Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2009., 01:02   #201
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Haj ne laži il se ne pravi budala. Čuj ne postoje . To je isto ko da kažeš da ne postoje Bosanci a đe god dođeš prepoznaju te.

Na kraju krajeva slušao sam svojim ušima kad za sebe govore "Jesam vehabija sam !", eh sad što su vremenom dobijale druge direktive i mjenjali naziv ideološke grupacije unutar islama to je drugo.

Btw. eto za utjehu tvoju lično smatram TARIKATSKIM VEHABIJAMA - halidije, njihove predvodnike u BiH kao i varijaciju tarikatskih vehabija čiji Eklatantni primjerak na forumu je Rufaija te se komotno se mogu dodati i ove Nakšibendije ogranak od Hakkanija !

Lijepi naš eksport-import alimi i tarikati

Kod komšije zelenija trava !!!


Jel tako il nije ?

uh Rufaija na meti...čuo sam iz pouzdanih izvora da je šija...ali ne radikalna...nadam se da će mi on sam pojasniti a to export-import ni meni nije jasno...u bosni ima najmanje 20 tarikata i svaki je "ispravan" put ka Allahu...pa ne znam baš...

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Jašta, prepoznaju, pa kako neće, ako nije vehabija onda je iz ZZ TOPa
da...kada budu zamrzili gitaru...nećeš vidjeti "vehabiju" sa gitarom u ruci - sigurno...

Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Ovo na Hafiza Porču misliš , isturenog bečkog mudžahida dok smo ovamo u rovovima krvalili bili on krenuo po znanje makar i u Kinu, al eto došao Vienne do i od tamo je klical tekbire
ovaj stokilaš što neće da braći pomogne a ima bradu do ispod koljena i pantalone su tu negdje koji gradi vilu od kuće...vozi dobro auto...a brat mu gladan...bolesno mu djete...njih dvojica više ne pričaju...a družili su se prije...Eh taj što gradi vilu i ima bradu do ispod koljena je iz Porčinog džemata...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 01:06   #202
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
Nemojte ljudi Kobi-ja dirat zar ne vidite da su sije skovale tajni plan da ga diskreditiraju a on fin,mehak i pitak ko taze hosaf.
baš mi je KObi simpatičan brat...vidim sebe prije 4 godine...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 01:21   #203
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
baš mi je KObi simpatičan brat...vidim sebe prije 4 godine...
jesul to i tebe sije potvarale, napadale i pokusavale skretat s pravog puta?
ma i nama je on drag kad se ovako godinama joguni i zatvara oci da nebi pokiso.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Old 02.10.2009., 01:24   #204
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
a to export-import ni meni nije jasno..
Imaš ovdje o tome otprilike na 2:00, valjda te blur taj mine

insaninside is offline  
Old 02.10.2009., 11:03   #205
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
jesul to i tebe sije potvarale, napadale i pokusavale skretat s pravog puta?
ma i nama je on drag kad se ovako godinama joguni i zatvara oci da nebi pokiso.
malo...ne puno...brat Rufaija mi je malo diskutabilan ali je ok...a KObi...heh KObi...KObi 'ko KObi...draži mi je on nego šija milion puta!!!
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 11:07   #206
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Imaš ovdje o tome otprilike na 2:00, valjda te blur taj mine

