Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2009., 20:30   #1581
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Korda na latinski znači kičma,kralježnica-cordata
Može i tako , ali suština je ista , chorda je i tetiva koja drži nešto!

..lat. chorda: žica ← grč. khordḗ..
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 20:31   #1582
...fr. accord; tal. accordo; njem. Akkord ← srlat. achorda ← lat. accordare: uskladiti ≃ ad- + cor: srce, duša; grč. khordḗ: struna, žica od ovčjeg creva..
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:32   #1583
Izgleda da su porijeklom iz negdašnje Vojne krajine,vjerojatno neka vlaška poveznica.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:40   #1584
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Izgleda da su porijeklom iz negdašnje Vojne krajine,vjerojatno neka vlaška poveznica.
Sto posto,Vlasi od Tokija do Milwokeeya
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 22:12   #1585
Quote:
jax kaže: Pogledaj post

Odakle je prezime Glavaš?
Zaboravili smo prezime Glavaš.

Glavaši u Hrvatskoj većim su dijelom porijeklom iz Hercegovine (razmjerno ih je najviše u Grudama, BiH). Po popisu iz 2001. (u Hrvatskoj) Glavaši su gotovo u potpunosti Hrvati. Glavaša Srba ima u području Kutine, a ima i Glavaša Bošnjaka.

Glavaša u Hrvatskoj danas ima oko 2100, najviše u Zagrebu oko 350, Osijeku 160, Slavonskom Brodu 130, Splitu 80.

U povijesti je poznat Stanoje Glavaš, Karađorđev suborac u Prvom srpskom ustanku, ali njemu Glavaš nije bilo prezime, nego nadimak jer je bio glavat (tako Piše Sima Milutinović Sarajlija u "Istoriji Srbije", 1888). Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.

Zadnje uređivanje Shain : 04.06.2009. at 22:22.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 22:23   #1586
Pažin
zenčišće is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 22:32   #1587
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Zaboravili smo prezime Glavaš.

Glavaši u Hrvatskoj većim su dijelom porijeklom iz Hercegovine (razmjerno ih je najviše u Grudama, BiH). Po popisu iz 2001. (u Hrvatskoj) Glavaši su gotovo u potpunosti Hrvati. Glavaša Srba ima u području Kutine, a ima i Glavaša Bošnjaka.

Glavaša u Hrvatskoj danas ima oko 2100, najviše u Zagrebu oko 350, Osijeku 160, Slavonskom Brodu 130, Splitu 80.

U povijesti je poznat Stanoje Glavaš, Karađorđev suborac u Prvom srpskom ustanku, ali njemu Glavaš nije bilo prezime, nego nadimak jer je bio glavat (tako Piše Sima Milutinović Sarajlija u "Istoriji Srbije", 1888). Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.
Stanoje Stamatović Glavaš!! , po nekom Stamatu!

Pa verovatno je bio glavat , tj. bio je glavaš među ajducima! , a inekad se obraćalo viđenim ljudima :"Glavati gospodine"!! , i nije imalo veze sa obimom glave!

Prezimena su u Srbiji nastala po naređenju i to po uglavnom rodonačelnikovom imenu sa dodatkom "ić"!!

Ali takođe da nije bilo te tendencije , sin od Stanoja bi nosio prezime Glavaš!

Svi Srbi su imali zadružničke nadimke,brastvenička imena... , ali eto ona nisu postala većinska prezimena kao kod katolika nekih!

Npr.postoji rod nekih Petrovića , i svi se rode od jednog pretka , ali da bi se razlikovali imaju tzv. pod prezimena koja uglavno nisu od manjih rodonačelnika već od plemensko-brastveničkih nadimaka!

Zadnje uređivanje joe enter : 04.06.2009. at 22:45.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 22:47   #1588
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Stanoje Stamatović Glavaš!! , po nekom Stamatu!

Pa verovatno je bio glavat , tj. bio je glavaš među ajducima! , a inekad se obraćalo viđenim ljudima :"Glavati gospodine"!! , i nije imalo veze sa obimom glave!
Glavaš je po Bosni,kako sam davno čuo,naziv za ribu Grgeča.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 23:06   #1589
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Glavaš je po Bosni,kako sam davno čuo,naziv za ribu Grgeča.
Ne znam , samo mislim da po planinskim rekama baš i nema grgeča , ali.. , znam da je za grgeča naziv Kostr(ij)eš

Glavatac je npr. staro muško ime , zabeleženo u 13.veku , tako da je verovatno postajalo sa osnovom "glava"više imena Glavoje,Glavatin,Galavašin.... , imaš i prezimena Glavin(j)ić znači po nekom Glavinu ili Glavinji!

