Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2005., 17:52   #101
kad smo vec kod tefsira ti non stop tefsiris neuzubillah!

još nešto mi je zanimljivo! neki "moderni" islamski pravci neke hadise koji su bili hasen ili sahih najednom proglašavjau daifom pa čak i potpuno izmišljenim!

ovdje se nameće i jedno praktično pitanje tj pitanje olakšica koje su različite u mezhebima.

recimo kod nekih mezheba mogu se naklanjavati prpoušteni namazi dok se kod drugih to e može, ili spajanje namaza. kod nkeih mezheba je, opet, to moguće dok drugi to zabranjuju.

zato valjda i postoje mezhebi- ljudi koji su bili pamateniji od tebe i mene su znali šta rade.
u slučaju da koristiša olakšice različitih mezheba, onda od svoje vjere praviš lakrdiju, da ne kažem da možda i griješiš ako to radiš!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 18:15   #102
dragi moj tuzlak što se tiče sufija oni su od bošnjaka napravili muslimane.

Sufija je osvojio Bosnu i podigo odmah podno Kraljeve Sutjeske najstariju džamiju u BiH.

Sufije su svojim radom u BiH učinile da ovaj narod prigrli Islam...
mnogo dobra su oni uradili za Bosnu!

I moj Tuzlak ne može svako biti derviš niti se svakom nudi da bude derviš.
Opet ću ti ponoviti nešto što mi je rekao neko za koga vjerujem da je bio derviš:
Uslov za tarikat je šerijat! uskličnik!
Bez šerijata nema tarikata!

one floskule koje se šire o sufijama su netačne i pogrešne!
da je to tako kako se prikazuje ne bi danas sunijski Islam priznavao većinu derviških redova!

potraži kakvog sufiju derviša i pitja ga sve što želiš o sufizmu- Samo pazi oni ti neće reći više od onoga što ih pitaš ili on onoga što procijene da nisi u stanju da pojmiš!
prijatno ćeš se "razočarat".

možeš slobodno da kritkuješ derviše i sufizam, ali prvo ga upoznaj iznutra pa onda reci o njima što god želiš i što misliš da je ispravno. ne dozvoli da ti drugi "tuše" o nečem o čemu nemaju pojma.

Malo se stidim toga, ali sam i ponosan što sam našao pravi Put iz vehabijske fitne, moji prvi koraci u Islam bili su vehabijski, ali Bog mi je dao da Put vidim mnogo ljepšim očima.

Naš Put je isti, a Allah zna najbolje, samo su naše percepcije tog Puta različite!

Selam alejkum! i Da nas Allah uputi!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 21:09   #103
rambi kaže:
Quote:
Wahabi i shia zajedno mole.
rambi OK!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:37   #104
Selam 'alejkum, Vojnik.

Quote:
kad smo vec kod tefsira ti non stop tefsiris neuzubillah!
Ja se ogradjujem od tvog misljenja.

Quote:
još nešto mi je zanimljivo! neki "moderni" islamski pravci neke hadise koji su bili hasen ili sahih najednom proglašavjau daifom pa čak i potpuno izmišljenim!
Ne izmisljaj. Uzmi zbirku Tirmizije i procitaj nesto o metodologiji hadiske nauke pa ces, nadam se, insa'Allah, sigurno shvariti to sto ti je nejasno.

Kad se radi o ocjeni hadisa tu se nalazi sva priznata islamska ulema a nema nigdje u zbirkama nekim da je neko ocjenjivao strani, vec ulema koju je cijeli svijet islamski izabrao i priznao. Tj. muhaddisi.

Quote:
ovdje se nameće i jedno praktično pitanje tj pitanje olakšica koje su različite u mezhebima.
Tema je o sijama, a ne o mezhebima jer sije nisu mezheb, bracika.

Quote:
recimo kod nekih mezheba mogu se naklanjavati prpoušteni namazi dok se kod drugih to e može, ili spajanje namaza. kod nkeih mezheba je, opet, to moguće dok drugi to zabranjuju.
Dobro, opet si me navukao da raspravljamo o mezhebima.

O.K. Vojnice, ovako:

Svako ko slijedi slijepo jedan mezheb nije odabrao put ispravan. Od svakoga se uzima i odbacuje, a samo je Allahov govor istina i Njegova Poslanika ( vjerodostojni i dobri hadisi ).