minuo me je...minuo...zar se bavi i tarikatima export-import šejhova ništa...zovem ga da mi zbavi dobrog šejha
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 12:05   #207
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
*cut*
Selam, evo pronađoh lijepo tekst o predrasudama, i još čekam odgovor na ona pitanja? Valjda ih neće ni biti?
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 02.10.2009., 14:30   #208
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Selam, evo pronađoh lijepo tekst o predrasudama, i još čekam odgovor na ona pitanja? Valjda ih neće ni biti?
we 'alejkumusselam, koja pitanja brate...de me podsjeti...
Ne možeš brate tako uskogrudno gledati na Islam...Islam je mnogo širi nego što mi mislimo...a ipak je jako jednostavan...
poslanik a.s kaže:
...namaz je vjernikov miradž... (uzdizanje) (Buharija, Muslim, Taberanija, Ebu Dawud)
A koliko brate mi provedemo trenutaka u namazu razmišljajići o Allahu 'Azzewedžell?? ee, upravo sad počinjem da razmišljam o tome i da u tim suštinskim stvarima napredujem inšAllah, naravno, mi vanjštinu ne trebamo zapostavljati...ona je dio Islama...ali Biiit Islama je "VJEROVATI U ALLAHA KAO DA GA VIDIMO JER AKO MI NJEGA NE VIDIMO ON NAS ZASIGURNO VIDI (Ihsan)...Razmisli o ovom...i o mudrosti "kako se trebamo ponašati u datoj situaciji i u datom društvu i kako ćemo lakše privući ljude samo da klanjaju, čovječe, da se spase od zla ovog ahiri-zemana a ne da se raspravljaju o tome ko je digao nogavicu a ko nije i ko klanja dižući ruke a ko ne...i još nešto brate...
ući će u džennet onaj ko iskreno bude svjedočio da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed s.a.v.s posljednji Božji rob i poslanik. (Muslim) zato pazi koga ćeš osuditi za otpadništvo i nevjerstvo...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 21:54   #209
Quote:
Tamija kaže:
ući će u džennet onaj ko iskreno bude svjedočio da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed s.a.v.s posljednji Božji rob i poslanik. (Muslim)
Ovdje obratiti pažnju na "svjedičiti" šta znači, i "iskreno". Mnogo nas iskreno vjeruje, ali koliko je nas zapravo vidjelo Poslanika alejhisselam pa da može baš on biti svjedok da Muhammed alejhisselam jeste Božiji poslanik? Da li su svjedoci nestali kada je umro neko iz Husejnove r.a. generacije? Može li se reći da ima ikakvih svjedoka o Muhammedovu alejhisselam poslanstvu od 150 godine po hidžri pa na ovamo? Sve ovo ispade rekla kazala, rek'o meni moj dedo da je njegov babo rahmetli pogin'o od bombe poslije rata. Ja mu vjerujem, postoje svjedoci za to, ali ja za to ne mogu biti svjedok. Nijedan sud me ne bi prihvatio za validnog svjedoka (bez obzira na to što ja iskreno vjerujem svome dedi o mom pradedi rahmetli) pogibije moga pradjeda. E šta sad? (ovo je retorično pitanje za vehabije, a Tamiji namigujem ;D jer će skontat, ako već nije, o čemu govorim)
__________________
My name's spelled, "Raymond Luxury Yacht," but it's pronounced, "Throat Warbler Mangrove"
dino.mustafic is offline  
Old 02.10.2009., 22:02   #210
pa i ne kontam baš...kontam šta govoriš...ali ne kontam šta si s ovim htio reći...
najveći dokaz je sam qur'an
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 02.10.2009., 22:53   #211
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
we 'alejkumusselam, koja pitanja brate...de me podsjeti...
Ne možeš brate tako uskogrudno gledati na Islam...Islam je mnogo širi nego što mi mislimo...a ipak je jako jednostavan...
poslanik a.s kaže:
...namaz je vjernikov miradž... (uzdizanje) (Buharija, Muslim, Taberanija, Ebu Dawud)
