Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2016., 13:37   #41
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Znaci ne postoji savrsena zemlja di je sve kak treba. Od USA me odbijaju zdravstvo i skolstvo jer su pretjerali u odmaku od socijalne europe di svatko ima sve na pladnju iako cesto nije zasluzeno. Kanada je mozda negdje na pola puta, al opet njoj fali ono nesto.
Australija, Novi Zeland?
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 16:56   #42
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Znaci ne postoji savrsena zemlja di je sve kak treba. Od USA me odbijaju zdravstvo i skolstvo jer su pretjerali u odmaku od socijalne europe di svatko ima sve na pladnju iako cesto nije zasluzeno. Kanada je mozda negdje na pola puta, al opet njoj fali ono nesto.
Postoji dobar broj jako dobrih zemalja, ali savršena ne. Kao ni zemlja po svačijem ukusu. Po mnogo čemu SAD je jako dobra zemlja za imigrante. Jedino treba biti upoznat i realan s očekivanjima, i neće biti loše.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 19:42   #43
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Znaci ne postoji savrsena zemlja di je sve kak treba. Od USA me odbijaju zdravstvo i skolstvo jer su pretjerali u odmaku od socijalne europe di svatko ima sve na pladnju iako cesto nije zasluzeno. Kanada je mozda negdje na pola puta, al opet njoj fali ono nesto.
onda ostani u hrvatskoj ako ti je evropa previše socijalna
imaš sunce, more, fijaku, kulen, hdz ...i slabašnu socijalu
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 20:05   #44
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Australija, Novi Zeland?
Nemam mogucnost doci do vize za Australiju. Bar ne lako kao za USA. Doduse, Australiju nisam bas previse gledao, ali ostaje zapisano kao opcija.

Budem jos koju godinu ostao u Njemackoj, pa cemo gledat dalje. Par kolega je ostalo u Kini svojevoljno, a ja jos nisam tamo bio, tak da je i to jedna od opcija.

Kroz koju godinu cu valjda proci sve zemlje koje me zanimaju pa ce past odluka di otici. Ili ostat, ili se cak vratit u zemlju sunca, mora, kulena...
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 16:25   #45
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Znaci ne postoji savrsena zemlja di je sve kak treba. Od USA me odbijaju zdravstvo i skolstvo jer su pretjerali u odmaku od socijalne europe di svatko ima sve na pladnju iako cesto nije zasluzeno. Kanada je mozda negdje na pola puta, al opet njoj fali ono nesto.
Kanada je ok. Zdravstvo je na pola puta izmedju USA i EU, nije sve besplatno, ali sve stvari koje ti trebaju su besplatne i uglavnom nakon 3/6mj firma ti pocne uplacivati dodatno osiguranje i onda imas zubara, dermatologa, psihologa, ortopeda i ostale specijaliste uglavnom pokrivene.
Bolnice, bar u Edmontonu, su sve lijepo uredjene, ciste i nove. Ono sto vidim da amerikanci ismijavaju kanadski sustav je to sto nemaju bas svu tehnologiju svugdje. Mislim da sam negdje procitao da je netko u sali napisao da imaju jedan MRI na 3 provincije , nije tako, ali se malo duze ceka na specijalne preglede ako nije hitno.
Ono sto Kanadi fali je povijest, malo vise milijunskih gradova, blizina jedna do drugog i manje monopola.
Iako, ako si solo i mlad mislim da su istocna Kanada i Toronto super za zivjeti, imas sve i sve ti je blizu. Ako hoces miran i dosadan obiteljski zivot onda u preriju MB, SK, AB i BC(osim Vancouvera).

Otisao sam van topica, sorry
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 03:25   #46
U KAnadi je usluga besplatna ali lijekovi uglavnom nisu tj placaju se. Moja kolegica dok sam zivio u Calgaryu se razbolila i imala rak. Sve je rasprodala da bi si mogla platiti lijecenje.

Zubar je bolesno skup, to je pretjerivanje.

U Njemackoj mi se vise svidja zdravstvo i socijala nego u Kanadi, stvarno te nece ostavit na cjedilu i pruzit ce ti uslugu lijecenja.
Drmaju sa visokim porezima, ali se barem vidi da te pare u nesto ulazu.