Ovo je potvrdio imam Safi i imam Ebu Hanife, r.h.

Tako imamo jasne hadise da se namazi ne mogu odgadjati i klanjati kad mi zelimo. Namaz je u specifino vrijeme osim kad je rijec o putniku. Za njega imaju neke olaksice.

Quote:
zato valjda i postoje mezhebi- ljudi koji su bili pamateniji od tebe i mene su znali šta rade.
u slučaju da koristiša olakšice različitih mezheba, onda od svoje vjere praviš lakrdiju, da ne kažem da možda i griješiš ako to radiš!
Ako su dokazi jaci da se ne moze naklanjavati namazi, onda se to treba prihvatiti bez obzira kojem ti mezhebu pripadao. Evo npr. ja sam u takvoj sredini i od naroda koji henefiski mezheb najvise upraznjava, no, uzeo sam ovo ne kao olaksicu jer ovo nije olaksica vec kao jaci dokaz da nije dozvoljeno naklanjavati. Osim toga, nije mi poznato da u henefiskom mezhebu je dozvoljeno naklanjavati namaze. Ja znam da islamska ulema kaze da onaj ko ispusti namaz i prodje njegovo vrijeme, da je mu farz da naklanja ali grijeh ostaje.


Quote:
dragi moj tuzlak što se tiče sufija oni su od bošnjaka napravili muslimane.
To ti djeci pred spavanje pricaj.

Osim toga, prijasnje sufije nisu kao danasnje.

Quote:
Sufija je osvojio Bosnu i podigo odmah podno Kraljeve Sutjeske najstariju džamiju u BiH.
Koliko znam da nema jakih dokaza da je sufija osvojio a ako i jeste, eto slozit cemo se, ipak moras znati da to nisu sufije kao danasnje. Dakle, imaju mozda samo isti naziv 'sufije' dok praksa, vjerovanje i sl., nemaju gotovo nista zajednicko. A i da imaju, pa sta ? Je li moj uzor sufija koji je osvojio BiH i donio nam istinu ( islam ) na bilo koji nacin ispravan ili ne, ili Kur'an i Sunnet - ispravnost ?

Quote:
I moj Tuzlak ne može svako biti derviš niti se svakom nudi da bude derviš.
Slazemo se, jer mora biti pokoran sejhu i u dobru i u zlu. Ne smije se usprotiviti 'sejhu' ni u cemu, jer bi onda mogao da izgubi titulu 'dervisa' i da izgubi 'veci stepen vjernika'. Ni u kom slucaju dervis ne smije svog 'sejha' da pita za odredjen postupak da li je u skladu sa serijatom, tj. Kur'anom i Sunnetom, jer bi isti bio osudjen na propast i proklestvo od 'sejha'.

Vojnice, upoznat sa sa sufijama, sa dervisima, pogotov sa naksibendijski tarikatom, tako da ne mlatis praznu slamu.

Quote:
Opet ću ti ponoviti nešto što mi je rekao neko za koga vjerujem da je bio derviš:
Uslov za tarikat je šerijat! uskličnik!
Bez šerijata nema tarikata!
Kakav bolan uslov kad odma u temelju rusis serijat i okreces mu ledja, jer u serijatu nema posebnih tarikata osim onih obiljezenih od Allaha i Njegova Poslanika, s.a.w.s., kao ispravnih a to je put Resula i njegovih ashaba, r.a. ?!

Sta bolan pricas, kakav serijat ? To sto ti je taj dervis rekao isto i meni govori gotovo svaki dan, ali nema nijednog dokaza za to. To moze reci i sija, moze reci i onaj tamo kadanija koji vjeruje u nekakvog Mirzu, budista, krscanin, itd. Ali dokazati treba!

Mlate glavama, hukcu, ljube 'sejhu' ruke, noge, celo, hrane ga-pitaju, govore da poznaje nevidljivo-gajb, neki kazu ( naksibendi ) da upravlja ili pomaze Allahu u pravljaju sa Kosmosom, i dr. zablude. To nema veze sa islamom i serijatom.

Quote:
da je to tako kako se prikazuje ne bi danas sunijski Islam priznavao većinu derviških redova!
Mora da SUNIJSKI ISLAM cinis kao skupstinu ti i jos neki kao tebi slicnim,

Ne pricaj viceve, vojnice.