A koliko brate mi provedemo trenutaka u namazu razmišljajići o Allahu 'Azzewedžell?? ee, upravo sad počinjem da razmišljam o tome i da u tim suštinskim stvarima napredujem inšAllah, naravno, mi vanjštinu ne trebamo zapostavljati...ona je dio Islama...ali Biiit Islama je "VJEROVATI U ALLAHA KAO DA GA VIDIMO JER AKO MI NJEGA NE VIDIMO ON NAS ZASIGURNO VIDI (Ihsan)...Razmisli o ovom...i o mudrosti "kako se trebamo ponašati u datoj situaciji i u datom društvu i kako ćemo lakše privući ljude samo da klanjaju, čovječe, da se spase od zla ovog ahiri-zemana a ne da se raspravljaju o tome ko je digao nogavicu a ko nije i ko klanja dižući ruke a ko ne...i još nešto brate...
ući će u džennet onaj ko iskreno bude svjedočio da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed s.a.v.s posljednji Božji rob i poslanik. (Muslim) zato pazi koga ćeš osuditi za otpadništvo i nevjerstvo...
Koga sam ja to optuzio za nevjerstvo i otpadništvo? Poturaš mi brate ono što ti vidiš u svojim predrasudama, opasno je to!
Kako ti znaš da ja uskogrudno gledam na islam?
Kako ti znaš da ja razmišljam samo o formi, brate moj, ili su halucinacije, ili želja da nešto poturiš što nije??
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Nastojim da nemam predrasuda, niti želim da po njima postupam. Eto, pokaži mi taj drugi pravac, ako misliš da sam samo na strani jednog, koje su to moje predrasude? Šta je to što tebi govori da sam ja samo na jednoj strani? Iskreno, željno čekam ove odgovore, nemoj da ih prešutiš, jer odgovori na ta pitanja će meni mnogo značiti da promjenim kod sebe te negativnosti.
I žao mi brate, vec te prosuli tim šupljim, ti kao da ništa prije nisi znao.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 02.10.2009., 23:45   #212
Quote:
Tamija kaže:
pa i ne kontam baš...kontam šta govoriš...ali ne kontam šta si s ovim htio reći...
najveći dokaz je sam qur'an
uskoro ćeš shvatiti, akobogda. A mnogima Kur'an stoji na polici u kunhinji pa im nije dokaz. Neke frakcije šiizma smatraju, tobe jarabbi, da je melek greškom Muhammedu as dostavio objavu, umjesto Aliji ra. Postoji muttefekun alejhi hadisa sa nekoliko različitih priča na istu temu, no složni su d aje barem jedna verzija tačna. Baš nedavno vidjeh jedan o tome da su meleki srditi na ženu ako odbije muža bez razloga, a u drugom rivajetu stoji da je Allah srdit na nju u tom slučaju. hadisi sahih 100%. znači neko od prenosilaca nije dobro čuo, a hadis sahih. Logično može biti da nema boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik. Ti možeš vjerovat da sam ja visok, možeš imati milion ljudi koji su me vidjeli i koji to potvrđuju, ali dok me ti ne vidiš, ti nećeš moć znati da sam ja uistinu visok. Ne bi mogao biti svjedok na nikakvom sudu o mojoj visini.
Kur'an jeste dokaz, ali dokaz tebi, ti govoriš u šehadetu "ja svjedočim da nema boga osim Allaha, i svjedočim da je MUhammed Njegov rob i Njegov poslanik", no trebalo bi "ja vjerujem...i vjerujem..." ili "čvrsto vjerujem, ili "siguran sam 100%". kcentiram "svjedočenje".
__________________
My name's spelled, "Raymond Luxury Yacht," but it's pronounced, "Throat Warbler Mangrove"
dino.mustafic is offline  
Old 03.10.2009., 02:50   #213
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
uh Rufaija na meti...čuo sam iz pouzdanih izvora da je šija...ali ne radikalna...nadam se da će mi on sam pojasniti a to export-import ni meni nije jasno...u bosni ima najmanje 20 tarikata i svaki je "ispravan" put ka Allahu...pa ne znam baš...
...
da malo zasmijem publiku, koja inače voli da se smije uvijek kad se pomene kakvo lično iskustvo. ne znam da li sam šiija, u mezhebskom smislu. moj mezheb je hanefijski, a po učitelju Imami Azama sve su hanefije vezane za imamsko učenje. ali hvala na pohvali, zaista.

