Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 21:07   #1
Zašto ste bili protiv Jugoslavije, šta joj zamerate?

Iz kog razloga ste podržali ideju raspada Jugoslavije i stvaranja novih 7 država?

Osim komunističkog sistema ja ne vidim ništa drugo što bi je moglo kompromitovati. Republike su bile ravnopravne (Jugoslavija je bila simetrična federacija), tako da argument neravnopravnosti ne pije vodu.

Šta vam se to nije sviđalo u Jugoslaviji pa ste bili skloniji opciji njenog ukidanja?
denacifikator is offline  
Old 08.12.2011., 21:12   #2
Financiranje slabije razvijenih republika od strane jače razvijenih (u koje su jedine zapravo spadale Hrvatska i Slovenija. ). Nastala je na nedemokratski način. Zamjeram joj ono što se ostvarilo, a to je da u multietničkim državama u kojima žive narodi sa krvavim sukobima u prošlosti, uglavnom i postojeća multietnička država završi krvoprolićem. Gušenje pravo naroda na samoopredjeljenje i nezavisnost. Gušenje slobode govora i vjeroispovjesti.
PilotInstruktor is offline  
Old 08.12.2011., 21:19   #3
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Iz kog razloga ste podržali ideju raspada Jugoslavije i stvaranja novih 7 država?

Osim komunističkog sistema ja ne vidim ništa drugo što bi je moglo kompromitovati. Republike su bile ravnopravne (Jugoslavija je bila simetrična federacija), tako da argument neravnopravnosti ne pije vodu.

Šta vam se to nije sviđalo u Jugoslaviji pa ste bili skloniji opciji njenog ukidanja?
još jedan koji misli da je već živio u komunizmu, iako komunizam još nigdje do sada nije postojao

dakle, jugoslavija je kao ideja bila odlična ideja, najsnažniji korak emancipacije u političkom smislu za sve južnoslavenske narode (koji s u bili iskreni ). nažalost, u praksi se pokazala nemoćnom oduprijeti i najprimitivnijem nacionalizmu pa smo to pitanje stavili ad acta za sljedećih 100 godina, od oka velim i nadam se tome

u zbilji, trebat će vremena za vidjeti zašto je želja za kapitalizmom bila jača, posebno kad se pokazalo konkretno na hrvatskom slučaju koji je to jad u pitanju

također, i kod EU, u kojoj Hrvatska neće imati ni izbliza prava kao u jugo federadciji..zbog čega su se ljudi odrekli prava koja su imali, nisu ih razumjeli ili su jednostavno srljali u transu nacionalizma?
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.12.2011., 21:23   #4
Rođen sam 1981 i tada sam bio klinac. Iz onoga što danas znam mislim da sam koncept Jugoslavije nije bio problem već srpska hegemonija i mitomanija. Mislim da je u tom trenutku i blokovskoj podjeli Europe za Južne Slavene federacija i pozicija nesvrstanosti načelno bila najbolje rješenje. Da nije bilo velikosrbizma ta je federacija mogla odigrati svoju povijesnu ulogu i prepustiti mjesta nacionalnim državama unutar EU kao što je bio slučaj sa Čehoslovačkom.
lakota is offline  
Old 08.12.2011., 21:32   #5
Zašto je ovo bitno 2011. godine?
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Old 08.12.2011., 21:34   #6
Jugoslavija je jednostavno krajem osamdesetih zapala u dekadenciju i urušila se.
Mislim da je šteta da se države nisu mogle dogovoriti, prvenstveno zbog Srbije, za nekakav labaviji savez koji bi im omogućio ekonomsku suradnju i veću neovisnost zemalja. Kao nekakva EU u malome. Uz izbjegavanje rata i polagano prilagođavanje tržišnom gospodarstvu danas bismo već u paketu bili u EU i to na znatno većem stupnju razvoja, ispred većine zemalja istočne europe koje su danas ispred nas.
Volja za moći pojedinih političara, prije svega Miloševića koji je potpuno opstruirao redovan rad tijela SFRJ, nas je dovela ovdje gdje jesmo.
golub01 is offline  
Old 08.12.2011., 21:34   #7
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Rođen sam 1981 i tada sam bio klinac. Iz onoga što danas znam mislim da sam koncept Jugoslavije nije bio problem već srpska hegemonija i mitomanija. Mislim da je u tom trenutku i blokovskoj podjeli Europe za Južne Slavene federacija i pozicija nesvrstanosti načelno bila najbolje rješenje. Da nije bilo velikosrbizma ta je federacija mogla odigrati svoju povijesnu ulogu i prepustiti mjesta nacionalnim državama unutar EU kao što je bio slučaj sa Čehoslovačkom.
srpska hegemonija je više ipak bila pitanje u kraljevini, u sfrj je sve funkcinoralo super na papiru, a u zbilji se pokazalo da postoje struje i mehanizmi koji dobro riješene odnose u federaciji žele - u trenutku kada je to bilo izvedivo - zloupotrebitii i uspjeli su u tome. hrvatska strana se u tome dosta loše snašla, iz naivnosti ili klasične partijske tromosti ili kombinacije teško mi je sada odrediti. takva federacija u onim okolnostima nije mogla opstati i nije joj to bilo određeno, ali manji intenzitet sukoba i devastacije je već drugo pitanje. ispadne da je dosta struja to jedva dočekalo, a to se još uvijek ne smije reći javno
tu je posebna groteska pitanje hrvatske samostalnosti, jer ono je moglo biti ostvareno i bez onolikih žrtava i uništenja materijalenog i čak duhovnog, ali to je druga tema, kao i zašto to nitko nije ni pokušao ubaližiti, jer čvrsto vjerujem da je ratna opcija bila zacementirana iz beograda pod cijenu "sve ili ništa" ili tako nekakav manični impuls. hrvatska tu nije dobrio reagirala, ali sad je to sve past tense pa samo gledamo posljedice. bilo bi bolje da vrijeme potrošimo na okolnost u kojoj netko na tome i dalje želi profitirati. i 20 godina u tome ima uspjeha. sebični mali interes, većina populacije je pretrpila štete
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.12.2011., 21:35   #8
Quote:
WTF kaže: Pogledaj post
Zašto je ovo bitno 2011. godine?
Bitno je građanima Srbije, jer im bilo kakav pozitivan komentar na bivšu Jugoslaviju odmara dušu i tijelo i smanjuje osjećaj sadašnje izoliranosti.


