Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2003., 02:13   #1
Stav vjere prema onaniji/masturbaciji

Draga raja,

Zaista me zanima sta vasa vjera, crkva, sekta kaze o onaniji, masturbaciji, ili seksualnom samozadovoljavanju?

Da li je masturbacija grijeh?

Da li je ikad dozvoljena?

Da li se tolerise?

Dakle, recite mi generalni stav vaseg vjerskog sustava naspram seksualnog samozadovoljavanja.

Hvala

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:15   #2
de ti nama reci svoj stav pa cemo mi tebi svoj

Sad cekam kaskadera , simonu da nam kazu kako kosa opada, kako se mozek susi
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:29   #3
Dragi Adura,

Ti znas da ja nisam konvencionalno religiozan, pa tako, prije svega, masturbacija za mene nije nikakav grijeh.

Drugo, s moralno-eticke strane, mislim da je sasvim u redu sve dok ne pocnes masturbirati na javnim mjestima i pred ljudima koji ne zele da te vide kako masturbiras.

S psiholoske strane, i u diskreciji, mislim da je posve zdrava, jer pomaze mladim ljudima (osobito), da spoznaju vlastito tijelo. Pomaze im tako da postanu senzualniji ljubavnici.

S psiholsoske strane, isto tako, masturbacija je izuzetno dobar nacin da se osoba oslobodi stresa, jer nakon orgazma velika kolicina dopamina se oslobodi u mozgu sto je divan opustajuci osjecaj.

Sa socijoloske strane, masturbacija u disckreciji je zdrava jer reducira agresivnost i napetost i pomaze smanjenju broja seksualnih kriminalnih slucajeva.

Eto, tako ukratko to moja "religija" poima masturbaciju.

A sad vi.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:32   #4
Quote:
A sad vi.
Mi sve to 'opustanje', 'smirivanje agresivnosti' rijesimo na lak nacin.Ozenish/udash se (udash),jer si fizicki zreo za toga, i eto.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:42   #5
Quote:
Adura kaže:
Mi sve to 'opustanje', 'smirivanje agresivnosti' rijesimo na lak nacin.Ozenish/udash se (udash),jer si fizicki zreo za toga, i eto.
Pa nes se zar zenit s 15 godina cim ti se pocne dizat? Nekima i ranije.

Da budemo konkretni. Jesi li ti Adura masturbirao prije no sto si se ozenio? Ustvari, da li si ozenjen i kako deveras sa stresom i agresivnoscu izuzev molitve?

Ili da ne bude previse licno, kako jedan prosjecan musliman devera sa seksualnim nagonom prije no sto se ozeni?

Pitanje vazi i za druge vjere i vjernike.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 09:14   #6
sluzbeni stav katolicke crkve je da se radi ne samo o neurednosti, nego cak stovise o prilicno teskom grijehu. objasnjenje ide ovako nekako:

sexualnost je divlja potreba zivota da izadje van i stvori novi zivot. kao takva, predstavlja izvor energije i poticaja na kreativnost. isto tako, dana nam je da je upotrijebimo na ispravan nacin, u skladu sa svojom prirodom.

zbog toga samozadovoljavanje predstavlja zlouporabu, jer umjesto za stvari za koje je predvidjena, sexualnost se koristi za instant zadovoljenje i vlastitu sebicnost.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 09:27   #7
Quote:
ljetopisac kaže:

zbog toga samozadovoljavanje predstavlja zlouporabu, jer umjesto za stvari za koje je predvidjena, sexualnost se koristi za instant zadovoljenje i vlastitu sebicnost.

Jako sam sebican i nije mi lose
uzbuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 09:55   #8
Meni moja vjera dozvoljava massturbaciju kada mi je Volja. Naravno, sve to ide u duhovni staž, iliti duhovno seksualno uzdizanje.

__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 09:56   #9
Sluzbeni stav RKC je ovaj:

2352 Pod masturbacijom treba razumjeti svojevoljno uzbudjenje spolnih organa radi postizanja spolnog uzitka. "U skladu sa stalnom predajom i crkveno Uciteljstvo i moralni osjecaj vjernika masturbaciju su bez kolebanja smatrali cinom koji je u sebi i tesko neuredan". "Kakav god bio razlog tome, svojevoljno sluzenje spolnom sposobnosti izvan normalnog bracnog opcenja bitno se protivi njenoj svrsi". Spolni se uzitak tu trazi izvan "spolnog odnosa sto ga trazi moralni poredak i po kojemu se, u okviru prave ljubavi, ostvaruje cjelovit smisao uzajamnog darivanja i ljudskog radjanja".

Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet ce se u obzir cuvstvena nezrelost, snaga stecenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihickih ili drustvenih cinilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.


