Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2005., 22:06   #1
anestezija

Sportom se bavim rekreativno ali zadnjih nekoliko mjeseci osjećam bol u ramenu dok radim sklekove ili kad ruku stavim u određeni položaj. Izgleda da nešto nije u redu sa zglobom i ne vjerujem da će se moći riješiti bez operacije ali ono što me brine je anestezija. Mislim da se ona obično izvodi inekcijom u kralježnicu a to je ono što se meni nimalo ne sviđa. Ne želim riskirat da oštetim kralježnicu iako je mogućnost za tako nešto vjerovatno jako mala.
Zanima me dali je moguće to izvesti sa nekakvom lokalnom anestezijom. Kakva su vaša iskustva kod sličnih operacija.
Hvala
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 00:18   #2
Pa čuj, prvo, ko zna hoćeš ili trebati operaciju ili ne. Iz tvog posta proizlazi da ti to tako nagađaš. Nemoj žuriti s operacijom, iscrpi prvo sve konzervativne metode a i ako ti netko predloži operaciju probaj svakako potražiti još koje mišljenje.

Što se vrste anestezije tiče glavne smjernice pomoću kojih se anesteziolog odlučuje o vrsti anestezije jesu: bolest, lokalizacija, vrsta i trajanje operacijskog zahvata, tvoje prethodno zdravstveno stanje, lijekovi koje trošite, te na poslijetku tvoj izbor anestezije ukoliko mogućnost izbora postoji.
Možeš zaboraviti bockanje kičme jer ista ima indikaciju za operacije na nogama, kukovima, zdjelici, malom trbuhu...područje ramena je "previsoko" za spinalne anestezije.

No ajde...recimo...baviš se sportom, nekakva bol u ramenu...hm, hm...recimo da takav nekakav zahvat ne bi trajao predugo...hm, hm...možda nekakav potencirani periferni blok ( anestetik uštrcavamo u blizinu živca ili živčanog snopa koji inervira određeni dio tijela + malo sedativa ili narkoanalgetika u venu i disanje na masku s malo anestetika bez intubacije. )
U prijevodu, ti malo odspavaš a područje operacije je anestezirano i Riječanka može "orati" po njemu nekakvih pola sata - sat.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 00:46   #3
Trebor, za rame nije idiciran regionalni (Bier) blok, aksilarni još manje...
A "oranje" je najčešće artroskopija...
No, nije mi jasno o čemu se radi kod Tonina...ruptura rotatornog cuffa?
Rame se prilično dobro liječi konzervativno, naročito početni frozen shoulder...na operaciju se obično ide kod težih traumi... no,ipak to nije moje polje djelovanja.
Samo znam da se "blokada" treba čuvati i bježati od njih, iako ih ortopedi obožavaju...intraartikularni kortikosteroidi su tempirana bomba
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 03:39   #4
Hvala vam na ovim informacijama.
trebor, moram li baš na spavanac, povrh svih tih dodatnih anestezija koje si nabrojio
Riječanka, možeš li mi molim te malo pojasnit ovo
Quote:
za rame nije idiciran regionalni (Bier) blok, aksilarni još manje...
Quote:
"blokada" se treba čuvati i bježati od njih, iako ih ortopedi obožavaju...intraartikularni kortikosteroidi su tempirana bomba
Kakav je to konzervativni način liječenja ramena i što znači smrznuto rame.
Koliko je anestezija opasna, posebno ovo sa bockanjem u kičmu.
Znam znam, bezbroj pitanja...
Hvala još jednom
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2005., 23:07   #5
Riječanka, malo sam "terminološki" zahrđao ali mislim da pod "Bier" misliš na RIVA-u tj. regionalnu intravensku anesteziju s postizanjem blijede staze ekstremiteta prije iniciranja anestetika. To dakako nije baš moguće postići za zahvat na ramenu ( jednostavno je previsoko )...Mislio sam na lokalnu infiltraciju lidokainom recimo uz kratkotrajni intravenski diprivan, rapifen ili recimo fentanil a sve bez intubacije i uz disanje na masku...nije to nikakva neuobičajena stvar...i slažem se da je "oranje" najčešće artroskopija.

tonino, ovakav spavanac ti toplo preporučujem...malo si smušen poslije al tvoj dojam je da si tek kratkotrajno zatvorio...
Svaka anestezija kao i sam operativni zahvat su potencijalno opasni, nema 100-tne sigurnosti. Ali ovdje mislim da je nekakva opasnost zbilja mala.
"Bockanje u kičmu" kako kažeš rutinski se provodi u svim našim ustanovama i po meni nosi puno manje rizika nego klasična opća anestezija. Jedino komplikacija koja se u malom postotku zna javiti je glavobolja koja je doista odvratno bolna i vrlo je teško kupirati je lijekovima. One priče o "paralizama" i sl. su priče za malu djecu po mom iskustvu...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2005., 00:33   #6
Trebor, nisam anesteziolog, no sa kirurškog aspekta je jako bitno da je muskulatura izrazito relaksirana što se ne može postići lokalnim anestetikom uz intravensku sedaciju...neophodno je korištenje i muskulorelaksansa, što uključuje endotrahealnu intubaciju, dakle opću anesteziju.

