Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2010., 18:23   #1
Sparta-vlast bazileja

Iz povijesti smo učili da je Sparta bila oliarhijska država, te da su 2 bazileja imala vrhovnu vlast, ali su se pri donošenju odluka itd. morali konzultirati sa gerusijom.
-Bazileji su imali neograničenu vlast jedino u vrijeme kada je Sparta bila u ratu.
Također smo učili da se društvo djelilo na spartance, perijeke te helote. Heloti nisu bili slobodni poput spartanaca itd. Spartanci su ih smjeli ubiti tokom vojnih vježbi. Također, kako bi smrt helota bila po zakonu,
-Sparta je svake godine iz nova objavljivala rat helotima.

Sada mi se ove dvije činjenice ne poklapaju, jer po tome bi bazileji uvijek imali najvišu vlast. Što sam propustio?

Hvala unaprijed.
Pokaži_mi! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 03:31   #2
Koliko je meni poznato, bazileji nikad nisu imali neogranicenu vlast (u klasicno doba)... u miru su imali ceremonijalno-vjersku ulogu, a u ratu su bili strategos - generali i takticari na bojnom polju... inace bi Leonida u Termopilski klanac otisao sa kompletnom spartanskom vojskom, a ne samo sa 300 svojih osobnih tjelohranitelja + dobrovoljcima saveznickih gradova (osim tebanaca kao taoca) mimo volje efora (po Herodotovoj Polymnia-i)...
Gerusia je bilo vijece 26 >60godisnjaka +dva bazileja (kralja) koji su imali savjetodavnu ulogu, a odluke su donosili ephorus-i (njih pet)...
Gradjani Sparte su se smjeli/morali baviti samo ratnim vjestinama... stanovnici iz okolice, perioikoi, su se bavili obrtima, trgovinom, pomorstvom... a u ratu su sluzili kao drugorazredne postrojbe... heloti su bili neka vrsta drzavnih slugu/robova na najtezim poslovima i poljoprivredi,... cesto su spartanski mladici isli u ubilacke pohode na helote kao na vojne vjezbe, a drzava je periodicno svake godine objavljivala ratno stanje protiv njih... prilicno bolesna situacija kad drzava objavljuje rat jednom svom dijelu populacije (punopravnih gradjana Sparte nije bilo vise od 10 000, a helota je bilo i do 200 000)... zato, uz Likurgove zakone, takav sistem i nije bio prihvacen od ostatka Helena ni nakon spartanske vojne dominacije poslije Peloponeskog rata... heloti su u bici sluzili kao krajnje pojacanje, a mogli su steci status slobodnjaka ako bi se iskazali...

... koliko je meni poznato...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 17:22   #3
Ok, ali u svakom slučaju su za vrijeme rata imali veću vlast nego inače. A po ovome ispada da su uvijek bili u ratu (ako su svake godine iznova objavljivali rat).
Pokaži_mi! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:01   #4
Pa, recimo to tako ; imali su izvršnu vlast, organizirali su i vodili vojne pohode, savjetovali su, ali efori su imali zadnju riječ u svemu... a rat protiv helota je bio više ritual, nacin da im se da do znanja tko je gazda, heloti nisu bili neka organizirana snaga i nije se išlo na njihovo uništavanje, iako su često bili na rubu pobune... imas ovdje dosta o njima, ako ti engleski nije problem...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.