Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2006., 22:01   #1
Melanoma malignum - iskustva i lijecenje!

Nisam odavno se javila...ali zanima me sledece:
Moja majka je u januaru operisana na nozi.U otpusnoj listi pishe: isechak od kozhe (podkolenica spreda) 5x2cm, dubljina 0,8cm, povrshina iznad kozhe iznad nivoa 0,3cm. Izdizhe se braonkasta crnotumorozna formacija sa dimenzijama 1,1x 0,9cm. Na osnovu klinichkih morfometriskih i morfohistoloshkih parametara po Breslovu, je 5mm dubljine, t.j. nivo Klarka 5. Bolest je u 2-B stadium.
Terapiju koju prima od operacije i to bi trebalo trajati godinu dana je Roferon 2-A, skoro 4 meseca 3 x 9 miliona jedinica,a sada 3 x 6 miliona (tri puta nedeljno) u inekcijama koje vec sama stavlja.
Celo vreme se spominje imunitet i briga o imunitetu posle ove operacije i terapije, koja ima strashno puno "negativnih" efekata, ali moja ih majka dobro podnosi.
Htela bih da znam dali je neko imao ovakav problem, i da napishe vishe o svom iskustvu.
Hvala unapred.
Julls is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 11:13   #2
ne znam nishta ali
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 16:33   #3
Hvala ti atlantis....nadam se da ce se naci neko ko zna malo vishe...
Julls is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 23:57   #4
Žao mi je šta ti ovo moram reći, ali 2. stadij melanoma nije dobro. Unatoč terapijama, teško izliječiv. Najbolje kad je u 1. stadiju- karcinom na mjestu. Ovaj u 2. stadiju metastazira u 25% slučajeva. Sedmogodišnje preživljenje kod 85% oboljelih.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 01:18   #5
Koliko se ja sjecam i razumijem u to moja majka je imala 3. stadij melanoma, nakon 3 godine pojavile su se metastaze na plucima i na mozgu.Sa kemo terapijama i zracenjima (teskim patnjama) izgurala je jos godinu dana.
Cocolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 09:23   #6
Quote:
Julls kaže:
Hvala ti atlantis....nadam se da ce se naci neko ko zna malo vishe...
moja mama imala je istu dijagnozu, nije dobro ali uvijek postoji nada, mislim da smo mi napravili gresku sto je dobijala jaku kemoterapiju koja nije nista pomogla, a ubila joj je volju za zivotom
mislim da bi se najvise trebalo skoncentrirati na jacanje imuniteta, spravljati sve one zdrave sokove (cikla i sl) izbaciti proteine iz prehrane (jer oni navodno hrane kancerogene celije) i uciniti sve da joj kvaliteta i volja za zivotom ostanu sto dulje sto bolji, neki preporucuju meditaciju i vizualizaciju...
imas puno site-ova na kojima mozes naci ljude sa istim problemima, ja sam se dugo dopisivala sa ljudima iz engleske, amerike, australije... i to mi je puno znacilo
zelim vam puno srece i hrabrosti
nenchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:00   #7
Hvala Ole, hvala Nenchi.
Ne znam zashto, ali neki ljudi su strashno surovi na ovakve teme. Kao i neke pm poruke oko mog pitanja.
No, nije to tema uopshte ovde. To je vec poznato kakvi smo mi ljudi kad se radi o tudjoj nesreci.
Inache Nenchi, od kad se sve ovo desilo, moja mama jako pazi bash na taj imunitet, u jednom trenutku joj je doktorka smanjila terapiju, pa od pre nedelju dana opet su vratili na isto.
Inache, nije padala u depresiju, mozhda u pochetku malo, ali sada se hvala Gospodu Bogu dobro drzhi, i pazi dosta, na ishranu, na sunce, na shetnje...Chak je otishla i na odmor, s tim shto ovde godine nece biti kao sve proshle, svakako.
Hvala svima, dragoceni su mi svi ovi vashi odgovori ili iskustva!
Julls is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 23:46   #8
Maligni melanom

Moj kum je to sranje operirao prije osam godina. Odonda svaka tri mjeseca ide na neke kontrole i pretrage. Osam godina je tako mogao, i s njim je ovako sve u redu, osim što ne smije na sunce itd. Što mislite, hoće li on moći s time živjeti do kraja života tako? Jel mu se ništa neće pogoršati? (Računam na odgovore onih koji se razumiju u te stvari)
AlejandroChaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 19:11   #9
Istina je da je melanom jedan od najzlocudnijih tumora koze, no ako je dijagnosticiran na vrijeme, prognoza ne mora nuzno biti losa. Vec samo to, da je kako kazes tvoj kum to sranje operirao prije 8 godina, govori dosta samo za sebe.
Prognoza ovisi o puno stvari. Postoje razliciti podtipovi melanoma, neki se brze razvijaju i sire, neki su dugo lokalizirani na jednom mjestu i prodju godine dok ne dobe potencijal za sirenje uokolo. Osim tipa melanoma, uvijek se gleda i njegova najveca debljina (oni tanji od 1 mm imaju puno bolju prognozu), ulcerirana ili ocuvana povrsina, kao i zahvacenost regionalnih limfnih cvorova (obicno se radi analiza sentinel limfnog cvora, odn. cvora cuvara koji po lokalizaciji odgovara prvom cvoru na putu sirenja melanoma). Zahvacenost limfnih cvorova je najvazniji prognosticki pokazatelj.
Prema tome, sve je moguce. Melanom je nepredvidljiv. Ima slucajeva kada su ljudi imali i metastaze, a moglo ih se kirurski odstraniti (ovisno o lokalizaciji i koliko ih je), pa su opet iza toga pozivjeli.
Sigurno je da osoba koja je jednom imala melanom mora ici na cesce kontrole, no nisam bas sigurna da je pregledavanje svaka 3 mjeseca tijekom 8 godina opravdano. Eventualno u slucaju sindroma tzv. displasticnih nevusa kada postoji mogucnost razvoja visestrukih melanoma.
Mislim da je ovo za pocetak vise nego dovoljno. Uostalom, na webu je masa informacija o toj bolestini, mislim da nesto ima i na Plivinom portalu.
Sretno u istrazivanju.
Esther33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 10:48   #10
Pogledaj zanimljiv članak na

