoteže, problemi sa vidom (dvoslike, zamućen vid)?
moje mišljenje je da bi trebao otići na audiološku obradu, javiti se na orl da oni to pogledaju, te audiološke pretrage ti nisu strašne, ispituju ti sluh, timpanogram uglavnom (prohodnost eustahijeve tube), star, baer ako je potrebno... jedino je vestibulometrija malo gadna, sipanje vode u centar za ravnotežu kako bi se ispitao centar za ravnotežu.
i svakako pregled neurologa. ako onda on smatra da je potrebno ct ili mr napraviti iz predstrožnosti...
često ti kod vrtoglavica u postavljanju dijagnoze sudjeluju i otorinolaringolog, neurolog, oftamolog, ponekad i kardiolog...
a kile si možda izgubio stvarno zbog štitnjače (hipertireoza), a ona isto može uzrokovati vrtoglavice...
ajde, biti će sve u redu
Hvala na ohrabrenju. "ninica 1" mi je u temi o štitnjači predložila da što brže ugovorim sastanak sa hematologom, pa ću tako i postupiti... Inače što se tiče sluha. Nemam oslabljeni sluh, dapače čujem vrlo dobro. Ali, prije jedno 2-3 tjedna, par dana prije nego što je ovo sve počelo, curila mi je neka vodica iz desnog uha, nisam siguran koje boje. Bio sam danas kod doktorice opće prakse (1000. put) I tražio da mi pregleda oba dva, te da ih ispere sa vodom. Naime, imao sam puno puta slučaj da mi je ušni vosak začepio kanal. I to samo desno uho, vjerojatno zbog građe ili nećeg drugog... Naravno, nije pomoglo, ali mi je također rekla da mi je bubnjić mutan, i pitala me da li sam ikada prije imao neku upalu uha. Budući da nisam, to me još više zbunilo. Ali da... Imam osjećaj kao da mi je uho puno nečega, kao da je začepljeno. Ne uvijek, samo povremeno. (od kada su vrtoglavice počele) Ali me ništa ne boli, i čujem OK... Tako da sigurno nije upala, niti začepljenje.

Za željezo i sve ostalo nisam spominjao, zato što su vrijednosti normalne. Napisao sam jedino one elemente koji su abnormalni. Bilo da su previsoki ili prenisni.
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 05:46   #5
2 i pol pitanja pa bum onda dalje

da li ti šumi u ušima?
i
imaš li problema s čestim infekcijama grla - je li bilo prije mjesec dana kaj takvo?
još podpitanje jesi li operirao krajnike?
harambasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 09:23   #6
Quote:
Robert Jones kaže: Pogledaj post
Hvala na ohrabrenju. "ninica 1" mi je u temi o štitnjači predložila da što brže ugovorim sastanak sa hematologom, pa ću tako i postupiti... Inače što se tiče sluha. Nemam oslabljeni sluh, dapače čujem vrlo dobro. Ali, prije jedno 2-3 tjedna, par dana prije nego što je ovo sve počelo, curila mi je neka vodica iz desnog uha, nisam siguran koje boje. Bio sam danas kod doktorice opće prakse (1000. put) I tražio da mi pregleda oba dva, te da ih ispere sa vodom. Naime, imao sam puno puta slučaj da mi je ušni vosak začepio kanal. I to samo desno uho, vjerojatno zbog građe ili nećeg drugog... Naravno, nije pomoglo, ali mi je također rekla da mi je bubnjić mutan, i pitala me da li sam ikada prije imao neku upalu uha. Budući da nisam, to me još više zbunilo. Ali da... Imam osjećaj kao da mi je uho puno nečega, kao da je začepljeno. Ne uvijek, samo povremeno. (od kada su vrtoglavice počele) Ali me ništa ne boli, i čujem OK... Tako da sigurno nije upala, niti začepljenje.