Ipak, mislim da smo ti i ja počeli nizati mak na konac i nepotrebno zbunili svekoliko pučanstvo

Prijeti nam opasnost da počenemo naličiti MacGregoru, Bože me sačuvaj!
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2005., 22:42   #7
Quote:
Riječanka kaže:

Ipak, mislim da smo ti i ja počeli nizati mak na konac i nepotrebno zbunili svekoliko pučanstvo

Prijeti nam opasnost da počenemo naličiti MacGregoru, Bože me sačuvaj! [/B]
Za prvo...
Za drugo...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:57   #8
Thumbs up

Ja sam prosao spinalnu anesteziju za operaciju koljena, mogu reci da uopce nije bolna, prvo ide lokalna u ledja, onda malo cudnog namrdavanja da dodju do pravog mjesta na kicmi, ali to se vise ne osjeti, nakon toga malo osjecaja topline u nogama i ode sve u bezosjet. Tijekom operacije ide nesto sedativa radi nervoze (hazy hazy, ali bolje tako nego da izludim tamo na stolu) anestezija prodje dobro, bez ikakvih posljedica.

Jedino je malo cudno kad popusta, jer prvo se vrati osjet u noznim prstima, pa dalje na gore, zadnje u medjunozju, malo se zabrines kad ce vise.

Vazno je da je anesteziolog ljubazan i pita je li sve u redu i bude uz tebe i prica s tobom tijekom operacije (i to na nekom jeziku s kojim si opusten). Taj ljudski kontakt puno pomaze. Veliki pozdrav mom anesteziologu hvala za humanost
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 18:23   #9
Hvala vam na savjetima.
Arslan, iskustva iz prve ruke su uvijek najkorisnija, hvala ti. Jesi bio u Lovranu, na Šalati ili?
Riječanka, ne vidim zašto se to nebi moglo napisati svima razumljivim jezikom.
Dakle, operacija ramena kod nas se radi sa općom anestezijom. Zna li tko da li je tako i vani.
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 01:46   #10
i ja sam prošla spinalnu iako me ispočetka užasavala pomisao na spinalnu prošlo je super.. nikad ne bih išla pod totalnu ako ne moram

sad, meni nisu dali lokalnu prije spinalne, no iako se ja užasavam igle, uopće nije strašno. ta je igla tanka, mala (ja sam zamišljala nešto od bar 20 cm ) i samo sam osjetila neki čudan osjećaj kad su došli s tom iglom već do tamo do kud su trebali

btw, ako se radi o operaciji ramena, mislim da ju rade pod općom anestezijom svagdje u svijetu jer je, kao što su ti rekli, rame "previsoko" za spinalnu
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 03:55   #11
Hvala 326 ... spinalna bez lokalne
Zna li tko kakve sve posljedice može imati opća anestezija.
I zar nema nitko iz eu, us ili au da kaže kako je to kod njih.
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 04:35   #12
Quote:
toninoo kaže:
Hvala 326 ... spinalna bez lokalne
velim, ja se bojim igle, ali ova uopće nije bila strašna.. igla od infuzije mi je bila
a ni ne vidim zašto bi mi dali lokalnu - samo bi me boli 2 puta, a onda bi eventualno zabolila lokalna, a ne spinalna injekcija

za kratki info pogledaj ove linkove, općenito o ansteziji, tu ima malo o nuspojava, bar dok se ne jave stručnjaci
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 08:24   #13
prije par mjeseci sam vadio masno tkivo, nakon operacije, pod lokalnom anestezijom, ustanem, i zvjezde sam pobrojao, nakon 15 minuta sjedenja, i buljenja u pod, disanja duboko...
izasao sam iz ordinacije. :P
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 10:50   #14
Quote:
toninoo kaže:
Hvala 326 ... spinalna bez lokalne
Zna li tko kakve sve posljedice može imati opća anestezija.
I zar nema nitko iz eu, us ili au da kaže kako je to kod njih.
Pitanje ti je previše uopćeno. Kakve posljedice misliš? Malo konkretiziraj.