Quote:
potraži kakvog sufiju derviša i pitja ga sve što želiš o sufizmu- Samo pazi oni ti neće reći više od onoga što ih pitaš ili on onoga što procijene da nisi u stanju da pojmiš!
Sta ti mislis, da te malo naucim o sufizmu i o tarikatima odredjenim ?

Jos ne poznajes dovoljno koliko ko zna o necemu, zato ne preporucuj doktoru odredjene doze ili dablete, jer je on doktor a ti pacijent.

Quote:
prijatno ćeš se "razočarat".
Prijatno sam se iznenadio kad sam saznao i dobio potvrdu o istinitost koju sam naucio o njima.

Quote:
možeš slobodno da kritkuješ derviše i sufizam, ali prvo ga upoznaj iznutra pa onda reci o njima što god želiš i što misliš da je ispravno. ne dozvoli da ti drugi "tuše" o nečem o čemu nemaju pojma.
Sufizam i dervisi su na ispravnom putu ako ne gledas serijat islamski, dakle, ako prvo upoznas sufizam a ne islam kroz Kur'an i Sunnet kao izvor ove vjere, onda mozes zakljuciti da je sufizam u redu, no, ako prvo kao sto trebas izucis islam i sve njegove me'sele, onda ces bogami se dobro iznenaditi.

Quote:
Malo se stidim toga, ali sam i ponosan što sam našao pravi Put iz vehabijske fitne, moji prvi koraci u Islam bili su vehabijski, ali Bog mi je dao da Put vidim mnogo ljepšim očima.
A ko su ti, izvini molim te ? U sta spomenuti pozivaju ? Je li oni sebe nazivaju tako ? Ja nemam pojma ko su ti ljudi.

Jedino znam da su postojali ljudi u Arabiji koji su bili uz Abdulwehhaba oca sejha Muhammeda, koji su obozavali kipove, upucivali dove mrtvima, itd. kao sto danas rade vecina sija i jos gore od toga, i ti ljudi ja mislim da se zovu 'wehabije' jer logicno je kad su bili uz Abdulwehhaba da su 'wehabije', a nije logicno da oni koji su bili uz njegova sina Muhammeda, zovu se 'wehabije'. Zar ne ?

Abdulwehhab - wehabi, Muhammed - wehhabi, ne ide nikako.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:45   #105
Eh, da malo vidimo sta Resul, a.s., kaze po pitanju turbeta, ucenja dova mrtvima, okupljanje oko necijem kabura radi njegove 'svetosti', gradjenje hramova odnosno turbeta na mezarovima, itd. Ovdje spadaju sije i sufije.

U dva Sahiha, Buharije i Muslimana, prenosi se od Aise, radijallahu anha, da je Ummu-Seleme spomenula Allahovom Poslaniku, s.a.w.s., crkvu koju je vidjela u Abesiniji i slike koje se u njoj nalaze, pa je on rekao: "To su oni koji kada im umre dobar covjek, ili dobar rob, naprave na njegovu grobu hram i u njemu naslikaju te slike... To su najgora stvorenja kod Allaha na Kijametskom danu."

Ovi su objednili dvije zablude ( dva grijeha ): zabluda sa grobovima i zabluda sa kipovima. ( Buhari, br. 472., Muslim, br. 528., Nesai, 2/42 i Ahmed u Musnedu 6/42u hadisu od Ummu-Seleme, r.a. ).

Njih dvojica ( Buhari i Muslim ) od nje prenose da je rekla:
"Kada je Allahovom Poslaniku, s.a.w.s., dosao melek smrti, prekrio je lice svojim crnoporubljenim ogrtacem. Kada ga je sklonio sa svoga lica, rekao je: 'Neka je Allahovo proklestvo na zidove i krscane. Oni su na mezarima svojih vjerovjesnika napravili hramove.'" On je upozorio na ono sto su ovi radili. Da nije toga, i njegov mezar bio bi uzdignut i istaknut. To nije uradjeno iz bojazni da ga neko ne pretvori u dzamiju. Zabiljezila su ga njih dvojica ( Buharija i Muslim ).
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:46   #106
Rekao je Resulullah, sallallahu alejhi we selleme: "Neka je Allahovo proklestvo na zidove i krscane. Oni su na mezarima svojih vjerovjesnika napravili hramove."

On, s.a.w.s., prokleo ih je zato sto oni kod njih klanjaju namaz, iako klanja ustvari klanja Allahu. Prema tome, ko bude klanjao kod mezarluka i pretvarao ih u mjesta na kojima se klanja on je proklet, jer je to povod i izgovor da se oni pocnu obozavati.

