Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2016., 11:59   #61
Saša je specijaliziran za štitnjaču pa je dobro s njim porazgovarati no svakako za prvi put može i drugi veterinar izvaditi krv. Potrebno naručiti se kod njega.

Koliko ja zadnje znam za ostale parametre (osim T4) krv se nosi van i čeka se nekih 10 dana.


Vida, kako ti je pas s obzirom na nalaze?
Možeš u Bubi izvaditi T4 odmah da vidiš kako će se pokazati na njihovu aparatu (mislim da je 180 kn), pa onda se odmah naručiti kod Saše, te se s njim konzultirati kad dođe i možda ponovo izvaditi krv taj put ako bude trebalo radi usporedbe. Čini mi se gubljenje vremena ponovo vađenje krvi kod veta gdje sada idete.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 13:09   #62
Ma kad vec idem u Zg htjela bih i porazgovarati s vetom pa cu pricekati da se Sasa vrati. Mozda cu se prvo narucit samo na konzultacije... imam dva tjedna da smislim sto i kako

Pas je trenutno super, nema nikakvih simptoma.
Vida36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:03   #63
Najbitnije je da je pas dobro
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 16:03   #64
Kuji je pretragom ustanovljena preniska razina T4 hormona (radili smo smo čitavu biokemiju, sve ostalo je ok), pa smo s terapijom krenuli od najmanje doze - po jednu tabletu Eutiroxa svakih 12 sati. Veterinarka je rekla da je to doza koju obično pripisuju i mačkama (ona ima 30ak kilograma). Za koji dan smo gotove s prvom kutijom tableta, pa idemo na konzultacije i ponovno vađenje krvi.

Može li mi netko, iz iskustva, reći koliko je vemena prošlo do promjena prilikom uzimanja tableta?

Mi uglavnom imamo bihevioralne posljedice hormonalnog disbalansa, uz sezonske alergije i pretjeranu tjelesnu težinu - nije debela, no uzimam u obzir koliko malo jede.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 22:32   #65
Mislite jednu tabletu od 25 mikrograma?
Koju dozu mu dajete? Euthyrox vam ide od 25 do 100 mcg.

Primjera radi moj pesonja ima nekih 9 kg, prvi put kad smo vadili imao je T4 na najnižoj normalnoj razini prepisano mu je 2 x 100 mcg. Nakon mjesec dana uzimanja te visoke doze T4 se još nije bio pomakao. Treba duže vremena od mjesec dana da se vidi na krvi barem je kod nas bilo tako....
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 22:51   #66
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Mislite jednu tabletu od 25 mikrograma?
Koju dozu mu dajete? Euthyrox vam ide od 25 do 100 mcg.

Primjera radi moj pesonja ima nekih 9 kg, prvi put kad smo vadili imao je T4 na najnižoj normalnoj razini prepisano mu je 2 x 100 mcg. Nakon mjesec dana uzimanja te visoke doze T4 se još nije bio pomakao. Treba duže vremena od mjesec dana da se vidi na krvi barem je kod nas bilo tako....
Po jednu tabletu, od 150 mcg, svakih 12 sati. I njeni bili su najniži normalni, i prema veterinarkioj pretpostavki imaju padove kada dolaze ispod te razine.
To se zapravo slaže s oscilacijama u ponašanju, odnosno strahu i povremenoj panici. Najistaknutija posljedica je strah od nepoznatih ljudi, i pasa, ako su nasrtljivi.
Meni se čini kao da je prvih 2 tjedna bilo bolje, a sada smo opet na istom. Protumačila sam kao da je malo pomoglo i stabiliziralo rad štitnjače, ali se organizam naviknuo i za normalan rad potrebna mu je viša razina hormona. Ali, sudeći prema ovome što ste napisali, samo se tako poklopilo.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 14:30   #67
Da i moj je pesonja imao hrpu neuroloških problema (ako to tako mogu nazvati) prije uzimanja euthyroxa. Nadam se da će vam se s vremenom sve popraviti. Kod nas neke stvari jesu a neke nisu. No, bolje je.

Sad ste me iznenadili s dozom budući ste napisali kako su vam rekli da je to "za mačke" pa sam mislila da vam je pas na 25 mcg.

