Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2016., 01:13   #1721
1+1=2

-> rezultat operacije "+" nad elementom "1" izjednačava se sa elementom "2"
__________________
I used to be catholic but converted to Narcissism
TwoFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 01:24   #1722
Quote:
TwoFish kaže: Pogledaj post
1+1=2

-> rezultat operacije "+" nad elementom "1" izjednačava se sa elementom "2"
Upravo tako. Jedino ne znam kako si došao do toga da je rezultat baš "2", a ne neki drugi broj. Ili misliš kao i neki drugi forumaši da je to stvar dogovora.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 12:01   #1723
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Jedino ne znam kako si došao do toga da je rezultat baš "2", a ne neki drugi broj. Ili misliš kao i neki drugi forumaši da je to stvar dogovora.
Peano aksiomi i funkcija sljedbenika. Bez toga nema zbrajanja, bez obzira što svi naklapaju.

Stvarno bez veze lupate i o kardinalnosti beskonačnih skupova i o zbrajanju.

To su stvarno vrlo jednostavne stvari i da malo pročitate i promislite ne bi s tim imali problema.

Ovo je vrlo loš način filozofiranja primjereniji za alternativu ili religiju nego za pdf ovakao pretencioznog imena.

Radije čitati prije rasprave....
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 14:26   #1724
1 i 1 nisu 2 vec 11
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 20:00   #1725
Jel u kvantnoj fizici utvrđeno da se sve odvija po redu ili se nešto odvija kaotično? Ili još ne znamo baš puno o tome?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 20:17   #1726
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jel u kvantnoj fizici utvrđeno da se sve odvija po redu ili se nešto odvija kaotično? Ili još ne znamo baš puno o tome?
To je više stvar filozofskog stava nego što je riječ o činjenici.

Ovisi ponajviše o interpretacij tzv problema mjerenja. Sam razvoj valne funkcije je potpuno deterministički (odvija se po redu) a kada dolazi do mjerenja, mnogi smatraju da počinje 'nered' odnosno igra inherentne slučajnosti.

Naravno, postoje i interpretacije kod kojih kolapsa valne funkcije nema, pa kod jedne od takvih red se nastavlja na način da valna funkcija ne kolabrira, nego se granaju 'svjetovi'.

Međutim, mišljenja sa sam za interpretacije treba osim malo filozofije poznavati i malo kvantne fizike.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 00:57   #1727
U zadnje me vrijeme zaintrigirala ova ideja i zato dizem ovu temu iz mrtvih. Nisam citao bas ovih 80ak stranica vec cu to ciniti 'u hodu' jer se nadam da ce i rasprava ozivjeti.
Mislim da je stvar sve samo ne jednostavna.
Zdravo laicki cini se da je slobodna volja nuzna stvarnost. Ja pisem odgovor na ovu temu na mobitelu, mogao sam raditi nesto sasvim drugo, ili pisati nesto sasvim drugo. Cini se da slobodnom voljom oblikujemo budućnost, naravno uz neka ograničenja.

No znanost (zapravo fizika, a to je osnovna prirodna znanost) kaze drugačije.
Cestice se (pa i one u nasem mozgu) gibaju po unaprijed odredjenim zakonima, uzrocno-posljedicno djeluju jedna na druge po stanovitoj 'inerciji' i zapravo tvrdi da tu ne mozemo nista s voljom
promijeniti.
I tu upadamo u zamku. Ako se ne moze nista uciniti, cemu se uopće truditi u zivotu?

Ovo me pomalo podsjeća na tzv termodinamicki prigovor Teoriji evolucije. Po termodinamici se entropija (tzv nered) u svemiru s vremenom nuzno povećava. Prigovor kaze da organizmi evoluiraju prema slozenijima i kompleksnijima, suprotno zakonu entropije. Ali zapravo se radi o tome da se entropija povećava jos vise u okolini tih organizama pa je taj termodinamicki zakon ipak ocuvan.

No ono sto ne znam je kako povuci analogiju ovog evolucijskog problema na problem slobodne volje?
Kako slobodnu volju koju osjecamo i s kojom zivimo 'preoblikovati' da bude i fizikalno ispravna?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 01:10   #1728
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
U zadnje me vrijeme zaintrigirala ova ideja i zato dizem ovu temu iz mrtvih. Nisam citao bas ovih 80ak stranica vec cu to ciniti 'u hodu' jer se nadam da ce i rasprava ozivjeti.
Mislim da je stvar sve samo ne jednostavna.
Zdravo laicki cini se da je slobodna volja nuzna stvarnost. Ja pisem odgovor na ovu temu na mobitelu, mogao sam raditi nesto sasvim drugo, ili pisati nesto sasvim drugo. Cini se da slobodnom voljom oblikujemo budućnost, naravno uz neka ograničenja.