Iz Katekizma KC prema II vatikanskom saboru.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:07   #10
Quote:
Blaise kaže:
Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet ce se u obzir cuvstvena nezrelost, snaga stecenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihickih ili drustvenih cinilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.
Vrlo profesionalan odgovor, Blaise, s kojim si mi dokazala da nisam niakakv katolik i da cu se pec Bog sami zna koliko.

Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode) ili da ih odmah zenimo prije no sto steknu naviku?

Minam, zanima me sta pravoslavci misle o masturbaciji? Sta misle ostali?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:12   #11
Ja mislim da bih radije imao curu. Ali, trenutno su sve odlučile da me gurnu na vječnu lomaču, pa to ti je.
 
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:25   #12
Quote:
abu Baklava kaže:
Ja mislim da bih radije imao curu. Ali, trenutno su sve odlučile da me gurnu na vječnu lomaču, pa to ti je.
A sta bi sa Stevom, crni Adame?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:35   #13
Quote:
Damir kaže:
Vrlo profesionalan odgovor, Blaise, s kojim si mi dokazala da nisam niakakv katolik i da cu se pec Bog sami zna koliko.

Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode) ili da ih odmah zenimo prije no sto steknu naviku?

Minam, zanima me sta pravoslavci misle o masturbaciji? Sta misle ostali?
A trebala sam?

Btw - naslovno pitanje nije - sto mislite, vec "generalni stav vaseg vjerskog sustava".

A u paklu ce se peci 99.9% populacije.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 11:46   #14
Quote:
Blaise kaže:
A trebala sam?

Btw - naslovno pitanje nije - sto mislite, vec "generalni stav vaseg vjerskog sustava".

A u paklu ce se peci 99.9% populacije.
Garant si ti medju onih 0.1% !

Dobro0, hajde reci nam i svoj osobni stav. Namoj sad bit' k'o Kalem.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:32   #15
Quote:
Damir kaže:
S psiholsoske strane, isto tako, masturbacija je izuzetno dobar nacin da se osoba oslobodi stresa, jer nakon orgazma velika kolicina dopamina se oslobodi u mozgu sto je divan opustajuci osjecaj.

Sa socijoloske strane, masturbacija u disckreciji je zdrava jer reducira agresivnost i napetost i pomaze smanjenju broja seksualnih kriminalnih slucajeva.
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:40   #16
Quote:
Damir kaže:
Dakle, klinci od 13 godina pa na vise bi trebali razviti bar minimalnu grizu savjesti sto im se dize (a dize im se po zakonima prirode)...
bojim se da ovo bas nema puno veze s temom, jer se ne moze mijesati poriv da se nesto napravi sa stvarnom radnjom. kao kad bismo izjednacavali potrebu da nekoga udarimo sa stvarnim udarcem - to nije to. jer za poriv nismo krivi, nego za svoje konkretne postupke. konacno, samozadovoljavanje ili ne pitanje je upravo suzdrzavanja i samokontrole.

btw, procjena je temeljena na nekim biblijskim citatima da u paklu zavrsava oko jedne trecine svih ljudi.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 13:10   #17
Quote:
Blaise kaže:
Sluzbeni stav RKC je ovaj:

2352 Pod masturbacijom treba razumjeti svojevoljno uzbudjenje spolnih organa radi postizanja spolnog uzitka. "U skladu sa stalnom predajom i crkveno Uciteljstvo i moralni osjecaj vjernika masturbaciju su bez kolebanja smatrali cinom koji je u sebi i tesko neuredan". "Kakav god bio razlog tome, svojevoljno sluzenje spolnom sposobnosti izvan normalnog bracnog opcenja bitno se protivi njenoj svrsi". Spolni se uzitak tu trazi izvan "spolnog odnosa sto ga trazi moralni poredak i po kojemu se, u okviru prave ljubavi, ostvaruje cjelovit smisao uzajamnog darivanja i ljudskog radjanja".

Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet ce se u obzir cuvstvena nezrelost, snaga stecenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihickih ili drustvenih cinilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.


Iz Katekizma KC prema II vatikanskom saboru.


Pametno!

Ma ima ova rimska crkva i pametnih stvari... vidi, tko bi rekao!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 01:55   #18
Stav moje zajednice je da masturbacija nije uredu jer to dovodi do grijeha požude misli, sebičnosti itd. Neke zajednice navode primjer Onana iz Postanak 38:9 ali se u tome neslažem. Onana Bog nije kaznio zbog masturbacije već zbog direktnog kršenja leviratskog zakona.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 13:32   #19
Quote:
Mort kaže:
Stav moje zajednice je da masturbacija nije uredu jer to dovodi do grijeha požude misli, sebičnosti itd. Neke zajednice navode primjer Onana iz Postanak 38:9 ali se u tome neslažem. Onana Bog nije kaznio zbog masturbacije već zbog direktnog kršenja leviratskog zakona.
kako se zove tvoja zajednica?
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 13:56   #20
Nema imena, jednostavno kršćanska zajednica.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.