Za željezo i sve ostalo nisam spominjao, zato što su vrijednosti normalne. Napisao sam jedino one elemente koji su abnormalni. Bilo da su previsoki ili prenisni.
dobro je napraviti hematološku obradu zbog smanjenog broja trombocita a koji su uz to i izmjenjenog oblika.Trombocitopenije se djeli
na primarne i sekundarne. U grupu primarnih trombocitopenija ubrajaju se imunološka trombocitopenija, ciklična trombocitopenija, a u grupu sekundarnih one koje prate određena oboljenja (bolesti hematopoeznih organa, slezine, infektivna oboljenja i slično).
Uz hematološku obradu trebaš napraviti i audiološku obradu te i pregled kralježnice kao i neurologa.
Uopće ne treba polaziti sa razmišljanjem o nekom tumoru nego jednostavno doći do neke dijagnoze koja može biti hematološka ili pak u problemu sa kralježnicom .
Svakako što prije napraviš sve pretrage potrebne za dokazivanje dijagnoze to ćeš prije poćeti i sa liječenjem.
Tumor nije jer bi tada imao puno problema sa vidom i čitanjem te sigurno i visok krvni tlak -uz to manje čitaj po netu jer je najveća greška tako tražiti dijagnozu i padati u sve veći strah i depresiju.
Drži se , nije to što ti misliš sigurno i zato ti samo odi kod doktora koji su specijalisti te imaju sigurno mogućnosti da sve to isključe i dokažu neku od mogućih dijagnoza i uz to i daju terapiju.
Bude to sve dobro nemoj brinuti samo malo strpljenja do obrade
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 10:21   #7
'Dan.
Po ovom kako pišeš da si za kompjuterom puno, tu leži cijeli problem. Kako sam i ja prije visio za kompjuterom hrpu vremena primjetio sam dvije stvari: hladnoću i slabost (znalo se javiti i šum u ušima, ali tu i tamo vrtoglavice, obično prije spavanja). To što ninica kaže štitnjača, to je ok, ali regulator štitnjače je nadbubrežna žlijezda, koja je dio bubrega. Ne znam da li si gledao jednu epizodu CSI Miami sa kompjuterskim igračima, ali jedan od igrača je igrao cca 48 sati i riknuo, a radi bubrega. To ti je taj đir. Bubrezi su jedostavno oslabljeni s stalnim radom a nikakve fizičke aktivnosti. Smanji rad na kompjuteru, ili ako ne možeš barem ga podijeli a između ubaci malo fizičke aktivnosti. Mozak radi bolje ako se malo prošećeš, malo opustiš, ne fokusiraš se tako jako. Šetnja, vježbe istezanja i sl. jako pomaže, normalno uz kvalitetno spavanje (ne iza 22:30) i dovoljnog unosa tekućine (ali ne 8 čaša vode). I ja isto ne mislim da je tumor, ali preko pisanja se to teže može dijagnosticirati (čitaj: nikako).

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:19   #8
Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
'Dan.
Po ovom kako pišeš da si za kompjuterom puno, tu leži cijeli problem. Kako sam i ja prije visio za kompjuterom hrpu vremena primjetio sam dvije stvari: hladnoću i slabost (znalo se javiti i šum u ušima, ali tu i tamo vrtoglavice, obično prije spavanja). To što ninica kaže štitnjača, to je ok, ali regulator štitnjače je nadbubrežna žlijezda, koja je dio bubrega. Ne znam da li si gledao jednu epizodu CSI Miami sa kompjuterskim igračima, ali jedan od igrača je igrao cca 48 sati i riknuo, a radi bubrega. To ti je taj đir. Bubrezi su jedostavno oslabljeni s stalnim radom a nikakve fizičke aktivnosti. Smanji rad na kompjuteru, ili ako ne možeš barem ga podijeli a između ubaci malo fizičke aktivnosti. Mozak radi bolje ako se malo prošećeš, malo opustiš, ne fokusiraš se tako jako. Šetnja, vježbe istezanja i sl. jako pomaže, normalno uz kvalitetno spavanje (ne iza 22:30) i dovoljnog unosa tekućine (ali ne 8 čaša vode). I ja isto ne mislim da je tumor, ali preko pisanja se to teže može dijagnosticirati (čitaj: nikako).

Živi i veseli bili
Pero ne nadbubrežna žlijetzda ,rad štitnjače kontrolira hipofiza ona je carica među žljezdama , i glavna žlijezda sa unutarnjim izlučivanjem.Ona luči TSH hormon koji stimulira rad štitnjače a nikako nadbubrežna žlijezda koja je isto tako ovisna o hipofizi.
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 16:59   #9
Quote:
harambasha kaže: Pogledaj post
2 i pol pitanja pa bum onda dalje