No znanost (zapravo fizika, a to je osnovna prirodna znanost) kaze drugačije.
Cestice se (pa i one u nasem mozgu) gibaju po unaprijed odredjenim zakonima, uzrocno-posljedicno djeluju jedna na druge po stanovitoj 'inerciji' i zapravo tvrdi da tu ne mozemo nista s voljom
promijeniti.
I tu upadamo u zamku. Ako se ne moze nista uciniti, cemu se uopće truditi u zivotu?

Ovo me pomalo podsjeća na tzv termodinamicki prigovor Teoriji evolucije. Po termodinamici se entropija (tzv nered) u svemiru s vremenom nuzno povećava. Prigovor kaze da organizmi evoluiraju prema slozenijima i kompleksnijima, suprotno zakonu entropije. Ali zapravo se radi o tome da se entropija povećava jos vise u okolini tih organizama pa je taj termodinamicki zakon ipak ocuvan.

No ono sto ne znam je kako povuci analogiju ovog evolucijskog problema na problem slobodne volje?
Kako slobodnu volju koju osjecamo i s kojom zivimo 'preoblikovati' da bude i fizikalno ispravna?
Nikako. Naši osjećaji malo kad su fizikalno ispravni i to nije potrebno ispravljati. Nama se čini da stojimo na mjestu, a zapravo jurimo svemirom, čini nam se da je materija sastavljena od čvrstih blokova, a nije. Izgleda da je Sunce vrti oko Zemlje i da je Zemlja ravna. Čini se da je vrijeme apsolutno, a zapravo je relativno itd..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 01:34   #1729
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nikako. Naši osjećaji malo kad su fizikalno ispravni i to nije potrebno ispravljati. Nama se čini da stojimo na mjestu, a zapravo jurimo svemirom, čini nam se da je materija sastavljena od čvrstih blokova, a nije. Izgleda da je Sunce vrti oko Zemlje i da je Zemlja ravna. Čini se da je vrijeme apsolutno, a zapravo je relativno itd..
Ok, kuzim. Zapravo mi je ovo teze shvatiti od svih navedenih primjera. Ako nesto napravimo, moramo prije toga to isto zamisliti, a misli su zapravo slučajne, jer slobodna volja ne postoji. Kao sto se jato komaraca giba zrakom, tako i ljudi nasumicno lutaju svijetom iako imamo dojam da upravljamo voljno svojim zivotima kako želimo.
Jesam u pravu?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 01:36   #1730
joj imam hrpu postova koji to objasnjavaju. trebalo bi to skupit mozda

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 02:24   #1731
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Ok, kuzim. Zapravo mi je ovo teze shvatiti od svih navedenih primjera. Ako nesto napravimo, moramo prije toga to isto zamisliti, a misli su zapravo slučajne, jer slobodna volja ne postoji. Kao sto se jato komaraca giba zrakom, tako i ljudi nasumicno lutaju svijetom iako imamo dojam da upravljamo voljno svojim zivotima kako želimo.
Jesam u pravu?
Dobrim dijelom si u pravu. Jer mi ljudi najcesce odlucujemo na osnovu emocija. Svidjanje ili nesvidjanje i na osnovu toga odlucujemo. Cesto i da toga nismo svjesni. Nagonski djelujemo. Dakle zbog toga nismo 100% slobodni i moglo bi se reci da u biti i ne odlucujemo o puno stvari, nego da s to dogadja automatizirano. Misljenja sam da kada bi imali praznu glavu od emocija i misli i da smo toga svjesni... da bi imali puno vecu slobodnu volju. Neznam bas da bi bila 100% ali svakako visestruko veca od uobicajene kakvu imamo zbog emocija, misli i nagona koji su u nama.
IvanH11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 10:03   #1732
Quote:
IvanH11 kaže: Pogledaj post
Dobrim dijelom si u pravu. Jer mi ljudi najcesce odlucujemo na osnovu emocija. Svidjanje ili nesvidjanje i na osnovu toga odlucujemo. Cesto i da toga nismo svjesni. Nagonski djelujemo. Dakle zbog toga nismo 100% slobodni i moglo bi se reci da u biti i ne odlucujemo o puno stvari, nego da s to dogadja automatizirano. Misljenja sam da kada bi imali praznu glavu od emocija i misli i da smo toga svjesni... da bi imali puno vecu slobodnu volju. Neznam bas da bi bila 100% ali svakako visestruko veca od uobicajene kakvu imamo zbog emocija, misli i nagona koji su u nama.
Emocije mogu imati značajnu ulogu kod donošenja odluka, ali dobra stvar je što najčešće ipak nismo pod jakim emocijama da bi nam mogućnost racionalnog donošenja odluka bila značajnije narušena.

Možda si mislio na "intuitivno" donošenje odluka koje po Kahnemanu osim emocija uključuje i druge nesvjesne elemente?