onaj lični dio iskustva, na snu mi je rečeno da se pozovem na petog imama, Muhameda el-Bakira, sedmog, Musa-i Kyazima i devetog, Muhammeda el-Teqiya. zašto da se pozovem, neću reći, ali evo se pozivam. barem nek se taj dio obaveze ispuni.

ovo si dobro rekao "Rufaija na meti". nisam, samo sam izišao na sred livade
Rufaija is offline  
Old 03.10.2009., 03:01   #214
Quote:
dino.mustafic kaže: Pogledaj post
Ti možeš vjerovat da sam ja visok, možeš imati milion ljudi koji su me vidjeli i koji to potvrđuju, ali dok me ti ne vidiš, ti nećeš moć znati da sam ja uistinu visok.
lijepo rečeno, el-Emin znači vjerni, povjerljivi. ona ukazuje na kvalitet u koji se drugi pouzdaju. tako da se do vjerovanja dolazi preko povjerenja, ubjeđenja, na kraju osvjedočenja. ako ti osvjedočena osoba kaže da je neko visok, ti ćeš sa čvrstim ubjeđenjem vjerovati u to, ravnaćeš se prema tome i nećeš sumnjati da ćeš pogriješiti. inače, mi smo potpuno ubijeđeni da Džehennem prži, ali nema niko želje da se osvjedoči. Muhammedu a.s. je pokazan Džehennem i njegove patnje, da se mi ne bi osvjedočavali. ovo je najbitniji princip Islama, na njemu se zasniva "najčvršće uže" koje je neprekinuti niz pouzdanih vjernika koji kad ti pruži ruku, ti vjeruješ i ubjeđen si da je to tvoj spas. a nit tog užeta je povjerenje.
Rufaija is offline  
Old 03.10.2009., 03:12   #215
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
malo...ne puno...brat Rufaija mi je malo diskutabilan ali je ok...a KObi...heh KObi...KObi 'ko KObi...draži mi je on nego šija milion puta!!!
svaka nauka ima svoj pojmovni aparat koji moraš poznavati da bi mogao donijeti sud. moj Šejh kaže: "Šije su bili sljedbenici hazreti Alije r.a. a sunije su ubili hazreti Husejna, unuka Poslanikova a.s.".

i to je tako Tamija, apsolutno tako

radi se o dva pojma koja su u vrijeme kada su iskorištena imala tačno definisano značenje. znalo se ko su sunije, a ko su šije, a mezheba nije uopće bilo, ni ovih sunijskih, ni Džaferijskog. svi mezhebi su nastali kasnije, i kad ti kažeš sunije i šije to su neke druge sunije i šije, a ne one izvorne. biti izvorni šija znači biti sljedbenik hz. Alije r.a., zeta Poslanikova a.s., muža Najbolje žene i kćerke, oca Najboljih sinova, člana Kuće, Kapije ilma hazreti Poslanikova a.s.

ako ti je neko rekao da sam ja od tih šija, neka ga Allah dž.š. nagradi za ovaj muštuluk. ako ti kaže u mezhebskom smislu, vjeruj da jako slabo poznajem Džaferijski mezheb, znam da se klanja 8 rekjata teravih namaza i sedžda da se glavom čini na kamenu. of fikha ništa ne znam.
Rufaija is offline  
Old 03.10.2009., 04:41   #216
Podjele, cuj podjele, nego kad tko dodje pred Allaha, imal gdje u Kur'anu i hadisu da ce ga Allah pitat 'kojeg si mezheba bio', 'ima li Allah ruku', 'jes vehabija(ako ih ima uopce),selefija, sufija, shija, murdija, haridzija, mutazila, asharija, maturidija, kaderlija, batinija, zahirija '?
Bostan is offline  
Old 03.10.2009., 12:03   #217
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
*cut*
moj Šejh kaže: "Šije su bili sljedbenici hazreti Alije r.a. a sunije su ubili hazreti Husejna, unuka Poslanikova a.s.".
O cemu ti pricas, buraz?
Oces reci da mi ovdje slijedimo ubice poslanikove porodice, kako smo zabludjeli?
Ko je onda ubio Osmana i Aliju a.s.?
U svacijim redovima je bilo otpadnika, i nemas pravo reci da su "sunije", tuto completo ubili unuka poslanikova. Svasta

Zadnje uređivanje The Guide : 03.10.2009. at 12:04. Reason: Prepravka
The Guide is offline  
Old 03.10.2009., 12:42   #218
Quote:
The Guide kaže: Pogledaj post
O cemu ti pricas, buraz?
Oces reci da mi ovdje slijedimo ubice poslanikove porodice, kako smo zabludjeli?
Ko je onda ubio Osmana i Aliju a.s.?
U svacijim redovima je bilo otpadnika, i nemas pravo reci da su "sunije", tuto completo ubili unuka poslanikova. Svasta
Baš tako,uvjek je kod njih potreba za globalizovanjem povodom tog nemilog slučaja,i uvjek je trpanje nama sunijama na pleća tuđeg čina i optuživanja na odgovornost.