Inače primjera radi čovjek od 90 kg, sa izvađenom štitnjačom, pije od 100 do 150 mcg 1 x dnevno.

Uvijek sam zbunjena s tim dozama za pse koje su enormno visoke u odnosu na ljude i pitam se da li je to stvarno potrebno. Konkretno dok je moj bio na 2 x 100 otišao je u hiper. Teško mi je objasniti no vidjelo se po ponašanju da ga je je prebacilo a i to može biti itekako opasno.

Inače da bi bili skroz sigurni trebalo bi osim T4 napraviti ft3 ft4 i slati van (kod na nema) na analizu. Mi obično 1 x godišnje napravimo i to.

Ova je veterinarka stručnjak za štitnjaču pa vrijedi pročitati

https://drjeandoddspethealthresource...g#.WW9OaEq9S1s

Zadnje uređivanje Merlina : 19.07.2017. at 15:21.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 15:40   #68
Hvala, čitala sam dr Dodds, čak sam ih nešto i kontaktirala prije no što smo radili pretrage.
Mislim da su i ovdje pregledno istaknuti znakovi hormonalnog disbalansa.

Do sada nisam susrela s poremećajima u radu štitnjače, tako da ne znam uobičajene doze. Veterinarka je rekla da ćemo najprije pokušati s najmanjom dozom te da neki psi uzimaju i po 4 tablete dva puta na dan (a kod sebe je imala 150 mcg). Čitala sam da se doze za pse i ljude uvelike razlikuju, no tih 8 tableta zvuči strašno.
Osim t4 rađen je i TSH. Tražit ću da naprave kompletniju sliku, čini mi se da je ovo uključeno u čitav nalaz različitih parametara koji smo radili. Znam da je odgovor bio dug kada sam ih kontaktirala ranije oko toga što je sve moguće testirati vezano za štitnjaču.
Njen najistaknutiji problem je strah, najviše od nepoznatih osoba, osobito kad je iznenade, i pasa koji su malo grublji i napasniji.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 22:59   #69
Znam dosta iz vlastitog iskustva a ukljucena sam i u neke grupe oboljelih na stitnjaču. Gotovo svaka druga osoba oboljela od hipotireoze uz euth.uzima antidepresive ili anksiolitike...Nešto bolje se osjećaju oni na prirodnim hormonima a preporuka je i izbaciti gluten. Kako se naši psi osjećaju možemo samo nagađati...
TSH je negdje sam naišla dosta nebitan kod pasa.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 23:23   #70
Dopustit ću si da se umiješam jer sam kod Sitke najprije sumnjala na štitnjaču pa proučavala sve u vezi s time. O samom liječenju ne znam ništa, do toga nismo došle. Međutim, nešto sam naučila o problemima sa štitnjačom kod pasa.

Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
TSH je negdje sam naišla dosta nebitan kod pasa.
Ne znam gdje si to našla, ali ovo citiram iz knjige Jean Dodds: The Canine Thyroid Epidemic.

Quote:
The pituitary gland produces and secretes Thyroid Stimulating Hormone, or TSH, also known as thyrotropin. The amount of thyrotropin released by the pituitary gland depends upon the amounts of free T4 and free T3 (the active forms of T4 and T3) circulating through the pituitary gland from the blood. The free T4 and free T3 signal the pituitary gland how much TSH to produce, thereby acting as a type of regulatory sensor of the body’s needs for more thyroid hormone. When functioning properly, thyrotropin (TSH) secretion enables the thyroid to produce a steady level of T4 and T3 to circulate through the blood.
Ako su svi T-hormoni uzajamno povezani, a jesu, teško da je neki od njih nebitan.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 23:37   #71
Nakon koliko vremena ste vidjeli poboljšanje tih neuroloških problema? I jeste li koristili još što, prijateljica mi je spomenula jod kao korisno sredstvo, moram ti pitati veterinarku na kontroli
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 11:32   #72
što se tiče tsh ne bih previše ulazila u objašnjavanje. Dovoljno mi je da je mom pesonji svaki put TSH bio ok, dok su ostali hormoni bili ispod.
Kod mene osobno TSH vađen u mjesec i pol tri puta svaki put drugačiji rezultat. I tako ima toga još .....

