Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Glasači lijevo od centra: Za koga glasati na EU izborima?
Amsterdamska koalicija 7 14.89%
Možemo! 9 19.15%
SDP 9 19.15%
START 22 46.81%
Glasovatelji: 47. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2019., 10:19   #1
Proljeće hrvatske ljevice - preslaganje političkog spektra od centra prema lijevo (zbirno)

Kolumnisti
J. Lovrić: LINIJA ŽIVOTA Proljeće hrvatske ljevice
SDP kao lider ljevice više ne funkcionira, ali tko će na upražnjeno mjesto uskočiti – tek treba vidjeti. Anka Mrak Taritaš pokazuje dragocjene centripetalne sposobnosti, njena je moć privlačenja značajna, partneri je proglašavaju liderom opozicije, ali ni ona osobno ni njena stranka vjerojatno nikada neće dobaciti do vrhunskih političkih rezultata
https://www.nacional.hr/linija-zivot...atske-ljevice/
-----------
Vrlo dobar članak Jelene Lovrić o buđenju hrvatske ljevice.

SDP se odlučio za političko samoubojstvo. Vrijeme je da damo šansu novim opcijama na lijevom centru.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:29   #2
Quote:
Za razliku od Bernardićeve stranke, koja kao svoju novu uzdanicu sada vidi povratak starih asova, bivšeg premijera Zorana Milanovića i bivšeg predsjednika Ive Josipovića, obojice izbornih gubitnika, Start i Možemo! nastupaju s novim, nepotrošenim ljudima, koji mogu predstavljati modernu ljevicu. SDP je izgubio mlade birače, koji se sada lijepe za Daliju Orešković. Među njenim je optantima najviše onih u dobi od 18 do 39 godina i visokoobrazovanih. Osim toga, nove lijeve stranke ne nose teret komunističkog nasljeđa i ne mogu se ucjenjivati grijesima prošlosti. Njihovi lideri posve otvoreno, bez ikakve zadrške, zastupaju svoja lijeva uvjerenja. Nova je ljevica ljevija od SDP-a.
Ovo!
SiXo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:33   #3
Quote:
SiXo kaže: Pogledaj post
Ovo!
I meni se taj dio svidio.

Dolazi nova hrvatska ljevica, koja se nema što ispričavati desničarima. SDP je nepovratno izgubio mlade glasače, koje mogu samo nove opcije motivirati na izlazak na birališta.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:33   #4
DJ, prijatelju moj, ovo može biti samo romantična jesen ljevice u Hrvatskoj.

Ne samo da ta opcija izumire i u istočnoj i u zapadnoj Europi, nego u Hrvatskoj generacije koje jesu sklonije lijevoj opciji polako stare.

Naravno, u Hrvatskoj se događa opcija koja se prije koje desetljeće dogodila u zapadnjoj Europi, skretanje demokršćana u lijevo, ali to opet nema veze sa tradicionalnom ljevicom u Hrvatskoj, koja će moći samo sanjati rezultate iz 2007. ili 2015. a kamoli svoj trijumf iz 2011.

Možda griješim, ali mislim da se 2011. ne može ponoviti i da osim u opciji lijevog HDZ-a, ljevica više neće imati natpolovičnu većinu u Hrvatskoj.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:35   #5
PS
Ako je ovo lijevi predizborni chat za EU izbore, molim da mi se obrišu postovi.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:42   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
DJ, prijatelju moj, ovo može biti samo romantična jesen ljevice u Hrvatskoj.

Ne samo da ta opcija izumire i u istočnoj i u zapadnoj Europi, nego u Hrvatskoj generacije koje jesu sklonije lijevoj opciji polako stare.

Naravno, u Hrvatskoj se događa opcija koja se prije koje desetljeće dogodila u zapadnjoj Europi, skretanje demokršćana u lijevo, ali to opet nema veze sa tradicionalnom ljevicom u Hrvatskoj, koja će moći sanjati rezultate iz 2007. ili 2015. a kamoli svoj trijumf iz 2011.

Možda griješim, ali mislim da se 2011. ne može ponoviti i da osim u opciji lijevog HDZ-a, ljevica više neće imati natpolovičnu većinu u Hrvatskoj.
Pusti ti sada Europu. Bavimo se Hrvatskom.