To nije praksa muslimana i to se treba već jednom izbaciti iz usta.Allah će svakom suditi a muslimani treba da prestanu već jednom da kleveću i tekfire druge ako su uistinu muslimani.

Selam svima.
BigJason is offline  
Old 03.10.2009., 13:23   #219
Jeste li vi uopce razumjeli o cemu je Rufaija pisao? Nije ni cudo onda sto se muslimani stalno svadjaju kada ne razumiju ni sta mu drugi kaze.
asad is offline  
Old 03.10.2009., 14:56   #220
Pogledajmo sta kaze Ibn Tejmije u Minhadzu (4/243-244) o Fatimi r.a. nakon sto je naveo hadis koji biljezi Buharija i Muslim kako je Fatima trazila od Ebu Bekra svoje nasljedstvo u Fedaku pa ju je Ebu Bekr odbio te je ona prestala sa njim pricati sve do svoje smrti a za to vrijeme od 6 ,jeseci Alija i svi Benu Hasim nisu dali prisegu Ebu Bekru:
Mi znamo da od onog sto se prica o Fatimi i drugima od ashaba sto su ucinili od mnogog zla je:
1. da je ponesto od toga laz,
2. da su neke stvari pogresno protumacili,
3. i sve kada bi cinili grijehe grijeh pa oni nisu bezgrijesni, vec su od Allahovih evlija i stanovnika Dzenneta, koji cine grijehe koje im Allah prasta.

Prema ovoj izjavi Fatima i ostali ashabi su cinili grijehe i lagali. To isto zastupaju rafidije ali ovi su jos gori jer oni ne optuzju Ebu Bekra i Omera za grijehe vec ehlu-l-bejt sto je gore od vrijedjanja ostalih ashaba.
Evo sta kaze imam Ahmed ibn Hanbel o onima koji vrijedjaju ashabe:
Prenosi El-Hilal u svom Es-Sunne (3/511-512) da je imam Ahmed ibn Hanbel kada je upitan o onome ko smatra dozvoljenim spominjati ashabe Allahova Poslanika po losem rekao: Ovo je pokvaren govor. Udaljite se od tih ljudi, nemojte se s njima druziti i objasnite ljudima njihov pokvaren govor.
Takadje u Es-Sunne (2/448) prenosi da je neki covjek upitao imama Ahmeda: O Ebu Abdullah, imam tetka za kojeg kazu da umanjiva vrijednost Muavije. Odmah mu je Ebu Abdullah odgovorio: Niposto ne jedi s njim!
Ako je ovakav stav imama Ahmeda po pitanju spominjanja ashaba po losem i umanjivanja vrijednosti Muavije, sta tek reci za onog koji smatra da je dio Poslanika Fatima lagala i grijesila. Prema imam Ahmedovim rijecima od ovakvog covjeka treba bjezati i okaniti se njegovih knjiga.
Kada bi nekom Ibn Tejminom sljedbeniku rekao sta je Ibn Tejmije rekao o Fatimi i ovo pobrojao, on bi se time slozio. Ali kada bi istom tom sljedbeniku otisao nakon par dana i rekao iste stvari za Ibn Tejmije tj. da je pomalo lagao, da je pogresno neke stvari razumio i da je ponekad cinio grijehe, on bi se zapalio od ljutnje i odmah poceo navoditi hadise o postivanju uleme. Znaci po takvi sljedbenicima takve stvari nisu dozvoljene da se kazu za ulemu tj. Ibn Tejmiju dok su dozvoljene da se kazu za Poslanikov ehlu-l-bejt.
Ko god ima pameti ovo mu je dovoljno da se okani Ibn Tejmije i njegovih dijela i fetvi jer ako on ne postuje prvakinju zena Dzenneta i Poslanikov dio krvi kako ce onda da postuje ostale zene i kako se onda moze dozvoliti takvom covjeku da izdaje fetve po pitanju razlicitih stvari ummeta?
Inace ovo nije sve. Ibn Tejmije je cak zanegirao da na koga se ona rasrdi da se na toga rasrdi i Allah te ju je ponizio da je ona obicna zena i da nema prava da se petlja u sudske procese kao sto je bio proces u kojem je trazila svoj dio nasljedstva, jer njen glasi vrijedi koliko pola muskarca.
asad is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.