Takav pas uvijek ostane nekako rekla bih nestabilan, preosjetljiv. Kod nas se situacija poboljšala s obzirom na to da je bilo stvarno loše čak i dosta brzo nakon uzimanja euthyroxa. Možda nekih mjesec dana poslije.

Jod tj. lugolovu sam koristila i sama te praktički njome uz dodatke riješila Hashimoto.
No, što se tiče veterinara i znanja o lugolovoj sretno ti bilo i javi mi ako što saznaš. Njima je to totalna alternativa i sumnjam da bi se bavili tom temom.
O detaljima možemo na pm. Isto tako ako naiđeš na ikakvu ozbiljniju inf. o prirodnim hormonima kod pasa i doziranju molim te javi.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:30   #73
Pozdrav ljudi... cura i ja imamo bigla, sad ce brzo 7 godina.. ima problema sa stitnjacom.. vadili krv.. dvaput .. slalo se i u austriju da se dobiju precizniji rezultati.. uglavnom ono sto me zanima je (zastrasujuca) doza terapije... veterinar mu je strasno veliku dozu propisao... on je meni u rukavicama rekao doza bi mogla izgledati prevelika, cak i u ljekarni bi vas mogli pitati zasto tolika doza.. rekao je oglusite se na to.. ja znam sta radim.. imaju tablice.. studije itd...

ja sam opcenito bio jako izbediran sto mora krenuti odmah na hormone, sto se nije probalo nista alternativno.. ali ipak je to veterinar i cura i ostale osobe bliske psu svi su bili ajmo terapija bit ce mu bolje..

pas ima oko 20 kg, uglavnom on mu je propisao 15 dana euthyroxa za pocetak, po 800 mikrograma na dan... 4x tablete ujutro i 4x navecer... pas evo 6 dan pije tu dozu i nema nikakve vidljive nuspojave.. normalno jede spava, pije i osjeca se da ima vise energije i da mu je metabolizam ubrzan...
no u ljekarni kad smo isli po nove tablete apotekarka (bas kao sto je upozorio) je pitala znate koja je potrebna doza i kad je cura rekla koja je doza ova je bas bila sokirana.. rekla je odrasli ljudi piju po 1 na dan..
danas frendica od curine sestre koja ima problema sa stitnjacom rekla pa meni stitnjaca uopce ne radi pijem 125 mikrograma na dan.. njemu je propisana doza za slona a ne psa od 20 kg...

i sad cura i njene sestre panika.... kakva su druga iskustva jeli ova doza uobicajena? dal mislite da trebam pitati misljenje drugog veterinara? kakve su moguce posljedica za psa sto pije tolike hormone odjednom?
gigi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:45   #74
doze za pse drukčije su nego za ljude. mnogo, mnogo više. problem je u tome što se upotrebljavaju ljudski lijekovi, a apotekari nemaju pojma o veterini.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:03   #75
Jesu puno su veće doze iako meni nije jasno kako se i zašto daju tako velike doze. Primjera radi peptoran koji je isto ljudski lijek psima se daje četvrtina ljudske doze i to one manje.
Nisam primijetila da mi je pas bio išta bolje na 2 x 100 od ovoga koliko sad uzima a to je dosta manje. Problemi koji su ostali bili su i na jednoj i na drugoj dozi.

Gigi osim mog imamo još nekoliko pasa u kvartu na euthyroxu pa baš i jednu biglicu. Mislim da je ona na 2 x 150 mcg. Tvoja doza mi se čini stvarno ogromna. Naravno ne znam kako su stajali hormoni prije terapije tj. koliko su bili nisko. Nuspojave i ostale pojave će se vidjeti tek za dva tri mjeseca par dana je ništa za hormone. Oni se ne vide ukrvi niti nakon mjesec dana uzimanja. Treba vremena.
Ako ste zabrinuti probajte otići baš kod veta koji je specijaliziran za štitnjaču na konzultacije (mogu eventualno dati preporuku).
Inače, kućni prijatelj koji je liječnik kad sam mu rekla na kojoj dozi euth. je pesek od 9 kg samo je u čudu mahnuo rukom i rekao da se na psima "testiraju" lijekovi. Nije mogao vjerovati da su tolike doze u pitanju...
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:03   #76
Merlina hvala na odgovoru.. ne znam sta da mislim niti da radim ... mi smo u puli tako mi nije najzgodnije ici u ZG kod nekoga.. ali mozda bih mogao telefonski razgovarati i poslati nalaz... dao mi je jedan (ovaj sto je lokalno on napravio) ovaj sto je isao u austriju mi je samo otvorio na mailu i nije mi ga dao.. al ga nisam jos platio pa me ne cudi... uglavnom na onom prvom mi se cini da je imao nesto 12 ili 12.9 ne sjecam se.. ostalo mi je u glavi da je 13 ili 14 donja granica... a u onom detaljnom austrijskom je nesto bilo 4 i nesto nemam pojma...