Anestezija se više-manje izvodi svugdje u svijetu isto.

Netko prije dao dva linka o nekim pojedinostima...nešto se može pronaći i ovdje ako malo prošvrljaš...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 11:43   #15
Quote:
toninoo kaže:
Hvala 326 ... spinalna bez lokalne
Zna li tko kakve sve posljedice može imati opća anestezija.
I zar nema nitko iz eu, us ili au da kaže kako je to kod njih.
Nisam iz inozemstva, ali mogu ti reći svoja iskustva. U mjesec dana - dva puta u općoj anesteziji. Prvi put zbog operacije, nakon dva sata na nogama, bez mučnine ili bilo kakvih drugih posljedica. Drugi put anestezija zbog neugodnih pretraga (injekcija, zaspala u sekundi), probudili me, sve skupa je trajalo pola sata. Jedina je bila posljedica da se nisam usudila odmah voziti auto.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 00:59   #16
Hvala svima. Ima li još netko da je prošao anesteziju, ovdje ili vani...iskustva itd...
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 01:10   #17
Quote:
toninoo kaže:
Hvala svima. Ima li još netko da je prošao anesteziju, ovdje ili vani...iskustva itd...
Svatko tko je ikada išta operirao prošao je anesteziju, od tonzila i slijepog crijeva nadalje...
Nije mi jasno na čemu inzistiraš. Anesteziologija je moderna i vrlo sigurna grana medicine koja se u hrvatskoj i u svijetu izvodi identičnim lijekovima i aparatima....

Zašto ne odeš ispred bilo koje bolnice pa tamo radiš anketu?

Ili, odštaj za vrijeme posjeta na neki kirurški odjel pa se raspitaj...
Doduše, najjednostavnije je da odeš na zavod za anesteziologiju pri bilo kojoj bolnici pa se malo raspitaš....mogu se okladiti u to da te nitko neće najuriti
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 08:58   #18
Quote:
Riječanka kaže:
Anesteziologija je moderna i vrlo sigurna grana medicine
Paaaa, recimo da i mene zanima jer me to ceka uskoro isto zbog ramena. A nakon onih slucajeva prije godinu ili dvije nesto mi ova tvoja recenica ne zvuci uvjerljivo.

I bas me ni ne interesira teorija i razbacivanje strucnim terminima, nego praksa (hebote, ajde postavi ti meni pitanje iz IT-a pa cu ti isto tako odgovoriti sa gomilom strucnih izraza i jos cu te poslati da odes u obilazak IT firmi jer zasto toliko inzistiras kada su to vec uhodane stvari, sto gnjavis s pitanjima po forumu ).
Pretpostavljam da covjeka, kao i mene interesiraju iskustva ljudi ovdje, a ne sada anketiranje. Iskreno, prosla sam vec dvije totalne i pricala sa anesteziolozima ali uvijek volim cuti iskustva drugih jer uprkos svemu lovi me frka. Mozda je iracionalna, ali je tu i nesto mi znaci procitati iskustva drugih.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 10:38   #19
Mislim da su posljedice anestezije veće kod starijih ljudi nego kod mlađih. Sjećam se kad sam bila u bolnici, da su neke žene bile totalno dezorjentirane, toliko da kad su izašle iz sobe nisu mogle više naći koja je njihova soba.

Viky, mislim da te hvata frka baš zato što si već bila na anesteziji. kad ti je prvi put, ne znaš točno sa čim se suočavaš i sve nekako prođe lakše.

Kod većih anestezija ljudi kasnije obično povraćaju, što je kažu dobro, da se očisti od svih tih sranja.

Ja sam imala jednu veću, i jednu manju anesteziju. I lakše sam podnjela ovu veću, naravno, to je zato jer sam poslije cijelo vrijeme pajkila i nije mi se uopće dalo među žive

Posao je anesteziologa jako jako odgovoran. Ljudi često uopće i ne misle o tome. Često obasipaju cvijećem i poklonima kirurge, a malo tko šljivi anesteziologe koji su takoreći imali naš život u svojim rukama. Iako je sve zapravo u Božjim rukama.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2005., 10:49   #20
Zapravo me frka zbog onih slucajeva koji su bili, ne mogu se sjetiti prije godinu ili dvije. Inace, ja sam dusu ispustila povracajuci poslje obe anestezije, a cim sam se probudila bila sam budna kao zec i nervozna do besvjesti, tako da vec ocekujem reprizu i to vrlo skoro.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.