Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2014., 22:02   #81
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
I ja sam negdje nasla, ne znam vise gdje, da ne moze nista isplacivati jer nije zaposlen, sve ide kao drugi dohodak.
vidi RRIF 5/11, a vjerujem da se od tada nije ništa bitnog za ovaj slučaj promijenilo u zakonu o porezu na dohodak
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 22:33   #82
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
vidi RRIF 5/11, a vjerujem da se od tada nije ništa bitnog za ovaj slučaj promijenilo u zakonu o porezu na dohodak
Ok,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:52   #83
Quote:
Gerina kaže: Pogledaj post
Pozz, ima li tko info o fiksnom mjesečnom plaćanju za jdoo? Ili svi troškovi ovise o prometu?
I ja sam sada u fazi otvaranja j.d.o.o.
1 . Imas pocetni troskovi za osnivanje + fiskalna kasa

2. Cijena lokala u kojim ces poslovati
3. Rezije
4. Racunovodja
5. Place i doprinosi za radnika (MIROVINSKO I ZDRAVSTVENI)
6.Placa i doprinosi za direktora (ako ne radi negdje drugdje).
simone1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 21:24   #84
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
vidi RRIF 5/11, a vjerujem da se od tada nije ništa bitnog za ovaj slučaj promijenilo u zakonu o porezu na dohodak
Je Vladek u pravu si, ono mišljenje PU je bilo za neprofitne, zabrijala sam...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 14:56   #85
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=586

Osiguranici koji su sami obveznici uplate doprinosa ti je kategorija...

Zatim..

Članak 12.
Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.

Članak 119.
(2) Ako osiguranik iz članaka 10., 11., 12. i 13. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana nastanka obveze na osiguranje ne podnese prijavu na osiguranje, Zavod će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o priznanju svojstva osiguranika.

Članak 174.
Osiguranik koji je sam obveznik plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u svoti od 1.000,00 do 10.000,00 kuna:

1. ako ne dostavi podatke o početku poslovanja, prestanku poslovanja i promjenama u poslovanju obveznika doprinosa ili to učini nakon isteka propisanog roka (članak 112. stavak 1. točka 1.)

2. ako ne dostavi podatke o početku osiguranja, prestanku osiguranja i promjenama tijekom osiguranja ili to učini nakon isteka propisanog roka (članak 112. stavak 1. točka 2.).

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3290.html

Mijenjala se i osnovica i za 2014. iznosi 7.941,00
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3297.html
Može li pojašnjenje za sljedeću situaciju, a vezano uz plaćanje doprinosa za direktore?

Davnih dana, devedestih, osnovana firma, roditelji navedeni kao direktori, ali rade u drugom poduzeću. Firma nikada nije imala prometa, navodno se to zvalo "mirovanje".

U prošloj godini roditelji raskidaju radni odnos u poduzeću gdje su radili, provode godinu na burzi.

S početkom ove godine majka podnosi zahjev za mirovinom, a za koji mjesec će i otac.

Pitanje - što s firmom? Kakve su obaveze formalnog direktora koji je u biti umirovljenik? Prijete li im problemi za ovih godinu dana na burzi? Nisu nigdje prijavljivali ništa vezano uz firmu.

Hvala unaprijed!
dado100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 21:13   #86
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Trosak revizora i trosak upisa povecanja temeljnog kapitala, zar ne? Meni je receno da bez revizora to kosta oko 3.000,00 kn.
ovaj dio mi nikako nije jasan
u zakonu o reviziji stoji da su obveznici revizije sredne i velike tvrtke sa vise od 20 ++++++ zaposlenika i prometom od miliona+++ kuna

i po tome male tvrtke nisu obveznici revizije
ali svako malo cujem ovakvu informaciju da se revizija placa ako se zeli povecati temeljni kapital i prijeci u doo ??

gdje to tocno pise...da ne ostane ovako na rekla kazala?
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 02:46   #87
Quote:
dado100 kaže: Pogledaj post
Može li pojašnjenje za sljedeću situaciju, a vezano uz plaćanje doprinosa za direktore?
Direktor tvrtke ako nije osiguran po nekoj drugoj osnovi dužan se prijaviti kao član uprave na mirovinsko i zdravstveno...

Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
ovaj dio mi nikako nije jasan
u zakonu o reviziji stoji da su obveznici revizije sredne i velike tvrtke sa vise od 20 ++++++ zaposlenika i prometom od miliona+++ kuna

i po tome male tvrtke nisu obveznici revizije
ali svako malo cujem ovakvu informaciju da se revizija placa ako se zeli povecati temeljni kapital i prijeci u doo ??

gdje to tocno pise...da ne ostane ovako na rekla kazala?
Zakon o trgovačim društvima
Članak 331.

(1) Odluka o povećanju temeljnoga kapitala mora se upisati u sudski registar. Prijavi za upis te odluke u sudski registar moraju se priložiti financijska izvješća s izvješćem revizora i posljednja godišnja financijska izvješća, ako još nisu utvrđena. Podnositelji prijave moraju izjaviti sudu da od dana koji je uzet za osnovu financijskih izvješća do dana podnošenja prijave po njihovu saznanju nije došlo do smanjenja imovine koje bi bilo smetnja povećanju temeljnoga kapitala društva, ako bi se o tome odlučivalo na dan podnošenja prijave.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 13:52   #88
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post

Zakon o trgovačim društvima
Članak 331.

(1) Odluka o povećanju temeljnoga kapitala mora se upisati u sudski registar. Prijavi za upis te odluke u sudski registar moraju se priložiti financijska izvješća s izvješćem revizora i posljednja godišnja financijska izvješća, ako još nisu utvrđena. Podnositelji prijave moraju izjaviti sudu da od dana koji je uzet za osnovu financijskih izvješća do dana podnošenja prijave po njihovu saznanju nije došlo do smanjenja imovine koje bi bilo smetnja povećanju temeljnoga kapitala društva, ako bi se o tome odlučivalo na dan podnošenja prijave.
i onda citam ovo uz sve slicno :
Novi čl. 6.a Zakona o reviziji, dakle, zadržava iste vrste društava i istu donju granicu ukupnog prihoda za određivanje obveze revizije kao i čl. 6. Zakona o reviziji iz 2005. Međutim, za razliku od sada važećih odredbi prema kojima obvezi revizije podliježu svi konsolidirani financijski izvještaji, prema novoj odredbi i kod određenja obveza revizije za konsolidirane financijske izvještaje primjenjuje se cenzus od 30.000.000,00 kn. Tako, neće više podlijegati obvezi revizije konsolidirani financijski izvještaji d.o.o.-a kod kojih konsolidirani ukupni prihod u godini koja prethodi godini revizije ne prelazi 30.000.000,00 kn. - See more at: http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/....VayQ06qj.dpuf

Obveznici revizije prema čl. 17. ZOR-a:
veliki poduzetnici,
srednji poduzetnici,

poduzetnici čije su dionice ili dužnički vrijednosni papiri uvršteni, ili se obavlja priprema za njihovo uvrštenje, na organizirano tržište vrijednosnih papira,
poduzetnici kojima je takva obveza određena posebnim propisom
Obveznici revizije prema čl. 6.a Zakona o reviziji:
sva dionička društva,
komanditna društva i društva s ograničenom odgovornošću čiji odvojeni odnosno konsolidirani ukupni prihod u godini koja prethodi godini revizije prelazi 30.000.000,00 kn, (ako nisu obveznici iz toč. 1.).
- See more at: http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/....VayQ06qj.dpuf

dakle po tome kao j.d.o.o. sa malim prometom nisam obveznik revizije a ovaj tvoj gornji clanak se odnosi na opcenito trgovacko drustvo koje je obveznik revizije.
zato sam zbunjen ..


jel postoji bilo gdje primjer gdje je j.d.o.o prelazio u d.o.o i koliko ga je stvarno kostao taj prelazak.
jer cim spomenes reviziju to je minimalno 7-10.000 kn a to nije logicno
da pri povecanju kapitala sa 10 na 20,000 kn i prelazak u do.o. imas troskove od 4000 za prelazak i jos 10,000 za reviziju
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 14:32   #89
Ja sam u rrif nasla da se temeljni kapital ne moze povecati bez revizije ako se radi o reiinvestiranoj dobiti. A za j.d.o.o. nisam, premda mi jos ne treba pa pa sam ostavila za kasnije.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 14:39   #90
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Ja sam u rrif nasla da se temeljni kapital ne moze povecati bez revizije ako se radi o reiinvestiranoj dobiti. A za j.d.o.o. nisam, premda mi jos ne treba pa pa sam ostavila za kasnije.
evo citam jos ono od devilgirl clan 331

Prijava za upis odluke u sudski registar
Članak 331.
(1) Odluka o povećanju temeljnoga kapitala mora se upisati u sudski registar. Prijavi za upis te odluke u sudski registar moraju se priložiti bilanca s izvješćem revizora i posljednja godišnja bilanca ako još nije bila podnesena.


