Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2015., 23:18   #621
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
Jeli tlak koji se vrti oko 145 /98 , otkucaji 66 povišen tlak s obzirom da uzmemo činjenicu čim vidim tlakomjer raste strah i panika koli će mi biti ?

Ovo je po svakoj definiciji povisen krvni tlak, prvog stupnja, normalne vrijednosti po najnovijim smjernicama su ispod 140/90 ali i ovaj 145 je za sad "tolerantan' ako nema drugih cimbenika rizika, i ako ne raste vise od toga
Jenny888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:37   #622
Naglo povecanje tlaka

Pozdrav,
vec sam pisao ovdje sa problemom sa tlakom,pio sam tablete tritace 2.5 mg koji su mi pomagali do prije tjedan dana,tada su mi na hitnoj promjenili norprexanil 5mg i concor 5mg po potrebi ako osjtim jače lupanje srca.Imam 28 god.

Naime otkad ih pijem vec tjedan dana mi je tlak savršen, 120/80 +-5 i otkucaji srca su između 65-80
sa tim da mi čak i zna u popodnevnim satima biti i niži 115/70..
no sinoc mi se desio iznenadni napad tlaka,oko ponoci sam sjedio za kompjutorom i u roku 10min samo odjednom mi je počelo srce jako lupati i tlak 160/100 i 130 otkucaja srca,počelo mi je biti hladno i počeo se tresti,popio sam tablete i u roku 2 sata se vratio u normalu..i evo danas mi je opet normalan..
dali to može biti što opasno?
zbunjen87 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 15:21   #623
Mozda bi trebalo prilagoditi/povecati dozu beta blokatora (concora), ili eventualno Norprexanilu dici dozu ako se tlak pocne cesto dizati. Norprexanil je odlican lijek i doze se lako smanje/povecaju. Svakako je dobro drzati se originalnih lijekova a to su oba. Ali ako je ovo izoliran slucaj kada je tlak narastao - rekla bih da je tlak 160 malo manje "zabrinjavajuc" nego 130 otkucaji srca. Da je tlak odletio na 200 onda je to apsolutno alarmantno, ali srcana frekvencija od 130 je previsoka.
Ako se ovo ponovi, svakako je dobro otici kardiologu na kompletnu obradu, ali ako ne, pijte lijekove redovito i redovito mjerite tlak, sve ce biti ok
Jenny888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 12:36   #624
Zbog povisenog nocnog tlaka dobila sam Piramil 2,5 mg. Da li,je to za cijeli zivot ili se moze nekako drugacije drzati nocni tlak na normali.
Dnevni mi je 120/130-75-85 a otkucaji izmedju 85-98
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 15:43   #625
Quote:
teta mina kaže: Pogledaj post
Zbog povisenog nocnog tlaka dobila sam Piramil 2,5 mg. Da li,je to za cijeli zivot ili se moze nekako drugacije drzati nocni tlak na normali.
Dnevni mi je 120/130-75-85 a otkucaji izmedju 85-98
To su OK vrijednosti uz tablete i treba ih i dalje redovito uzimati. Jednom započeta antihipertenzivna terapija je obično doživotna. Rijetki uspiju kontrolirati tlak samo uz promjene životnih navika.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 23:48   #626
Toliki mi je dnevni tlak bez tableta, nosila sam holter koj je pokazao poviseni nocni tlak. Inace imam migrene i glavobolje s kojima sam se budila pa je dr komentirala da je to najvjerojatnije od tlaka.
Popila sam tabletu u 22.20 i u 23.30 mi je pocelo zijati u usima, lupati srce i kao da imam prnce i knedlu u grlu. Da li moze biti od tablete? Tlak 138/94 81 otkucaj nakon 10 min 129/89 82
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 11:15   #627
Quote:
teta mina kaže: Pogledaj post
Toliki mi je dnevni tlak bez tableta, nosila sam holter koj je pokazao poviseni nocni tlak. Inace imam migrene i glavobolje s kojima sam se budila pa je dr komentirala da je to najvjerojatnije od tlaka.
Popila sam tabletu u 22.20 i u 23.30 mi je pocelo zijati u usima, lupati srce i kao da imam prnce i knedlu u grlu. Da li moze biti od tablete? Tlak 138/94 81 otkucaj nakon 10 min 129/89 82
Teoretski moze. Možda je došlo do prolaznog pada tlaka pa se manifestiralo tim simptomima, a možda uopće nema s tim veze, teško je reći.