da li ti šumi u ušima?
i
imaš li problema s čestim infekcijama grla - je li bilo prije mjesec dana kaj takvo?
još podpitanje jesi li operirao krajnike?
Hvala svima na smirivanju i ohrabrenju, ovo sve me izludilo...
Pa krenimo redom, ne nemam probleme sa čestim infekcijama grla, ali da uglavnom čujem pištanje, zvuk u uhu ili glavi, nisam siguran. Pojavilo se zajedno sa vrtoglavicama i glavoboljama. I ne, nisam nikada operirao krajnike, ali sam trebao, jer su mi prirodno ogromni, i puni rupa. Rođen sam 1986. godine kad de dogodio Černobil, i to je utjecalo nešto većim organima... Pluća, jetra i krajnici su neki od njih, nisam ni sam siguran što sve. Uz sve to sam bio i asmatičar, tako da su mi doktori rekli kako ne bi smjeli ukloniti krajnike, jer takvi ogromni kakvi jesu, branili su mi grlo, bronhije od hladnog zraka, i ostalih elemenata. Barem mi je tako bilo rečeno. Astma se u međuvremenu povukla, ali krajnici ostali...

@ninica 1 ovaj tvoj post me nešto umirio. Da, stvarno nemam problema sa tlakom, mjerili su mi ga nekoliko puta. Osim nešto malo povišenog doljnjeg (čitaj nervoza & panika), sve je OK. Puls mi je katkad jači, također zbog nervoze, ali inače imam savršen tlak. I da, kao što sam rekao, vid mi je OK, ali imam crvene oči. (ispucane kapilare). Doduše imam ih godinama, svi znamo od čega

@Pero Gmaz Da stvarno, imam problema i sa cirkulacijom. Naime u zadnje vrijeme mi je često zima, a kad sam prije par dana izašao iz kade, bilo mi je tako zima da nisam mogao disati normalno. Kao što sam rekao, ruke i noge (stopala) su mi često hladne, katkad i vlažne. Ali koliko mi je poznato, to može biti i nervoza, panika.
Bubrezi mi se također čine OK, s obzirom da je urin skoro pa savršen. Možda sam u krivom, nisam siguran... Što se pak tiče spavanja, dolazimo do grozne činjenice... Nemam nikakav ritam. U 90% slučajeva, idem spavati iza 3, ili 4 u jutro, i budim se oko 13:30 katkad i 14 sati. Jedem na isti način, kad sam gladan, ne kad je za to vrijeme. Ako se probudim u 9, budem jeo u 12-13. Ako se probudim u 13-14 sati, jesti ću oko 17-18 sati, a večerati iza ponoći.
Znam da izgleda abnormalno, ali "radim" po američkom vremenu, jer su mi svi prijatelji & kolege Amerikanci. Tako da je vremenska razlika 7 sati (GMT-6)
I da, pijem dosta sokova i vode, te se osjećam bolje, skoro bez vrtoglavice dok sam vani...
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 19:41   #10
Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
regulator štitnjače je nadbubrežna žlijezda, koja je dio bubrega.
Ne, hipofiza nadzire rad štitnjače kao svih ostalih endokrinih žlijezda. Nadbubrežna žlijezda nije dio bubrega. To su dva različita organa smještena jedan do drugoga i nemaju nikakve direktne povezanosti.

Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
Ne znam da li si gledao jednu epizodu CSI Miami sa kompjuterskim igračima
CSI Miami je inače jako realistična i poučna serija

Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
jedan od igrača je igrao cca 48 sati i riknuo, a radi bubrega
Neće biti da ćeš umrijeti radi bubrega, ako normalno piješ i mokriš. Čovjek može umrijeti zbog teške iscrpljenosti, dehidracije, epileptičnog napada i ostalih stanja, koje čovjeka mogu pogoditi i bez računala.

Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
Bubrezi su jedostavno oslabljeni s stalnim radom a nikakve fizičke aktivnosti.
A što je s bolesnicima koji su dugo nepomični, a imaju potpuno normalnu bubrežnu funkciju?

Ja neću reći da je dugotrajno sjedenje pred računalom zdravo. Naravno da nije. Samo želim napomenuti da neke stvari koje navodiš nisu točne. Također često navodiš da za bubrege nije zdravo kasni odlazak na počinak. To nema nikakve veze s vezom. Po tome bi svi mi mlađi trebali biti bubrežni bolesnici, jel... Bitno je jedino da se odspava svojih 8 sati i da se čovjek odmori.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 03:14   #11
Drago mi je da si malo mirniji, po meni nemaš razloga za paniku.
Pokušaj se čim više razonoditi i ne misliti na svoje simptome (znam da je to lakše reći nego učiniti ali pokušaj ) vjerojatno si i sam primijetio da što više razmišljaš o vrtoglavici to je više primjećuješ i osjećaš se gore, jel da?

