Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2015., 22:30   #41
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Moguće je da je sposobnost moga organizma da proizvodi dovoljnu količinu serotonina bar djelomično ugrožena time što uzimam SSRI antidepresiv jer se tako organizam "navikne" da dio količine potrebno za normalno funkcioniranje dobiva izvana. Na taj način mislim da kod mene nikad neće doći do nestajanja potrebe.

No ne smatram da je uzimanje minimalnih količina Seroxata usporedivo s pecanjem soma-kapitalca dinamitom. Ne uzimam LSD, heroin, kokain, ayahuascu, ibogain ni magične gljive, pobogu!
U čemu je točno razlika, osim što brendirani paroxetin dobivaš na liječnički recept? Jednostavno se pouzdaješ u onih 50% objavljenih studija koje financiraju farmaceutske kuće, ili ignoriraš one studije koje pokazuju da nivo serotonina sam po sebi nema veze sa psihičkim stanjima? Kako tumačiš to što kod drugih ljudi sa istim simtomima te iste kemikalije djeluju drugačije -jel tako što ti imaš drugačiji mozak? Kako je to moguće?
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 22:33   #42
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ne.

Fizička ovisnost je stanje organizma koje nastaje uslijed uzimanja tvari koje uzrokuju ovisnost, kad više za održavanje homeostaze organizmu nije dovoljno unošenje hrane i redovna fizička aktivnost i san (tj. osnovne ljudske potrebe), nego postoji fizička potreba organizma za određenim stimulansom na koji se organizam privikao.

Znači, postoji fizička potreba za određenom tvari koja je uzrokovala ovisnost.
Homeostaza je održavanje nekog biološkog sustava, u ovom slučaju ljudskog orhanizma.
Čovjek - ovisnik može održati komeostazu samo ako je stimulans u organizmu a s vremenom za održavanje homeostaze je potrebno sve više stimulansa.

Brkamo to sa lijekovima koji isto tako održavaju homeostazu ali nije potrebno uzimati sve veće i veće doze jer nema potrebe.
Kada se odredi dijagnoza, odredi se i eksperimentalna doza lijeka koja se s vremenom korigira na optimalnu dozu.
Nakon godinu ili dvije a ponekad i duže, doza lijekova se ovisno o ukupnom stanju bolesti i organizma smanjuje ili potpuno ukida.

Naravno, u nekim slučajevima se pije cijeli život osobito kod teških psihijatrijskih slučajeva.
Naravno da smo svi ovisni o kisiku, vodi, ugljikohidratima, bjelačevinama, vitaminima itd.. pa tako i o raznim složenijim kemikalijama... ali; da li možemo definirati ovisnost kao neutaživu potrebu za uzimanjem supstanci za kojima nema pravih fizioloških razloga?

Quote:
Evo primjer - Seroquel. Osnovna tvar je kvetiapin a služi za liječenje šizofrenije, bipolarne depresije i manije, inače je antipsihotik.

Preporučljiva max doza je 800 mg dnevno. Da li se može uzimati više, može dakako ali one nuspojave koje spadaju u rijetke ili manje česte prelaze u grupu čestih ili vrlo čestih.
Malo zajebano a..

Kada bi organizam bio ovisan tražio bi sve više Seroquela da bi stanje održavao - istim.
A uzimanjem više Seroquela može izazvati ili uzrokovati, između ostalih nuspojava i aritmiju što nikako nije bezazleno.
Da, Seroquel (kvetiapin) – lijek protiv šizofrenije i drugih duševnih bolesti:
"Seroquel je jedan od lijekova nove generacije, koji za razliku od starijih lijekova, ne utječe na motoričku koordinaciju. Na žalost, seroquel uzrokuje ozbiljne nuspojave, na primjer, neuroleptički maligni sindrom (NMS), koji može oštetiti bubrege.