Ako se tegobe budu i dalje ponavljale nakon popijene tablete, sugerirao bih da LOM revidira terapiju, iako je Piramil odličan lijek, nije jedini... isto tako ne bi bilo loše ponoviti holter tlaka uz terapiju.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 09:27   #628
Krvni tlak mi se povisi SAMO noću. Budi me iz sna, 150-160/90. Teško to podnosim jer inače imam niži tlak 100-110/70. Nemam nikakvu dijagnozu niti terapiju. Trebam li se brinuti, odnosno ići kod liječnika??
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 18:01   #629
Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Krvni tlak mi se povisi SAMO noću. Budi me iz sna, 150-160/90. Teško to podnosim jer inače imam niži tlak 100-110/70. Nemam nikakvu dijagnozu niti terapiju. Trebam li se brinuti, odnosno ići kod liječnika??
Da, trebalo bi otići liječniku te učiniti dodatne pretrage. Moguće se radi o povećanoj aktivnosti simpatikusa koji se zna pojačano aktivirati u ranojutarnjim satima.
Normalno je da se tlak noću snizi za 10-15% od dnevnih vrijednosti.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 22:46   #630
Smijem piti ibuprofen?
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 12:41   #631
Quote:
Im mortal kaže: Pogledaj post
Da, trebalo bi otići liječniku te učiniti dodatne pretrage. Moguće se radi o povećanoj aktivnosti simpatikusa koji se zna pojačano aktivirati u ranojutarnjim satima.
Normalno je da se tlak noću snizi za 10-15% od dnevnih vrijednosti.
hvala
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 15:05   #632
Dragi moji forumaši, molim za savjet. Od studenog 2014 koristila sam prilen am 5/5 (najslabiji) jer mi je dijagnosticirana esencijalna hipertenzija. Obratila sam se liječniku s tlakom od 160/120. Na lijek sam reagirala teško i teško se navikla, bilo je to propraćeno raznoraznim bolovima uglavnom u predjelu grudnog koša koji su tokom mjesec dana prestali i nestali. Istovremeno sa korištenjem lijekova tlak se stabilizirao i pao, a kada sam počela raditi težak fizički posao i uz to voziti bicikl po 20-25 km dnevno znao je pasti i do donjih granica. U toku ovih velikih vrućina osjetila sam strašan umor i iscrpljenost, znalo je to biti propraćeno i nekakvim napadima sa izuzetno velikm brojem otkucaja srca i do 143. Pretragama ustanovljeno je da je nivo natrija pao ispod dozvoljene granice. Naravno nakon takvih stanja obratila sam se liječniku, koji je predložio da u probnom periodu pokušam prestati s lijekom. Sada ga ne pijem već nekih 8 dana. Kako sam imala izuzetno teške reakcije kada sam ga počela piti, tako je i sada kada sam prestala. Mravinjanje u nogama, kojekakvi fantomski bolovi koji bole po dan dva na različitim mjestima pa nestanu, a i puls mi je pao za najmanje 20 otkucaja u odnosu na to otkako ne pijem lijekove. Da li je moguće da mi lijek nije odgovarao i molim da ukoliko neko ima slična iskustva me posavjetuje. Napominjem da mi je tlak sada stabilan i bez lijekova i kreće se u okviru školskih granica od 120/80. Također molim da ukoliko je neko imao sličnih iskustava sa ostavljanjem ovog lijeka neka mi napiše, puno bi mi značilo. i btw, više ne radim taj težak posao. Hvala vam dragi moji
osica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 13:21   #633
Imali ste nuspojave na lijek, nista neuobicajeno, pogotovo kad se radi o generickom lijeku. Ipak je potreban proces prilagodbe organizma na nove supstance. Lijekovi za tlak pocinju djelovati u punoj snazi tek 2-3-4 tjedna nakon pocinjanja uzimanja. Vjerojatno i sada nakon sto ste ga prestali piti imate nuspojave zbog prestanka terapije.
Ako je sada tlak 120/80, vodite dnevnik tlaka i mjerite ga vise puta dnevno da budete sigurni da li je tlak zaista normalan, predlazem i da povremeno provjerite i na nekom drugom tlakomjeru. Hipertenzija ne nestaje inace sama od sebe pa napravite sve sto mozete da biste bili sigurni u svoje sadasnje vrijednosti tlaka. Ne bi bilo lose mozda i holter tlaka napraviti zbog nocnih vrijednosti. Moje misljenje
Jenny888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 15:27   #634
Pozdrav svima koliko vas ima.
Imam 34 godine, visok sam 177cm a težak 65kg.