Prvo, nemaš simptome tumora mozga! Tj. u tm mozga mogući su, između ostalih, i ti tvoji simptomi ali su neki drugi puno izraženiji i bitniji za sumnju na tm. Npr. neurološki ispadi, jake glavobolje s refleksnim povraćanjem, čak epi napadi. To nemaš! Zato tu ideju slobodno napusti.
Kao što Ninica reče, tražiti dijagnozu na Googleu je vrlo pogrešno. Na forumu nešto manje pogrešno a najbolje kod živog doktora, što si učinio, znači na dobrom si putu.

A sad ja
Na prvo čitanje su me vrtoglavice, gubitak ravnoteže, zujanje u ušima podsjetili na Menierovu bolest. Ali ti ne navodiš gubitak sluha, mučninu, nistagmus (nevoljni trzaji očiju u stranu), a i to je vrlo rijetko; pa sad ajmo nešto drugo razmislit.

Povećani krajnici mogu začepiti otvor Eustahijeve tube, koja služi kao cijev za izjednačavanje tlakova između srednjeg uha i ždrijela. Tada u srednjem uhu nastaje podtlak i u u njega se iscijedi serozna tekućina.
Bubnjić izvana izgleda neprozirno, sivkasto, a nekad se vidi i nivo tekućine iza. Dođe do jedne vrste upale koja za razliku od gnojne upale često nije toliko bolna, ne izaziva baš nagluhost nego nekakav osjećaj punoće u uhu.
To se zbog većih krajnika češće dešava djeci, u odraslih ne baš, ali ti si još vrlo mlad a i veliš da su ti veliki krajnici- pa je onda moguće da se to dogodilo. Kao što vjerojatno znaš, u unutarnjem uhu se nalazi aparat za ravnotežu, pa je možda upala zahvatila i njega i izazvala vrtoglavice. to je teorija.. Ali bez ORL pregleda nećeš znati što je zbilja bilo, pa predlažem da zamoliš dr da ti da uputnicu za otorinca da vidiš. Ako si iz zg, vinogradska i rebro su ok izbor.

Štitnjača. Jel ti tvoja doktorica prepipala vrat da vidi jel povećana? Imaš li ubrzan rad srca, ubrzanu probavu, toplu znojnu kožu, osjećaš li povećanu nervozu, razdražljivost? Ako da, izvadi hormone štitnjače u krvi. Možda si za to već dobio uputnicu?
Ako i jest štitnjača uzrok mršavljenja, to se obično može dobro regulirati lijekovima.
Ali mi se čini da ti ipak ne jedeš baš koliko bi trebalo, jel tak? Urin te izdaje jer aceton se u urinu javlja kod gladovanja (što namjernog, što gladovanja stanica u dijabetesu. I ne, nemaš dijabetes. Ozbiljno, nemaš! )

Krv. Broj eritrocita, RDW i toksične granule neka te ne brinu. Ništa puno izvan normale. A sniženi trombociti, i ovi makrotrombociti i povećan MPV ako gledamo izolirano, govore o nekakvom nedavnom krvarenju. Jesi imao kakvu ozljedu, možda darovao krv..? Hmm al onda bi i eritrociti bili niži.. Tricky one. Si donirao plazmu možda?
Tu zbilja nemam neku normalnu ideju pa dobro da ideš hematologu, da se razjasni. Svakako javi kaj će reći!

Ako smijem predložila bih ti da provodiš čim više vremena vani - veliš i sam da ti je vani bolje- i da ipak probaš malo korigirati vrijeme pred kompom/spavanja/budnosti/hranjenja; kužim ja da su ti prijatelji Amerikanci al tijelo ti je u našoj vremenskoj zoni pa ga ipak malo mučiš ovak, ne čini ti se?

Ajde obavljat preglede i nadam se da budeš nas obavještavao!

E da i potpisujem terminate svaku riječ
harambasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 05:20   #12
Quote:
harambasha kaže: Pogledaj post
Drago mi je da si malo mirniji, po meni nemaš razloga za paniku.
Pokušaj se čim više razonoditi i ne misliti na svoje simptome (znam da je to lakše reći nego učiniti ali pokušaj ) vjerojatno si i sam primijetio da što više razmišljaš o vrtoglavici to je više primjećuješ i osjećaš se gore, jel da?