Simptomi NMS-a uključuju:
visoku temperaturu
ukočenost u mišićima
znojenje
aritmiju
nestabilan krvni tlak
akutno zatajenje bubrega

Ostale nuspojave:
srčani udar
niski tlak
dijabetes
tardivna diskinezija
povećani kolesterol
nagle promjene tjelesne temperature
bolesti jetre
kataraktu
bolesti štitnjače"

-meni to baš ne zvuči kao homeostatički balans


Ali počeli smo o ovisnosti o antidepresivima, zar ne? Kakve veze šizofrenija ima s time?
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 22:57   #43
Neki radije drze ruke na usima.. Ja dajem misljenje iz prve ruke - svog osobnog iskustva i iskustava prijatelja te par ljudi na ovom pdf-u, pa STRUKE - Moraveka, jednog od najjaceg psihijatra u hrv. na tom podrucju; koji TVRDI da neki ADi stvaraju ovisnost, pa nitko ne obadire.. Ali kad se sa wiki izvade citati, odmah ide

Ne znam, primjecujem i da se sve dosta povrsno cita, a mozda se i ja nespretno izrazavam.. Svakako, dolazim sa izvijescem..
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 23:09   #44
Quote:
Levi Strauss kaže: Pogledaj post
U čemu je točno razlika, osim što brendirani paroxetin dobivaš na liječnički recept? Jednostavno se pouzdaješ u onih 50% objavljenih studija koje financiraju farmaceutske kuće, ili ignoriraš one studije koje pokazuju da nivo serotonina sam po sebi nema veze sa psihičkim stanjima? Kako tumačiš to što kod drugih ljudi sa istim simtomima te iste kemikalije djeluju drugačije -jel tako što ti imaš drugačiji mozak? Kako je to moguće?
Svatko ima drugačiji mozak od svakoga drugoga.

Kod nekoga djeluje bilo koji AD, kod nekoga nijedan, kod nekoga samo neki, a drugi ne. Jedni imaju teške nuspojave od istoga lijeka, drugi blage i/ili na samom početku, a poslije ne, drugi uopće ne. I tako, ima puno individualnih razlika i puno nepoznanica.

Meni djeluje onako kako je zamišljeno da djeluje, dobivam ga na liječnički recept i ja zadovoljna. Nikoga ne nagovaram da uzima lijekove koji mu ne trebaju.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 23:10   #45
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Za proizvodnju bilo kakvih lijekova a generika posebno postoje Regulatorne neovisne agencije koje periodično lontroliraju milion stvari kod proizvodnje.
Kao što su kontrolirale recimo talidomid?
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 23:26   #46
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Svatko ima drugačiji mozak od svakoga drugoga.

Kod nekoga djeluje bilo koji AD, kod nekoga nijedan, kod nekoga samo neki, a drugi ne. Jedni imaju teške nuspojave od istoga lijeka, drugi blage i/ili na samom početku, a poslije ne, drugi uopće ne. I tako, ima puno individualnih razlika i puno nepoznanica.

Meni djeluje onako kako je zamišljeno da djeluje, dobivam ga na liječnički recept i ja zadovoljna. Nikoga ne nagovaram da uzima lijekove koji mu ne trebaju.
Je li ti poznato što je placebo efekt i koliko on ima udjela u djelotvornosti AD-ova?
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 00:12   #47
A možda da se rasprava preseli na temu.
Tox is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 00:16   #48
Quote:
Levi Strauss kaže: Pogledaj post
Je li ti poznato što je placebo efekt i koliko on ima udjela u djelotvornosti AD-ova?
Naravno da mi je poznato. Pa meni je latinski materinji jezik.

Jedino ne kužim zašto nam onda farmaceutska industrija svima ne prodaje jedne te iste šećerne tabletice za bilo koju bolest. Ah, pa valjda zato što šećer nije zdrav.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:25   #49
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
Hvala. Ti ga isto piješ?
Pijem da i znam da kad nigdje nema u Klaicevoj ima.. ili narucim u obliznjoj ljekarni dan prije.
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 11:53   #50
Quote:
n i k s kaže: Pogledaj post
Neki radije drze ruke na usima.. Ja dajem misljenje iz prve ruke - svog osobnog iskustva i iskustava prijatelja te par ljudi na ovom pdf-u, pa STRUKE - Moraveka, jednog od najjaceg psihijatra u hrv. na tom podrucju; koji TVRDI da neki ADi stvaraju ovisnost, pa nitko ne obadire.. Ali kad se sa wiki izvade citati, odmah ide