Preje koji mjesec dana 95 % hrvata i slovenaca u provedenoj anketi su ponovno odgovorili da ne želi nikada u ništa slično kao bivša Jugoslavija.

Tako da ne znam zašto srbi uvijek pitaju ista pitanja.
Pavlekic is offline  
Old 08.12.2011., 21:39   #9
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Iz kog razloga ste podržali ideju raspada Jugoslavije i stvaranja novih 7 država?

Osim komunističkog sistema ja ne vidim ništa drugo što bi je moglo kompromitovati. Republike su bile ravnopravne (Jugoslavija je bila simetrična federacija), tako da argument neravnopravnosti ne pije vodu.

Šta vam se to nije sviđalo u Jugoslaviji pa ste bili skloniji opciji njenog ukidanja?
Neželim da me itko shvati krivo, ali evo. Jugoslavija je bila država koja je na papiru bila zajednica ravnopravnih naroda ali u biti je stup jugoslavenstva bila Srbija i srpstvo.

Gdje se to očituje?
Hrvatska i Slovenija su morale finacirati nerazvijene krajeve umjesto da se sami pokrenu. 30% KP Hrvatske kao i policije su činili Srbi i to u mjestima gdje Srba nije bilo ni 1% kao što je to Zagreb bio. U sportu Zvezda je uvijek bila ta koja je morala dominirati pa su tako suci uvijek bili pristrani... Nadalje, to se moglo vidjeti i u kaznama koji su nacionalisti pojedinih zemalja dobivali. šešelje je bio osuđen na 6 godina i na spuštena mu kazna na 2 godine (koliko mi se čini), s druge strane postojao je slučaj Gotovca koji je robijao 10 godina.... Ima toga još.
master_mind_ is offline  
Old 08.12.2011., 21:41   #10
Quote:
Pavlekic kaže: Pogledaj post
Bitno je građanima Srbije, jer im bilo kakav pozitivan komentar na bivšu Jugoslaviju odmara dušu i tijelo i smanjuje osjećaj sadašnje izoliranosti.


Preje koji mjesec dana 95 % hrvata i slovenaca u provedenoj anketi su ponovno odgovorili da ne želi nikada u ništa slično kao bivša Jugoslavija.

Tako da ne znam zašto srbi uvijek pitaju ista pitanja.
To je već polako marginalna tema. Pogotovo za mlađe generacije koje takve situacije najmanje zanimaju, no naravno, ima onih "zadojenih", al nisu u većini.
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Old 08.12.2011., 21:44   #11
Quote:
Pavlekic kaže: Pogledaj post
Preje koji mjesec dana 95 % hrvata i slovenaca u provedenoj anketi su ponovno odgovorili da ne želi nikada u ništa slično kao bivša Jugoslavija.
Slovenci su ušli 2004., a Hrvati jedva čekaju da uđu u nešto slično kao što je bila bivša Jugoslavija, a što će možda i završiti slično kao Jugoslavija.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Old 08.12.2011., 21:45   #12
Quote:
Pavlekic kaže: Pogledaj post
Bitno je građanima Srbije, jer im bilo kakav pozitivan komentar na bivšu Jugoslaviju odmara dušu i tijelo i smanjuje osjećaj sadašnje izoliranosti.