...............
ali to opet znaci za tvrtke koje su obveznici revizije a ne bilo koje tvrtke jer inace ne bi postojao članak o tome ko je a ko nije obveznik revizije.
A revizije se uvijek odnose na financijska izvješća.

nemojte me krivo shvatiti, ne nijecem ja nikom nista ..samo usporedjujem razlicite članke.
Nema logike da ako ti zakon kaze da nisi obveznik revizije.. da ti uvjetuje povecanje kapitala izvjestajem revizije.
A opet za tvrtke koje jesu obveznici revizije normalno je da postoji stavka koja kaze da u slucaju povecanja temeljnog kapitala uz dokumente treba priloziti i izvjestaj revizije .


zasto sam zapeo za to..
zato sto su troskovi osnivanja jdoo 800 kn i nekoliko dana
a troskovi doo 4000 i malo vise desetaka dana

dakle kad jednog dana se prebaci jdoo u doo... realno je ocekivati da te cekaju ti troskovi
od 3-4000 kn ali nije realno da na to dolazi jos revizija kojoj nisi obveznik a da te kosta jos skoro pol tog povecanja osnivackog kapitala...
jer da otvoris odmah doo sa kapitalom od 20,000 nemas trosak revizije
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"

Zadnje uređivanje vrageczg : 15.02.2014. at 14:48.
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 15:20   #91
Ono sto sam ja nasla da za j.d.o.o. kod povecavanja temeljnog kapitala vrijede pravila koja vrijede i za d.o.o. A za d.o.o. kod povecanja temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital treba revizor. Po tome zakljucujem da ga onda treba. Revizor ne treba ako se povecanje temeljnog kapitala radi u novcu ili stvarima. Mozda krivo zakljucujem.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 15:56   #92
to sve i mene zbunjuje ..
ak zakon ima potrebu naglasiti ko je obveznik revizije a ko nije..
kak onda moze traziti reviziju za
tvrtke koje nisu obveznici revizije ?
revizija je uvijek revizija financijskih izvjestaja

to bi bilo kao da se kaze.. tvrtka nije obveznik pdv ako nema promet
od 230,000 i prijavi se da nece biti u sustavu pdv....
i onda zakon kaze.. pdv mora biti jasno izdvojen i naznačen u racunu

normalno je da se pod tim smatra da tvrtka koja je u sustavu pdv.. mora izdati
racun na kojem je jasno upisan iznos pdv...
a tvrka koja nije u sustvu pdv, na svom racunu nemora odvajati pdv


i sad kad bi se boldano citiralo ispada da bi svi trebali izdavati racune sa pdv..
jel tak?...... e nije :-))
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"

Zadnje uređivanje vrageczg : 15.02.2014. at 16:07.
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 23:06   #93
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
to sve i mene zbunjuje ..
ak zakon ima potrebu naglasiti ko je obveznik revizije a ko nije..
kak onda moze traziti reviziju za
tvrtke koje nisu obveznici revizije ?
revizija je uvijek revizija financijskih izvjestaja

to bi bilo kao da se kaze.. tvrtka nije obveznik pdv ako nema promet
od 230,000 i prijavi se da nece biti u sustavu pdv....
i onda zakon kaze.. pdv mora biti jasno izdvojen i naznačen u racunu

normalno je da se pod tim smatra da tvrtka koja je u sustavu pdv.. mora izdati
racun na kojem je jasno upisan iznos pdv...
a tvrka koja nije u sustvu pdv, na svom racunu nemora odvajati pdv


i sad kad bi se boldano citiralo ispada da bi svi trebali izdavati racune sa pdv..
jel tak?...... e nije :-))
Vragec ono što tebe muči da sad ne citiram piše lijepo u ovom tekstu revizorske komore...društvo koje odluči povećati temeljni kapital mora imati ovjerena fin.izvješća i onda kada po zakonu nije obveznik revizije...