Ne znam, primjecujem i da se sve dosta povrsno cita, a mozda se i ja nespretno izrazavam.. Svakako, dolazim sa izvijescem..
Ne znam zašto misliš da se bavim tobom ili tvojim stavovima ?
Govorim generalno o ljudima koji u svojoj glavi izgrađuju razne teorije zavjere a koje su u najmanju ruku opasne jer mnogi čitaju između redova ili čitaju ono što žele čuti.
U tom kontekstu ti si mi zapela za oko jer si govorila o tome da ''tko zna što proizvođači trpaju u lijekove samo da bi povećali prodaju istih...''

Takve su tvrdnje, čak i pretpostavke neozbiljne i ne možemo tako govoriti na jednom od medija, u ovom slučaju forum.hr a bez odgovornosti za izrečeno.
Treba podastrijeti dokaze, bez dokaza je rekla-kazala, ništa više.

Da si tako nešto rekla za televiziju neko od proizvođača bi te ''živu zakopao'' tužbama.

Ja sam nekoliko postova ranije napomenuo da definiciju ovisnosti skidam sa Wiki-ja i ne vidim ništa pogrešno u tome.
Čak sam pejstao dio definicije jer nema potrebe izmišljati toplu vodu kad je izmišljena.
Gle, ako si pila i probavala razne lijekove to još uvijek ne znači da imaš neko opipljivo iskustvo o tome.
Ja preko 20 godina pijem lijekove pa mislim da znam tek jedan mali djelić svega.

Vidim da neki žele reći zapravo ovo - da bi bili zdravi moramo piti AD-ove a to po nekoj logici bila ovisnost o lijekovima.
Ali to nije ovisnost nego - liječenje.
Lijekovi se piju da bi organizam doveli u normalno stanje gdje on pokušava vratiti proizvodnju raznih hormona u vrijeme prije bolesti.
Kada se to ostvari lijekovi se smanjuju ili prestaju uzimati.

I to je to.

Izuzetak su bolesti gdje je prisutna trajna promjena ličnosti ili osobnosti i gdje je na spojevima živčanih završetaka manjak ili nedostatak neurotransmitera (dopamin, serotonin) kao trajna promjena.
Tada se umjetnim putem ponovno neselektivno ili selektivno pokušava stvoriti koncentracija neurotransmitera.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 13:00   #51
Ma sve ok Bluzara, nisam se ni ja na tebe okomila, vec ne volim wiki opcenito, ali sve 5.. i znam da te boli uvo za mene i moje stavove.. Ja rijetko kad nesto TVRDIM.. a sto se tice farmaceutskih kompanija, u Americi npr. imaju provjere samo takve.. dok u hrv. ne postoji interna kontrola u zdravstvu - to je kao drzava u drzavi kod nas..

No, ponavljam, ionako smo pokusni kunici pa bolje da se drzimo onoga lijeka za kojeg smo sigurni i koji nam provjereno odgovara.. That's it!
__________________
I never fall apart because I never fall together
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 15:58   #52
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Da si tako nešto rekla za televiziju neko od proizvođača bi te ''živu zakopao'' tužbama.
Kad smo kod tužbi, GlaxoSmithCline se samo 2014. godine priznavši krivicu nagodio za 105 milijuna USD sa 44 američke savezne države u tužbi protiv njega zbog nezakonitog marketinga antidepresiva (i lijekova za astmu).
U objašnjenju glavni državni tužitelj kaže:
"Ova nagodba od GSK zahtijeva da plati značajne penale i nameće mu se obveza da postavi jaka nova pravila kako bi se spriječila buduća netočna prikazivanja vlastitih proizvoda."
http://www.wsj.com/articles/glaxosmi...ent-1401902256