Preje koji mjesec dana 95 % hrvata i slovenaca u provedenoj anketi su ponovno odgovorili da ne želi nikada u ništa slično kao bivša Jugoslavija.

Tako da ne znam zašto srbi uvijek pitaju ista pitanja.
građani današnje srbije jugoslaviju više nemaju ni u primisli, ondje je javni govor zagušen pričicama o kralju, slavnoj povijesti, vojevanju raznih bitaka u raznim ratovima i slično. o jugi nema spomena, a nacioanlistički dio populcije se uspješno u 6 -8 minuta mobilizira na pitanju kosova. s jugoslavijom su sasvim iskreno raskrstili kao što povijesno gledajući nikada i nisu imali iskrene veze. bez zle namjere da nekog povrijedim ovo pišem, ali nemoj trollati o stvarima koje ne znaš ili "ne znaš".
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.12.2011., 21:47   #13
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Slovenci su ušli 2004., a Hrvati jedva čekaju da uđu u nešto slično kao što je bila bivša Jugoslavija, a što će možda i završiti slično kao Jugoslavija.
zašto pišeš ovakve nacionalističke gluposti koje nemaju veze s temom, ali i koristiš za svoje "temate"?

tako se ne manipulira mladom generacijom, da im se laže
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.12.2011., 21:55   #14
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
zašto pišeš ovakve nacionalističke gluposti koje nemaju veze s temom, ali i koristiš za svoje "temate"?

tako se ne manipulira mladom generacijom, da im se laže
Kakve nacionalističke gluposti? Je li Jugoslavija bila višenacionalna federativna država? Je li EU višenacionalna asocijacija sa snažnim tendencijama prema centralizaciji i zaobilaženju demokratskih procedura? Jesu li Hrvati naivno i lakomisleno uletjeli u prvu Jugoslaviju i brzo se pokajali? Jesu li zato platili skupu cijenu? E za onoliko puta koliko je EU veća od Jugoslavije, za toliko će ovaj Hrvati put platiti veću cijenu.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Old 08.12.2011., 21:59   #15
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Kakve nacionalističke gluposti? Je li Jugoslavija bila višenacionalna federativna država? Je li EU višenacionalna asocijacija sa snažnim tendencijama prema centralizaciji i zaobilaženju demokratskih procedura? Jesu li Hrvati naivno i lakomisleno uletjeli u prvu Jugoslaviju i brzo se pokajali? Jesu li zato platili skupu cijenu? E za onoliko puta koliko je EU veća od Jugoslavije, za toliko će ovaj Hrvati put platiti veću cijenu.
u pitanju je način donošenja odluka, to bi trebao znati i tu nema usporedbe. ako želiš javnosti pošteno predstaviti situaciju onda ne ovim riječima, ovo je provincijski štos

hrvati nisu u ništa uletjeli nego to - htjeli. za razliku od drugih koji su kalkulirali, a sada kada je u pitanju EU je to bespredmetno uspoređivati. ok?
__________________
*
revolution is offline  
Old 08.12.2011., 22:03   #16
YU je ionako nastala sa figom u džepu od svih strana, osim onih inozemnih koje su je pogurale 1918.g. Odmah po nastajanju je prvu YU opteretilo nacionalno pitanje svih osim Srba, a u biti i njih, i oni su osjećali da je stvar nedovršena. Druga YU je uspostavljena silom, brutalnom silom, zatim je eksperimentirala sa komunizmom, nacionalno pitanje je riješila, odnosno mislila je da je riješila po uzoru na SSSR, republikizacijom države.
No, očito nije bilo dovoljno, YU nacije su imale svoje planove, koji se nisu međusobno podudarali, i stvar je pukla.
Veliki mamac je bio kapitalizam i zapadni način, stanovništvo barem zapadnih republika je željelo da im je tako i doma. Međutim, ne bi se raspala da Srbi nisu bili kao slon u staklarskoj radnji. Oni su pokrenuli niz događaja koji je doveo do izlaska SLO i HR, a time i do raspada SFRJ.

Zapravo i nema razloga za postojanjem YU, ona uopće nije potrebna, nije da je kao ideja loša, u teoriji nije loša, ali u praksi donosi veliko opterećenje za stanovništvo, barem ono u HR. Ne mislim na financijsko, nego političko.
Bez YU ne moramo trošiti energiju na to kako ćemo iz nje izaći.