I pusti to gatanje. Nitko ne zna, tko će sutra obnašati vlast u RH.

Što će se desiti npr. sa političkom scenom u ZG, kada BM potegne papke.

Stara partija odlazi u ropotarnicu, a osnivaju se nove stranke. To treba pozdraviti.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:42   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
PS
Ako je ovo lijevi predizborni chat za EU izbore, molim da mi se obrišu postovi.
I desni su pozvani, diskutirati o lijevim strankama. Kao i obrnuto.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:52   #8
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Pusti ti sada Europu. Bavimo se Hrvatskom.

I pusti to gatanje. Nitko ne zna, tko će sutra obnašati vlast u RH.

Što će se desiti npr. sa političkom scenom u ZG, kada BM potegne papke.

Stara partija odlazi u ropotarnicu, a osnivaju se nove stranke. To treba pozdraviti.
Ali te nove stranke će biti sličnije Živom zidu u nacionalnom smislu.
Dakle suverenizam, pa i nacionalizam kod dijela članova i birača.

Stara ljevica temelji veliki dio svog identiteta na suprostavljanju hrvatskom nacionalizmu, čak i neke vrlo kapitalističke stranke kao što su IDS ili HNS, se nazivaju "lijevima" baš zbog antinacionalizma.

Kod današnjih mlađih generacija je to pak "non-issue", netko jeste, netko nije, ali ne prave dramu oko toga.
Naravno ima oni koji smeta, ali teško je reći da su većina.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 10:55   #9
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
I desni su pozvani, diskutirati o lijevim strankama. Kao i obrnuto.
Jel bi bilo moguće i u lijevu temu staviti Živi zid, jer oni imaju masu lijevih birača.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 14:44   #10
ŽZ nije ljevičarska stranka!!!
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 14:57   #11
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
ŽZ nije ljevičarska stranka!!!
Po čemu, ozbiljno sad pitam?

Ekonomski su jedina lijeva stranka u RH i jedina koja dovodi u pitanje trenutni ekonomski sustav.
Ne znači da su u pravu, naravno.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 15:02   #12
Na drugoj temi su stavljeni zajedno sa desnicom.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 15:34   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Po čemu, ozbiljno sad pitam?

Ekonomski su jedina lijeva stranka u RH i jedina koja dovodi u pitanje trenutni ekonomski sustav.
Ne znači da su u pravu, naravno.
A Radnička fronta, Zagreb je naš/Možemo, Nova ljevica, SRP...?

Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Na drugoj temi su stavljeni zajedno sa desnicom.
Pa Michael je svjestan toga, što je vidljivo i iz njegovog posta.
Osim toga, pitanja su za koga lijevi/desni glasači misle da je najbolje glasati...Ništa čudno ako se to djelomično poklapa, s obzirom na stranke poput Živog Zida, Bandića ili Mosta koji u većoj ili manjoj mjeri imaju birače na obje strane...
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 15:52   #14
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
A Radnička fronta, Zagreb je naš/Možemo, Nova ljevica, SRP...?



Pa Michael je svjestan toga, što je vidljivo i iz njegovog posta.
Osim toga, pitanja su za koga lijevi/desni glasači misle da je najbolje glasati...Ništa čudno ako se to djelomično poklapa, s obzirom na stranke poput Živog Zida, Bandića ili Mosta koji u većoj ili manjoj mjeri imaju birače na obje strane...
MOST nakon 2016. ipak dosta manje.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 16:11   #15
start dalije orešković mi se ne čini uopće ozbiljnim projektom.

u četvrtak je zadnji dan za predaju lista za izbore za ličko senjsku županiju, a start još nije ni upisan u registar političkih stranaka.

ako se ne registriraju prije četvrtka i ne predaju listu bit će to popriličan fail, nakon cijele te pompe s obznanom osnivanja stranke iz ličkog osika i najave preuzimanja vodsva na ljevici u lici.
Billy Piton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 17:07   #16
Kao dodatna uvodna informacija za diskusiju, korisno je pročitati i članak Zdenka Duke, Novi list, 11. veljače:

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...ske-euroizbore

Gledajući posljednja istraživanja javnoga mnijenja, CroDemoskop (25. siječnja) i CroBarometar (5. veljače), stranke amsterdamske koalicije dobivaju zajedno oko 10%, a "Start" se prvi put pojavljuje u potonjem istraživanju i dobiva 4,6%. Tu je još "Pametno" s 2,8% u prvom i 1,6% u drugom istraživanju (što je u granicama greške uzorka), a stranke koje će se valjda pojaviti uz "Možemo" se ni ne spominju ni u jednom istraživanju.