Amerika? Takva zemlja sa mogucnostima i da toliko ljudi je bijeda. bitno da je US Army jak...sramota...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 09:13   #47
U Njemačkoj je zdravstveni sustav prilično dobar. Svi zaposleni moraju biti osigurani, zajedno s članovima obitelji. Osiguranje može biti "državno" ili privatno. Privatno je skuplje, a "državno" je dovoljno dobro. Postoji više osiguravateljskih kuća, sam si odabereš koju hoćeš. Ja sam recimo kod AOK i prilično sam zadovoljan s njima.
Bolnice su im dobre, nedavno sam imao laganu operaciju na nezgodnom mjestu i bio tri dana u bolnici. Sobe s tri kreveta i kupaonom, sapun, ručnici, toalet papir, tuš, ulošci, tamponi i sve ostalo šta ti treba. Hrana vrlo pristojna, čak i kava koliko hoćeš. Pomoćnog osoblja iz naših krajeva koliko hoćeš . Sestre, njegovatelji, čistačice - pola su Balkanci.
I nisam ništa platio za operaciju i tri dana ležanja (tj. dvije noći). Sve je išlo preko osiguranja. Dobio sam i 7 dana bolovanja - od plaće ti ne skidaju ništa (prvih čini mi se dva mjeseca).
Zubari su već druga priča - tu se već mora platiti, npr. bijela plomba oko 100€ po komadu, varira od zubara do zubara. Zato postoji dodatno osiguranje za zube koje plaćam nekih 20€ mjesečno, a nakon 4 godine mi čak snose preko 80% za implantat, koji je ovdje jako skup - preko 3.000€/kom.
Masa ljudi i odavde ide na Balkan ili u Mađarsku kod zubara.
OCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 14:50   #48
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
U NY state trebas imat dozvolu za posjedovanje oruzja i moras ga drzati pod kljucem ,mislim da je samo za osobnu zastitu mozes dobit dozvolu nikako za nosenje .
Nisam upoznata sa detaljima tog nesretnnog slucaja koji spominjes ali pricas o plasticnoj kirurgiji ,znaci estetici ,ali opet i dosta plasticara radi promocije rade pro bono,cudno da nitko nije to napravio za free !

Bolnica salje racun ,ali ovisi o tvom osiguranju kakav deal ima sa odredenom bolnicom .

Svako osiguranje ima svoj network doktora ,bolnica ,specijalista etc ,ako ides out of network ,zavisi koliko pokriva ili jeli ista pokriva .
Doktori i bolnice rade sa nekoliko osiguravajucih kuca i pokrivaju odredene planove .Nije to bas jednostavno .

Ja ti tvrdim da je svako dijete koje je rodeno u NY state ima pravo na osnovno zdravsteno osiguranje drzavno ( treba prijavit mislim u roku od 30 dana ),jos ako je socijalni slucaj ima i placen trosak i javnog prevoza bus/train za pregled kod doktora .Pokriveno je osnovno ako je neka bolest teza za to ne znam .( min. je 620 $ za family od 3 per week ) ako je zarada prelazi taj prag onda se placa nesto nesto topa 10-20 $ )mjesecno i to do middle school (5 razred ),za to sam sigurna, a poslije ne znam ali mislim da je ovaj Obamacare i to rijesio za osnovno osiguranje .Ja imam privatno siguranje i moja djeca ali neka djeca u pk su imala ovaj drzavni children health plus ,znam da pokriva cjepiva ,prelome ,djecje bolesti ..
Masakr u Columbineu 1999. je valjda najpoznatiji slučaj u SAD-u. Poslije tog masakra dogodilo se i par brutalnijih gdje je ubijeno i više ljudi poput Virginia Tech masakra. Uostalom, to je tamo rekao bih relativno učestala pojava. Pored random pucnjava i pljački u kojima kao običan građanin možeš pobrati metak.

http://timelines.latimes.com/deadlie...ting-rampages/


Kulturu u prometu neću spominjati. Prvi put kad sam bio u Memphisu sam se pitao da li oni ovdje dijele faking vozačke. Neka budala u Ford F-150 i to još onako ojačan bumper barovima ti oduzme prednost, a ti u Hondi Civic. Nema tog Boga koji će te više sastaviti. I sad ti predvidi koje zdravstveno uzeti. Mda.

U zemlji gdje je oružje lako dostupno, a razina i kvaliteta obrazovanja kakva jest, takve stvari me ne čude i ne pogađaju koliko odvratan stav sustava prema ljudima koji su niti krivi niti dužni, prostrijeljeni i onda se država nad njima ovako lihvarski odnosi.
Ne imati defaultno osiguranu zdravstvenu zaštitu u 21. stoljeću i biti 1. zemlja svijeta mi je totalno neshvatljivo, a još manje mi je shvatljiv pasivan stav stanovništva prema tome.