Zanimljivo je da HRvati nakon iskustva sa višenacionalnim tvrevinama i dalje kao guske u magli jure u novu, a bez da su uopće razmislili hoće li im članstvo u EU jednom biti teret pretežak za nositi ga.

Ja sam za to da budemo dobri sa svima, i da gledamo svoja posla čuvajući svju neovisnost i suverenitet. Hrvati bi barem 50 godina trebali ustrajat u suverenosti i neulasku u ikakve asocijacije, da se malo odmorimo i naučimo brinut sami o sebi.

Drago mi je da YU više nema, posebno mi je drago da su Hrvati slomili one koji su na Hrvate gledali kao na plijen.

Da je opstala ne bi nam standard bio ništa bolji, bila bi politički nestabilna, uvijek bi svi vukli na svoju stranu, niakd sreće, prevelik teret za sve u njoj, bolje da je nema.
Kexx is offline  
Old 08.12.2011., 22:06   #17
Jugoslavija je imala katastrofalan ekonomski sustav (eksperiment) socijalističko samoupravljanje koji je zapravo naštiman za političku zbilju (totalitarizam) ,a nije bio najbolje rješenje za naše narode i narodnosti i jugoslavenske potencijale.

Uglavnom ta nedemokratičnost ,totalitarizam ,diktatura su korijen svih ostalih problema. U takvim sustavima cvijeta korupcija ,lopovluk ,neodgovornost...tako je bilo i kod nas ,45 godina "Snađi se druže" dovoljan su razlog za rušenje te države ,ali ju eto nitko nije srušio već se sama urušila uslijed svog političkog i ekonomskog kolapsa.

Kršenje ljudskih prava ,uništavanje potencijalno uspješne države ili regije ,učenje naroda na lijenost i lopovluk ,zabrane ,skoro izjalovljivanje sveg rada kojeg su milijuni ljudi destlječima ulagali u izgradnju loše vođenog gospodarstva ,guranje problema pod tepih itd ...sve su to razlozi zašto je Jugoslavija propala.
dr.laki is offline  
Old 08.12.2011., 22:12   #18
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
u pitanju je način donošenja odluka, to bi trebao znati i tu nema usporedbe. ako želiš javnosti pošteno predstaviti situaciju onda ne ovim riječima, ovo je provincijski štos

hrvati nisu u ništa uletjeli nego to - htjeli. za razliku od drugih koji su kalkulirali, a sada kada je u pitanju EU je to bespredmetno uspoređivati. ok?
Uopće ne mislim da se ne može uspoređivati, dapače. Postoje mnoge paralele.

Još donekle mogu i razumjeti naivnost i idealizam nekih Hrvata 1918. jer su zamišljali Jugoslaviju kao na neki način svoju zemlju. Ali sada, s ovakvim povijesnim iskustvom, kada smo nakon devet stoljeća pod tuđinskom vlašću u krvavom ratu izvojevali samostalnost, sada ponovno ulaziti u neke nove državne saveze, zaista je apsurdno.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Old 08.12.2011., 22:15   #19
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Uopće ne mislim da se ne može uspoređivati, dapače. Postoje mnoge paralele.

Još donekle mogu i razumjeti naivnost i idealizam nekih Hrvata 1918. jer su zamišljali Jugoslaviju kao na neki način svoju zemlju. Ali sada, s ovakvim povijesnim iskustvom, kada smo nakon devet stoljeća pod tuđinskom vlašću u krvavom ratu izvojevali samostalnost, sada ponovno ulaziti u neke nove državne saveze, zaista je apsurdno.
Po toj logici bi trebali istupiti i iz UN-a.
lakota is offline  
Old 08.12.2011., 22:27   #20
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Iz kog razloga ste podržali ideju raspada Jugoslavije i stvaranja novih 7 država?

Osim komunističkog sistema ja ne vidim ništa drugo što bi je moglo kompromitovati. Republike su bile ravnopravne (Jugoslavija je bila simetrična federacija), tako da argument neravnopravnosti ne pije vodu.

Šta vam se to nije sviđalo u Jugoslaviji pa ste bili skloniji opciji njenog ukidanja?
umjetna, sinister tvorevina temeljena na korupciji i idolopoklonstvu nepismenom i samoprozvanom 'vodji naroda i narodnosti'.

od same ideje se grozim. a najsmijesnije od svega je bilo kada su se udruzili sa tzv Nesvrstanim iz Indija, Bangladesh & Co i to im postali glavni 'saveznici'.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.