Prvo, nemaš simptome tumora mozga! Tj. u tm mozga mogući su, između ostalih, i ti tvoji simptomi ali su neki drugi puno izraženiji i bitniji za sumnju na tm. Npr. neurološki ispadi, jake glavobolje s refleksnim povraćanjem, čak epi napadi. To nemaš! Zato tu ideju slobodno napusti.
Kao što Ninica reče, tražiti dijagnozu na Googleu je vrlo pogrešno. Na forumu nešto manje pogrešno a najbolje kod živog doktora, što si učinio, znači na dobrom si putu.

A sad ja
Na prvo čitanje su me vrtoglavice, gubitak ravnoteže, zujanje u ušima podsjetili na Menierovu bolest. Ali ti ne navodiš gubitak sluha, mučninu, nistagmus (nevoljni trzaji očiju u stranu), a i to je vrlo rijetko; pa sad ajmo nešto drugo razmislit.

Povećani krajnici mogu začepiti otvor Eustahijeve tube, koja služi kao cijev za izjednačavanje tlakova između srednjeg uha i ždrijela. Tada u srednjem uhu nastaje podtlak i u u njega se iscijedi serozna tekućina.
Bubnjić izvana izgleda neprozirno, sivkasto, a nekad se vidi i nivo tekućine iza. Dođe do jedne vrste upale koja za razliku od gnojne upale često nije toliko bolna, ne izaziva baš nagluhost nego nekakav osjećaj punoće u uhu.
To se zbog većih krajnika češće dešava djeci, u odraslih ne baš, ali ti si još vrlo mlad a i veliš da su ti veliki krajnici- pa je onda moguće da se to dogodilo. Kao što vjerojatno znaš, u unutarnjem uhu se nalazi aparat za ravnotežu, pa je možda upala zahvatila i njega i izazvala vrtoglavice. to je teorija.. Ali bez ORL pregleda nećeš znati što je zbilja bilo, pa predlažem da zamoliš dr da ti da uputnicu za otorinca da vidiš. Ako si iz zg, vinogradska i rebro su ok izbor.

Štitnjača. Jel ti tvoja doktorica prepipala vrat da vidi jel povećana? Imaš li ubrzan rad srca, ubrzanu probavu, toplu znojnu kožu, osjećaš li povećanu nervozu, razdražljivost? Ako da, izvadi hormone štitnjače u krvi. Možda si za to već dobio uputnicu?
Ako i jest štitnjača uzrok mršavljenja, to se obično može dobro regulirati lijekovima.
Ali mi se čini da ti ipak ne jedeš baš koliko bi trebalo, jel tak? Urin te izdaje jer aceton se u urinu javlja kod gladovanja (što namjernog, što gladovanja stanica u dijabetesu. I ne, nemaš dijabetes. Ozbiljno, nemaš! )

Krv. Broj eritrocita, RDW i toksične granule neka te ne brinu. Ništa puno izvan normale. A sniženi trombociti, i ovi makrotrombociti i povećan MPV ako gledamo izolirano, govore o nekakvom nedavnom krvarenju. Jesi imao kakvu ozljedu, možda darovao krv..? Hmm al onda bi i eritrociti bili niži.. Tricky one. Si donirao plazmu možda?
Tu zbilja nemam neku normalnu ideju pa dobro da ideš hematologu, da se razjasni. Svakako javi kaj će reći!

Ako smijem predložila bih ti da provodiš čim više vremena vani - veliš i sam da ti je vani bolje- i da ipak probaš malo korigirati vrijeme pred kompom/spavanja/budnosti/hranjenja; kužim ja da su ti prijatelji Amerikanci al tijelo ti je u našoj vremenskoj zoni pa ga ipak malo mučiš ovak, ne čini ti se?

Ajde obavljat preglede i nadam se da budeš nas obavještavao!

E da i potpisujem terminate svaku riječ
Da, priznajem... Što više razmišljam o vrtoglavici, to mi je gore. Nego, kada kažeš "neurološki ispadi", na što točno misliš? Jer mi se u zadnje vrijeme događa da se ne mogu sjetiti što sam želio reći, čak sam dva puta imao napadaj panike na javnome mjestu. (zadnji je bio oko 2 tjedna prije početka problema) Može biti bilo što, pa čak i štitnjača (hormoni)
I ne - nisam povraćao niti jedanput, samo sam imao mučninu od vrtoglavice.