Zadnje uređivanje saurs : 05.07.2016. at 15:00.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 16:14   #49
Quote:
OCP kaže: Pogledaj post
U Njemačkoj je zdravstveni sustav prilično dobar. Svi zaposleni moraju biti osigurani, zajedno s članovima obitelji. Osiguranje može biti "državno" ili privatno. Privatno je skuplje, a "državno" je dovoljno dobro. Postoji više osiguravateljskih kuća, sam si odabereš koju hoćeš. Ja sam recimo kod AOK i prilično sam zadovoljan s njima.
Bolnice su im dobre, nedavno sam imao laganu operaciju na nezgodnom mjestu i bio tri dana u bolnici. Sobe s tri kreveta i kupaonom, sapun, ručnici, toalet papir, tuš, ulošci, tamponi i sve ostalo šta ti treba. Hrana vrlo pristojna, čak i kava koliko hoćeš. Pomoćnog osoblja iz naših krajeva koliko hoćeš . Sestre, njegovatelji, čistačice - pola su Balkanci.
I nisam ništa platio za operaciju i tri dana ležanja (tj. dvije noći). Sve je išlo preko osiguranja. Dobio sam i 7 dana bolovanja - od plaće ti ne skidaju ništa (prvih čini mi se dva mjeseca).
Zubari su već druga priča - tu se već mora platiti, npr. bijela plomba oko 100€ po komadu, varira od zubara do zubara. Zato postoji dodatno osiguranje za zube koje plaćam nekih 20€ mjesečno, a nakon 4 godine mi čak snose preko 80% za implantat, koji je ovdje jako skup - preko 3.000€/kom.
Masa ljudi i odavde ide na Balkan ili u Mađarsku kod zubara.
Ono sto ja volim u njemackom zdravstvenom sustavu je to sto direktno mozes ici kod specijaliste i njega mozes odabrati sam.

Ako si na bolovanju do 6 tj. placa je puna. To mislim da je stvarno vise nego bilo gdje drugdje.

E sad drzavo ili privatno osiguranje? Drzavno je jeftinije kada si star, a privano je jeftinije kada si mladi. Isto mislim da je drzavno dovoljno; ALI, moras imati srece, da naletis i odaberes dobrog lijecnika i bolnicu. Ali primjeti se razlika u drzavnim i privatnim bolnicama, ako nista drugo u privanima je veci broj sestra po broju kreveta sto nekad cini veliku razliku.
plavidupin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 21:37   #50
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Ono sto ja volim u njemackom zdravstvenom sustavu je to sto direktno mozes ici kod specijaliste i njega mozes odabrati sam.
Ako si na bolovanju do 6 tj. placa je puna. To mislim da je stvarno vise nego bilo gdje drugdje.

6 tjedina i nije nešto posebno. u austriji je kod namještenika njamanje 3 mjeseca, kod standardnih uvijeta (više od godinu dana zaposlen) 6 mjeseci, a kod starosti iznad 50 godina do 12 mjeseci puna plaća, nažalost bez 13e i 14e.
posoldavac plaća prva 6 tjedna, onda se 6 tjedna dijele poslodavac i osiguranje po 50%, nakon toga sve plaća osiguranje. staž rada ide normalo dalje ko da se radi i plaća pune doprinose.
kod mene je slučaj da sam u 60oj, dobio sam otkaz između 2 operacije i sad sam već preko 7 mjeseci na bolovanju i ostat ću kompletnih 12 mjeseca, onda idem 12 mjeseca na biro rada i sa 62 u koridor-penziju sa -15% odbitka od standardne penzije. na to sam sam prisiljen jer cijela branša zna sam imao oparacije i nema teorije da mi netko ponudi posao a ime meni se ne da više…
poslodavca sam tužio i nakon prve parnice na sudu smo se dogovorili oko odštete. moja prednost je bila da me tužba, sud, advokat, itd…ništa ne košta a poslodavcu sve svaki put penju nemali troškovi.
zatražio sam i invalidsku penziju (da imam opravdanje za bolovanje prema osiguranju) ali su mi moji kardiolozi rekli da nema teorije da dobijem, ipak moram pokušat. kad dobijem odbijenicu idem i njih tužiti, to je standardna procedura
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 21:25   #51
austrija je podignula minimalnu penziju od 2017e za min. 30 godine radnog staža od 833.-€ na 1.000.- € ( = netto 950.-€ )
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 07:54   #52
Broj liječnika na broj stanovnika po državama (2004.)