Prije 3 mjeseca, imao sam tlak 170/120 (nisam to uopće znao, bio sam na hitnoj zbog bolova u leđima, tj uklještio mi se živac i na kraju mi izmjere tlak 170/120 i pitaju me kak se osječam? Ja rekao, super, ako ne brojim leđa koja me ubijaju.
No za leđa sam dobio Brufen granule a za tlak sam dobio Prylar 5mg.
Kako sam počeo piti Prylar, (svaki dan u 13:30h) u vrlo kratkom roku mi se tlak normalizirao na nekih 120/80. No u zadnjih 10-ak dana sam počeo biti jako pospan, recimo probudim se u 8 ujutro i budem ok, no već oko 10 me uhvati takvo spavanje da doslovce ne znam za sebe i ne mogu ništa raditi, nemam koncentracije, budem zbunjen i sl (izbacio sam kavu iz upotrebe mjesec i pol prije, a pio sam jednu dnevno). Bio ja mjerit tlak u tim danima, nekad 105/70 a nekad 118/74 i sl.
Nakon što me to mučilo 10ak dana, otišao ja do doktorice. Ona je prvo posumnjala na anemiju. Ja bio izvadit krv, ona ne može biti bolja. Sve štima s njom.
I tako, onda me doktorica skinula s Prylara prije par dana. Sada mi je tlak ovih dana cca 118/85 i malo mi se manje spava preko dana.

No pitanje je, da li mi se uopće spavalo zbog tableta, možda je zbog umora od onih vrlo vrućih dana kada je po 2 tjedna znalo biti 35+ (moram napomenuti da mi je tako bilo i ovaj tjedan kada su temperature znatno bolje i lakše za življenje)?

Još jedna zanimljiva stvar. Naime, godinama imam neuralgijske glavobolje. Prije jedno 12 godina sam imao herpes na desnoj strani leđa, kod lopatice. I od tada me otprilike svakih tjedan dana lupala teška post-herpetska bol, koja je uvijek išla s tog mjesta na leđima prema desnoj strani glave, toliko jako da sam mislio da će mi desno oko ispasti (kao neka migrena). Kada je bol došla do vrhunca, tada je prestajala i onda sam nekih cca 7-10 dana bio miran dok se opet ne bi pojavila. Šta god sam pio, mazao i sl, bolovi su se vraćali jednom u 7-10 dana. Jedino sam koliko toliko to mogao izbjeći s time da ne spavam više od 7 sati u komadu. Ako sam spavao više, odmah su se javljali bolovi.

Sada slijedi ono najčudnije, kako sam počeo piti Prylar, te post-herpes neuralgije su nestale, pio sam Prylar 3 mjeseca, i post herpes neuralgija nisam imao, čak i dok sam spavao po 9, 10 sati u komadu? Na sve načine sam pretražio na internetu da li Prylar može utjecati na nepojavljivanje takvih neuralgija, ali nigdje poveznica o tome?