Opet, kad bi uspjeli isprazniti glavu od emocija, nagona, ali i misli koje su ključan kognitivni proces i značajan element svijesti, ne znam koliko bi toga ostalo za testiranje slobodne volje.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 10:26   #1733
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Emocije mogu imati značajnu ulogu kod donošenja odluka, ali dobra stvar je što najčešće ipak nismo pod jakim emocijama da bi nam mogućnost racionalnog donošenja odluka bila značajnije narušena.

Možda si mislio na "intuitivno" donošenje odluka koje po Kahnemanu osim emocija uključuje i druge nesvjesne elemente?

Opet, kad bi uspjeli isprazniti glavu od emocija, nagona, ali i misli koje su ključan kognitivni proces i značajan element svijesti, ne znam koliko bi toga ostalo za testiranje slobodne volje.
Racionalno donošenje odluka znači samo da je racio dobio zadatak da procijeni vjerojatnosti ishoda nekih postupaka. Te prosudbe mogu imati (i imaju) utjecaja na odluke ali racio nije taj koji ih donosi. On je samo pasivni pomagač i u njemu nema nikakvog pogona (tj. volje).
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 10:43   #1734
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Racionalno donošenje odluka znači samo da je racio dobio zadatak da procijeni vjerojatnosti ishoda nekih postupaka. Te prosudbe mogu imati (i imaju) utjecaja na odluke ali racio nije taj koji ih donosi. On je samo pasivni pomagač i u njemu nema nikakvog pogona (tj. volje).
Mogu se djelomično složiti s tim. Ukoliko želiš reći da je racionalno donošenje odluka prije mehanizam nego volja sama po sebi. Djelomično, jer mi nije jasno što točno misliš pod ”pogonom” u kontekstu volje. Misliš li na eng. drive iliti nagon koji bi bio pokretačem volje ili izjednačavaš volju s “pogonom”?
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 10:59   #1735
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Zdravo laicki cini se da je slobodna volja nuzna stvarnost. Ja pisem odgovor na ovu temu na mobitelu, mogao sam raditi nesto sasvim drugo ...
Ako zamisliš da slobodna volja nije nužna stvarnost, sve jednako tako ima odgovor kao i ideja da slobodna volja postoji.

Jesi siguran, stvarno siguran, da si mogao raditi nešto drugo?


Quote:
I tu upadamo u zamku. Ako se ne moze nista uciniti, cemu se uopće truditi u zivotu?
Iz istog razloga - jer ne možeš drugačije.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 11:07   #1736
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nikako. Naši osjećaji malo kad su fizikalno ispravni i to nije potrebno ispravljati. Nama se čini da stojimo na mjestu, a zapravo jurimo svemirom, čini nam se da je materija sastavljena od čvrstih blokova, a nije. Izgleda da je Sunce vrti oko Zemlje i da je Zemlja ravna. Čini se da je vrijeme apsolutno, a zapravo je relativno itd..
U tom smislu bi nam se moglo činiti i da imamo slobodu izbora. Koliko mi znamo o sebi, i taj osjećaj bi mogao biti jednako nestvaran.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 11:51   #1737
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
mogao sam raditi nesto sasvim drugo, ili pisati nesto sasvim drugo.
Ili nisi mogao.

U tom trenutku je 'suma' stanja tvojih izvanracionalnih pokretača bila takva kakva jest i ti si samo učinio tu jednu i jedinu moguću stvar koja iz toga proizlazi.

Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
I tu upadamo u zamku. Ako se ne moze nista uciniti, cemu se uopće truditi u zivotu?
Na to ti je već Illana odgovorila. Ako determinizam jest, onda je i to dio tvoje datosti.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 12:29   #1738
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Kako slobodnu volju koju osjecamo i s kojom zivimo 'preoblikovati' da bude i fizikalno ispravna?
Nikako. Slobodna volja ne može biti fizikalno ispravna jer nije objekt. Uopće ne spada u domenu prirodnih znanosti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 12:57   #1739
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nikako. Slobodna volja ne može biti fizikalno ispravna jer nije objekt. Uopće ne spada u domenu prirodnih znanosti.
Objekt? A što je objekt u fizici? Je li polje objekt? Kvark, elektron? Virtualni foton? Ako su to objekti, po čemu su objekti, koji je kriterij?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2019., 12:59   #1740
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Emocije mogu imati značajnu ulogu kod donošenja odluka, ali dobra stvar je što najčešće ipak nismo pod jakim emocijama da bi nam mogućnost racionalnog donošenja odluka bila značajnije narušena.



Možda si mislio na "intuitivno" donošenje odluka koje po Kahnemanu osim emocija uključuje i druge nesvjesne elemente?



Opet, kad bi uspjeli isprazniti glavu od emocija, nagona, ali i misli koje su ključan kognitivni proces i značajan element svijesti, ne znam koliko bi toga ostalo za testiranje slobodne volje.
Većina odluka se događa bez sudjelovanja svijesti. Svijest ih često samo na kraju racionalizira i interpretira.
Pogledaj Gazzanigine split brain eksperimente.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:01.