Ako usporedimo s posljednjim izborima za Sabor 2016.: Koalicija SDP+HNS+HSS+HSU osvojila je 33,8% glasova. HNS je sad u koaliciji s HDZ-om, a HSS i HSU u AK. U posljednjoj anketi CroBarometar, kad se postoci, radi usporedbe s rezultatima izbora, korigiraju odbijajući neodlučne, SDP ima 17,9%, AK 10,9%, Start 5,2%. Ukupno gledano dakle gotovo jednako. "Start" i "Glas" zamijenili su HNS, a HSS i HSU, iako u javnosti neprimjetni, u anketama imaju pristojne postotke.

HDZ je na izborima imao 36,3%, a sad je korigirani rezultat za sam HDZ 32,1%, ali ne zaboravimo da je tada HDZ ipak imao koalicijske partnere, HSLS, koji se doduše navodio samo u dvije izborne jedinice ali drugdje nije ni nastupio, i Hrast, koji se uopće nije navodio ali su njegovi ljudi bili na listama - hm, je li bio još netko od tih desnih, ne sjećam se više? ; po posljednjoj anketi, HSLS ima 0,7%, a Hrast 1,9%. pa je to opet gotovo isto. Međutim su sa HDZ-om sad i Bandićevci i Reformisti i… huh, ne pratim više… mada je upitno ima li to neki značaj za izbore za EP.

Naravno, pitanja u ovim anketama su uvijek "za koga biste glasali da su sada izbori za Sabor". Ne možemo biti sigurni da bi bio isti postotak za Europski parlament, jer ukupno znatno manje birača će izaći na te izbore, a neki ne moraju imati isti izbor na izborima različitog nivoa. (O tome smo diskutirali u topicu "Istraživanja javnog mnijenja…", navodili smo neke primjere kad su izbori bili isti dan pa su postoci ipak bili znatno različiti.)

Osim toga, naravno, još ni ne znamo točno kakve će na kraju stvarno biti koalicije, mnogi ljudi još ni ne razmišljaju o njima, tako da se situacija može u slijedeća tri mjeseca znatno promijeniti. Nove snage imaju razloga da maksimalno zapnu. Nije nezamisliva situacija da AK još naraste i na kraju osvoji više glasova od SDP-a; ali nema nikakve garancije, mogu i opasti ispod ovih 10-ak posto, pa i ostati bez mandata. Slično i Start, pa čak i Pametno i Možemo. Uostalom isto vrijedi i za ŽZ i Most, pa i za desnicu, ove "suvereniste" i "Nezavisne".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 17:19   #17
Ne bih ja to nazvao "proljećem", preslagivanjem već da. Proljeće bi podrazumijevalo da ljevica raste, buja, a to nije baš točno - bujaju stranke, ali za isto ili čak manje biračko tijelo.