ma krivo mi je sto nismo sami prepoznali simptome i probali nesto alternativno prije .. kelp ili kako se vec zovu one alge pune joda...
gigi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:18   #77
T4 je najniže normalno 13 to ste dobro vidjeli tako je bilo i kod nas. U Austriju su vam vjerojatno slali nešto drugo od ovoga T3, ft3, ft4, Tsh.
Svakako nalaz tražite.

Kelp jesu alge pune joda kao i lugolova otopina koju smo već gore spominjali no nije nužno da je kod pasa manjak joda uzrok i da bi time pomogli. No, pripomoći se može ali morate sami istraživati....Uz tako ogromnu dozu nemojte za sada ništa dodatno davati jer vam pas iz hipo može preći u Hiper. Osobno bih uvijek tražila i drugo mišljenje...
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:09   #78
Gigi, ja bi definitivno probala i alternativno, no za to se najbolje konzultirati s veterinarom. Nažalost, za takve stvari treba se obično ići van Hr. No recimo, spomenuta dr. Dodds je meni uredno odgovarala na sve poslane poruke i pitanja (ne vezano uz štitnjaču doduše). Možda ne ona, no netko iz njezinog tima. Jesam čekala odgovor par dana, ali sam ga i dobila. Možda te može uputiti na nekog tko se više bavi prehranom, no i sama će ti savjetovati da psu daješ svježe obroke (kuhano ili sirovo) i makneš ga s dehidrata ako to jede. To ti je uvijek broj 1 kod liječenja ili saniranja bilo kakvih tegoba - ishrana.

E sad, možda za štitnjaču tj. za stanje tvog psa nema konkretnog lijeka, no može se hranom i suplementima postići to da se smanji doza. Svaki je slučaj individualan, a uz sve to slijedi ti pomno istraživanje toga kako složiti obroke, koje suplemente za što, kada, koju količinu... Ugl. ima se što za naučiti.

Zato kažem, najbolje je kontaktirati osobe koje su zaista stručne u određenom području te ne olako uzimati savjete koji se pročitaju posvuda na netu. Neke od savjeta možda ćeš trebati i platiti (naravno, ako ti vet-nutricionist, integrativni vet / herbalist i sl. daje savjet, tražit će te nalaze, a ponekad i da ih ponoviš, te što da ponoviš i na što da svom vetu kažeš da obrati pažnju). I da, očekuj drvlje i kamenje od naših vetova ako se slučajno nešto kosi s njihovim savjetima (prvenstveno što se prehrane tiče).
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:15   #79
Sirova prehrana navodno čak potiče rad štitnjače. Isto tako dobro bi bilo izbaciti gluten iz prehrane.
Dr. Dodds sam pročitala valjda svaku riječ ona nije za uzimanje joda. No, iz osobnog iskustva mislim da nitko tko nema probl. sa štitnom i nije uzimao jod o tome ne može previše znati. Tu je osobno iskustvo dragocjeno teorija je samo teorija.
Svašta piše po internetu ....jedan holistički vet dosta razvikan radio pripravak prirodnih hormona za pse no u sastavu je bila soja koja je kod problema sa štitnom totalno nedopustiva.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 11:52   #80
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Svašta piše po internetu ....jedan holistički vet dosta razvikan radio pripravak prirodnih hormona za pse no u sastavu je bila soja koja je kod problema sa štitnom totalno nedopustiva.
Da, znam, soja je općenito grozna namirnica i za ljude, a pogotovo za životinje mesojede. Ne samo za štitnjaču. Daj šapni koji je to vet preporučao? Zato velim, treba jaaaako paziti što i osim što se čita, treba i razmišljati. Sve u svemu - nije lako.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.