Da, iz Zagreba sam, i ukoliko niti jedna pretraga ne bude urodila plodom, ići ću dalje sa ORL pregledom.

Za štitnjaču već imam uputnicu, ići ću izvaditi krv za novu krvnu sliku i štitnjaču odjedanput. Ali moram čekati još barem 2 tjedna, kako bi doktorica mogla vidjeti da li se vrijednosti pogoršavaju, ili sam samo imao "loš" dan, kad su mi vadili prvi put, te diagnosticirali manjak trombocita.
I jedem... Samo ne redovito, kao što sam naveo prije, uglavnom jedem 2 puta dnevno, katkad samo jedanput. I to kad jedem, onda se "prežderem"... Znam, znam. Lifestyle mi je potpuna katastrofa, stoga u slučaju da ne pronađem uzrok svega ovog, morati ću preseliti kompjutor van, ispred zgrade
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 12:01   #13
eh, da se malo priključim
prije nekih 10-15 dana je meni bila slična situacija. toliko mi se zavrtilo u glavi da sam se baš dobro prepala. i tako svaki dan, par dana za redom, neovisno što radim i di sam. stvar je u tome što sam završila faks, tražim posao i većinu vremena sam doma, ne krećem se i tako dalje. igram igrice kad nisam na netu ali osim kućanskih poslova nema drugog gibanja kroz tjedan. i što mi se počelo događati je to da su mi počele trnuti noge i ruke ako sam dugo u jednoj poziciji a to mi se prije nije nikada događalo. i onda sam počela vježbati skoro svaki dan, normalno polako jer bi odmah dobila upalu mišića pa bi me prošla volja za dalje. sad se opet super osjećam, ali znam da mi je prije par godina u proljeće isto bilo grozno od vrtoglavica ali to pripisujem onom ¨proljetom umoru¨. ali još je rano za to, sad za mjesec dva će početi. a onda znam od čega mi je pa ne paničarim.
i da, i mene užasno hladnoća trese kad sam cijeli dan na kompu a to je često u zadnjih par mjeseci.
eto, da imam para išla bi na neki fitnes, ovako se moram prisiljavati da doma vježbam. nadam se da ćeš se i ti početi gibati jer ti drugačije neće biti bolje. sretno
ldom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 17:56   #14
Quote:
ldom kaže: Pogledaj post
eh, da se malo priključim
prije nekih 10-15 dana je meni bila slična situacija. toliko mi se zavrtilo u glavi da sam se baš dobro prepala. i tako svaki dan, par dana za redom, neovisno što radim i di sam. stvar je u tome što sam završila faks, tražim posao i većinu vremena sam doma, ne krećem se i tako dalje. igram igrice kad nisam na netu ali osim kućanskih poslova nema drugog gibanja kroz tjedan. i što mi se počelo događati je to da su mi počele trnuti noge i ruke ako sam dugo u jednoj poziciji a to mi se prije nije nikada događalo. i onda sam počela vježbati skoro svaki dan, normalno polako jer bi odmah dobila upalu mišića pa bi me prošla volja za dalje. sad se opet super osjećam, ali znam da mi je prije par godina u proljeće isto bilo grozno od vrtoglavica ali to pripisujem onom ¨proljetom umoru¨. ali još je rano za to, sad za mjesec dva će početi. a onda znam od čega mi je pa ne paničarim.
i da, i mene užasno hladnoća trese kad sam cijeli dan na kompu a to je često u zadnjih par mjeseci.
eto, da imam para išla bi na neki fitnes, ovako se moram prisiljavati da doma vježbam. nadam se da ćeš se i ti početi gibati jer ti drugačije neće biti bolje. sretno
Ako to stvarno je zbog proljetnog umora, onda ću nešto poduzeti što se tiče fizičke aktivnosti... Hvala na savjetu

Inače, da odgovorim na pitanje od jučer. Ne nisam davao krv, što čini situaciju još ozbiljnijom. Dapače, prije svega ovog, nisam vadio krv 6 godina. Nisam imao razloga... I budući da nisam imao nikakvu ozbiljniju ozljedu, krvarenje, nameće se pitanje kako to da imam manjak trombocita. Naravno, jedino ako nešto ne curi unutra, o čemu ne želim ni misliti.
U ponedjeljak idem hematologu, na detaljnije analize pa ću vidjeti...