Glavaš je može biti i od imena i od statusa , a može biti i riba , ali nekako mislim da ih Hercegovini baš i nema grgeča!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 23:11   #1590
Quote:
Vuk47 kaže: Pogledaj post

Ja bih volio znati o Galešićima i Komljenovićima.
Galešići su najvećim dijelom iz okolice Biograda na Moru. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih živi oko 570, najviše u Sv. Filipu i Jakovu oko 110, Zadru 80, Zagrebu 70, Splitu 45, Donjim Raštanima 35. - Prezime je vrlo staro, zapisano je već u 14. i 15. st. Nastalo je od starog hrvatskog muškog imena Galeša, a to od nadimka Galeša što je značilo "tamnoput i crnokos muškarac, garavac".

Komljenovići su po popisu iz 2001. u Hrvatskoj gotovo u potpunosti Hrvati. Najvećim su dijelom izbjeglice iz Bosanske krajine. Komljenovića Srba ima u Srednjoj Bosni. - U Hrvatskoj danas živi oko 1400 Komljenovića, i to najviše u Zagrebu oko 300, Novskoj 110, Bjelovaru 70, Rijeci 60, Lipiku 50. - Prezime je nastalo od starog hrvatskog imena Komljen, koje je nastalo od grčkog imena Komnenos.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 23:14   #1591
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne znam , samo mislim da po planinskim rekama baš i nema grgeča , ali.. , znam da je za grgeča naziv Kostr(ij)eš

Glavatac je npr. staro muško ime , zabeleženo u 13.veku , tako da je verovatno postajalo sa osnovom "glava"više imena Glavoje,Glavatin,Galavašin.... , imaš i prezimena Glavin(j)ić znači po nekom Glavinu ili Glavinji!

Glavaš je može biti i od imena i od statusa , a može biti i riba , ali nekako mislim da ih Hercegovini baš i nema grgeča!
U Hercegovini navjerojatnije nema grgeča,iako se u 20. stoljeću svakakvu riblju gamad iz stranih zemalja ubacivalo u rijeke,ne samo u Hercegovini nego i šire. Ne znam za nijednoj Glavoja ni Glavatina,ali se sjećam da je u Srbiji bio prije nekoliko godina neki sudac Glavonjić u procesu protiv ,,vidovite Zorke,,
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 23:38   #1592
Quote:
Cobra_hehe kaže: Pogledaj post

Prezime Herman ako može objašnjenje.
Po popisu iz 2001. Hermani su Hrvati, velikim dijelom iz okolice Čakovca. U Hrvatskoj ih danas živi oko 720, i to najviše u Belici 110, Zagrebu 110, Čakovcu 70, Maloj Subotici 25, Osijeku 20.

U katoličkom su kalendaru dva Hermana (7. IV. i 25. IX.), koji su beatificirani, i to se ime moglo dati bilo kojem katoliku u Europi bez obzira na nacionalnost, pa i Hrvatima. - Od imena Herman nastalo je prezime Herman. Inače, ime Herman njemačkog je porijekla, a složeno je od riječi heri (=vojska) i man (=čovjek).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 23:57   #1593
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Zaboravili smo prezime Glavaš.

Glavaši u Hrvatskoj većim su dijelom porijeklom iz Hercegovine (razmjerno ih je najviše u Grudama, BiH). Po popisu iz 2001. (u Hrvatskoj) Glavaši su gotovo u potpunosti Hrvati. Glavaša Srba ima u području Kutine, a ima i Glavaša Bošnjaka.

Glavaša u Hrvatskoj danas ima oko 2100, najviše u Zagrebu oko 350, Osijeku 160, Slavonskom Brodu 130, Splitu 80.

U povijesti je poznat Stanoje Glavaš, Karađorđev suborac u Prvom srpskom ustanku, ali njemu Glavaš nije bilo prezime, nego nadimak jer je bio glavat (tako Piše Sima Milutinović Sarajlija u "Istoriji Srbije", 1888). Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.
Srbi Glavaši su takođe iz Hercegovine, iz Hodbine jugoistočno od Mostara.

Što se tiče markirane rečenice... ne znam zašto vazda ponavljate istu laž... misliš li da će tako postati istina? Npr. spomenuti hajduk Stanoje Glavaš je imao prezime Stamatović. Porijeklom je bio iz Debra u zapadnoj Makedoniji...

Bila je česta pojava da su doseljenici dobivali nova prezimena po imenu, nadimku ili zanimanju svojih predaka, što ne znači da nijesu imali stara. Primjer je sam Vuk Karadžić koji se predstavljao i kao Stefanović (po ocu), da bi na kraju ipak uzeo staro prezime Karadžić sa kojim mu je i đed došao u Jadar iz Drobnjaka.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 00:13   #1594
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.
Dugo je trebalo da se srpska prezimena stabiliziraju. Srpska lingvistica Milica Grković navodi da je još u 20. stoljeću bilo u Beogradu različitih prezimena rođene braće ("Enciklopedija slavenske onomastike" I. svezak, 2002. g., str. 457).

Dr. Petar Šimunović piše da su Srbi ostali bez prezimena sve do potkraj 19. stoljeća.