A taj rast stranaka posljedica je povoljnog političkog trenutka, svi su osjetili da je prilika upravo sad ako misle nešto napraviti. Dolaze europski izbori, najmanje bitni izbori s malom izlaznošću i to je šansa za zauzimanje dobrih startnih pozicija. Kao svojevrsna anketa. Već na tim izborima bi mogle otpasti neke od ovih opcija kao ozbiljan faktor. Nakon toga dolaze predsjednički za dodatnu potvrdu stanja i do parlamentarnih ćemo opet imati 1-2 ozbiljne opcije, a ostale će ili nestati i prikloniti se tim većim, ili kupiti 1-2%.
A kako će se situacija razvijati i koje će stranke opstati, kao i mnogo puta u prošlosti, ovisit će o situaciji u najvećoj stranci - SDP-u. Ja sam jedan od onih koji vjeruju da se je SDP prejak, da je ovo samo kriza i da će već na ovim izborima ostvariti bolji rezultat nego što mnogi očekuju, a da će se možda već do predsjedničkih, ali najkasije do parlamentarnih izbora oporaviti i da će se većina ljevice okupiti opet oko njih.
Volio bih da bude suprotno i da SDP konačno padne na neku posve slabu razinu (5-6%) i da neke druge strane preuzmu taj birački spektar, pogotovo zato što sam uvjeren da bi to dovelo i do slabljenja HDZa.
Il Mas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 19:31   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali te nove stranke će biti sličnije Živom zidu u nacionalnom smislu.
Dakle suverenizam, pa i nacionalizam kod dijela članova i birača.

Stara ljevica temelji veliki dio svog identiteta na suprostavljanju hrvatskom nacionalizmu, čak i neke vrlo kapitalističke stranke kao što su IDS ili HNS, se nazivaju "lijevima" baš zbog antinacionalizma.

Kod današnjih mlađih generacija je to pak "non-issue", netko jeste, netko nije, ali ne prave dramu oko toga.
Naravno ima oni koji smeta, ali teško je reći da su većina.
I nova.

Dalija Orešković kako bi pokupila takve glasove u svakom drugom medijskom nastupu problematizira to da je KGK pozirala sa službenom zastavom RH iz 1990. godine, od neki dan zastavom hrvatskog iseljeništva.

Kod amsterdamaca je odnos prema prošlosti takav da Beljak nakon što Tita nazove faraonom mora raditi korekciju stava, vaditi se na lapsus i faraonštinu pripisati Tuđmanu jer su se partneri (IDS u prvom redu iako ni GLAS nije bolji) šokirali takvom kritikom Josipa Broza.

Možemo! su radikalna ljevica, neke njihove sastavnice se nađu na skupovima pod stijegom SSSR-a.

SDP u toj priči ispada najumjereniji, osim kad tu i tamo Stazić zavapi da se 1945. posao nije odradio kako treba.
watrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 22:23   #19
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Kolumnisti. Lovrić: LINIJA ŽIVOTA Proljeće hrvatske ljevice
SDP kao lider ljevice više ne funkcionira, ali tko će na upražnjeno mjesto uskočiti – tek treba vidjeti. Anka Mrak Taritaš pokazuje dragocjene centripetalne sposobnosti, njena je moć privlačenja značajna, partneri je proglašavaju liderom opozicije, ali ni ona osobno ni njena stranka vjerojatno nikada neće dobaciti do vrhunskih političkih rezultata
https://www.nacional.hr/linija-zivot...atske-ljevice/
-----------
Vrlo dobar članak Jelene Lovrić o buđenju hrvatske ljevice.

SDP se odlučio za političko samoubojstvo. Vrijeme je da damo šansu novim opcijama na lijevom centru.
Bedastoca sam podosta vidio, ali ovo sto ih Lovricka provali, to se rijetko vidja. Bas me zanima da nije i ona od one sorte koja clanke pise u wigwamu samana Hodaka kad ga nadimi. Pa ta samu sebe pobija u jednoj jedinoj recenici.

Mrzi me to rec, ali jedini u ovom trenutki s ljeve strane tarabe koji zna vuci poteze je Bandic. Svi ostali s te strane nisu dostojni ni da mu cipele svezu.

Blago Plenkovicu s ovakvim protivnicima...
Plavobili is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 22:31   #20
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Bedastoca sam podosta vidio, ali ovo sto ih Lovricka provali, to se rijetko vidja. Bas me zanima da nije i ona od one sorte koja clanke pise u wigwamu samana Hodaka kad ga nadimi. Pa ta samu sebe pobija u jednoj jedinoj recenici.

Mrzi me to rec, ali jedini u ovom trenutki s ljeve strane tarabe koji zna vuci poteze je Bandic. Svi ostali s te strane nisu dostojni ni da mu cipele svezu.

Blago Plenkovicu s ovakvim protivnicima...
čuj bandić s lijeve strane tarabe? pa još najbolji?
Billy Piton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.