I da - što više razmišljam, štitnjača izgleda kao najvjerojatniji krivac. Napadaji panike, hladne ruke i noge, depresija (koju imam godinama), razdražljivost, vrtoglavice, iskakanje i bolovi u žilama nakon uzimanja kave, kofeina. Većina tih problema je prisutna već mjesecima, ako ne godinama. Uz sve to, imam i aritmiju.
Također bi objasnilo, zašto mi je jedan dan bolje, a drugi lošije... Eto vam primjer, jučer sam se skoro cijeli dan osjećao dobro, uz samo povremenu neku vrtoglavicu... Sve u svemu, dao bi ocjenu 4 (od 5). Danas se opet osjećam po starom, sa vrtoglavicom i tupim osjećajem u glavi...
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:11   #15
Quote:
Robert Jones kaže: Pogledaj post
Ako to stvarno je zbog proljetnog umora, onda ću nešto poduzeti što se tiče fizičke aktivnosti... Hvala na savjetu

Inače, da odgovorim na pitanje od jučer. Ne nisam davao krv, što čini situaciju još ozbiljnijom. Dapače, prije svega ovog, nisam vadio krv 6 godina. Nisam imao razloga... I budući da nisam imao nikakvu ozbiljniju ozljedu, krvarenje, nameće se pitanje kako to da imam manjak trombocita. Naravno, jedino ako nešto ne curi unutra, o čemu ne želim ni misliti.
U ponedjeljak idem hematologu, na detaljnije analize pa ću vidjeti...

I da - što više razmišljam, štitnjača izgleda kao najvjerojatniji krivac. Napadaji panike, hladne ruke i noge, depresija (koju imam godinama), razdražljivost, vrtoglavice, iskakanje i bolovi u žilama nakon uzimanja kave, kofeina. Većina tih problema je prisutna već mjesecima, ako ne godinama. Uz sve to, imam i aritmiju.
Također bi objasnilo, zašto mi je jedan dan bolje, a drugi lošije... Eto vam primjer, jučer sam se skoro cijeli dan osjećao dobro, uz samo povremenu neku vrtoglavicu... Sve u svemu, dao bi ocjenu 4 (od 5). Danas se opet osjećam po starom, sa vrtoglavicom i tupim osjećajem u glavi...
Manjak trombocita može da bude u sklopu nekog krvarenja ali kod tebe neće biti, vrlo ćesto je prateća pojava nekih imunoloških bolesti a to sam ti gore napisala- manjak trombocita ili trombocitopenija.
Glavobolja i vrtoglavice nisu simptomi štitnjače a i ostali simptomi se djelimično uklapaju ili ne.
Gubitak kilograma vezan je npr. za hipertireoze dok hladne ruke i lošija cirkulacija idu uz hipo stanje tako da neznam simptoma je previše pa je teško bilo što reći.
Jednostavno trebaš se smiriti i napraviti sve obrade kod doktora a nalazi će pokazati što je u pitanju.
Jednostavno je tako trenutno se oboružan strpljenjem i pokušaj smiriti koliko je moguće više, ako razmišljaš i upućen si na to onda sigurno da ćeš se osjećati lošije.
Kažeš da neke simptome osjećaš godinama pa zašto si ćekao tako dugo za odlazak kod doktora?
Sada je najbitnije odraditi sve pretrage a za to vrijeme promjeni malo i ritam života bar koliko je moguće.
Drži se bit će to sve dobro
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 01:39   #16
pa ovak
pod neurološki ispadi mislim ispadi osjeta, motorike, npr. na nekom dijelu tijela nemaš uopće osjet, ili ga ne možeš micati, i slično. Vjeruj to su vrlo vidljivi znaci da nešto ne štima i već bi te davno otjerali doktoru da ih imaš. ovo kaj ti veliš da se nekad ne možeš sjetiti kaj si htio reći, se dešava svakome nekad, a nakon 12h pred ekranom mozak sigurno i nije najbistriji

ne brini nemaš unutarnje krvarenje jer bi ti eritrociti pali isto, a tvoji su odlični. a i skužio bi valjda da imaš crnu ko katran stolicu!
za krvnu sliku - nisam doma u hematologiji pa mi je to baš zagonetno. vjerojatno neki prolazni poremećaj, očito koštana srž normalno reagira na pad trombocita - jer proizvodi makrotrombocite da nadoknadi manjak. zato je i MPV veći (to je zapravo mean platelet volume=prosječni volumen trombocita). baš me zanima koje će biti vrijednosti kad budeš opet vadio. nadam se normalne.