Stamatović nije bilo službeno i stabilizirano porodično prezime, nego patronimik. Sin Stanoja Glavaša ne bi se zvao Stamatović, nego vjerojatno Stanojević.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 00:29   #1595
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Po popisu iz 2001. Hermani su Hrvati, velikim dijelom iz okolice Čakovca. U Hrvatskoj ih danas živi oko 720, i to najviše u Belici 110, Zagrebu 110, Čakovcu 70, Maloj Subotici 25, Osijeku 20.

U katoličkom su kalendaru dva Hermana (7. IV. i 25. IX.), koji su beatificirani, i to se ime moglo dati bilo kojem katoliku u Europi bez obzira na nacionalnost, pa i Hrvatima. - Od imena Herman nastalo je prezime Herman. Inače, ime Herman njemačkog je porijekla, a složeno je od riječi heri (=vojska) i man (=čovjek).

Ne moze mozda isto biti i slucaj da je povezano sa Her ( gospodin ) man (covjek) pa da je isto oznacavalo pripadnika visokog drustvenog sloja?? ili ne to nagadanje???
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 00:32   #1596
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
da bi na kraju ipak uzeo staro prezime Karadžić sa kojim mu je i đed došao u Jadar iz Drobnjaka.

kara=tursk.CRN

dzic/dzin=turski.COVJEK


"staro" serbaljsko prezime...
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 00:33   #1597
Quote:
Cobra_hehe kaže: Pogledaj post
Ne moze mozda isto biti i slucaj da je povezano sa Her ( gospodin ) man (covjek) pa da je isto oznacavalo pripadnika visokog drustvenog sloja?? ili ne to nagadanje???
pajdo,tvoji preci su najvirovatnije bili njemci.
nista sramotno,dapace..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 07:33   #1598
Quote:
Dugo je trebalo da se srpska prezimena stabiliziraju. Srpska lingvistica Milica Grković navodi da je još u 20. stoljeću bilo u Beogradu različitih prezimena rođene braće ("Enciklopedija slavenske onomastike", 2002. g.).
Najveći dio Srba dobiva prezime tek stvaranjem jugoslavenske države 1918. (ovo je napisao M. Niškanović u knjizi "Srpska prezimena", Beograd 2004).

Kao prvi sustavni zapisi prezimena u Srba navode se protokoli krštenih iz 1718, umrlih 1719. i vjenčanih 1725, koje je uveo mitropolit Mojsije Petrović pri crkvi sv. Arhangela Mihaila i Gavrila u Beogradu. Drugdje u Srbiji takvi se protokoli (matične knjige) uvode 30-ih godina 19. stoljeća.

Zadnje uređivanje Shain : 05.06.2009. at 09:01.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 09:45   #1599
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Prezime Lalković izvedeno je od imena Lalko, a to je ime od milja za Ladislav, Lavoslav, Lastimir, Lalislav, Vladimir, Milan, Radoslav i dr. (piše u "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića, 1988). - Ponekad po 20-30 imena ima jednak hipokoristik. Prezime je vrlo staro, zabilježeno je da je 1402. u Šibeniku živio Gojak Lalković.

Dakle, prezime nije nastalo od "lala" (=tulipan), jer je "lala" turcizam, a prezime je nastalo prije turskog osvajanja Balkana. Niije izvedeno ni od "Lala" (=nadimak za Vojvođanina), zabilježeno je na udaljenom području, a i taj nadimak novijeg je porijekla.

Na popisu 2001. u Hrvatskoj nije bio nijedan Lalković.
Hvala na trudu.

ps. danke i tebi Joe.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 09:53   #1600
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Jes' u pravu si Šaine! , greška moja!!

Sad sam se setio da se nekom kaže "Lale moj" kad se od milja obraća , ali nije u pitanju hipokristik od nekog posebnog imena , već jednostavno od milja obraćanje(tepanje)! , znači sve što je milo,drago,voljeno....

A čuo si možda kad neko spava , kaže se :"Eno ga lala!" , ali to je profinjeno nežno spavanje , jer deca "lalkaju ili lalaju"!!
I ja sam mislio da je od "lale" tj. od tulipana ali sam našao na temi Koja su bila Hrvatska plemena? sljedeće:

Quote:
MOGOROVIĆ - LIKA - 13. st.
Babić, Babonožić, Berislavić, Bučić, Budišić, Bukovački, Desislavić, Drašković, Dudulović, Gojčić, Gonešić, Gučić - Jadretinovački, Hlapčić, Hreljac, Jakovčić, Juričić, Jurislavić, Kobačić, Korlatović, Lalković, Lopušić, Lovrenčić, Malić, Mihalić, Mihaljević, Miljević, Miserić, Mitarinić, Mogorić, Nelković, Novaković, Orlović, Paladinić, Petričević, Piričić, Plišković, Požarić, Pribislavić, Radčić (Račić), Radmančić, Sapković, Skoblić, Sladojević, Slavković, Slišković, Sopčić, Sapković, Starac, Sučić, Surotović, Tomašić, Tvrdković, Utišinić (Utišenović, Utješenović?), Vidović, Vitosavić, Vučić, Zoranić, Ždralić, Ždrubač
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ght=lalkovi%E6
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.