Čitaj...
http://www.revizorska-komora.hr/pdf/...20kapitala.pdf
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 12:29   #94
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vragec ono što tebe muči da sad ne citiram piše lijepo u ovom tekstu revizorske komore...društvo koje odluči povećati temeljni kapital mora imati ovjerena fin.izvješća i onda kada po zakonu nije obveznik revizije...

Čitaj...
http://www.revizorska-komora.hr/pdf/...20kapitala.pdf
:-((( thx..

sad je sve jasno ...nazalost...


al mi se namecu i dva nova pitanja
1. da li rezerva j.d.o.o od 25% se izdvaja dok se ne dodje do 20,000 kn
pa se poslije ne izdvaja?
2. da li kad rezerva dodje do 20,000 automatski ide pretvaranje u d.o.o. ili ja ako hocu to mogu odluciti a ako necu ostajem jdoo?
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 13:16   #95
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
:-((( thx..

sad je sve jasno ...nazalost...


al mi se namecu i dva nova pitanja
1. da li rezerva j.d.o.o od 25% se izdvaja dok se ne dodje do 20,000 kn
pa se poslije ne izdvaja?
2. da li kad rezerva dodje do 20,000 automatski ide pretvaranje u d.o.o. ili ja ako hocu to mogu odluciti a ako necu ostajem jdoo?
izdvaja se do 20.000,00kn....nema hoću-neću, nego postaješ d.o.o. ...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 18:12   #96
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
izdvaja se do 20.000,00kn....nema hoću-neću, nego postaješ d.o.o. ...
hehe
e... ali ako je automatski ... kakve veze onda ima revizija financijskog izvjestaja i kaj ako firma nema tih 8-10.000 kn ekstra da bi platila reviziju?

jedno je sto ja mogu dosegnuti 20,000 rezerve i automatski postajem doo al drugo je da to ne znaci da imam tog trena i 10,000 kn ekstra da platim reviziju a ak ne platim ne bum dobio izvjestaj a moram automatski prec u doo

----------
najte mi zamerit sto ja ovakva pitanja postavljam.
volim raditi u granicama zakona ali i iskoristit sve moguce legalne rupe i opcije :-)
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"

Zadnje uređivanje vrageczg : 17.02.2014. at 18:21.
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 20:58   #97
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
hehe
e... ali ako je automatski ... kakve veze onda ima revizija financijskog izvjestaja i kaj ako firma nema tih 8-10.000 kn ekstra da bi platila reviziju?

jedno je sto ja mogu dosegnuti 20,000 rezerve i automatski postajem doo al drugo je da to ne znaci da imam tog trena i 10,000 kn ekstra da platim reviziju a ak ne platim ne bum dobio izvjestaj a moram automatski prec u doo

----------
najte mi zamerit sto ja ovakva pitanja postavljam.
volim raditi u granicama zakona ali i iskoristit sve moguce legalne rupe i opcije :-)
Nije automatski. Ti donosis odluku kada ces to provesti. Ono sto ja znam, a nitko me do sad nije razuvjerio, je da nema zakonskog roka u kojem to moras napraviti tj. pretvoriti j.d.o.o. u d.o.o.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 10:17   #98
vjerojatno upravo zbog ove revizije i tog troska je to upitno
zakon je vjerojatno pretpostavljao da je normalno cim se dodje do limita
osnivackog kapitala za doo da to bude i provedeno

ali posto su uveli ovakvu stavku revizije koja iziskuje trosak od skoro 50% osnivackog kapitala kojeg nema da se doo odmah stvarao..... a ne provode drzavne sluzbe ..nego privatnici -revizorske kuce
koji to fest naplacuju sad postoji to pitanje

kad se treba
kad se mora..
dal se mora
dal je automatski
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"