napadaji panike, tjeskoba i depresija nažalost često idu u kompletu.. a oni simptomi koji tebe najviše brinu mogu biti izazvani upravo tjeskobom - i vrtoglavice, i glavobolje, i mučnine i aritmije, pa i preosjetljivost na kofein govori tome u prilog.
tak da sam ja čak sklona misliti da je u anksioznosti izvor svega.. a za štitnjaču ninica dobro veli da se neki simptomi koje imaš uklapaju u pojačan, a neki u slabiji rad. da se idemo kladit, ja bi stavila pare da će štitnjača biti ok, tj. u granicama normale
naravno, najprije trebaš obaviti pretrage da se isključi nešto organsko!

ne znam da li poduzimaš nešto u vezi anksioznosti i depresije? to nije lak zadatak, osobito ako si sam u tome, tj. nemaš podršku bliskih ljudi. znaj da jako veliki broj ljudi ima depresiju, anksioznost, panične ili sve zajedno. nekima pomaže psihoterapija (ne nužno kod psihijatra, ima odličnih terapeuta psihologa). ako se odlučiš sam boriti, samo molim te čim manje čitaj internetske rasprave na tu temu, mislim da to može biti kontraproduktivno. okruži se pozitivnim ljudima u koje imaš povjerenja, povjeri im se ako imaš tu potrebu, počni se baviti nečime što te zanima a do sad si odgađao (npr. tečaji jezika, umjetnost, volontiranje..), malo prouči razne metode relaksacije, npr. progresivna mišićna, vježbe disanja - trivijalno zvuči ali djeluje. i najbolji savjet je onaj od ldom- sport, fizička aktivnost, kretanje.. čuda čine za paniku i tjeskobu a bome i depresiju. endorfini prošibaju tijelom, a dok se znojiš i naprežeš naprosto nemaš vremena razmišljati o vrtoglavicama, napetosti, itd. sigurno neće škoditi ako probaš! u svakom slučaju će ublažiti posljedice lifestylea za koji i sam veliš da nije idealan (kad smo već kod toga, čiji lifestyle je idealan uopće? većina radi kako im paše dok nešto ne zašteka pa ih potakne na promjene. pa i ja )

želim ti strpljenje, hrabrost, upornost i dobre nalaze pretraga!
harambasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 02:58   #17
Hvala svima na savjetima i dobrim željama, dok ne saznam nalaze od hematologa, ne mogu ništa više dodati ili reči...

Što se pak tiče panike i kofeina, nisam imao toliko problema do prije 6 mjeseci (okvirno). Dapače, znao sam popiti i do dvije šalice kave na dan. Onda su mi prvo počele žile iskakati, a zatim me probadati i oko srca. Prestao sam sa kavom, pa su se tako i problemi povukli. Da nisu, već bi prije potražio savjet doktora

U svakom slučaju javit ću vam rezultate hematologa i štitnjače... Naravno, tek onda možemo krenuti od neke konkretne dijagnoze.
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 18:28   #18
Obavio sam citološku analizu, otorinca i još nešto, ne mogu se sjetiti čega svega ne...
Sve je dobro, OSIM alarmantne činjenice... Trombociti su mi pali na (oko) 25. Prije samo 2 tjedna bili su 90, pa se pitam... Što se događa, i da li su mi dani odbrojani?! Zbog toga imam analizu koštane srži sutra, javit ću vam sve novosti...
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:04   #19
hm... očito je da se radi o Trombocitopeniji... jesi bio na analizi koštane srži? jel te slao tko kod imunologa?
milka_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:14   #20
Quote:
milka_18 kaže: Pogledaj post
hm... očito je da se radi o Trombocitopeniji... jesi bio na analizi koštane srži? jel te slao tko kod imunologa?
Da, radi se o trombocitopeniji, bio sam na vađenju koštane srži danas i čekam rezultate. Ali ne, nisam bio kod imunologa.

Moram priznati da uz sve druge simptome (vrtoglavice, gubitak težine) ovo ne izgleda dobro. Sad sam već ozbiljno zabrinut, skoro nisam spavao uopće. Da sve bude gore, pod jakim sam stresom i emocionalno "pucam"
Robert Jones is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.