E sad, ono što mene muči? Da li da nastavim piti Prylar i time spriječim povratak tih bolova u leđima i glavi (primjerice danas me boli) i da budem pospan po cijele dane (a možda i ne, jer mi je prvih 2 i pol mjeseca terapije bilo sasvim ok, nikakva pospanost, pa je možda vrijeme uzrokovalo taj višednevni umor i zbunjenost). Napominjem samo da za vrijeme tih vrućih dana nisam radio nikakve komplicirane ili teške radove te nisam provodio dane vani na suncu za vrijeme najjačeg sunca. Bio sam vani najčešće ujutro, prošetati, i navečer, također prošetati.

Hvala na pomoći

P.s. Znam piti Normabel 2mg dosta često (skoro svaki dan po jedan) zbog tog što me zna hvatat neka uznemirenost.
Dnevno svaki dan prehodam 3-7km (unazad zadnjih 8 mjeseci, nema dana da nisam prehodao minimalno 3km po danu). Otkucaju srca u mirovanju su mi najčešće 60-66.
__________________
SANDMAN!
sims is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 22:00   #635
Arrow ramipril i perindopril

Molim vas koja je razlika između ova dva ACE inhibitora,
ramipril i (perindopril - lijek Perineva 4 mg)?

Kakva su vam iskustva sa Perinevom 4mg?
emilyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 23:08   #636
Quote:
emilyy kaže: Pogledaj post
Molim vas koja je razlika između ova dva ACE inhibitora,
ramipril i (perindopril - lijek Perineva 4 mg)?

Kakva su vam iskustva sa Perinevom 4mg?
Oba su vrhunska.
Brojne studije ukazuju na izvrstan učinak na regulaciju tlaka.

Ramipril je dulje u uporabi u RH, a perindopril je nešto "mlađi".
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 00:08   #637
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Oba su vrhunska.
Brojne studije ukazuju na izvrstan učinak na regulaciju tlaka.

Ramipril je dulje u uporabi u RH, a perindopril je nešto "mlađi".
Hvala.Imala bih povjerenja u Prenessu od Krke Slovenija, al ova zamjena za PRENESSU tj PERINEVA mi je sumljiva, kao da nije pravi lijek. Mislim da je to GENERIČKI lijek ? Što kažeš na to?

PERINEVA je od Krke - Farma d.o.o. Zagreb. Pa zar Krka nije Slovenska?

Zadnje uređivanje emilyy : 02.10.2015. at 00:41.
emilyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 19:57   #638
Pozdrav svima, otac mi je do sada uzimao Ramipril (2.5mg) ujutro, a navečer Prilen (2.5mg) međutim propisan mu je i novi lijek Vilipin (5mg) kojeg treba uzimati i ujutro i navečer. Zanima me može li taj lijek (Vilipin 5mg) uzimati u isto vrijeme kad uzima ova dva?
JureT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 19:27   #639
Quote:
JureT kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, otac mi je do sada uzimao Ramipril (2.5mg) ujutro, a navečer Prilen (2.5mg) međutim propisan mu je i novi lijek Vilipin (5mg) kojeg treba uzimati i ujutro i navečer. Zanima me može li taj lijek (Vilipin 5mg) uzimati u isto vrijeme kad uzima ova dva?
Vaš otac je odličan kandidat za fiksnu kombinaciju ramiprila (Ramipril/Prilen) i amlodipina (Vilpin). Konkretno, da sam njegov ordinarijus, zamijenio bih mu sve navedene tablete (4) s jednom jutarnjom: npr. Prylar 5/10, a po potrebi povisio dozu na 10/10 mg.

Čemu uzimati 4 tablete kada se sve "pokrije" jednom.

Inače, Ramipril i Prilen su jedno te isti lijek, razlika je što su od različitog proizvođača.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 19:42   #640
Visok donji (dijastolicki tlak) i Prilen (2.5mg)

Gornji tlak mi skace od 170 - 140, bude obicno 160.

Zabrinjava me Visok donji (dijastolicki tlak) koji je 110 ili visi,


doktorica mi je dala Prilen (2.5mg), pola tablete, a da za 5 dana pijem cijelu tabletu 5 mg, navecer,

ima li neko slicna iskustva?

Postoji li ambulanta za hipertenziju u KBC Rijeka?
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar
LORDLORD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.