Zadnje uređivanje vrageczg : 18.02.2014. at 10:47.
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 11:38   #99
Quote:
vrageczg kaže: Pogledaj post
vjerojatno upravo zbog ove revizije i tog troska je to upitno
zakon je vjerojatno pretpostavljao da je normalno cim se dodje do limita
osnivackog kapitala za doo da to bude i provedeno
I ja mislim da je to to. Zato cu nastojati sto kasnije doci do limita, pa ce netko mozda u meduvremenu to odraditi i podijeliti s nama iskustvo ( i iznos troskova).
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 16:17   #100
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
I ja mislim da je to to. Zato cu nastojati sto kasnije doci do limita, pa ce netko mozda u meduvremenu to odraditi i podijeliti s nama iskustvo ( i iznos troskova).
da al je jedna kosara da ti kontroliras kad si dosao do limita pa da u to mskladu odlucujes dal ces il neces u doo..

al je druga stvar kad stvarno dodjes do limita kaj onda? kako netko moze uvjetovati zakonsku aktivnost neceg u nesto ...placanjem troska privatnoj tvrtki koja ce obaviti reviziju... po njihovim samostalno odredjenim cijenama?

tako je bilo i sa javnim biljeznicima ..dok se nisu sjetili.. da ako njih vec spominju u zakonu da njima onda i ogranice cijene koje mogu naplatiti po pojedinom poslu kojeg im zakon donosi .

za ovakvu reviziju jdoo gdje se radi o povecanju osnivackog kapitala od 20,000 kn .. mozda bi ok cijena bila 1000-2000 kn maks... ( pa to je jedan dan posla maksimum dva da vidis
izvore prihoda izvore troskova..

e zato ja ne kuzim svrhu takve revizije?
revizija samo moze reci dal su izvjestaji korektni i odgovarajuci uz pripadajucu dokumentaciju koja ih prati ...
ali to isto rade i poreznici ... cak stovise to prvo rade poreznici ..

i kaj imaju istrazivati tako malu tvrtku da bi naplacivali takvu lovu koja iznosi 40-50% cijelog kapitala o kojem je rijec.. dakle cisto zakonski omoguceno deranje ...

ovaj zakon podrzava posao i ulogu revizije i osigurava im prihode ne shvacajuci uopce svrhu revizije.
i vraca reviziju u doba u prije rodjenja ... sami sebi skacu u usta. revizija je stvorena kao potreba kad je vlasnik razvio posao toliko da ga ne moze sam kontrolirati pa je morao angazirati managment koji time moze upravljati. iz tog razloga stvorila se i potreba za vanjskom objektivnom analizom poslovanja koja ce vlasniku pokazati kako mu radi managment..da li ga muljare.. da li rade... kako rade
a sad ovaj nas zakon veli ovakvom odredbom da revizor mora obaviti kontrolu za vlasnika i fakticki samom vlasniku rec dal radi ,dal sam sebe muljari , dal je vlasnik sposoban ili nesposoban...
vlasnik u velikoj firmi moze biti skupina ljudi , ili dionicara.. i revizija se radi zbog njih i za njih i zbog javnosti a ne zbog drzave.. ..drzava ima svoje poreznike za to ....
i sad fakticki drzava takvim aktima nijece sama svoju poreznu upravu ????

poslovi revizije danas su sasvim nesto drugo od ovog za jdoo.
oni su izvjestaj prema van, prema svojim dionicarima i javnosti da se vidi da tvrtka prikazuje tocno svoje knjige ali su i izvjestaji prema unutra da managment vidi kako se posluje unutar tvrtke

da se vide planovi
da se snimi stanje
da se vidi dal izvedba odstupa od propisanih internih i eksternih uvjeta .
dal rezultati odstupaju od plana
sto treba napraviti
gdje su rupe
gdje je rizik
dal su fin izvjestaji napravljeni prema racunovodstvenim standardima fer.. vjerni odraz stanja
kako se provode inventure
kako se knjize zalihe . amortiziraju .. kakav je rizik po kapital.
kakav je odnos kratkorocnih obveza prema dugorocnim obvezama
da li tu postoje rizici
itd itd...

kakve veze sad to sve ima sa poslovanjem malog privatnika koji radi sam ili eventualno sa 1-2 zaposlena i kojeg nadgledaju poreznici i kojem knjigovodje rade svoj posao ...jednostavno stavka zakona napravljena da se reviziji osigura posao . a bez logicnog uporista.
__________________
jesmo.......sve dok jednom nismo "Grunf"

Zadnje uređivanje vrageczg : 18.02.2014. at 16:51.
vrageczg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:15.