A sta tek reci za onog ko obozava umrle, odsutne, razlicitim vrstama obozavanja, i od njih moli i trazi ono sto nije u njihovoj moci ? Ovo je cilj kojem vodi klanjanje kod kaburova. Proklestvo nije ograniceno na zidove i krscane nego obuhvatga sve one koji rade ono sto rade oni ili gore od toga.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:47   #107
Ahmed prenosi dobrim senedom od Abdullaha ibn Mes'uda, r.a., a on direktno od ( Poslanika, s.a.w.s., da je rekao ): " Najgori su ljudi, uistinu, oni koje Kijametski dan zatekne u zivotu i oni koji na kaburovima grade hramove." Ahmed, Ebu Hatim i Ibn Hibban u svom Sahihu.

Imamo na Kula gradu u Zvorniku turbe gdje se napravilo na isti nacin kako u hadisu stoji da je zabranjeno, gdje se klanjaju namazi i gdje odlaze danasnje sufije.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:48   #108
Eh, da vidimo nesto oko dove gdje sufije uce dove mrtvima kako bi oni se kao zauzimali za njih, a to cine najvise sije.

Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Nemojte svoje kuce pretvarati u mezarluke ( tj. klanjajmo u njima ) i nemojte moj mezar uciniti mjestom stalnog okupljanja... Donesite na mene salavat, jer vas salavat dolazi do mene ma gdje bi vili."
( Biljezi ga Ebu-Davud dobrim senedom, a njegovi prenosioci su povjerljivi ).
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2005., 23:49   #109
Jedan od najboljih dokaza protiv onih koji uce dove kod mezarova/kaburova i ...

Od Alije b. Hasana prenosi se da je on vidio covjeka koji je dolazio na mezar Vjerovjesnikov, s.a.w.s., i kroz rupu ( na zidu ) ulazio unutra i ucio dovu, pa mu je on to zabranio i rekao: "Ispricat cu vam hadis koji sam cuo od mog babe, on od mog djeda, a od od Allahova Poslanika, s.a.w.s., koji je rekao: 'Nemojte moj mezar uciniti mjestom stalnog okupljanja i nemojte svoje kuce u mezarluke pretvarati. Donosite na mene salavat, jer mi vas selam dolazi bez obzira gdje vi bili.'" ( Zabiljezio ga je El-Muhtari ).
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2005., 20:05   #110
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Necu vise uopce da citam ove nebuloze.

Trazio sam da mi doneses dokaz iz Kur'ana i Sunneta za ono sto govoris. Nisi donio, onda nemam sta vise sa tobom da pricam.

A ti preispitaj svoj akaid i vidi koliko grijesis.
Tvoj odgovor?Zasto nisam iznenadjen

Moja kritika danasnjih selefija se najvecim dijelom oslanja upravo na Kur'an i sunnet, tacnije oslanja se sam izvor islama, na visestoljetnu tradiciju.Materijala te vrste ima mnogo, sve u bocu literalisti (bukvalisti) su opovrgnuti od najuglednijih ucenjaka u islamu.A zasto ti ne bi procitao neku od tih knjiga?Ili su ti ih tvoji 'sejhovi' vec proglasili 'krivovjernim' (nesto kao 'crna lista'), a ako vec nisu (posto medju mnostvom tih ucenjaka ima onih koje 'ne mogu' opovrci)obicaj im je ISJECI djelove tefsira , akaidske literature, ili fikhske, ili prilagoditi ga svom bukvalizmu?A sve to stampati i poturati uz svesrdnu pomoc petrolej dolara dzahila koje finansira (vidi iznanadjenja) kraljevska porodica Sauda.


Hoces dokaze iz Kur'ana i sunneta?Dokeze o krivotvorenje klasicnih tefsira(izbacivanjem onoga sto se ne svidja saudijskim shejhovima)?Nema problema!!!Argumenti iz Kur'ana ,sunneta , hadisa i visestoljetne tradicije su u pripremi, daces mi samo josh malo vremena da sve to poslozim (jer je materijala i previse).A tebi , prije nego pocnes pisati prave nebuloze preporucujem da zaviris u klasicne tefsire Kur'ana, ali ne u one 'sakate' , 'skracene verzije'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.