* 1 liječnik na 100 stanovnika: Palau
* 1 liječnik na 101-200 stanovnika: Bjelorusija, Italija, Kuba
* 1 liječnik na 201-300 stanovnika: Belgija, Bugarska, Danska, Finska, Grčka, Island, Litva, Mađarska, Moldova, Monako, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Rusija, Slovačka, Španjolska, Švedska, Švicarska, Urugvaj, Armenija, Azerbajdžan, Gruzija, Izrael, Kazahstan, Uzbekistan
* 1 liječnik na 301-400 stanovnika: Austrija, Cipar, Češka, Estonija, Francuska, Latvija, Luksemburg, Malta, Norveška, Sveti Marin, Ukrajina, SAD, Argentina, Venezuela, Kirgistan, Mongolija, Sjeverna Koreja, Turkmenistan, Australija
* 1 liječnik na 401-500 stanovnika: Andora, Hrvatska, Irska, Makedonija, Poljska, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, Kanada, Dominikanska Republika, Japan, Kuvajt, Libanon, Tadžikistan, Aotearoa
* 1 liječnik na 501-700 stanovnika: BiH, Rumunjska, UK, Bahami, Jamajka, Meksiko, Panama, Ekvador, Jordan, Kina, Saudijska Arabija, Singapur, UAE, Nauru, Egipat
* 1 liječnik na 701-900 stanovnika: Albanija, Turska, Vatikan, Antigva i Barbuda, Barbados, Salvador, Sveti Kristofor i Nevis, Bolivija, Brazil, Čile, Kolumbija, Paragvaj, Filipini, Južna Koreja, Katar, Oman, Sirija, Tajvan, Libija
* 1 liječnik na 901-1 200 stanovnika: Lihtenštajn, Gvatemala, Kostarika, Nikaragva, Sveti Vincent i Grenadini, Peru, Bahrein, Brunej, Iran, Tuvalu, Alžir, Mauricijus, Sejšeli
* 1 liječnik na 1 201-1 500 stanovnika: Honduras, Trinidad i Tobago, Maldivi, Malezija, Tunis
* 1 liječnik na 1 501-3 000 stanovnika: Belize, Dominika, Grenada, Sveta Lucija, Indija, Irak, Pakistan, Šri Lanka, Tajska, Vijetnam, Fidži, Mikronezija, Samoa, Tonga, JAR, Kongo, Maroko, Namibija, Sveti Toma i Princip
* 1 liječnik na 3 001-10 000 stanovnika: Haiti, Gvajana, Surinam, Afganistan, Bangladeš, Butan, Indonezija, Jemen, Kambodža, Laos, Mjanmar, Kiribati, Maršalovi Otoci, Solomonski Otoci, Vanuatu, Angola, Papuanska Nova Gvineja, Benin, Bjelokosna Obala, Bocvana, Burundi, DR Kongo, Džibuti, Ekvatorska Gvineja, Gabon, Gana, Gvineja, Gvineja Bisau, Kamerun, Kenija, Lesoto, Madagaskar, Mali, Mauretanija, Nigerija, Senegal, Lavlja Gora, Sudan, Južni Sudan, Svazi, Togo, Zambija, Zelenortska Republika, Zimbabve
* 1 liječnik na više desetaka tisuća stanovnika: Istočni Timor, Nepal, Burkina Faso, Čad, Eritreja, Etiopija, Gambija, Komori, Liberija, Malavi, Mozambik, Niger, Ruanda, Somalija, SAR, Tanzanija, Uganda
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 03:20   #53
Evo jos malo o Kanadi

Nemam pojma kakva je socijala u Kanadi i nadam se da necu nikada tacno ni znati. Kao prvo, znam da se od Welfera ne moze zivjeti. Cula sam da dobijaju negdje oko $400 mjesecno. Stanovi najmanji- garsonjere su oko $950 dollara u Toronto i kako onda prezivjeti sa $400 of Welfera?
Sto se tice bolnica, to mi je super u Kanadi. Doktori su prilicno dobri i ne stede da te posalju na preglede. Neki lijekovi se placaju, neki ne. Uglavnom specijalni testovi se placaju, na primjjer, neki testovi za provjeru stitnu zljezdu..i sve su to neki specijalni testovi koji se zadnji rade radi donesenja konacne dijagnoze.
Neki centri ti pomazu da nadjes posao tako sto ti ponude upotrebu komputera, i printera i pogledaju tvoj resume.
__________________
One day it will happen, without noticing it,
Something will change. Something will calm in us
Something will touch us and there will be nothing to fear from. And it will come. Confident in itself.
EmiliaK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.