Ista tvrtka je 2012. platila 3 milijarde USD zbog nezakonite promocije, neobjavljivanja izvjesnih nuspojava (poput one o mogućoj suicidalnosti pacijenata), lažnog prikazivanja troškova proizvodnje lijekova... - sveukupno prijevare najširih razmjera.
http://www.justice.gov/opa/pr/glaxos...failure-report

Između ostalog, u obrazloženju presude se navodi kako je ta kompanija uhvaćena u marketingu (reklamiranju, labeliranju, ponudi, prodaji...) dvama popularnim antidepresivima, Wellbutrinom i Paxilom (da, @Martian7, istim onim seroxatom/Paroxetinom koji i ti trošiš!) za populacije i za indikacije za koje uopće nisu dozvoljena.
http://psychcentral.com/blog/archive...rin-marketing/

I sad bi se neki pacijent koji osjeća da mu takav "lijek" ne pomaže (ili često i odmaže) trebao bojati izreći sumnju u njegov sadržaj?


Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Vidim da neki žele reći zapravo ovo - da bi bili zdravi moramo piti AD-ove a to po nekoj logici bila ovisnost o lijekovima.
Ali to nije ovisnost nego - liječenje.
Lijekovi se piju da bi organizam doveli u normalno stanje gdje on pokušava vratiti proizvodnju raznih hormona u vrijeme prije bolesti.
Kada se to ostvari lijekovi se smanjuju ili prestaju uzimati.

I to je to.
Neki kažu da je ovisnost kada se teško skida sa lijekova koji su se pokazali neučinkoviti ili čak štetniji nego korisni.
Postoji i dobra consumer-friendly literatura o pravilnom uzimanju/skidanju sa AD-ova, pisana od vrhunskih stručnjaka, stvari koje se baš i ne mogu čuti od većine domaćih propisivača lijekova.
http://www.takingantidepressants.com/


Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Izuzetak su bolesti gdje je prisutna trajna promjena ličnosti ili osobnosti i gdje je na spojevima živčanih završetaka manjak ili nedostatak neurotransmitera (dopamin, serotonin) kao trajna promjena.
Tada se umjetnim putem ponovno neselektivno ili selektivno pokušava stvoriti koncentracija neurotransmitera.
Pročitaj što o serotoninskoj hipotezi kaže dr.David Healy:
http://www.madinamerica.com/2015/04/...nks-serotonin/
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 16:13   #53
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Naravno da mi je poznato. Pa meni je latinski materinji jezik.

Jedino ne kužim zašto nam onda farmaceutska industrija svima ne prodaje jedne te iste šećerne tabletice za bilo koju bolest. Ah, pa valjda zato što šećer nije zdrav.
Bi li se ti bolje osjećala da znaš da uzimaš šećerne tablete?

Inače, jedan od slogana u reklami za talidomid bio je: "siguran poput kocke šećera".
Levi Strauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 16:56   #54
S čime bi ti liječio kliničku depresiju? Bi li ju liječio uopće? Smatraš li da ona uopće postoji? Ova kampanja koju si ovdje započeo (da, upravo to - kampanja) ima za svrhu što?
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:49   #55
Molim moderatora da ovo nekako objedini s podtemom, ako je ima, stetni ucinci lijekova opcenito.
Ovo nikamo ne vodi... Lijecnik odredjuje trajanje terapije i je li potrebna, a mi smo tu da ljudima koji prvi put piju psihofarmake ipak pomognemo.
Nikako da se oduprem dojmu da su nekima psihofarmaci tabu, kao sto su valjda i psihijatri.
Suma sumarum, magicne tablete nema, a ako nam pomazu, uz uvjet da radimo na sebi, neka se nadju.



Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:55   #56
Mislim na kampanju @Levi Straussa. Moza on to iz antropoloske perspektive, jer ne znam na kojeg Levija misli


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 23:58   #57
u koji kuki se ova tema pretvorila? zar njena prva i osnovna namjena nije u tome da oni koji piju tablete izmjenjuju iskustva oko toga? koliko god to onima koji ne piju tablete narkomanski zvučalo.

ne vidim da ovo prepucavanje ima ikakvu svrhu osim prepucavanja radi, a da sam nova i da postavim pitanju o lijeku (kao što je netko na drugoj stranici pitao za velafax) nebi mi se dalo čitat gro postova koji nemaju veze s tim da bi na kraju otkrila da nitko ustvari nije ni odgovorio na to moje pitanje.

zar nebi bilo jednostavnije da se otvori nova tema u kojoj bi se vodile rasprave o ovisnosti, psihofarmacima i ostalom o čemu se priča? ovo bi ipak trebala biti tema informativnog karaktera, a ne nadjebavanje, podjebavanje i provociranje između "nas" i "njih".
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 01:22   #58
To i ja kazem


Skickas fr
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 13:08   #59
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
u koji kuki se ova tema pretvorila? zar njena prva i osnovna namjena nije u tome da oni koji piju tablete izmjenjuju iskustva oko toga? koliko god to onima koji ne piju tablete narkomanski zvučalo.

ne vidim da ovo prepucavanje ima ikakvu svrhu osim prepucavanja radi, a da sam nova i da postavim pitanju o lijeku (kao što je netko na drugoj stranici pitao za velafax) nebi mi se dalo čitat gro postova koji nemaju veze s tim da bi na kraju otkrila da nitko ustvari nije ni odgovorio na to moje pitanje.

zar nebi bilo jednostavnije da se otvori nova tema u kojoj bi se vodile rasprave o ovisnosti, psihofarmacima i ostalom o čemu se priča? ovo bi ipak trebala biti tema informativnog karaktera, a ne nadjebavanje, podjebavanje i provociranje između "nas" i "njih".
Kako ti misliš izvesti odvajanje ''temu o psihofarmacima'' od ostalih usko vezanih problema vezano za lijekove ??
Ne možemo razgovarati o pojedinom problemu samo na način kako neko očekuje ili koliko mu se da u jednom trenutku čitati.

Tema ovisnost o lijekovima, u ovom slučaju lijekovima koje nas interesiraju je vrlo važna u liječenju i nisam shvatio da je prepucavanje ili kako ti kažeš nadjebavanje ovdje prisutno nego različita razmišljanja ( a to stalno tvrdimo kako treba postojati) podijeliti javno.
Činjenica je da neke osnovne stvari u vezi lijekova ne znamo. Kako to riješiti..prešučujući jer se nekome ne sviđaju postovi ?

O takvim stvarima treba što više razgovarati.

Trebamo razviti osjećaj za toleranciju a to možemo samo kroz dijalog. Ovdje mnogi nemaju tolerancije niti je uopće žele imati jer se svijet vrti oko njih a sve što nije usko vezano za njih, nije ni potrebno postojati.

Psihofarmacija je jedna od najmanje istraženih nauka generalno jer se svakodnevno pojavljuju novi lijekovi a mnogi od nas ih piju sa ozbiljnim nuspojavama.
Ljudi pitaju ono što ne znaju, tako i ja ali kada vidim da stavovi pojedinaca idu u posve krivom smjeru trudim se na neki svoj način objasniti gdje je greška.

To je ovdje tema.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 13:54   #60
Bluzara, lijepo napisano.. S ovim se u potpunosti slazem... Razlicith smo misljenja, sto je normalno i zato se nema razloga nervirati niti biti zatvoren i iskljuciv prema drugacijim misljenjima.

Dire Dawn, ne mozemo se tu bas postavljati iskljucivo kao 'djelitelji usluga', bez kritickog pogleda na 'usluge' koje se dijele.. Ovo sto si nabrojala (ovisnost, psihofarmaci i njihovo djelovanje..) je itekako usko povezano s ovom temom..

Btw, ja sam odmah odgovorila djevojci koja je pitala za Velafax - kao sto sam primijetila da rade i svi drugi u sl. slucajevima ako je nesto hitno.. Nisam primijetila neke iznimke..
__________________
I never fall apart because I never fall together

Zadnje uređivanje n i k s : 12.05.2015. at 14:10.
n i k s is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.