http://www.mef.hr/katedre/mksfac/tekstovi/melanomi.pdf
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 22:08   #11
Quote:
AlejandroChaban kaže:
Moj kum je to sranje operirao prije osam godina. Odonda svaka tri mjeseca ide na neke kontrole i pretrage. Osam godina je tako mogao, i s njim je ovako sve u redu, osim što ne smije na sunce itd. Što mislite, hoće li on moći s time živjeti do kraja života tako? Jel mu se ništa neće pogoršati? (Računam na odgovore onih koji se razumiju u te stvari)
Smatram da bi sve trebalo bit ok, samo neka redovito ide na kontrole kod svog specijalista.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 17:40   #12
Melanom

imam jedno pitanje pigment melanom nakon suncanja putuje do povrsine koze odmah ili nakon nekoliko dana
coroner is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 17:49   #13
Misliš melanin? http://www.odisej.hr/revija/clanak.asp?id=3594

melanom je bolest kože http://www.plivazdravlje.hr/?section...bolesti&bid=48
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 17:50   #14
da melanin, na ovoj stranici koju si mi dao za melanin ne pise nista za putovanje do povrsine koze
coroner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:18   #15
Da li je ovo melanom?

Prije dva dana primjetio sam na spolovilu sasvim novi madež, crvenkastosmeđe boje. Prije 5-6 dana nije ga bilo. Pošto inače nisam nudist i ne sunčam se gol, malo me zabrinulo otkuda novi madež na mjestu koje duže vrijeme nije izlagano suncu.
Da li je to možda melanom, ili neki drugi oblik raka kože?
Po tijelu imam dosta madeža, ali na spolovilu ovo je prvi. Evo fotografije pa prosudite. Želio bih da pogledaju oni koji su imali problema ili bilo kakvih iskustava s melanomom ili nekim drugim oblikom raka.
Unaprijed hvala!

http://rs362gc.rapidshare.com/files/...4/P4170840.JPG
Dirk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 16:52   #16
Možda je ova slika prevelika evo druge.
http://rapidshare.com/files/234413788/P4170840.JPG.html
Dirk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 16:59   #17
kao prvo, nisam dr.med. tako da moje mišljenje uzmi u obzir kao da pitaš svog psa je li to melanom, ali meni ne izgleda tako.
jest da je nepravilnog oblika i različite teksture, ali na koži se javljaju svakave promjene. prije da je neka spolna bolest ili ozljeda..
pričekaj tjedan - dva i brijem da će ti proći. ja se ne bih zabrinjavao zbog toga
__________________
take a look inside, it's my ..
SoSmart is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 18:57   #18
Melanom

Bok,ja sam Josip.Mama mi boluje od melanoma već duže vrijeme,otprilike godinu i pol dana.do sada je bila na 5 operacija.rak joj je zahvatio površinski dio kože na vrhu glave,što je i operirala.nakon toga morala je operirati limfne čvorove(vrat),2 puta.išla je u Italiju na preglede,pije razne lijekove,i ide na kemoterapije.u zadnjih tjedan dana boli ju jako glava,vrtoglavica...danas je samo odjednom izgubila mogućnost govora.želi nešto reć,ali jednostavno ne može.svjesna je svega...dakle,nije izgubila svijest.da li mi netko može reći iskreno jeli u jako lošoj situaciji?
kupre is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 22:34   #19
Quote:
kupre kaže: Pogledaj post
Bok,ja sam Josip.Mama mi boluje od melanoma već duže vrijeme,otprilike godinu i pol dana.do sada je bila na 5 operacija.rak joj je zahvatio površinski dio kože na vrhu glave,što je i operirala.nakon toga morala je operirati limfne čvorove(vrat),2 puta.išla je u Italiju na preglede,pije razne lijekove,i ide na kemoterapije.u zadnjih tjedan dana boli ju jako glava,vrtoglavica...danas je samo odjednom izgubila mogućnost govora.želi nešto reć,ali jednostavno ne može.svjesna je svega...dakle,nije izgubila svijest.da li mi netko može reći iskreno jeli u jako lošoj situaciji?
Teško je reći ovako na pamet. Ako kažete da je imala neurološke simptome bilo bi dobro da ode kod neurologa i da se učini MR mozga.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 00:27   #20
Slažem se. Što prije konzultirati onkologa i neurologa zbog mogućih metastaza na mozgu. Koliko je loša situacija, to ne može nitko reći.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.